+
خانه / شخصیت ها / اهل بیت(ع) / امام علی(ع) / نادانان! / ماهی ای به نام کرکره بن صرصره بن غرغره بن دردره بن جرجره بن عرعره بن مرمره بن فرفره
نادانان! / ماهی ای به نام کرکره بن صرصره بن غرغره بن دردره بن جرجره بن عرعره بن مرمره بن فرفره

نادانان! / ماهی ای به نام کرکره بن صرصره بن غرغره بن دردره بن جرجره بن عرعره بن مرمره بن فرفره

به قلم مدیر سایت
سخنی مسخره را به عنوان حدیث در اینترنت پر کرده اند و نادان هایی با این خیال که ضعفی از اسلام یافته اند آن را با شادمانی در سایتهای گوناگون نشر داده اند. خلاصه ی آن:
امام علی(ع)در جنگ صفین ، قصد عبور از رود فرات را داشت ولی معبر معلوم نبود. از نصیر بن هلال خواست تا در کنار فرات، ماهی ای به نام کرکره را صدا کند و از او محل عبور را بپرسد.
نصیر کنار فرات آمد و فریاد برآورد: ای کرکره. هفتاد هزار ماهی سر از آب بیرون آوردند و گفتند: ما همه «کرکره» نام داریم. منظور کداممان است؟
نصیر برگشت و ماجرا را به عرض مولایش علی رسانید. فرمود: برو «کرکره بن صرصره» را بخوان. برگشت و ندا داد. این بار شصت هزار ماهی سر برآوردند که: ما «کرکره بن صرصره» هستیم.
نصیر نزد امام برگشت. امام فرمود: برو «کرکره بن صرصره بن غرغره» را بخوان. نصیر بازگشت و چنین کرد. این بار پنجاه هزار ماهی به این نام بالا آمدند.
برگشت و مولا گفت: برو «کرکره بن صرصره بن غرغره بن دردره» را بخوان.
تا اینکه در دفعه هشتم فریاد برآورد: ای «کرکره بن صرصره بن غرغره بن دردره بن جرجره بن عرعره بن مرمره بن فرفره»!
و…

توضیح:
الف) طبیعی است آنان که خود را به نادانی زده اند، نمی پرسند: چنین حدیثی در چه کتابی آمده؟ شیطان ها، کتاب ۱۱۰ جلدی بحارالانوار را معرفی می کنند بدون ذکر شماره جلد و صفحه.
به فرض که آدرس دقیق بدهند، عده ای حاضر نیستند خود کتاب را بررسی کنند که آیا در چنین آدرسی درست هست یا نه؟
ب) با نرم افزار هزاران کتاب دینی از جمله بحارالانوار و قدیمی ترین کتاب های حدیثی را جستجو کردم اما چنین روایتی را نیافتم.
ج) به فرض که چنین حدیثی وجود داشته باشد. مگر ما ادعا کردیم که همه ی احادیث درست است؟
این داستان با عقل جور در نمی آید. یک رودخانه و در وسعتی که صدا می رسد، مگر گنجایش چه تعداد ماهی را دارد که تنها پنجاه هزار ماهی نامشان «کرکره بن صرصره بن غرغره» داشته باشد؟! مثل آن بنده خدا که ادعا کرده بود: هزار احمد یک چشم کله پز در هرات زندگی می کنند!

۱۰ نظر

 1. استاد فاطمی، تاحالا ندیده بودم که اینقدر عصبانی باشی، البته حق داری که عصبانی باشی…نرود میخ آهنین در سنگ،این افراد همیشه سعی میکنند با دروغ پردازی و توهین کردن حرفای خودشون رو ثابت میکنن…درضمن کاملا مشخص هست که این حدیث جعلی و دروغین است.

 2. سلام من که نفهمیدم مشکل این حدیث چیه؟

  کجای این حدیث بد است؟

 3. اقای فاطمی «کرکرکره بن صرصرصره بن غز غز غزه »چیه دیگه؟!!!!!!!عجیبه ها!این همه «سوژه »این دوستان چرا گیر دادند به کرکرکره بن …….بهشون بگید دیگه گیر سه پیچ ندهند!اه

 4. هردینی به معجزه اعتقاد دارد 

  خب عیبش چیه؟

 5. سوال گرامی.«کرکره بن صرصره بن غزغزه»…..!حدیثه اخه؟!!!بالاخره تصمیم گرفتید در بحثها شرکت کنید؟

 6. سیاوش امیرشاهی

  آقا من وقتی این رو خوندم خنده م گرفت ! به حماقت دشمنان اسلام !

  مصطفی مه میشکافد نیمه شب        ژاژ میخاید زکینه بو لهب !

 7. خیلی هم جالبه این روایت. اشکال داره مگه !

 8. اولا که پاسخ نداده اید که بالاخره این جدیث درست است یا خیر…با مغالطه فرموده اید: مگر ما گفته ایم همه احادیث درست است؟ خوب اگر همه آنها درست نیست که چرا اشتباهات را از کتب حدیث خارج نمیکنید…مومنین به کدام حدیث رجوع کنند؟ ثالثا اگر احادیث نادرست هم داشته باشند چه کسی تصمین میدهد که احادیث مورد اطمینان شما که پایه مذهبتان را تشکیل میدهند درست باشند؟…رابعا اگر حدیث درست باشد فکر نمیکنید علی بن ابی طالب را از محمد بالاتر قرار داده اید؟ چون محمد هرگز چنین دعوی باطلی را مطرح نکرد..به عکس در آیات گفت: قل انما نا بشر مثلکم….من هم بشری هستم مثل شما….پیامبرش برای خود قائل به معجزه نبود چگونه میشود که علی پسر عمو پیامبر که اصل ماجرای اسلام است دارای قدرت فوق بشری شود؟ نمیخواهی منتشر کنی هم نکن…اما فقط کمی فکر کن ببین این دین و ایمانی که پایه زندگی ات را بر آن گذاشته ای و دیگران را هم تشویق میکنی و رگ گردنت هم برای دفاع از آن بیرون میزند چقدر باید سست پایه باشد که یک حدیث شاید جعلی پایه و اساسش را به هم بریزد…

  • حرف «به» را بخونید

   اینکه میگیم : بعضی حدیثها درست نیستند، کجاش مغالطه س؟!

   حذف حدیثهای ضعیف از کتاب ها، خلاف امانته. ما نمی تونیم با سلیقه ی خودمون در کتابهای دیگران که سالها قبل نوشته اند دست ببریم بلکه باید آنها همچنان در اختیار باشند اما بگوییم که فلان حدیث آن کتاب، درست نیست

   برای تشیخص صحیح از غیر صحیح، تخصص خود را می طلبد

   چگونه حضرت علی ع را از پیامبر ص بالاتر برده ایم؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>