+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / ازدواج استقراضی / ازدواج استقراضی میان زرتشتیان (قرض دادن زن خود به مرد دیگر)
ازدواج استقراضی میان زرتشتیان (قرض دادن زن خود به مرد دیگر)

ازدواج استقراضی میان زرتشتیان (قرض دادن زن خود به مرد دیگر)

به قلم مدیر سایت
از رفتارهای زشت زرتشتیان در عصر ساسانی ـ که متأسفانه برخی ناآگاهان آرزوی بازگشت آن روزگار را دارند ـ قرض دادن زن خود به مردی دیگر و به عبارت دیگر ازدواج استقراضی بوده است.
خلاصه ی ازدواج استقراضی چنین است که مرد 
حتی بدون اجازه ی زن خود، می توانست او را به ازدواج مردی دیگر در مدتی معین در آورد. فرزندانی که به وجود می آمدند به شوهر اول تعلق داشت (هرچند از نطقه ی مرد دوم بود) و به عنوان نیروی کار و برده به این فرزندان نگاه می کردند و شوهر اول گاه آنها را می فروخت.
در متن های حقوقی زمان ساسانیان، به ویژه «ماتیکان هزار داتستان» در مورد ازدواج استقراضی به تفصیل سخن گفته شده. وندیداد فرگردهای چهارم و پانزدهم به صورت مختصر در این مورد سخن گفته است. در «دینکرد و روایت پهلوی» نیز به اشارات مفصل تری بر می خوریم. (وندیداد، هاشم رضی، ج ۱، ص ۵۰۸، شرح)

هاشم رضی در کتاب «وندیداد» در شرح فرگرد ۴، صفحه ۵۰۷ ـ ۵۰۸ چنین می نویسد:
در «ماتیکان هزار داتستان» یا هزار ماده ی قانونی مطالب بسیاری در باره ی زنان، ازواج، واگذاری زنان یا ازدواج استقراضی آمده است. یک مرد حتی می توانست علی رغم میل و رضایت پادشاه زن خود، او را به اشخاص تنگدستی که نیاز به زن داشتند، برای مدت معینی واگذار کند. شرایط معاهده، زمان واگذاری، فرزندانی که از این زن در مدت قرض دادن وی تولید می شد، همه قبلا مورد موافقت دو طرف قرار می گرفت. (در باره ی حقوق ساسانی، ج ۱، ص ۳۶) و به این ترتیب دستور وندیداد اجرا می شد.
دارایی زن به شوهر دوم نمی رسید و تنها نیروی کار و خدمات و در صورت توافق تا اندازه ای، فرزندانی که از شوهر دوم در مدت استقراض حاصل می شد، برای شوهر ثانوی محفوظ می ماند.
باید اشاره شود که این مورد مراجعه ی نیازمندان و اشخاص تنگدست به اشخاص مرفه الحال، قوانین ویژه ای داشت. شخص نیازمند که درخواست می کرد، خود از قوانین آگاه بود و درخواست به صورت قانونی عرضه می شد. (همان کتاب، ص ۳۵)
کودکانی که از شوهر دوم برای زن تولید می شد، متعلق به شوهر اول بود.
پس از مراجعه ی کسی که نیازمند زن بود، مردی که به او مراجعه شده بود ـ با توجه به مطالب «ماتیکان هزار داتستان» ـ زن خود را با اجرای صیغه ای، به طور موقت از قید زوجیت آزاد می کرد. شوهر هرگاه به زن بگوید که: «از سوی من،  بر خود آزاد شدی…» صیغه ی طلاق موقت جاری شده و اجازه داشت به عنوان «چاکرزن» به ازدواج دیگری در آید. (در باره یک کتاب حقوقی ساسانی. فرهنگستان هایدلبرگ، ۱۹۱۰، جزوه ۱۱، ص ۳)
حتی مرد می توانست زن خود را بدون توافق زوجه به دیگری به طور موقت واگذار کند. در چنین صورتی شوهر دوم از ثروت زن بهره ای نمی برد؛ همچنین کودکان تولید شده نیز چنان که اشاره شد به شوهر اول تعلق داشتند و شوهر اول هرگاه که می خواست مطابق قانون می توانست زن و فرزندان وی را  که از شوهر دوم بود، باز پس گیرد…
فرزندانی که تولید می شدند، گاه به فروش می رفتند و این منبع درآمدی برای پدر بود و به عنوان نیروی کار از این فرزندان، چون بردگان بهره بری می شد. زن و کودک و برده، درست به عنوان یک شیء بودند.
به موجب «ماتیکان هزار داتستان» فروختن فرزند و به بردگی گرفتن فقط از اختیارات پدر است که می تواند فرزند را بفروشد، بکشد یا عضوی از او را ناقص کرده از کار بیندازد. (در باره حقوق ساسانی، جزوه ۵، ص ۲۲)

