خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / دلیل تاریخ تولد زرتشت؟!

دلیل تاریخ تولد زرتشت؟!

به قلم مدیر سایت
با توجه به اختلاف نظر چند هزار ساله در تاریخ تولد زرتشت، از موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ سؤال می شود:
«چگونه می توان ثابت کرد که حضرت زرتشت در چه سالی متولد شده یا در چه سالی به پیامبری برگزیده شده است؟»
ایشان پس از توضیحاتی، چنین می نویسد:
«چیزی که مهم است باور پیروان آن دین یا مذهب است و بس. آنچه در تاریخ سنتی و در اوستا پیاپی آمده و همه اوستاشناسان بدون استثنا باور دارند: روز زایش اشو زرتشت، خورداد از ماه فروردین که روز ششم فروردین می شود بوده، تنها در مورد تاریخ دقیق زایش حضرت زرتشت آن هم بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد، وگرنه در بین پیروان اشو زرتشت اختلافی نیست و همه زرتشتیان جهان تاریخ تولد اشوزرتشت را روز ششم فروردین ماه ۱۷۶۸ سال پیش از میلاد می دانند و از دید ما و همه مذاهب، باور ما در مورد کیش خودمان مهم است و بس.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، اردشیر خورشیدیان، تهران، فروهر, چاپ دوم، ۱۳۸۷ش، ص ۱۷)

یک) کاش دوستان نشان می دادند (با نقل عبارت) که در کجای اوستا آمده زرتشت در ششم فروردین به دنیا آمده است.
دو) اعتقاد پیروان یک دین به فلان قضیه ی تاریخی، دلیل بر صحت آن نیست. ایشان قبل از عبارت فوق، مثال به اعتبار امامزاده ها میان مسلمانان می زند که خیلی از آنها دلیل تاریخی علمی ندارند در عین حال مردم به آنها اعتقاد دارند.
جناب خورشیدیان! اگر امامزاده ای مدرک معتبر ندارد و عوام به آن اعتقاد دارند، اعتبار آن در سطح عوام است نه متخصصان و علما. شما در کتاب خود، علمی بحث می کنید نه عوامانه. شما به عنوان یک متخصص امور دینی زرتشتی، اگر به یک قضیه ی تاریخی باور دارید، باید با دلیل باشد نه اینکه: چون عموم زرتشتیان باور دارند ما هم باور می کنیم.
سه) باور اینکه “همه ی زرتشتیان جهان” چنین تاریخی را قبول داشته باشند، برای من دشوار است.
در لینک زیر سخنان زرتشتیان برجسته ی متعدد را آوردیم که سال دیگری را بعنوان تاریخ حیات زرتشت ذکر می کنند:
موبد موبدان اشتباه می کند

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

همچنین ببینید

فرهنگ مهر

اشتباه دکتر فرهنگ مهر / همه ی دانشمندان وجود زرتشت را نپذیرفته اند

به قلم مدیر سایت دکتر فرهنگ مهر در کتاب «دیدی نو از دینی کهن»، ص …

۱۴ نظر

 1. چیزی که مهم است اینست که برخی از  زرتشتیان هر اندازه که  دوست دارند در تاریخ دست ببرند و جعل کنند و تحریف کنند بعد هم مشتی بی سواد پیدا کنند و به خورد اونها بدن بعد هم اگر کسی دروغ هاشون رو برملا کرد پشت کل تاریخ این مملکت سنگر بگیرن و به عنوان سپر ازش استفاده کنند چون در توهماتشون از ازل تا ابد  فقط  این زرتشتیان بودن که در این مملکت زندگی کردن نه بقیه !! بگن کسی حرف نزنه و تهمت بزنن  که شما چرا با ایران و ایرانی دشمن هستین  شما تازی هستین و ملخ میخورین ؟!! در حالیکه باید با دروغ و مخدوش کردن  تاریخ و حرف های بی ارزش و غیر علمی دشمنی داشت

   

 2. البته دلیل این آقا انصافا علمی نیست ولی مته به خشخاش هم نباید گذاشت. معمول تاریخ تولد و وفات های مربوط به چند صد سال قبل بزرگان تمام ادیان دقیق نبوده وقابل تردید است چه برسد به تولد فردی که چند هزار سال قبل وجود داشته است.

  • مدیر سایت

   بحث ما بر سر این نیست که آیا زرتشت در ششم فروردین متولد شده یا هفتم یا فلان ماه، بلکه نوع استدلال این موبد در نظر بوده است که چه دلیل های آبکی می آورند!

