+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / زن زرتشتی / هدیه پوراندخت به پیامبر اسلام(ص)
هدیه پوراندخت به پیامبر اسلام(ص)

هدیه پوراندخت به پیامبر اسلام(ص)

به قلم مدیر سایت
بنا به نقل طبری (درگذشت ۳۱۰ق)  پوراندخت دختر خسروپرویز که در عصر رسول خدا(ص) به پادشاهی ایران رسید، هدیه ای برای آن حضرت فرستاد و پیامبر(ص) آن را پذیرفت:
قد کانت بوران أهدت للنبی(ص) فقبل. (تاریخ طبری، ج ۲، ص ۶۳۳)
چنان بود که پوران براى پیمبر هدیه فرستاده بود و او صلى الله علیه و سلم پذیرفت. (ترجمه تاریخ طبری، ج ۴، ص ۱۵۹۰)

چند نکته:
یک) ذکر «قد» در اینجا برای تأکید بر درستی این نقل است.
دو) در زمانی پادشاه ایران هدیه فرستاد که دارای قدرت و شوکت بود و از سوی دیگر عربستان، سرزمینی بود که قدرت های بزرگ روی آن حساب نمی کردند و از سوی دیگر پیامبر اسلام(ص) نه قصد حمله به ایران را داشت و نه باج خواهی کرده بود تا پادشاه ایران با ارسال هدیه بخواهد از حضرت دلجویی کند. و نیز هدیه فرستادن برای دشمن ـ به قول امروزی ها ـ خلاف عرف دیپلماسی است.
تنها دلیل این ارسال، محبت و گرایش پوراندخت به آن حضرت بوده است.
سه) برخی احتمال داده اند به خاطر همین تمایل او و شاید اسلام آوردن او بود که درباریان او را سر به نیست کرده باشند.
چهار) چه بسا رؤیای انوشیروان در شب ولادت حضرت محمد(ص) که خورشیدی از حجاز برخاست و جهان را روشن کرد و فرو ریختن کنگره های کاخ کسری هنگام ولادت پیامبر(ص) زمینه ساز چنین ارادتی شده باشد.

یادآوری:
به نظر می رسد نکته ی سوم احتمالی ضعیف است و الا امامان اهل بیت(ع) پس از سقوط دولت ساسانی، از قضیه ی مهم اسلام آوردن پوراندخت پرده بر می داشتند و خبر آن به ما می رسید. بنابراین تنها در حد ارسال هدیه قابل قبول می تواند باشد.
توضیح بیشتر در: سایت ادیان، فرق و مذاهب

۴۰ نظر

 1. حالاچرا هدیه فرستادن بانو را میخواهید ارتباط دهید به علاقه به اسلام؟!شاید ایشان بابت منش محمد «ص»هدیه فرستادند.اینکه از سوی اعراب جماعت هم میتواند انسان بزرگی ظهور کرده باشد!و خواسته باشنداز حیث تعجب تبریک عرض نمایند!اینگونه نیست ایا؟!

 2. سلام یک احتمال دیگر هم وجود دارد 

  چون حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم با امپراتوری  روم وارد جنگ شده بودند 

  وایران هم دشمن روم بود 

  پوراندخت برای آن حضرت هدیه فرستاده تا به این وسیله 

  همبستگی خود را با مسلمانان نشان دهد

  • این حدس هم بعید نیست اما بالاخره هدیه نوعی ابراز علاقه است

  • جنگ پیامبر با امپراطوری روم ؟
   اگر منظورتون جنگ موته باشه که پیامبر با قبایل عرب دست نشانده رم درگیر شده بود که وظیفه انها در واقع محافظت از مرز های امپراطوری بیزانس در مقابل غارتگران بود ، مورخین مسلمان به جهت بزرگ نمایی این جنگ را نبرد با هرقل (هراکلیوس) نامیده اند حال انکه درگیری نه با هرقل و بیزانس بلکه با اعراب مسیحی دست نشانده بیزانس بود که انها هم ابدا متوجه ارتش مسلمان نشدند بلکه انها رو غارتگران همیشگی میپنداشتند .
   ازین جهت این تصور شما غلط است !
   عقیده من اینه که پوران چنین هدیه برای پیامبر نفرستاده و علت این دروغ اساسا تعریف و تمجید های بی اندازه و خداگونه مسلمانان از شهبانو های ایرانیست ، معلوم نیست چرا مورخین مسلمان تا این حد این سه زن را معصوم ،عادل و نیکوکار توصیف کردن ، اما در تاریخ طبری مفاهیم جدیدی مثل فمنیسم به پوران نسبت داده شده که برای من باور کردنی نیست .