نظر اسلام در مورد ازدواج استقراضی
از نظر اسلام زن شوهردار نمی تواند با مرد دیگر ازدواج کند حتی اگر شوهر به آن راضی باشد. البته همانگونه که در متن فوق آمده، زرتشتی ها ابتدا زن خود را طلاق می دادند و سپس زن با مرد دوم ازدواج می کرد. اما از نظر اسلام، در این نوع ازدواج، تخلف های زیر صورت می گرفته است:
ـ شوهر اول حق ندارد برای همسر سابق خود، شوهر تعیین کند. بلکه دیگر هیچ اختیاری نسبت به او ندارد. زن آزاد است با هرکه خواست و با هر شرایطی که مایل بود ازدواج کند. پس اگر ازدواج دوم بدون رضایت زن باشد آن ازدواج باطل است.
ـ شوهر دوم پدر فرزندانی است که با ازدواج دوم تولد یافته اند، نه شوهر اول. چون فرزند با نطفه ی مرد دوم درست شده است. گویا برای همین بوده که مرد اول محبتی نسبت به فرزندان نداشته و با دید برده به آنها می نگریسته و می فروخته است.
ـ فرزندان ازدواج دوم مثل انسانهای دیگر هستند و کسی نمی تواند به عنوان برده به آنها نگاه کند و آنان را بفروشد حتی پدر واقعی (شوهر دوم) هم چنین حقی ندارد.
ـ در اسلام «ازدواج موقت» داریم اما چیزی به عنوان «طلاق موقت» وجود ندارد.
ـ ثروت زن چه پیش از طلاق و چه پس از آن و به عبارت دیگر در همه حال، برای خود اوست و شوهر حق تصرف بدون اجازه ی او را ندارد.
ـ هیچکس حتی پدر حق ندارد دیگری را بکشد یا صدمه ای به بدن دیگری وارد کند.

۲۹ نظر

 1. با سلام آقای فاطمی سئوال من مشخص است با خواندن این پست هم جواب خودم رو نگرفتم چون اصلا در یک بحث دیگه است.

 2. شما حرفاتون تناقض داره یجا میگن قبل اسلام نسبت به زنان در ایران سختگیری بوده حتی یه جای گفتین بخاطر یه گناه کوچک فاحشه بهش میگفتن الان دارین میگین زنانشونو اجاره میدادن . خدای این یه روز که اومدم اینجا کلی بهتون خندیدم

 3. آیا این نوع ازدواج ها با اسم خاصى نامیده می شدن؟
  مثل ازدواج با محارم خویدوده گفته میشه

 4. نهج البلاغه نامه ۲۴ ﺍﻣﺎﻡ علی

  وَ مَنْ کَانَ مِنْ إِمَائِی اَللاَّتِی أَطُوفُ عَلَیْهِنَّ لَهَا وَلَدٌ أَوْ هِیَ حَامِلٌ فَتُمْسَکُ عَلَى وَلَدِهَا وَ هِیَ مِنْ حَظِّهِ فَإِنْ مَاتَ وَلَدُهَا وَ هِیَ حَیَّهٌ فَهِیَ عَتِیقَهٌ قَدْ أَفْرَجَ عَنْهَا اَلرِّقُّ وَ حَرَّرَهَا اَلْعِتْقُ؛ و هر یک از کنیزانم که با او همبستر شدم و فرزندى دارد یا باردار است، به همان فرزندش واگذار مى‏شود و بهره اوست و اگر فرزندش بمیرد و خود زنده باشد آزاد است و بند بردگى باید از گردنش برداشته شود. آزادى فرزندش باید موجب آزادى مادر شود.

  ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﺑﺎ حدود ۲۰۰ ﺯﻥ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻧﻤﻮﺩ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﯼ ﺍﯾﻦ ﺯﻥ ﻫﺎ ﺩﺭ ﭘﺸﺖ ﺟﻨﺎﺯﻩ ﺍﻭ ﺑﺎﭘﺎﯼ ﺑﺮﻫﻨﻪ ﺣﺎﺿﺮ ﺷﺪﻧﺪ !!!
  ﺣﺎﺗﻢ ﺑﻦ ﺍﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺍﺯ ﺟﻌﻔﺮﺑﻦ ﻣﺤﻤﺪ ﺍﺯ ﭘﺪﺭﺵ ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻡ علی  ﻧﻘﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩ :ﺍﯼ ﺍﻫﺎﻟﯽ ﮐﻮﻓﻪ ! ﺩﺧﺘﺮﺍﻧﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻧﮑﺎح ﺤﺴﻦ ﺩﺭﻧﯿﺎﻭﺭﯾﺪ ﺯﯾﺮﺍ ﺍﻭ ﻣﺮﺩﯼ ﺳﺖ ﮐﺜﯿﺮﺍﻟﻄﻼﻕ ﻭ ﻣﻦ ﻣﯽ ﺗﺮﺳﻢ ﮐﻪ ﺑﯿﻦ ﻗﺒﺎﺋﻞ ﻭ ﻃﻮﺍﺋﻒ ﺩﺷﻤﻨﯽ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﮐﻨﺪ .

 5. آخه شما این حرف ها رو از کجا درمیان آورید؟؟؟
  چرا اصرار دارید تاریخ رو عوض کنید

 6. این جور که شما دارید از ایران باستان می گید پس زمان ساسانیان هم فرقه ای شبیه به داعش توی ایران به وجود اومده بوده که باعث نابودی ایران شده بوده

  ظاهرا تمام این قانون هایی که می گید فقط در زمان ساسانیان بوده که پادشاهان این زمان قدرت زیادی به روحانیون زرتشتی داده بودن و اون هاهم با به وجود اوردن اختلاف طبقاتی سعی به افزایش قدرت خود داشتن، نه در سلسله های قبل از آن

  پس مشکل از دین نبوده مشکل از اختیارات زیادی که به روحانیون زرتشتی داده شده ، بوده

  تازه اگه منابع درست ترجمه شده باشه و مطالب واقعیت داشته باشه

 7. اقای فاطمی چرا شما برای مطالبی که درمورد زن های زرتشتی هست عکس زن های بی حجاب رو میذارید ولی برای مطالبی که درمورد زن های مسلمان هست عکس زنان محجبه؟؟؟
  در اکثر کتاب ها اومده که زنان ایران حجاب داشتن و بهش تاکید داشتن حتی در کتاب شاهنامه
  فکر نمی کنید دارید به زن های ایرانی توهین می کنید؟؟؟؟

 8. سلام.هیچ سندمسجلی دراین نوع ارتباطات وجودنداره؛عنوان ودرج اینگونه مطالب فقط تعرض به همراه داره وبی احترامی به اقوام مختلفه؛تو عصری که زندگی میکنیم واینهمه جوون روشنفکرداره…..چه نیازی به این اراجیف هست….!!!.واقعأکه چی آخه؟ زرتشتیان ازنظرمن جزء فرق متشخصن؛بدکاره گی وهرزگی وپاکی خوبی همیشه وهمه جاهست ودرتمام ادیان مختلف؛من که مسلمانم وواقف به اینکه پیامبرمان ماراازبردن آبروی حتی کافرنهی کرده….کلآینکه دست وردارین/ایرجم

 9. کاش دکترشریعتی وامثالهم زنده می شدن وبادیدن این عصروبرهه وبارهانههایی این زمان که یقین دارم ظهورمنجی بیخ گوشمان ست ازانتشارعقایدشون ازبیخ وبن پشیمون ونادم میشدن؛فعلأواسه ماملت وامت آینده مهمتره والبته اینگونه تعریف وتحریف وتعبیروتخریب وتخریف پیشین بکارهیچ ابوالبشروبنی بشری نمی آدددددددد/ایرجم/۰۹۳۷۶۸۷۱۵۲۸

