خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / تعیین آرامگاه زرتشت با تحریف تاریخ

تعیین آرامگاه زرتشت با تحریف تاریخ

به قلم مدیر سایت
ابهام های اساسی در مورد زرتشت، مانند تاریخ حیات او، به گونه ای است که کیان دین زرتشتی را زیر سؤال می برد. از این رو زرتشتیان در تلاشند با تحریفهای گوناگون، آن ابهامها را برطرف ساخته، زندگی زرتشت را بدون ابهام جلوه دهند.
یکی از ابهامها معلوم نبودن آرامگاه زرتشت است. اهمیت این مشکل به اندازه تاریخ حیات او نیست اما برای اینکه معلوم شود چگونه در تلاشند، با تحریف تاریخ، ابهامها را بزدایند به عبارت دکتر اردشیر خورشیدیان توجه کنید:

«بنا به باور دانشمندان، آرامگاه اشوزرتشت در افغانستان و در مزار شریف واقع می باشد. همان جائی که بنا به باور شیعه،‌که بیشتر مردم این شهر هستند، آرامگاه حضرت علی(ع) می باشد. در حالی که مقبره حضرت علی(ع) در عراق واقع است و از نظر تاریخی هرگز ایشان به افغانستان گذر نکرده اند…
برای این به این شهر مزار شریف گفته اند که مردم می دانستند که یک مزار شریفی در شهرشان وجود دارد که برای نگهداری آن بایستی یک نام مقدس به آن بدهند، نام باستانی شهر مزارشریف هم بلخ بوده و این استان هنوز هم بلخ نام دارد و در اوستا مکررا ذکر شده که بلخ محل پادشاهی شاه گشتاسب بوده، که اشوزرتشت دین خود را ارائه و تبلیغ می کرده، و در این شهر نیز به شهادت رسیده است.»
(پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۲۷)

پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان

اینجانب در مورد آرامگاه موجود در شهر مزار شریف افغانستان تحقیق مفصل انجام داده ام که نتیجه ی آن، در قالب مقاله ای با عنوان «امام علی یا امام زاده علی؟» در مجله «وقف میراث جاویدان»، ش۵۲، زمستان ۱۳۸۴ به چاپ رسید. مطالب را در آنجا با ذکر منابع متعدد نوشتم.
در آنجا نشان دادم که آن مزار به امام علی(ع) تعلق ندارد بلکه امام زاده ای در آنجا مدفون است که از جهات گوناگون به امام علی(ع) شباهت دارد و مردم به اشتباه افتاده اند. مشخصات امامزاده بدین قرار است:
نام: علی
کنیه: ابوالحسن
لقب: امیرالمؤمنین
کنیه پدر: ابوطالب
نام همسر: فاطمه
نام پدر همسر: محمد بن عبدالله
نام فرزندان: حسن, حسین
کنیه حسن: ابومحمد
کنیه حسین: ابوعبدالله
نام فرزند حسین: علی

یکی از شواهد، عبارت سنگ قبر در اواخر قرن هشتم یا اوایل قرن نهم است. بر سنگ قبر, نام علی بن ابی‌طالب با سلسله نسب او نوشته بوده است و یک علت شهرت قبر به امام علی(ع) مخفی بودن سنگ در زیر صندوقی بر آن بوده و با توجه به اینکه متولیان مقابر بتوانند به هدایا و نذورات بیشتری دست یابند، بعید نیست آنان نیز به نسبت دادن قبر به امام علی(ع) دامن می زده اند.
علامه سید حسن صدر می‌گوید: نسخه انساب آل ابی طالب (تألیف ابن عنبه) را در کتابخانه علامه نوری دیدم. از جمله مطالبش آن بود که نویسنده وارد مزار معروف در بلخ شده و عبارت سنگ زیر صندوق را دیده که چنین بوده است: هذا قبر امیرالمؤمنین ابی‌الحسن علی بن ابی‌طالب بن عبیدالله بن علی بن الحسن بن الحسین بن جعفر بن عبیدالله بن الحسین الاصغر بن علی بن الحسین السبط علیه السلام. (الذریعه, شیخ آقابزرگ تهرانی، ج ۲, ص ۳۷۵ ـ ۳۷۶)
این مطلب در اعیان الشیعه نیز از قول ابن‌عنبه نقل شده است. (ج ۳, ص ۴۰)
بنابراین این مزار در واقع به یکی از نواده‌های امام علی(ع) اختصاص دارد و عده‌ای عمدا یا سهوا آن را به خود امام(ع) نسبت داده‌اند.

