خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / پرویز رجبی / برخی ویژگی های فاتحان ایران در نبرد قادسیه

برخی ویژگی های فاتحان ایران در نبرد قادسیه

۰دکتر پرویز رجبی:
«اعراب فاتحان نیکوسرشتی بودند. اهل یاد گرفتن بودند و به فرهنگ و داشته های ملت مغلوب توجه می کردند. توجه کنید در جنگ های داخلی خود یکی از شروط آزادی اسرا یاد دادن سواد به ده بی سواد بود.
اعراب در عربستان مسجد داشتند و این مسجد عبارت بود از یک مربع ساده که مردم در آن نماز می خواندند. حرکت زیبایی که مردم به تبع یک نفر به یک طرف نگاه می کنند و حرف می زنند. مردم در این مساجد جمع می شدند و حرف روز می زدند و مشاوره می کردند. ناخواسته بود و به آن نیاز داشتند. این حرکت به ایران آمد و امروز نماز جماعت یکی از زیباترین حرکات جمعی است. به غیر از آن با ورود اسلام سیستم تکصدایی و کاستی از میان رفت و عالمان، دانشمندان، شعرا و اهالی فرهنگ و ادب و سایر علوم از تمام نقاط ایران بلند شدند.

مرزبندی میان عرب و اسلام
در یک جمع بندی نهایی می توان گفت اعراب در رفتارهای نیک و بد خود در مسیر حرکت زمان قرار داشتند. اگر سر بریدند و به زور متوسل شدند به اسلام ربطی نداشت.
پیداست که اعراب مسلمان هنگام ورود به ایران نتوانستند آن طوری که اسلام خواستار آن بود عمل کنند. آگاه و ناآگاه با متبلور کردن قوم عرب و برتری که برای این قوم قائل بودند اشتباهات فراوانی را نیز مرتکب شدند. از آن جمله تأسیس خلافت ظالم و فاشیست بنی امیه بود.»

منبع: مصاحبه با روزنامه اعتماد
۱۳۸۸/۸/۱۲
۱۳۸۸/۱۰/۲۰ 

درج در سایت: فروردین ۱۳۹۱

همچنین ببینید

برده داری

آیا عرب ها هفتاد میلیون زن و بچه و مرد را به بردگی گرفتند؟!

به قلم مدیر سایت فراوان می گویند: عرب ها در نبرد قادسیه زن و بچه …

۶ نظر

 1. احسنت.واقعا احسنت.
  حالا چطور از ما می خواهید بدی های اعراب را به پای اسلام نگذاریم( که نمی گذاریم) در حالی که خودتان خوبی های اسلام را به پای اعراب می گذارید؟؟

  کل هدف من در این سایت از بحث کردن این جمله بود:«پیداست که اعراب مسلمان هنگام ورود به ایران نتوانستند آن طوری که اسلام خواستار آن بود عمل کنند.» که خودتان گفتید.پس از این پس نگویید حمله اسلام به ایران بگویید حمله اعراب به ظاهر مسلمان به ایران.نگویید حمله اعراب به ایران گسترش اسلام بود چرا که خودتان گفته اید رفتار اعراب در ایران مطابق اسلام نبود.

  با تشکر فراوان

  • مدیر سایت

   کی خوبیهای اسلامو بپای اعراب گذاشتم؟! نگفتم که خوبی های اسلام بخاطر عربهاست بلکه میگیم اگر عربها خوبیهایی داشته باشند غالبا اینطوره که از اسلام گرفته اند چون پیش از اسلام، تمدنی نداشتند

   آنچه اینجا آوردم نقل قول بود بلکه بنظر من بخش مهم از رفتارشان منطبق با اسلام بود نه همه ی آن

   • این را یکی به من گفت:بعلاوه باید تصریح نمود که ما شیعیان هرگز اسلام ارائه شده توسط خلفا را اسلام ناب نمی‌دانیم تا چه رسد به اعمال برخی عوامل و فرماندهان آنان در مناطق جنگی. لذا هرگز از اعمال مسلمانان مهاجم به ایران دفاع نمی‌کنیم و اعمال آنان را نیز بر اساس اسلام ناب نمی‌دانیم. چرا که اگر این اعمال مطابق اسلام ناب بود امیرالمومنین علی علیه‌السلام از آن کناره نمی‌گرفت (به گونه‌ای که ایشان حتی در یک نبرد بر علیه ایرانیان شرکت نکرد). استاد فاطمی نظر شما چیست؟

 2. مقایسه حمله اعراب مسلمان با حمله مغولان وحشی به ایران:

  اعراب مسلمان"

  ۱- حمله کردن و مردم روستاها و شهرها را قتل عام کردند.۲-در مسیر راه مزارع را آتش میزدند ۳- اموال مردم را دزدیدند اسمش را گذاشتند غنایم ۴- زنان و دختران و پسر بچه های ایرانیرا به عنوان کنیز و غلام با خود بردند و اضافی آنهارا در بازار برده فروشان مکه و مدینه و… فروختند.۵- به زنان و دختران ایرانی بیسار  تجاوز کردند.۶- کتابخانه ها را آتش زدند.۷- دین مردم را بزور عوض میکردند.۸- با رفتارتبعیض گونه و ظلم وستم و بی حرمتی به ایرانیها ، آنها را مجبور میکردند که نامهای خود را به عربی تغییر دهند.۹ نوشتن به زبان فارسی را ممنوع کردند.۱۰ سخن گفتن به زبان فارسی را ممنوع کردند ولی در این کار موفق نبودند و حریف ایرانیها نشدند.۱۱-خود را قوم برتر میدانستند و ایرانیها را موالی می نامیدند( خود را سید و سرور و ایرانیها را نوکر خود میدانستند).۱۲. ازدواج دختر عرب با پسر ایرانی را ننگ میدانستند.۱۳ زبان عربی را بالاترین زبانها میپنداشتند.۱۴ املاک زمینهای کشاورزی و باغهای ایرانیان را به زور تصاحب میکردند.

  مغولان:

  ۱- حمله کردند و مردم روستاها و شهرها را قتل عام کردند.۲- در مسیر راه مزارع را آتش میزدند.۳- موارد تجاوز به زنان ایرانی بسیار بسیار کم بوده است.

  مقایسه کنید و نتیجه گیری کنید.

  • مدیر سایت

   شما در یک پیام چهارده موضوع رو مطرح کردید. جا داشت هر کدوم رو در یک پیام می آوردید تا بشه بحث کرد. هر موضوغ را در یک کامنت و با مدرک تاریخی بنویسید

 3. با سلام ؛ و اما بعد :
  یک اشتباه در مصاحبه دکتر رجبی وجود دارد و آن این است که اعراب به خودی خود اینگونه نبودند بلکه اعراب اصلاح شده بوسیله اسلام و پیامبرش اینگونه شدند وگرنه اعراب همانهایی بودند که دختر خود را زنده به گور میکردند ، اسلام اعراب را بدینجا رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code