خانه / ایران / ایران باستان / بیزاری پیامبر اسلام(ص) از رفتارهای شاهانه در ایران

بیزاری پیامبر اسلام(ص) از رفتارهای شاهانه در ایران

به قلم مدیر سایت
عن أبی ذَرٍّ: رَأیتُ سَلمانَ و بِلالًا یُقبِلانِ إلَى النَّبِیِّ(ص) إذ انکَبَّ سَلمانُ عَلى قَدَمِ رَسولِ اللّهِ(ص) یُقَبِّلُها، فزَجَرَهُ النّبِیُّ(ص) عَن ذلکَ، ثُمّ قالَ لَهُ: یا سَلمانُ، لا تَصنَعْ بی ما تَصنَعُ الأعاجِمُ بِمُلوکِها، أنا عَبدٌ مِن عَبیدِ اللّهِ آکُلُ مِمّا یَأکُلُ العَبدُ، و أقعُدُ کَما یَقعُدُ العَبدُ. (بحار الأنوار: ۷۶/ ۶۳/ ۳)

ابوذر: (در زمان قدرت و حکومت پیامبر اسلام) سلمان و بلال را دیدم که به سوى پیامبر(ص) مى ‏آیند. ناگاه سلمان روى پاى رسول خدا(ص) افتاد و شروع به بوسیدن آن کرد. پیامبر او را از این کار باز داشت و سپس به او فرمود: اى سلمان! رفتارى را که ایرانی ها با پادشاهان خود مى ‏کنند با من نکن. من بنده ‏اى از بندگان خدا هستم و مانند بنده غذا مى‏ خورم و مانند بنده نشست و برخاست مى ‏کنم.

همچنین ببینید

گوشه ای از رفتار زمامداری قدرتمند / اعتنا به زیردستان

به قلم مدیر سایت یکی از ویژگی های رسول خدا(ص) مشورت با سربازانش بود و …

۲۰ نظر

 1. جانم به فدای رسول الله اشرف خلائق

 2. از کجا معلوم آن چیزی که در بحار الأنوار نوشته شده مباهته یا بهتان یا تهمت به ایرانیان نباشد

  ثابت کنید که ایرانیان چنین کاری با شاهان خود میکردند.

 3. الأعاجِمُ به معنای غیر عرب هاست
  چرا شما ایرانیان ترجمه کرده اید

 4. چقدر اطلاع رسانی اون زمان خوب بوده
  اشتباه نکنم اون زمان عربستان اینترنت و … داشته
  فقط مونده م میون این همه عرب بی سواد کدومشون این مطالب رو نوشته و ثبت کرده
  و از همه مهمتر چقدر عرب ها از تاریخ ایران اطلاع داشتند ولی ذره از فرهنگ و علم ایرانیان رو نداشتند

 5. سلام.
  جناب استاد فاطمی. اولا رسما درست تره تا رسمان. دوم در مورد رفتار با شاهان ایران خیلی کلی گویی کردید لطفا موارد رو به جزییات شرح بدید ؟

  • مدیر سایت

   «رسمان» اشتباه تایپی بود

   در مورد تکبر پادشاهان، مطلب زیاده وواضح

   • سلام
    در تفسیر طبری در مورد ایه ۱۰۲ سوره النحل امده که انکه به اموزش پیامبر متهم شده جبرو مسیحی است ، به عقیده طبری قول ضحاک (مفسر نامدار) صحیح است که جبرو همان سلمان است که نام عربی به خود گذاشته بود .(تفسیر طبری ج ۷ برگ ۶۴۹)
    از انجاییکه سوره مذکور از سوره های مکی است ثابت میشود سلمان قبل از بعثت هم با پیامبر اسلام در ارتباط بوده . نکته دیگر اینکه طبری میگوید که سلمان یا جبرو دیانت مسیحی داشته که رای ابوریحان بیرونی نیز در مورد او همین است . ابوریحان بیرونی میگوید سلمان حافظ و املاء کننده انجیل سبعین منسوب به بلامس بود که اکثریت مسیحیان انرا قبول نداشتند . در واقع سلمان به دلیل اعتقاد به مسیحیت اریوسی که شباهت بسیاری به دین اسلام داشت از امپراطوری روم طرد شده بود و به مکه رفته بود و با انصار پیوند برادری بسته بود ، بی دلیل نبود که هنگام حفر خندق انصار میگفتند که سلمان از ماست .
    نکته بسیار جالب شباهت حیرت انگیز مذهب اریوسی با دین اسلام است ! انها نه به خدا بودن عیسی اعتقاد داشتند و نه به تثلیث مسیحیان . اریوسی ها معتقد بودند که بعدها پیامبری خواهد امد که دین حنیف را گسترش خواهد داد . نمیتوان داستان های بی پایه و اساسی که میگویند سلمان مانوی و زرتشتی از رامهرمز و اصفهان بوده را باور کرد چون هدف این داستان از بین بردن نقش بنیادی سلمان در شکل گیری دین اسلام است که با قطعیت میتوان گفت این داستانها هیچ پایه و اساسی ندارند .

 6. سلام.
  لطف کنید علمی و با مدرک معتبر بحث کنید. مطالب زیاد و واضح رو باز کنید. همش کلی گویی درست نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code