جناب خورشیدیان!
به فرض ادعای شما را پذیرفتیم که زرتشت در بلخ از دنیا رفته. آیا این دلیل می شود که فلان قبر معروف، به او تعلق دارد؟ این مانند این است که کسی ادعا کند فلان شخصیت زن قبل از اسلام در قم از دنیا رفته بنابراین مزاری که در قم به حضرت معصومه(س) تعلق دارد برای اوست. این چه منطقیست که شما دارید؟ از روی هوا نمی توان ادعا کرد که قبر معروف در مزارشریف افغانستان برای زرتشت است. آن هم قبر امام زاده ای که حتی زندگی نامه ی او برای ما معلوم است.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

همچنین ببینید

فرهنگ مهر

اشتباه دکتر فرهنگ مهر / همه ی دانشمندان وجود زرتشت را نپذیرفته اند

به قلم مدیر سایت دکتر فرهنگ مهر در کتاب «دیدی نو از دینی کهن»، ص …

۱۱ نظر

 1. ببین آقای بظاهر محترم همه ما میدانبم زرتشت رصالت خود را در بلخ اعلام نمود گشتاسب در بلخ بود زرتشت در بلخ چشم به جهان گشود و طبغ تحقیقات دانشمندان زرتشت در آتشکده ای در بلخ به دست یک تورانی به نام توربراتور به شهادت رسید قبل اینکه نواده علی بن ابیطالبی درکار باشد یک مزاربود با همان نام مزارشریف مردم آنجا میگفتند ابنجا آرامگاه مرد مقدسی است قبل اینکه اعرابی درکار باشند این مزار بود قبل اینکه علی درکار باشه بعد اینجارو کردین مزارنواده علی بن ابیطالب عجیبه واقعا عجب منطقی دمتون گرم مزار شریف آرامگاه اشو زرتشته با همون مدارکه مربوطه البته اینم بگم خوشبختانه یه گروه باستانشناس در حال تحقیقن به احتمال ۹۵ درصد مزار شریف آرامگاه زرتشته

  • مدیر سایت

   در ابتدای سخن، چنان نوشتی «همه ما می دانیم» که گویا قضیه واضح و روشنه. اگر اینطوره پس چرا اینهمه اختلاف نظر؟

   با مدرک حرف بزنید

   • برای این اینهمه اختلاف نظر وجود داره چون هنوز دقیق معلوم نیست اما بیشتر دانشمندان و باستانشناسان به احتمال ۹۵ درصد میگویند آرامگاه زرتشته من نمیدونم واضح تر از این چیه؟ با اون همه مدارکی که آوردم

 2. بازدید کنندگان محتر مدیر سایت مطالب رو سانسور میکنه تحریمش کنید.

 3. الان مقبره های امامان تردید است،،مثلا قبر امام علی خودش چندین سال بر اثاث روایتی بی پایه کشف شده که معلوم نیست آن قبر در نجف به امام علی مربوط شود،،یا قبر امام حسین بدست خلفای عباسی ویران شدو چند سده بر روی آن شخم زده و آبراهه گذاشتند و هرگز معلوم نیست در قبر امام حسین جسدی موجود باشد،،اما خیلی از امام زاده ها تنها روایت هستند و اساس ندارند،،

  • مدیر سایت

   بحث از اعتبار قبر امامان تخصصیه و اینجا فرصت بحث نیست. همینکه امامان بعدی تایید کرده اند کافیه. «چندصد سال» شخم قبر امام حسین ع را از کجا آوردید؟

 4. درود
  متاسفانه یک بار کامنت گذاشتم منتشر نشد. امیدوارم شما مثل سایت امرداد نظر منو سانسور نکنید.
  جدیدا تحقیق درباره شهر مزارشریف و آرامگاه زرتشت انجام شده و مقاله ای نوشته شده از شما میخوام که اونو بخوانید و نظرتون بگید. ممنون
  https://brianarthurbrown.com/seven-testaments-excerpts-/identifying-zoroaster-s-tomb

 5. نویسنده بیسوادی هستی خیلی خندیدم برو چهار تا کتاب بخون از توهم خارج بشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code