 3. کشته در را دین و راه خدا به معنای واقعی «اشوزرتشت» هستند که در راه دین به شهادت رسیدند نه مثل پیامبر اسلام (محمد )که وقتی حدس میزنند که شاید جانش در خطر باشد علی را شجاعانه به جای خود فدا کند!این میشود «شهید در راه خدا»البته عقل سلیم هم همین را میگوید!دوستان این نکته مهمی بود که باید خدمتان عرض میکردم.ولی به هر روی تفاوت را ببینید!.

  • مدیر سایت

   زرتشت زمانی شهید شد که رسالتش را به پایان رسانده بود اما پیامبر اسلام(ص) در زمانی حضرت علی(ع) را به جای خود در رختخواب خواباند (لیله المبیت) که هنوز به مدینه مهاجرت نکرده بود و رسالتش را به انجام نرسانده بود و کشته شدن آن حضرت در آن زمان، به معنای نابودی اسلام بود.

 4. باسلام درموردانسانیت مردم ایران بنویسید نه اینکه پیامبرچه زمانی متولد شده یاچه کسی جای چه کسی خوابید ماباهم برادریم نبایدهم دیگررادروغگو بدانیم من هم یک ایران دوست هستم باتشکر

 5. واقعا برایتان متاسفم
  یعنی میخواید تاریخ ایران باستان رو یر سوال ببرید؟
  مگه پیامبرها از قبل میدانستند که قرار است شخص مهمی شوند که تاریخ دقیق تولدشان یادشان بماند؟
  در ضمن شما به آقا مهدی گفتید بحث سر تاریخ تولد حضرت زرتشت نیست.
  پس این متن بلند بالا در مورد چی نوشته شده است؟
  در ضمن؛من خود به عنوان یک مسلمان شیعه این را مطمئن هستم که تعداد زیادی از امام زاده ها بدون شجرنامه و هویت اصلی هستند.
  پس اگر ما بخواهیم از آنها ایراد بگیریم،آنها هم از ما ایراد میگیرند.
  مردم ایران صرف نظر از دین و مذهب،با هم برادرند پس آنهارو به جون هم نیندازید.
  اینرو هم بدونید که قوانین زرتشت و اسلام ضد هم نیستند.
  و زرتشت هم مانند دیگر دین ها خرافاتی دارد که البته ساخته ذهن مردم آن دین است.
  مثل ما که خیلیهامون میریم امام زاده ها خدای حی و حاضر را فراموش کرده و دچار کفر میشویم.
  پس برادری خود را حفظ کنید.

  • مدیر سایت

   کسی از امامزاده ها نمیخواد پیروی کنه تا تاریخ تولد آنها مهم باشه

   • خب، تاریخ تولد زرتشت چرا مهمه پس؟

    • مدیر سایت

     برای پیروی کردن. البته روز و ماه تولد و اختلاف در سال تولد در حد بیست سی سال مهم نیست اما وقتی اختلاف نظر چندهزار ساله شد، مشکل ساز است

     • چه مشکلی دقیقا؟ شما اصلیات رو فراموش کردید و به فرعیات چسبیدید. این آموزه‌های پیغمبرهاست که ارزش و اهمیت داره نه تاریخ تولد و وفاتشون! این تاریخ‌ها در تقویم صرفاً روزهایی هستند برای زنده نگاه داشتن یاد این بزرگمردان. همین گونه بت‌پرستی‌ها دلیل تعدد پیامبران است و اگر مردم به آموزه‌های یکی از این مردان خدا مستمر عمل می‌کردند نیازی به پیامبر بعدی نبود.
      لعلکم تعقلون

      • مدیر سایت

       میگید آموزه های پیامبران مهمه. وقتی که معلوم نیست زرتشت در چه هزاره ای می زیسته، چطور می تونید ثابت کنید که فلان سفارش برای اوست؟

      • شکی در اینکه کتاب و آموزه های او تحریف شده نیست، منتها همین بس که اصل توحیدی بودن دین او را میدانیم و بایستی بعنوان اهل کتاب به ایشان احترام بگذاریم. بسیاری از احادیث پیامبر اسلام و امامان هم با وجود آگاهی از زمان دقیق حیات ایشان مورد تحریف قرار گرفته اند، اما با این حال حرف حق را با نعمت قلب و مغز میتوان تشخیص داد. هر انسانی از هر کیش و آیینی اگر گفتار و پندار و کردارش نیک باشد یقینا رستگار خواهد شد.
       از تلاش شما برای آگاه سازی بی طرفانه سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code