خانه / اعتبار دین زرتشتی / در عصر ما زرتشتی وجود ندارد / زرتشت پر ابهام ترین شخصیت تاریخ

در عصر ما زرتشتی وجود ندارد / زرتشت پر ابهام ترین شخصیت تاریخ

به قلم مدیر سایت
شخصیتی به اهمیت زرتشت که این همه مبهم باشد سراغ نداریم:

عصر زندگی
در مورد زمان زندگی او چند هزار سال اختلاف به چشم می خورد و این، ابهام کوچکی نیست. زرتشتی پژوه برجسته هاشم رضی می گوید:
«در باره شناخت درست زمان زرتشت نمی توان داوری درست و پابرجایی کرد. دانشمندان از روزگاران کهن تا امروز تاریخ هایی یاد کرده اند که اندازه میان آنها تا شش هزار سال اختلاف دارد.» (راهنمای دین زرتشتی، ص ۲)

محل تولد
زادگاه او را از شرق تا غرب ایران گفته اند. طبری فلسطین را نیز به عنوان تولد او نقل کرده است. (ترجمه تاریخ طبری، ج۲، ص ۴۵۶)
در «اینجا» نظریات گوناگون در مورد وطن زرتشت گرد آمده است.

زندگی
نقل ها در مورد زندگی زرتشت به دلیل اینکه صدها یا هزاران سال سینه به سینه انتقال یافته، قابل اعتماد نیستند و هیچ خبر اطمینان بخش در مورد زندگی او در دست نیست.

نام زرتشت
نام زرتشت را به صورت های گوناگون ضبط کرده اند: زرتشت, زردشت، زرتوهشت ، زرتهوشتر، زرتوشت، زرادشت، زرتشت، زراتشت، زراتوشت، زراهوشت، زره هشت، زرتهشت، زره تشت، زره دشت. (فرهنگ جامع تاریخ ایران، ج ۱، ص ۴۲۱)
و نیز زارتشت، زارهشت، زاروهشت، زاردشت، زارتهشت. (دانشنامه مزدیسنا، ص ۲۹)
در مورد معنای «زرتشت» نیز اختلاف نظر فراوان دیده می شود: ستاره ی درخشان، روشنایی زرین، دارنده ی شتر زرد، دارنده ی شتر با جرأت، پسر ستاره، رخشان و زرد مثل طلا، دارنده ی شتر پیر. (دانشنامه مزدیسنا، ص ۲۹)

کتاب آسمانی
در گذشته های دور کتاب آسمانی زرتشت را بر دوازده هزار پوست گاو می نوشتند. اما امروزه زرتشتی ها تنها کتاب پنجاه صفحه ای گات ها را معتبر و از بقایای کتاب آسمانی او می دانند. اما همین مقدار نیز قابل اثبات نیست که برای زرتشت باشد.
کاش معنای همین چند صفحه معلوم بود. ژان کلنز (Jean Kellens) که سالیان دراز اوستا را تحقیق و تدریس کرده باور دارد ما هنوز نیمی از معنا و مفهوم گاتها را نمی دانیم. سپس توضیح می دهد که مترجمان گات ها ذهنیت های خود را به این کتاب تحمیل کرده اند. (مقالاتی در باره زردشت و دین زردشتی، ص ۴۱)

سخن ها و آموزه ها
نه تنها هیچ عبارت اطمینان بخش از کتاب آسمانی زرتشت باقی نمانده بلکه هیچ سخن و هیچ آموزه ای را نمی توانیم به او نسبت بدهیم. به عنوان نمونه: شعار اندیشه ی نیک و گفتار نیک و کردار نیک، آتشگاه ها (آتشگاه ها تقویم آفتابی اند)، آتش، فروهر، نوروز، چهارشنبه سوری و…

پیامبری
امروزه زرتشتی پژوهان و خود زرتشتی ها اختلاف نظر دارند که: آیا او پیامبر بوده یا شخصیتی عرفانی و فلسفی داشته است و هیچکدام قابل اثبات نیست.

