خانه / اعتبار دین زرتشتی / نمادها و آیین ها / آتش / بی ربطی آتشگاه ها به دین زرتشتی + فیلم

بی ربطی آتشگاه ها به دین زرتشتی + فیلم

به قلم مدیر سایت
موبد رستم شهزادی در کلیپ زیر با عنوان «آتش افروزی ایرانیان» توضیحاتی در مورد کارایی آتشگاه ها می دهد که حکایت از آن دارد که ساخت آنها در اصل ربطی به دین زرتشتی نداشته است. او می گوید:
«آتش افروزی به چند علت بوده. یکی از آنها اطلاع دادن به مردم است. مثلاً می دانیم در قدیم وسط حیاط آتشکده ها یک مناری بوده که پله اش از بیرون بوده و در بالای آن در شب های جشن یا اتفاقات مهمی که می افتاده، آتش روشن می کردند که از دور راهنمای کاروان ها و مردم باشد مثل تیر بزرگ وسط حسینیه ها که بالاتر از همه نصب می کنند تا ده و محله را به مردم بشناسانند. به آن بالا که در آن آتش روشن می کردند «آتشگاه» می گفتیم که هنوز هم در اصفهان هست. بعد از اسلام این، به عربی ترجمه شد به «منار». «منار» یعنی جای نار و نار یعنی آتش. پس منار عیناً همان تغییر نام آتشگاه بود.
در آن بالا یک شب قبل از جشن ها آتش روشن می کردند تا همه خبردار شوند؛ برای اینکه ساعت و رادیو و تلویزیون نبود تا مردم خبردار شوند و این علامت جشن بوده است.
آتشکده ها تا زمان اشکانیان، اغلب در بالای کوه ساخته می شد. از بالای کوه خبرهای مهم را با آتش به آتشکده های کوه مقابل می دادند. مثلاً ایرانی وقتی کشوری را می گرفت، در عرض یکی دو ساعت پیغام به پایتخت می آمد که ایران فلان شهر را گرفت.»

همچنین ببینید

برده داری

برده داری در ایران در عصر ساسانیان (۳)

به قلم مدیر سایت فصل چهارم (صفحه ۸۷ ـ ۸۸) از کتاب مادیان هزار دادستان …

یک نظر

  1. بنام و یاری مزدااهورا شیدان شید نورهمه نورها
    اقای فاطمی واقعا که اخلاق جالبی دارید هرچیز به نفع خودتون باشه نشون میدید هرچیز هم نباشه نشون نمیدید…میتونم ازتون خواهش کنم بقیه کلیپ هایی که موبد نیکنام از دستوران دستور روانشاد سوشیانت رستم شهزادی بزارید مخصوصا قسمتی که ایشون درباره یاوه گویی های افرادی چون شما پاسخ می اورد…از تمامی دوستان خواهش میکنم برای اشنایی با کیش به و بهدینان حتما به سایت موبد نیکنام سربزنن و کلیپ هایی ارزشمند که از این بزرگ مرد دین بهی ضبط کرده اند رو ببینند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code