   • نه خیر به احتمال زیاد منظور معتزله جنگ تبوک بوده نه موته . جنگ تبوک در همان سال فرمانروایی پوراندخت بوده

    درگیری با هراکلیوس در جنگ یرموک بود که ۴ سال بعد از رحلت پسامبر ص بود به پیامبر ارتباطی نداره .

   • شمس الدین ایلدگیز

    تعریف و تمجید های بی اندازه و خداگونه از شهبانو های ایرانی کار مسلمانان نه بلکه احتمالا حاصل عقده های شعوبیه بوده که از اون زمان وجود داشته الان هم وجود داره ظاهرا هم این شعوبیه ول کن نیستند و مثل بنی امیه عصر حاضر، خون مسلمانان را تو شیشه می کنند.

 3. برعکس پدرش که بهره ای از شعور و ادب نبرده بود .

   

   

  • شما که بهره زیادی از ادب و شعور داری ، فرض کن حاکم ایران هستی و کسی از هر کشوری از افغانستان تا کانادا … ادعای پیامبری بکنه ، بعد نامه بنویسه یا به پیامبری من ایمان بیار یا گناه مردم شیعه مسلمان به گردن توست !
   اتفاقا کسانی مثل بهالله که ادعای پیامبری کردند شما برخوردی بدتر از خسرو پرویز با انها کردید ،شیطان نجس ، زاده صهیونیست ، دیوانه خیال پرداز … ، مثال زدم ، نمیخواد بحث به بهاییت بکشونید ، حالا هرکی … من هم با شما موافقم ، تو این دوران کی باور میکنه کسی ادعای پیامبری بکنه ؟
   قطعا خسرو پرویز عمل معقولی انجام داد ، کسی که میگه باید نامه رو میبوسید و قبول اسلام میکرد خودش در شرایط او قرار نگرفته تا نامه رو هزار تکه بکنه و هرهر بخنده ، خودتون در شرایط خسرو پرویز قرار بدید !

   • تلویزیون نمایش طنزی نشون می داد که برای شخصی مهمان اومد. به زنش گفت: خیار بیار. زن گفت: خیار نداریم اما خیارشور داریم. شوهر گفت: فرقی نمی کنه خیار خیاره دیگه!

    خانم آناهید هم می گه: ادعا ادعاست هرکه میخواد باشه! هرکه  مدعی پیامبری را باید کنار زد. اینطور حرف زدن منطقی بنظر نمیرسه

   • رفتار مقوقس و هرقل و نجاشی رو با اون بی تربیت مقایسه کنید میبینید تفاوت رو که از زمین تا آسمان هست البته انتظار بیشتری نباید داشت شاهی که در حال فرار و آواره اینور و اونور بود همین دیگه

    غالب کتاب های تاریخی این رفتار زشت اونرو نوشتن .حکیم بزرگ نظامی اشعاری داره که بی ادبی  و گستاخی خسروپرویز رو مذمت کرده .

     

   • در بحث ها با هم مهربان باشید هیچ کس عقل کل نیست من خودم دکترای تاریخ خواندم اما هنوز به دنبال منابع بیشتر در این موردم

   • اولا تاریخ طبری کتاب معتبر اهل تسنن میباشد نه شیعیان.
    در آن کتاب روایات ضعیف و گاها دروغ با راویان غیر موثق بسیارند.
    ثانیا
    ناهید شما باید برای استدلالتان درلیل نقلی هم بیاورید

 4. باسلام

  شما از تاریخ طبری نقل میکنید.بهتر بود مشخص میکردید.کدام طبری

  ۱محمد بن جریربن غالب طبری.که مورخ سرشناس و اهل طبریه درشام بوده.وساکن کوفه

  ۲.یا طبریی که در زمان آل بویه ساخته وپرداخته شد.تا داستانسرایی کندوبه مجوس فضیلت بخشد.محمدبن جریربن رستم طبرستانیی.که  از شهر ری سر در آورده.وبعنوان طبری اصلی جاش انداختن.

  توضیح بر اهل فن معلوم هست.که منتسب به طبرستان رو بر مبنای عروض و ادبیات.طبرستانی مینامند.ونه طبری

  ضمنا.تاریخ وفات پیامبروشاه شدن یه زن بر روی مردان !!!!!!ایران روهم چک کنید.وسپس سیاست یکی به میخ زدن ویکی به نعلتان را ادامه بدین.