تصویر
تصویری که از او معروف شده و چهره ای خاص را نقاشی می کنند، از کجا آمده؟ اگر در تاریخ، چگونگی صورت او مانند اینکه دارای ریش بوده، صورت کشیده یا گرد داشته، رنگ صورتش و لباسش فلان مدل بوده و… این قابلیت بود که به صورت تقریبی چهره ی او را نقاشی کنند در حالی که ما از شمایل او خبر نداریم.

تعداد زرتشت ها
برخی قائلند یک زرتشت وجود داشته. بعضی می گویند: سه زرتشت و برخی وجود او را از اساس منکر شده اند و او را شخصیتی خیالی دانسته اند. ما قائل به خیالی بودن زرتشت نیستیم اما ابهام ها در مورد او به قدری زیاد است که در عمل با شخصیتی توهمی و خیالی تفاوت ندارد.

آرامگاه
برخی آرامگاه او را در بلخ می دانند و برخی در آذربایجان. دلایل هیچ طرف قابل اعتماد نیست و لذا برخی قائلند که هیچ مکانی را نمی توان آرامگاه او دانست.

سخنی از یک زرتشتی برجسته
نویسنده ای زرتشتی چنین نوشته است:

شادروان «دستور دالا» چه خوب گفته: «ما همه چیز را در باره زندگانی محمد می دانیم و چیزهایی هم در باره زندگانی بودا و زندگانی عیسی می دانیم ولی اگر راستش را بخواهید هیچ آگاهی از زندگانی زرتشت نداریم.» (هفتاد و هفت بهار، ص ۶۲)

یادآوری:
چگونه از کسی که از همه نظر در ابهام است، می توان پیروی کرد؟! امروزه هیچکس نمی تواند خود را پیرو واقعی زرتشت بداند؛ زیرا ما چیز معتبر از زرتشت نداریم تا کسی بخواهد به آن عمل کند یا به آن معتقد شود. برای همین است که انجمن موبدان یا موبدهایی که از آنها در مورد احکام شرعی زرتشتی سؤال می شود، ناچارند هرچه به ذهنشان می رسد به عنوان دین زرتشتی پاسخ می دهند یا اینکه براساس کتاب های غیر معتبر پاسخگو هستند.

همچنین ببینید

آگاهی از زندگی زرتشت چه فایده؟

به قلم مدیر سایت می گوییم: زندگی زرتشت از همه جهت در ابهام است: هزاره …

۳۰ نظر

 1. خوبه بدونید بسیاری از منابع هم هستند که فقط شخصیت پیامبر ما مسلمانان رو واقعی دونستند وگرنه خود شخصیت پیامبر و حضرت علی و امام حسن و امام حسین در منابع غیر اسلامی دارای ابهاماتی به مراتب حتی بیشتر و مهمتر از زرتشت هستند که میتونه حقانیت ایشان رو زیر سوال،به شکلی که در تاریخ طبری نقل شده امام حسن و امام حسین در قتل عام طبرستان در ارتش مسلمین حضور داشتند،حال آیا چنین چیزی درست است؟

  از این منابع زیاد وجود دارن،ولی کسی راجع به حقانیت و وجود زرتشت در زمان خودش حرفی نداره بزنه،وگرنه از نظر منابع غیر اسلامی بسیاری از امامان و پیامبر ما خود دارای ابهاماتی شدید هستند.

 2. اون چیز که مشترک منابع هست،زرتشت در آتروپان ایران ساکن بوده و از نظر فاصله ی زمانی،به اندازه تقریبا ۳۰۰ سال با اسکندر مقدونی فاصله داشته.یعنی چیزی حدود پایان دوره ی مادها و شروع دوره ی هخامنشیان.

