تفاوت صیغه و ازدواج اجاره ای (استقراضی)

به قلم مدیر سایت
برخی می پندارند ازدواج استقراضی میان زرتشتیان همان صیغه در اسلام است. تفاوت میان این دو نوع ازدواج:

یک) در صیغه، رضایت زن شرط است اما در ازدواج استقراضی رضایت شوهر اول شرط است و او زنش را به هرکس خواست برای مدتی معین، می سپارد و نیازی به رضایت خود زن نیست.

دو) بچه ای که از طریق صیغه بوجود می آید، به مردی تعلق دارد که از نطفه ی او پدید آمده اما در ازدواج استقراضی، برای شوهر اول است هرچند نطفه از او نیست.

سه) بچه ی صیغه مثل بچه های دیگر است اما در استقراضی، حکم برده و نیروی کار برای مرد اول دارد.

چهار) در ازدواج استقراضی، هرگاه شوهر اول بخواهد می تواند زن و فرزندانی را که با این ازدواج بوجود آمده اند، پس بگیرد. اما در صیغه، شوهر قبل چنین اختیاری ندارد.

پنج) در استقراضی، هنوز اختیاراتی برای شوهر اول، محفوظ است اما در صیغه، شوهر یا شوهران قبل که زن از آنها جدا شده، کلا فراموش می شوند و مانند مردان غریبه خواهند بود.

همچنین ببینید

زن به معنای کالا در نگاه زرتشتیان در گذشته

به قلم دکتر محمودرضا افتخارزاده «در دوران دینی (زرتشتی)، زنان نوعی کالا بودند و بر …

۲۰ نظر

 1. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  آقای فاطمی

  یکم- این ازدواج استقراضی نیست.

  بر پایه وندیداد که از دیدگاه شخص من هیچ ربطی به دین زرتشتی ندارد، مرد میتوانسته است چند زن به روش «چاکرزنی» بگیرد. همانگونه که از نام این گونه ازدواج آشکار است، زن هنگام پیمان گواه گیران (خطبه عقد) میپذیرفت که چاکر (=کنیز) باشد. از این روی اگر بخواهید همسنجی کنید (مقایسه) باید با احکام کنیز آن را بسنجید.

  دوم- چون این ازدواج آزادانه بود، قانونش هم مشخص بود، نمیتواند محل اشکال باشد. خب کسی نمیخواست، مجبور نبود تن به چنین ازدواجی بدهد. در حالی که نزد شما کنیز یک بردگی اجباری است که با قتل و غارت همراه است و غنیمت جنگی و وووو است.

 2. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  آقای فاطمی

  نشانی که داده اید به من ثابت میکند که شما نوشته های مرا با دقت نمیخوانید.

  مطالب جستاری که نشانی آن را داده اید، همان چیزی است که در دو کلمه گفتم.

  چیزی به نام ازدواج استقراضی نیست. این همان «چاکرزنی» است. دقت کنید هم واژه ازدواج و هم واژه استقراض عربی هستند. خب ساسانیان عرب که نبودند تا از واژه های عربی بهره ببرند.

  باز هم صرفتان نکرد که دقت کنید «چاکرزنی» را نباید با عقد دایم و یا عقد موقت اسلام همسنجی کنید بلکه باید باید احکام کنیز در اسلام همسنجی کنید.

  • مدیر سایت

   موبد عزیز
   مگر گفتم: واژه های ازدواج و استقراض در متون ساسانی بوده بلکه این واژه ها را در ترجمه به کار برده اند. 

  • با سلام.
   اولا کنیز و برده داری چیزی نبوده که مخصوص اسلام و اعراب باشه…بلکه اگه یه ذره تاریخ رو مطالعه کرده باشید میبینید برده داری و کنیز قدمتش به هزاران سال قبل اسلام بر میگرده…حتی تو ایران .و غرب.اروپا.افریقا.امریکا و….
   و اسلام بخاطر قدرت زیادی که برده داران در اون موقع داشته…نتونست مبارزه کنه ولی به جاش از هر فرصتی برای آزاد کردن کنیز و برده استفاده میکرده…فقط کافیه به اندازه چند صفحه کتابهای تاریخ شیعه رو مطالعه بفرمایید تا خوب متوجه بشید.از جمله قوانین اسلام در مورد کنیز …..حق نداشته مولا.کنیزش رو به مرد دیگری اجاره بده.و از این کار نهی کرده.
   پس نباید چاکر زنی رو با کنیز تو اسلام هم مقایسه کرد…

    • دقیقا عین همین احکام در اسلام هست . پیامبر سفارش به ازادی بردگان می کند ولی فقیهان احکام بردگان را تدوین می کنند مطابق این احکام کنیز فروخته شده و پس از فروخته شدن حتی صیغه زوجیت لازم نیست و تملک بر کنیز ( فقط اسلام عده را به عنوان حق گذاشته که آن هم برای تعیین پدر فرزند حاصله که برای اعراب مهم بوده است ) نیاز رضایت نداشته .
     در وندیداد و زمان موبدان ساسانی هم چاکر زنی پیمانی بوده که زنان طبقات پایین با پرداخت وجهی بر اساس آن به ازدواج مردان طبقات بالا در می امده اند . چاکرزن را می شده برای صاحب فرزند شدن در اختیار دیگری گذاشت
     هم احکام برده داری در اسلام و هم احکام چاکر زنی در وندیداد مخالف شان و جایگاه انسانهاست و در ایین امروز زرتشت جایی ندارد . کاش علمای شیعه و سنی هم احکام برده داری در فقه را یکسره ملغی اعلام کنند .
     ایین های الهی باید از خرافات و احکام ضد بشری منزه باشند و به کیش پیامبران راستین درایند .