  البته تقلب ونفی حقیقت.از صفات بارز هست.همانگونه که در مجوسنامه.(مختارنامه)کیسان ابوعمره ی حبشی  رو کیان مجوسی معرفی کردند.برمبنای طبری قلابی.بااینکه اهل تحقیق میدانند.که کیسان غلام حبشی محمد بن حنفیه بود ورابط ایشان با مختار.وموسس فرقه ی کیسانیه در آفریقا بوده.که ادعای غیبت محمدبن حنفیه ومهدی بودنش را داشت.وحتی در دعای ندبه.وقتی گفته میشه ابرضوی او غیرها ام ذی طوی.

  دلالت براین نکته دارد.چون کیسان تبلیغ میکرد محمد بن حنفیه در کوه رضوی غیبت کرده وهمانجاست واز آنجاظهور خواهد کرد.

  بهتره به جای درخواست کوتاه نویسی از من.پاسخ بدین

 5. با درود من گمان میکنم این قصه و حدس واقعی تر باشد وقتی که پوراندوخت به پادشاهی رسید به امپراتوری روم و محمد نبی هدیه و نامه ای راجع به صلح و دوستی فرستاد هراکلیوس که رهبر روم بود بسیار خرسند شد اما محمد نبی توجهی نکرد اما دلیل در دین اسلام زنان نمیتوانند به مناسب حکومتی مانند قضاوت و حکومت دست یابند و این حق را ندارند و چون در ایران باستان همچین چیزی و نظریه ای وجود نداشت و زن و مرد برابر بودند پوراندخت پادشاه شد محمدنبی دشمنی نکرد اما اهمیتی هم نداد

 6. راجب نامه پیامبر اسلام بگم اونهابب که خسرو پرویز رو بی شعور احمق میدونن توجه کنن که وقتی ادلاعات ندارید هرکی هرچی میگه قبول میکنید من داستانش رو میگم★پیامبر اسلام پیکی به نزد خسرو پرویز فرستاد خسرو پیک را داخل خواند و نامه را خواند از پیک پرسید راجب اسلام توضیح بده پیک گفت در اسلام پرستش خدای یگانه مهمترین اصل است خسرو گفت ما ۱۱۰۰ سال است که یگانه پرستیم پیک گفت برده داری ممنوع است در اسلام خسرو گفت ما از زمان کوروش بزرگ برده داری را قطع کردیم پیک گفت زنده به گور کردن دختران در اسلام گناه است خسرو پرویز گفت مگر شما اینکار را میکردید ننگ بر شما دختران ما الهه هستند بحث تا آنجایی طول کشید که اسلام چیز جدیدی برای ایرانیان نداشت خسرو نامه را پاره کرد و گفت اگر شما الان به دنبال انسانیت هستید ما ۱۱۰۰ سال است که آن را یافته ایم★منبعشم حتما برایتان خواهم آورد

 7. اکاذیب به هم نباف همه ما تو کتاب تاریخ خوندیم از رو غرور نامه پیامبر را پاره کرد

  • اونها همش یک توجیه تاریخی بیش نیست

  • ما توی کتاب تاریخ مدارس خیلی چیز ها میخونیم که با تملق و چاپلوسی نوشته شدن و در اصل تاریخ رو تحریف کردن..یه مثال ساده براتون میزنم…توی کتاب تاریخ معاصر که تو مدارس تدریس میشه در مورد جشن های ۲۵۰۰ ساله ی شاهنشاهی نوشته در این جشن کهاز تمامی اقوام و دوره های حکومتی ایران یه گروه به صورت کارناوال به نمایش داده میشدن از حکومت های اسلامی که اسامیشون الان تو خاطرم نیس خبری نبود یعنی حکومت های اسلامی رو به نمایش نذاشتن ولی من پیشنهاد میکنم شما فیلم این جشن هارو ببینید..

  • تو کدوم تاریخ خوندی? تاریخ رو که همه میتونن بنویسن یونانیها و رومیها هم تاریخ ایران رو نوشتن
   بهتر بگیم تاریخ به سبک …….نگیم تاریخ
   خود پیامبر اسلام از جواب خسروپرویز قانع شدن و ایرانیان رو یکتاپرست دونستن همین طور که در قران یکتاپرستی مجوس هست
   دوم اینکه ایشان در زمان حیاتشون به هیچ کشوری حمله نکردن و این یک جواب بسیار روشن به افرادی است که با زور میخوان عقاید خودشون رو دیکته کنن
   روش پیامبر اسلام اجباری نبود همانطور که بقیه انبیاء هم اجباری در کارشون نبود
   اجبار قطعا نتیجه عکس میده
   حتی خداوند هم اجباری در دینش نداره لا اکراه فی الدین
   از این جمله واضحتر
   تمام صحبت خداوند در قران توصیه هست نه اجبار و بنا به شرایط خاص زمانی امده و شان نزول داشته چطور بعضیها متوجه نمیشن
   چرا الان از شتر بجای ماشین استفاده نمیشه?