 10. مدیریت محترم سایت
  با سلام واحترام
  شهید مطهری در کتاب حجاب به این نکته اذعان دارند که بانوان ایران باستان قبل از اسلام حجاب داشتند و مردان ریش داشتند واین دو از باورها واعتقادات ورسوم ایرانیها بود حالا شما چرا بجای بحث مذهبی با دوستان زرتشتی با هویت و ارزشهای باستانی ایرانی میجنگی
  ترسم که به کعبه نررسی ای اعرابی
  که این ره که میروی به ترکستانست

 11. خیلی آدمای مریض و عوضی هستین همه اونایی که تو سایت کار می کنند!!!

 12. با سلام
  فقط یک سوال اینکه اسلامی که الان در ایران است اسلام واقعی است ؟

 13. درست نیست ادیان دیگر اینگونه زشت توصیف کنید .این ریاکاری. یک نگاه به جامعه متمدن خودمون تو این ۳۰ سال بیندازیم. نه کار فرهنگی .نه ایده درستی برای کنترل غرایظ. زشته به خودمون بیایم. یادمون باشه وقت کمه

 14. با سلام
  بنده مطالب سایت را کم و بیش خواندم و سایتهای مشابه در مورد ادیان دیگر را نیز مطالعه نمودم .
  به نظرم ایجاد اینگونه سایتها یک مبارزه و تخریب اذهان عمومی نسبت به سایر ادیان است که از طرف سردم داران حکومت جمهوری اخوندی است زیرا انچه که همه جوانان و مردم میدانند این است که ادیان به رشد وتعالی انسان و حقوق ایشان اتفاق نظر داشته اند خصوصا ایرانیان که در تمام دوره ها دارای دین و شریعت و یکتا پرست بودند . اما در مقابل اعراب همیشه هوس باز و تخریبگر بوده اند و همواره نیاز به پیامبر داشتند تا جلوی افکار و رفتار بدشان باستد . من یک مسلمان و شیعه هستم ولی از این برخورد و رفتارها و هنجارهای اجتماعی بسیار ناراحتم و انها را به عنوان بخشی از دین اسلام نمیدانم . برای مثال نحوه پوشش زنان در جامعه ، چپاول دزدان و غارتگران که در صدر حکومت اخوندی هستند و حرفهای دروغ و دم و دستگاه اخوندی را غیر اخلاقی و انها را جدای از دین اسلام میدانم . نحوه برخورد شما دقیقا اینگونه است که اگر ایندگان به دین اسلام حاکم بر جهان امروز بنگرند ، دین اسلام را جانی ، دزد ، دروغگو و … میدانند چون انان که در صدر هستند خطا میکنند و با نام دین سرپوش میگذارند .
  میدانم که این مطلب توسط مدیر خوانده خواهد شد و در سایت قرار نمیگیرد اما همینکه بدانید تخریب ادیان به همین سادگی نیست برای من کافیست
  موفق باشید

 15. این نوع ازدواج ها مربوط به تاریخ و فرهنگ یونان باستان هست که اداب زیادی هم داره و توضیح ان خیلی طولانی میشه و …
  در کتاب تاریخ ایران باستان نوشته پیرنیا توضیح داده شده حتی کوروش بزرگ هم این نوع ازدواج رو کثیف دونستن که توی کتاب های تاریخی قید شده

 16. از انواع ازدواج تازیان هم بنویسید چرا نمیگید ابوبکر رضی الله عنه حاصل ازدواج با محارمه؟

  • نمیدونم این حرف شما درسته یا نه بفرض که درست باشه ربطی به اسلام نداره. در زمان ولادت ابوبکر ، اسلامی در کار نبوده. در ضمن من مدافع اسلامم نه عربها

 17. در انتهای متن، چیزی را که در خصوص نظر دین اسلام فراموش کردید، نگه نداشتم «عدۀ طلاق» در ازدواج استقراضی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>