     • برده داری در آن زمان مرسوم بوده همانطور که میدانید حضرت یوسف نیز به بردگی فروخته شد.
      اسلام چیز جدیدی نیاورده بلکه با وضع قوانینی فشار بر کنیزان وغلامان را کم نموده

 3. متعه یا صیغه در اسلام یکی از مهمترین روشهای فحشا در طول تاریخ در همه دنیا ثبت شده است . فرافکنی نکن
  به سایت بسیار معتبر زیر مراجعه شود
  http://listverse.com/2014/02/11/10-types-of-prostitutes-in-history/

  • مدیر سایت

   جالبه خیلی از کسانی که با صیغه مخالفند با زنا و امثال آنها و حتی از اینکه خواهرشان دوست پسر داشته باشه مشکلی ندارن اما با صیغه در چارچوبی قانونی و با محدودیت های خاص باشه، مشکل دارند

  • صیغه همان ازدواج است با تمام قوانین ازدواج دائم تنها تفاوتش این است که زمان دار است همین.
   اگر متعه را با فحشا یکی میگیرید پس تمام زنانی که طلاق میگیرند فاحشه اند.

   • مدیر سایت

    آفرین به نکته ی جالبی اشاره کردید
    اگر صیغه فاحشه گری باشه، آیا به زنی که دائم طلاق میگیره و با مرد دیگه ازدواج دائم میکنه نیز باید بگیم فاحشه

 4. سری رو که درد نمیکنه دستمال نمی بندن . شما می گی اول محدودیت بعد حالا صیغه
  رابطه زن و مرد کاملا طبیعی و ذاتی است . انسان بخشی از طبیعت است و رابطه دو جنس مخالف جزئی از طبیعت
  همان طور که تولد و مرگ جزئی از این زندگی است . ولی با چارچوب های من در آوردی شما ، جامعه به بحران های اجتماعی و روانی
  برخورد کرده . جالبه که الان در ایران فشار میارن که جمعیت باید زیاد بشه ، بعد اگر کسی با جنس مخالف باشه ، براش مشکل درست میکنن.
  حتما جمعیت باید تلفنی زیاد بشه .
  البته با چارچوب های من در آوردی شما ، شاید یک عده دارن جمعیت جامعه اسلامی رو زیاد میکنن

  • مدیر سایت

    اگر رابطه زن و مرد طبیعیه چرا با صیغه مشکل داری؟متوجه منظور شما نشدم بالاخره صیغه خوبه یا بده؟ آیا صیغه بده و رابطه های جنسی دیگر خوبه؟!

  • فرق رابطه های آزاد و ازدواج دایم و موقت کاملا مشخصه.فقط باید چشم و گوشمون رو باز نگه داریم.اگه ازدواج رو انکار کنیم و مردها خیلی راحت هر زنی رو که تو خیابون دیدن باهاش رابطه برقرار کنن و به قول شما گرفتار محدودیتهای من در آوردی نشن…پس حق و حقوق زن بیچاره این وسط چی میشه؟؟؟؟
   تو ازدواج برای زن حقوقی مشخص شده که در قبال استفاده جنسی که از زن میشه.مردها هم تکالیفی داشته باشن.مثل دادن خرجی.حضانت فرزند متولد شده..محبت به زن و…تو کجای روابط آزاد و بی محدودیت این حقوق برای زنان مشخص شده؟؟
   کافیه پای درد و دل زنان غرب که الان گرفتار همین روابط آزاد هستن اگه بشینید میبینید که یه مرد بدون محدودیت میاد باهاش رابطه برقرار میکنه…ممکنه سالها باهم باشن.و هر استفاده جنسی از زن میبره…ولی نه خرج و مخارج زن رو میپردازه.نه از محبت و توجه خبریه…وبعد یه مدت بدون هیچ محدودیتی اون زن رو با بچه متولد شده رها میکنه…
   ازدواج و عقد و صیغه.محدودیت داره.چون اگه انسانها تو هر زمینه ای حتی برطرف کردن نیازهای فطری مثل جنسی آزاد باشن.فساد و بی عدالتی همه جارو میگیره…کافیه فقط به غرب با چشم باز نگاه کنیم نه تبلیغات ماهواره ای!!!

  • کسانیکه اهل این روابط آزاد هستن هیچ وقت تن به تولید نسل و افزایش جمعیت نمیدن..چون خودشون میدونن این فقط رابطه اس و تعهدی در کار نیس…اینو میشه خیلی راحت از آمار سقط جنین نامشروع حتی تو غرب فهمید.چون چرا بچه به دنیا بیاد؟؟؟پدری که بعد یه مدت رابطه زن رو رها میکنه…

   پس اتفاقا تحت همین چارچوب ها و محدودیت هاس که نسل زیاد میشه…
   معضل غرب هم الان همینع…بخاطر روابط آزاد..جمعیت ها کاهش پیدا کرده…هرخانواده یک فرزند…و اکثرا بی فرزند…و تو برنامه هاشون تشویق میکنن بچه دار بشید
   پس این فکر که با روابط ازاد نسل زیاد میشع خیلی خنده داره

 5. باسلام درمورد تعدد زوجات در زرتشت منبعی را معرفی کند که قابل استناد در پایان نامه باشد.

  • مدیر سایت

   در مورد دین زرتشتی اطلاعاتی نداریم و نمی دانیم زرتشت چه دینی را آورده. آنچه را می تونید پیگیری کنید تعدد زوجات میان زرتشتیها است.

   این مطلب در مورد تعدد زوجات در این سایت هست:

   http://www.raherasti.ir/2452

   کتابهایی در خصوص زن در عصر ساسانی نوشته شده که الان حضور ذهن ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code