خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / دلیل نشر سریع اسلام در ایران
پرویز رجبی

دلیل نشر سریع اسلام در ایران

از زبان دکتر پرویز رجبی
اگر از من بپرسند نظر تو (در باره ی گسترش سریع اسلام در ایران) چیست؟ با احتیاط می گویم علت این است که مسلمانان دو سه نکته را رعایت کردند:

یکی بیرون آوردن مردم از دوره ی تک حزبی حکومت شاه ساسانی بود. مسلمانان دعوت به تشکیل امت می کردند. در امت همه برابرند و شکاف اجتماعی معنا ندارد. به جای ملت، آنها قائل به امت بودند که از هر رنگ و نژادی در آن جا دارند.

دوم اینکه مسلمان ها وقتی به ایرانی می رسیدند می گفتند: فقط بگو مسلمانم، راحت و آزادی، دیگر خودت هرچه هستی باش. 

در آن زمان فکر نمی کنم کل شبه قاره عربستان بیشتر از پانصدهزار نفر جمعیت داشت. این آدمیان کم جمعیت با ذخیره واژگانی بسیار اندک وارد ایران شدند. طبعاً نمی توانستند بیشتر از این حرفشان را به مردم حالی کنند. چه اتفاقی افتاد؟ باید قضیه ساده باشد که قابل انتقال باشد. بعدها پیچیده شد و رنگ و لعاب گرفت. اصلاً اندیشه یکتاپرستی از ایران به تمام دنیا رفته. قبل از الله اهورامزدا آمده که خدای یکتاست. در کتیبه بیستون یا داریوش، اهورامزدا بزرگ ترین خدایان است. آنها می گفتند: الله بزرگ ترین است. این تیزهوشی مسلمانان بود که خدایی که معرفی کردند اسم عجیب و غریبی ندارد و برای دیگران قابل فهم و قابل قبول بود.

منبع: مصاحبه با روزنامه اعتماد
۱۳۸۸/۸/۱۲
۱۳۸۸/۱۰/۲۰ 

درج در سایت: فروردین ۱۳۹۱

همچنین ببینید

پرویز رجبی

کورش و حقوق بشر

از دکتر پرویز رجبی (درگذشت ۱۳۹۰) آن استوانه یکی از ارزشمندترین اشیاء جهان است. ولی منشور …

۱۸ نظر

 1. این یارو!به اصطلاح دکتر کم کم داره میره رو اعصابم ها…..چقدر مزخرف بافی! تا کی؟!

  • سیاوش امیرشاهی

   سلام فرشاد جان

   چی مزخرفه ؟! اینکه در عصر ساسانی نظام طبقاتی بود و اسلام این نظام طبقاتی رو رد کرد ؟! این رو باور نداری ؟!

   • دوست عزیز جناب امیرشاهی :
    متاسفانه باید بگم اسلام و معصومین خیلی دلشون می خواست نظام طبقاتی را رد کنند ولی این بنی امیه بوزینه باز تحقیرهایی بسیار بدتر به ایرانیان و شیعیان وارد کردند(نزدیک ترین شاهد به این ماجرا سریال مختار)
    درواقع ایرانیان به خاطر عدم وجود نظام طبقاتی در اسلام مسلمان شدند ولی این قانون اسلام بیش از پنج سال اندی(دوران خلافت امام علی) از دو قرن طبعیت ایرانیان از اعراب عملی نشد و در بقیه این دوران نظام طبقاتی بسیار بدتر از ساسانیان بود.

   • جناب امیرشاهی آقای رجبی توهم نزدن و سر منقل هم ننشتن و بنگ گشتاسبی مصرف نکردن و خالی بندی و مبالغه و اغراق نکردن بخاطر همین تحقیقاتشون مورد پذیرش مجوسی زده ها و مجوسی ها نیست .باید جعل و تحریف میکرد تا کمبودها و عیوب بی حد و اندازه مجوسیت که پشت تاریخ این مملکت پناه گرفته و سپر قرارش داده پنهان بمونه
     

 2. سیاوش جان.پیش از این پیرامون نظام طبقاتی بودن ساسانیان با شما ابراز هم عقیده بودن کرده بودم.حالا نکته اینجاست که ایا اعراب امدند ایران را از نظام طبقاتی خارج کردند؟خیر سیاوش جان.خود اعراب در قرن۲۱ که اکنون باشد سرشار از اختلافات نظام طبقاتی وسیاسی هستند!شما بروید«عربستان مهد اسلام»میبینید که زن حق رانندگی ندارد!اصلا زن را یک موجودی که امده فقط لذت بدهد و کلفتی کند میبینند!اینها نامش نظام طبقاتی نیست؟!پس چیست؟!سیاوش ایرانیان خود از نظام طبقاتی خارج شدند،اعراب……..!من نمیخوام وارد مباحث سیاسی بشم وگرنه حرف برای گفتن فراوان است.

  • فرشاد به نظرم تو حرفت  یه مغالطه ای هست. گفتی عربستان مهد اسلام و بعد هم گفتی که زن اونجا حق رانندگی نداره !

   خوب عزیز من !

   عربستان مهد بت پرستی هم بود ! مهد وهابیت هم بود ! شما به چه دلیل ایراد اونجا رو با عنوان اینکه مهد اسلام هست به اسلام میچسبونی ؟ مهد اسلام یک بستر ذهنی و روحانی هست، نه بستر جغرافیایی ! اسلام دقیقاً ادامه راه همه پیامبران هست و مخصوصاً آیین حنیف ابراهیم.

   خیلی ببخشید !

   افغانستان هم مهد زرتشت بوذ ! حالا بتا درستش کن !

   • سیاوش مغالطه؟!!اصلا بحث سر نظام طبقاتی در ساسانیان بود که شما گفتی اعراب امدند ایران را از این قضیه خارج کردند و بنده هم گفتم که اینگونه نیست!اعراب خود سرکرده ونمونه بارزی از نظام طبقاتی چه در صدر اسلام وچه در زمان حال هستند که به عقیده بنده منشا ان اسلام است.همچنین گفته بودم که ایرانیان با هوش و درایت خود از نظام طبقاتی خارج شدند.همان گونه که سرباز گرامی گفتند بعدها اوضاع خیلی بدترم شد!از دیدگاه بنده اعراب گلی بر سر ایرانیان نزدند چه بسا با امدنشان اوضاع را بدتر هم کردند که با اتش جهلشان داریم اکنون میسوزیم!!!اینکه گفتید اسلام یک بستر ذهنیست،بنده اعتقاد دارم همه ادیان نه صرفا اسلام بر بستر ایدئولوژی های دینی گوناگون خود پیش میروند تا به کمال برسند،همه ما خواستار کمال هستیم……….

    • سیاوش امیرشاهی

     سلام برادر

     دقت کنید که من یک عُمَری نیستم ! از سعد بن ابی‌وقاص و امثال خالد بن ولید و برخی از دیگر فاتحین نیز دل خوشی ندارم (به خاطر اینکه در حق اهل بیت پیامبر ستم کردند). با اینکه عُمَری نیستم ولی با قاطعیت میگم که مردم ایران با وجود اینکه رنجدیده بودند اما ابداً توان شکستن نظام طبقاتی را نداشتند. چون نظام طبقاتی در عمق جامعه ساسانی رفته بود. باید یکی ساسانیان رو شخم میزد و اقای عُمَر این کار رو کرد. وقتی چیزی در عمق چثزی فرو میره باید شخمش زد تا اون رو برطرف کرد ! نظام طبقاتی توسط بنی امیه احیاء شد. اما فاتحین ایران واقعاً نظام طبقاتی رو به زیر کشیدن ! وقتی رستم فرخزاد با نماینده عرب گفتگو میکرد، نماینده عرب با حالت تمسخر به رستم گفت: شما هنوز بنده و نوکر هم هستید ؟!! ولی ما هیچ کدوم نوکر و بنده دیگری نیستیم ! همه برادر همیم -إنّما المؤمنونَ اخوَهٌ- مؤمنین همه برادر هم هستند. تأکید میکنم که عُمَری نیستم ولی منطق عُمَر بسیار متعالی تر از منطق شاهان ساسانی بود. هرچند عُمَر در "تعالی منطقی" از دید من نمره اش زیر ۱۰ است. (با عرض پوزش از دوستان اهل سنت)

 3. گوستاولوبون فیلسوف جامعه شناس و مورخ و پزشک  فرانسوی در کتاب تمدن اسلام و عرب ترجمه فخر داعی ص ۱۵۶ میگوید

  اعراب مسلمان در شروع با اقوامی سرو کار داشتند که سالیان دراز تحت ظلم و فشار حکام ستم پیشه بودند این رعایا حکومت حکام جدید را با کمال رغبت تمکین میکردند .

  خلفای اسلام از نظر حسن سیاست هیچ وقت درصدد برنیامدند که مذهب را با سر نیزه اشاعه دهند بلکه صریحا اظهار نظر میکردند که تمام رسوم و عادات اقوام مغلوبه را کاملا محترم خواهند شمرد.

 4. اقای فاطمی.ظاهرا شما دچار «بد فهمی» شده اید!من اتفاقا نقدم بر خود اسلام بود نه پیروان اسلام.از بحث هم هیچگاه فرار نکردم فکر کنم این را بارها ثابت کرده ام!به هر روی اگر کامنت را دوباره بخوانید متوجه خواهید شد.

  • مدیر سایت

   از نظر اسلام ، زن کلفت نیست و می تواند هیچ کاری در خانه شوهر نکند و حتی برای کارها از جمله شیر دادن بچه، از شوهرش پول بگیرد

 5. بقول علامه جعفری رحمه الله علیه این شمشیری که میگن عرب همه رو باهاش مسلمان کرد چه جور شمشیری بوده ؟؟ اندازش چقدر بوده ؟؟ شمشیر که بدن رو پاره میکنه اثری بر  فکرو احساسات و باور نداره . نه تنها علاقه مند نمیکنه تنفر هم ایجاد میکنه .بعد این شمشیر به این قدرتمندی که بزرگترین وقدرتمندترین  فرمانروایی ها رو از پا درآورد در بیابان دست عرب چه میکرده ؟؟

  غزالی و ابو حنفیه و بخاری و ترمذی ومسلم و حکم نیشابوری  و ابن ماجه قزوینی و ابوداوود سجستانی و طبری و طبرسی و طوسی و….و…و…و.. ده ها هزار فقط فقیه ومتکلم و مفسر قرآن و امام مذاهب سنی و امام جماعت و قاضی معروف و معتبر و درجه یک اسلامی که  بسیاریشون ایرانی هستن از زیر بوته به عمل اومدن ؟؟؟

 6. بعد از بنی امیه مگر جز این بود که حکومت مکار و منافق عرب بنی عباس سر کار اومد ؟؟ با ز صد رحمت به شرف  حرامزادگان بنی امیه که مثل بنی عباس  دو رو نبودن و حرفشون یکی بود و تکلیف مردم باهاشون مشخص بود .کجا در بنی عباس کسی مثل عمربن عبدالعزیز و معاویه بن یزید پیدا میشه که به جنایت های بنی امیه اعتراف کنند و دست از حکومت ظالمانه بکشند .

  بنی عباس باطلی بود که سیستم اداری رو با چرندیات و اراجیف ساسانیان مخلوط کرد حمایت مردم رو از دست داد و بلاد اسلام رو تکه تکه کرد .فاطمیان در مصر طاهریان در ایران خلافت کوردوبا در اسپانیا .

 7. اقای فاطمی.بنده زنان را از باب نمونه گفتم واز انان دفاعی نکردم،والا درباره مردان هم نمونه زیاد وجود دارد.گفتم،نقد من نقد اسلام بود نه نقد مسلمان.در هر صورت بگذریم……

  • مدیر سایت

   اما آنچه گفتید مربوط به اعمال حاکمان عربستان بود. مگر اینکه نشان دهید اسلام، رفتارهای خلاف سعودیها را تایید می کنه. در ضمن ما که می گیم اسلام منظور تشیعه

 8. شجاع الدین شفا؛ ادیب، نویسنده، پژوهشگر و مترجم سرشناس ایرانی هم مینویسد:

  یک مسلمان ایرانی، تنها از این جهت مسلمان است که پدرش مسلمان بوده
  و پدر او نیز بدین دلیل مسلمان بوده که پدری مسلمان داشته
  و پایان این خط زنجیر به زرتشتی فلک زده ای میرسد
  که با شمشیر عرب لا اله الا الله گفته بود بی آنکه حتی معنی آنرا دانسته باشد.
  —————————-
  واقعیت انکار ناپذیر تاریخ این است که اسلام از راه شمشیر به ایران تحمیل شد،
  بی آنکه ایرانیان بدنبالش گشته باشند همچنانکه از راه شمشیر به دیگر سرزمین های
  خاور نزدیک و شمال آفریقا و اسپانیا نیز تحمیل شد بی آنکه هیچکدام از آنها به استقبالش رفته باشند.
  بهمین دلیل وقتیکه شمشیر عرب در پواتیه فرانسه از دریدن افتاد،
  گسترش اسلام هم در اروپای غربی متوقف شد.
  و یا وقتیکه این شمشیر در قسطنطنیه از کار افتاد، گسترش اسلام هم دیگر راه بجایی نبرد.
  شجاع الدین شفا کتاب ” تولدی دیگر ” ص ۷ ـ ۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code