 3. میبینید اقایه فاطمی تا الان که امامان وجودشون پر ابهام بود بعد یک دفعه ابهام برطرف شد و تمام مردم طبرستان رو قتل عام کردن یاد کتاب حماسه حسینی افتادم که شهید مطهری میگفتن که در کتابها هست که امام حسین در روز عاشورا ۳۶۰۰۰۰هزار نفر رو کشت.. میبینید این ادم خودرو مسلمان شیعه معرفی مکنه این هم یکی از ترفندهای این هاست. اقای کذاب من حرف خود حضرت علی در نهج البلاغه هست ابن ابی الحدید ص ۱۱۸ که امام حسن در حال جنگ تن به تن هستن طوری که دیده نمیشن و حضرت علی با حالت نگرانی بسیار این جمله که (املکوا عنی هذا الغلام و…)یعنی کسی امام حسن رو برگرداند که او فرزند رسول خداست و من از مرگ او دریغ دارم و محمد حنفیه رو به جایه امام حسن میفرستن حالا امام حسن که سنشون باید ۳۴ باشه

 4. دوما امام باید بر جنازه امام نماز بخونه که امام حسن بر حضرت علی نماز خوندن سوما در مذهب شیعه شما هست که امام در انتخاب جانشین خودش صاحب اختیار هست در مذهب شیعه واقعی جانشین امام را خدا تعیین میکند بعد هم جانشین هر امامی از قبل مشخص شده هست در حدیث جابربن عبدالله انصاری که در کتاب های کمال الدین و..اعلام الوری طبرسی کفایت الاثرواثبات الهده وینابیع المودت … امده که پیامبر به او میگن نام امامان به ترتیب اورده شده و حضرت علی نقشی در تعیین جانشین نداشته

  • جناب سهیل شما معذرت می خوام شیرین عقلید یا خودتون رو زدید به شیرین عقلی؟

   “خوبه بدونید بسیاری از منابع هم هستند که فقط شخصیت پیامبر ما مسلمانان رو واقعی دونستند وگرنه خود شخصیت پیامبر و حضرت علی و امام حسن و امام حسین در منابع غیر اسلامی دارای ابهاماتی به مراتب حتی بیشتر و مهمتر از زرتشت هستند که میتونه حقانیت ایشان رو زیر سوال،به شکلی که در تاریخ طبری نقل شده امام حسن و امام حسین در قتل عام طبرستان در ارتش مسلمین حضور داشتند،حال آیا چنین چیزی درست است؟”

   من حرفی مبنی بر وجود نداشتن امام ها نزدم،گفتم راجع به آنها ابهاماتی شدید هست که در صورت رفع نشدن و نیاوردن دلیل اصل امامت،عدل و نبوت زیر سوال میره!

   “اقای کذاب من حرف خود حضرت علی در نهج البلاغه هست ابن ابی الحدید ص ۱۱۸ که امام حسن در حال جنگ تن به تن هستن طوری که دیده نمیشن و حضرت علی با حالت نگرانی بسیار این جمله که (املکوا عنی هذا الغلام و…)یعنی کسی امام حسن رو برگرداند که او فرزند رسول خداست و من از مرگ او دریغ دارم و محمد حنفیه رو به جایه امام حسن میفرستن حالا امام حسن که سنشون باید ۳۴ باشه”

   چون طرح ابهام کردم تبدیل شدم به کذاب بله؟خوبه که خودم دارم میگم ابهام وگرنه شما نیاز به کتابهای کمکی داشتید که بفهمید این ابهامه نه لزوما واقعیت!این ابهامات رو به راحتی با مطالعه منابع دیگه میشه رفع کرد!حرفهایی که شما راجع به زرتشت هم میزنید با منابع بیشتری میشه رد کرد و یک چیز مشترک پیدا کرد.کلا انگار بد استباط میکنین درسته؟پیشنهاد میکنم به جلسات درس آیه الله مکارم شیرازی برید و راجع به “تفسیر به رای” چه از “قرآن” و چه از “حرفهای دیگران” اطلاعاتی کسب کنید!شاید مرحمتی شد و خداوند کمی به شما منطق عطا کرد!