 8. اه پس اون فرماندهی را که خسرو برای جنگ با پیامبر فرستاد و با دیدن حقانیت اسلام مسلمان شد را چی می گی

 9. معمولأ حضرت محمد هر هدیه یی را میپذیرفت حتی اگر آن هدیه یک انسان باشد.
  او در سال ششم هجرت سفیرانی به کشورهای خارج فرستاد و طی نامه‌هایی فرمانروایان این کشورها را به آیین اسلام دعوت کرد.
  فرمانروای مصر اسلام را نپذیرفت، اما زن جوانی را بنام ماریا قطبی به حضرت محمد هدیه داد و او هم پذیرفت که سوره تحریم هم در باب اوست.
  پوراندخت هم به اسلام علاقه ای نشان نداد بلکه با احترام در پاسخ به این دعوت ، هدیه ای پیشکش کرد .

 10. من به خسرو پرویز حق میدم. چون ۱- ازو خواستن که خدا را بپرسته در حالی که ایران هزاران سال بود که یکتاپرست بودن
  ۲- زنده به گور کردن دختران بود که ایرانیان دخنرانشان را بانو میگفتن یعنی بسیار والا
  ۳- نماز خواندن که زرتشتیها هم ۵ بار در روز نماز میخونن و زمان خسرو پرویز بزرگ که درودش باد نیز این کارو کردن
  ۴- شاه جهان به صرف خواندن یک نامه چگونه ایمان می آورد در حالی که اگر اراده میکرد عربستان رو با خاک یکسان میکرد
  ۵- اسلام چه گلی به سر ما زده
  ۶- تا آدم نباشی دین هیچ گلی به سرت نمیزنه
  ۷- به پادشاه یک مملکت توهین نکنید حتی اگر ۱۵۰۰ سال پیش بوده
  ۸- تعصب مذهبی ممنوع
  ۹- نصف بیشتر تاریخ طبری دروغه
  ۱۰- زنده باد نام ایران و ایرانی
  در جواب سهیل

  • ۱.دقیقا درست می گید قضیه مثل اینه که یکی مدرک دیپلمشو گرفته باشه و ۱۲ سال خونده باشه بعد بگن حالا بیا دوباره همونا رو بخون مدرسه ما خیلی بهتره ها !!!!!!!!
   خود پیامبر هم قانع شد و به ایران تا زمان حیاتش حمله نکرد و ایرانیان رو یکتاپرست میدونست.
   ۲. انسان بودن از دین داشتن کاملا جداست چون دین برای انسان کردن ادمها اومده نه برای چیز دیگری . حرفتون احسنت داشت.
   ۳. اسلام چه گلی زده رو باید اسلام شناسان با مدرک بگن .
   وگرنه ما امپراطوری عظیم و قدرتمند و یکتاپرست داشتیم و مردمی باهوش.
   ۴. بیشتر دانشمندان اسلام از ایران و مصر هستن نه عربستان سعودی و این نشون میده که دین ربطی به هوش نداره.
   ۵. زنده باد ایران ایران و درود خدا بر کوروش کبیر
   ۶. احترام به همه عقاید و آزادی اندیشه همون راه کوروش بود و همینه که تحسین جهانیان رو وامیداره.
   ۷. نژادپرستی = تعصب
   ۸. میهن پرستی مخالف نژادپرستی ست.
   ۹. میهن پرستی= عشق به میهن _دین و مذهب و عقیده
   ۱۰. ایران =میهن + مردم عزیزش با دین و آیینی.

 11. در جوابشما
  ۱.منظورتون دو تا خداست دیگه؟! اهریمن هم حساب کن
  ۲.از این بدترش رو در تاریخ زرتشت و قوانینش وجود داشت
  ۳.منظورتون آتش پرستی ست دیگه؟! هرکی واسه خودش آتشی دستو پا میکرد شروع میکرد عبادت البته من چیز دیگه ای شنیده بودم نمیدونم درست بود یا نه اما یکی از زرتشتیان میگفت نماز خوندن در دین زرتشت جای نداره به دروغ در زرتشت جای دادنش
  ۴.همون عربستان اومد ایران رو گرفت در ضمن اگر آزاد اندیش بود میدید اصل ماجرا چیه البته ۰ند نفر میفرسته که البته یکی شون مسلمان میشه به اسم ماذان
  ۵.جواب اینو خودت دادی بخش ۶
  ۷.چنگیز خان هم بهرحال فرمانده قدری بوده واسه خودش، میگم به اونم توهین نکنیم باشه
  ۸.نژاد پرستی و تعصب نژادی ممنوع
  ۹.درسته
  ۱۰.احسنت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی