خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / پرویز رجبی / رفتار بنیانگذار ساسانیان
پرویز رجبی

رفتار بنیانگذار ساسانیان

از زبان دکتر پرویز رجبی
اردوان پنجم آخرین شاه اشکانی به دست اردشیر کشته شد و به دستور او پوستش را کندند و در معبد آناهیتا آویختند. پدر اردشیر متولی معبد آناهیتا پارس بود. با این عمل حکومت مذهبی (ساسانی) شروع شد.

منبع: مصاحبه با روزنامه اعتماد
۱۳۸۸/۸/۱۲
۱۳۸۸/۱۰/۲۰ 

فروردین ۱۳۹۱

همچنین ببینید

احمد شاملو

انوشیروان از زبان شاملو

از زبان احمد شاملو احمد شاملو (متوفای ۱۳۷۹) یکی از روشنفکران معاصر است که گاه …

۱۰ نظر

 1. چرا تاریخ تحریف میکنید ، چرا خون ادم به جوش میارید ؟
  حالا اگر من از شما منبع بخوام درمانده میشید ، منبعش کو ؟ برای اینکه به شما ثابت بشه پرویز رجبی دروغ گفته تمام منابع تاریخی رو بگردید ، در هیچ منبعی نه به پوست کندن اشاره شده و نه به معبد اناهیتا ، اصلا در فقه زرتشتی و بر اساس وندیداد غیر ممکنه مردار رو به معبد بیاویزند …
  کریستین سن حرفی از قتل انچنانی نگفته ، البته جایی دیدگاهی را نقد میکند که میگویند او را با اسب لگد کوب کرده که در ادامه انرا بی پایه و اساس میداند .
  منبع !!!

 2. سلام ببخشید یک سوال بی ربط دارم ولی میخواستم بپرسم  در کشور ایران جمعیت هموطنان اهل سنت ما چه قدر است؟

  آمار دقیق داریم؟

  آمار حدودی چطور؟

 3. با سلام آقای فاطمی من  هروقت میخواهم سایت شما را باز کنم

  اینترنتم قطع میشود دلیل این امر چیست؟

 4. این آقای اردشیر برادرای خودشو کشت برای قدرت و حکومت  بعد به اردوان باید رحم میکرد !!.آقای پابگ پدر ایشون گوچیهر که از اقوامشون بود رو کشت بعد از ترس جاه طلبی و کشتارهای پسرش با اردوان نامه نگاری کرد که اردوان هم اونها رو یاغی خطاب کرد .

  الآن میگن نه اصلا اینا دروغه اردشیر با بوس و ماچ کردن و نوازش قدرت رو بدست اورده
   

 5. پرویز رجبی مورخی که تمام افتخارش شاگردی هینز بود و در پیری متاسفانه خود را بی اعتبار کرد . مقاله اعتماد به قدری پر از قصه پردازی و ادعاهای بدون سند تاریخی است که انگشت حیرت باید گزید از اینکه کسی مدعی تاریخ نگاری علمی باشد و این چنین مانند نقالان تاریخ روایت کند اما خطاهای فراوان رجبی :
  ادعای قیام مانی مضحک است کسی کتابی بنویسد و با احترام به شاه تقدیم کند و اسم این کار را بگذاریم قیام ،
  ادعای اینکه کرتیر پنج پادشاه را بر تخت نشاند در حالیکه کرتیر تنها در به تخت نشاندن یک شاه نقش داشت و آن یکی هم عمر سلطنت اش چند ماه بود .
  خنده دارتر از هم اینکه مدعی شده مزدک بر علیه ظلم کرتیر شورش کرد در حالیکه قیام مزدک در زمان قباد سالها پس از مرگ کرتیر صورت گرفت !!
  در یک جا مدعی می شود در دوره هخامنشی و ساسانی فقط صدای شاهان شنیده می شده ، پس مانی از مردم عادی نبود ؟ مزدک از مردم عادی نبود ؟ چگونه در یک جامعه تک صدایی شاه مملکت پیرو یک مبلغ عامی می شود ؟ این شنیدن صدای مردم نیست ؟
  کرتیر که جناب رجبی او را مسبب همه بدبختی های ملت ایران کرده در یک متن پهلوی نامش باقی نمانده در حالیکه موبدان موبد قدرتمند تری از تنسر و آذربادماراسپندان بوده ؟ چرا ؟ چون قباد دستور داد نامش را از همه جا پاک کنند چون با مانی مخالف بود . چه طور در این جامعه که همه قدرت دست موبد و شاه بوده به زعم شما یکی پیرو مزدک می شود و دیگری را هم محو می کنند ؟
  مهم تر از همه تناقضات مصاحبه با کتاب های خود رجبی خصوصا هزاره های گمشده است .
  اما اینکه ادعاهای یک تاریخ نگار متوسط الحال و دچاز نسیان پیری شده در یک مصاحبه شفاهی به چه درد می خورد جز بولتن سازی دشمنان تاریخ ایران باستان دیگران باید قضاوت کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code