 5. “دوما امام باید بر جنازه امام نماز بخونه که امام حسن بر حضرت علی نماز خوندن سوما در مذهب شیعه شما هست که امام در انتخاب جانشین خودش صاحب اختیار هست در مذهب شیعه واقعی جانشین امام را خدا تعیین میکند بعد هم جانشین هر امامی از قبل مشخص شده هست در حدیث جابربن عبدالله انصاری که در کتاب های کمال الدین و..اعلام الوری طبرسی کفایت الاثرواثبات الهده وینابیع المودت … امده که پیامبر به او میگن نام امامان به ترتیب اورده شده و حضرت علی نقشی در تعیین جانشین نداشته”

  این هم یکی دیگه از تفسیر به رای ها شما که لزوما طرح ابهام رو نشانه باور داشتن ابهام میدونید.واقعا تشیع به داشتن افرادی به جد والا مثل شما افتخار نکنه چیکار کنه؟محض اطلاعتون حدیث جابر محکم ترین سند بر امامت هست،که میتونه بسیاری از ابهامات بالا رو یک جا رفع کنه!اگر نبود وارد کتب درسی سال سوم دبیرستان نمی شد!
  به جای این که بیخود جبهه ی “با من،یا دشمن من” بگیرید،برید ببینید اول من چی نوشتم!

 6. از علیرضای عزیز بسیار بسیار سپاسگذارم من هم گفته های بسیاز شنیدم وامروز از شما دوباره شنیدم بابت اطلاعاتتون سپاسگذارم بانت حق گویی شم ممنونم .
  دستت سبز

 7. مهم نیست محل تولد،تارخ تولد،سرزمین،طول عمر،قبر،…زرتشت چه بوده است. پندار و گفتار و کردار هر انسانی نشاندهنده شخصیت اوست .

  • مدیر سایت

   اگر اندیشه و گفتار و کردار هر انسانی مهمه پس چرا باید زرتشتی بود بلکه پیرو دینی خاص بود؟! یکباره بگید بی دینی و هرچه را خودمون نیک دونستیم همون ملاکه

 8. دین یعنی انسانیت. دین یعنی به دیگران و حتی به حیوانات ظلم نکردن. دین یعنی دوست داشتن همنوع. دین یعنی به حقوف دیگران احترام گذاشتن.دین یعنی راستگویی ،دین یعنی احترام به پدر و مادر. دین یعنی کار و روزی از راه حلال درآوردن، دین یعنی ریشه کن کردن اعتیاد دین یعنی…… و بطور کلی دین شامل مجموعه مذکور است . شما اسمش را هرچی میخوای بذار.  

 9. چیزی که بدیهیه در این سایت اینه که شما با هر چه به ایرانیت مربوطه و یادآوره فر و شکوه ایرانه در ستیزید و این برای هر بیننده ای مشهوده.

  نمیدونم چرا؟؟؟؟؟؟

  وقتی اینهمه تاریخو فرهنگو عظمت داریم ……….

 10. در شیعه آنقدر تناقض وجود دارد.ما که ماندیم کدام را باور کنیم. مثلا: از یک طرف میگن امامان در فقر و نداری زندگی میکردند و هر آنچه داشتند را به فقرا میدادند. از طرف دیگه میگن امام حسن چهل تا زن و کنیز داشته. اگر از هر زنی چهار بچه داشته باشه مجموع زنها و بچه ها و کنیزان و غلامان  بیش از صد نفر میشوند. فقط هزینه صبحانه و نهار و شام صدنفر را حساب کنید. در ماه و سال چقدر میشود. امام حسن اگر ندار بوده پس از کجا هزینه خوراک و پوشاک صد نفر را تامین میکرده است؟ برای خواب آنها یک خانه چند هزار متری با حداقل سی اتاق و چند دستشویی نیاز بوده . با این اوصاف امام حسن یک سرمایه دار بوده است. اصلا چه لزومی داشته امام آن همه کنیز داشته باشد(در فیلم مختار، بعد از شهادت امام حسن ،مختار از قول امام حسین گفت : کنیزان برادرم را آزاد کنید}

  • مدیر سایت

   امامان(ع) همیشه در فقر نبوده اند. مثلا هم از فقر امام علی ع می گن و هم از ثروتش. خوب زمانها فرق می کرده. در ۲۵ سال خانه نشینی به کشاورزی و حفر چاه دست زد و به ثروت رسید و بخشی از این ثروت را میان فقرا تقسیم کرد.

   در مورد امام حسن ع نمی دونم داستان چهل زن و کنیز درسته یا نه اما این را می دونم که لازمه ی داشتن کنیز این نیست که شخص از آنها بچه داشته باشه اونم چهارتا!

 11. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  راستش آن چه از بزرگان خوانده و آموخته ام اینست که «بنگر که گفتار چیست. منگر که گوینده کیست»

  چون نمیدانم از ترس اشتباه نمیتوانم با اطمینان بگویم ولی شنیده ام که این نکته را هم حضرت محمد (ص) و هم حضرت علی (ع) هم تایید کرده اند.

  در قرآن هم آموزش میدهد «فبشر العباد یستمعون القول و فیتبعون الاحسنه…» هیچ سخنی از گوینده و اعتبار گوینده نیست. سخن تنها از خود سخن است وووو

  به هر روی اینکه هستی اشوزرتشت ابهام دارد یا نه ندارد هیچ ربطی به اعتبار گاتها ندارد. چون خود اشو زرتشت هم اعتبار را به خدایی بودن آموزشها و گزینش خردمندانه و روشن بینانه داده است.

 12. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  ابهام در زندگی مادی اشوزرتشت یک ریشه در سوتفاهم دارد زیرا جغرافیای ایران از آن زمان تا امروز دگرگون شده است. ریشه دوم هم در دشمنی دشمنان هست که نمیخواهند دینی به نام زرتشتی وجود داشته باشد.

 13. اتفاقا در عصر ما پیامبری بنام محمد وجود ندارد . این چه جور پیامبری بوده که بارها راهزنی میکرده و کاروانها را غارت میکردند و یا آیه نازل میکند که زنان شوهردار اسیرحلال هستند و حکم کنیز را دارند و یا آیات نازل میکند و اعمال جنسی سؤال برانگیز خود را با کنیزان خود و همسر پسر خوانده خود مشروعیت می دهد ؟ و یا آیات نازل میکند و انسانها را به سه دسته آزاد پولدار و بنده زرخرید و زنان تقسیم میکند ؟ ………..

 14. بنده خدا شما حتی یک سر سوزن از اسلام و احکام اسلامی خبر نداری چرا توهین میکنی .اگه مثلا از دین زرتشت بخواهی دفاع کنی باید بگم نقاط ضعف در دین زرتشت بی نهایت زیاد هست که جنابعالی اصلا سوادشو نداری بری دنبالش و بفهمی .نمونش ازدواج با محارم .البته من نمیگم این در اصل دین زرتشت بوده نه ولی در دین امده بعدا و نشون میده چقدر دین زرتشت دست کاری شده و قابل اعتماد نیست . جناب زرتشت شخصیت قابل احترامی هستن اما دین زرتشت دچار تحریف و دستکاری زیادی شده مثل دین یهود و مسیحیت. و همه اینا بعد از پیامبرانشون اتفاق افتاده .

 15. رهبر معظم انقلاب :

  در میدان تنظیم شده از سوی دشمن بازی نکنید ، چون چه ببرید ، چه ببازید ،
  به نفع اوست.

 16. دین زردشتی شکی نیست یک دین الهی است طبق قرآن زردشتی ها جز اهل کتاب هستند قرآن زردشتیان را به مجوس نام برده در کنار ادیان دیگر اگر شک دارید سرچ کنید در گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code