+
خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / بلوف یک موبد / ترجمه ی گاتها روشن نیست
بلوف یک موبد / ترجمه ی گاتها روشن نیست

بلوف یک موبد / ترجمه ی گاتها روشن نیست

به قلم مدیر سایت
موبد اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ ادعا می کند:
«جهان بینی اشوزرتشت در گاتاها بسیار روشن و دقیق مطرح شده.» (جهان بینی اشوزرتشت، ص ۵۰)
ژان کلنز
در حالی موبد موبدان، گاتها را "بسیار روشن" می خواند که ژان کلنز (Jean Kellens) ـ از نامدارترین پژوهشگران اوستا ـ که بیش از چهل سال در زمینه ی اوستاشناسی پژوهش کرده، معتقد است که ما هنوز نیمی از معنا و مفهوم گاتها را نمی دانیم. سپس توضیح می دهد که مترجمان گات ها ذهنیت های خود را به این کتاب تحمیل کرده اند. (مقالاتی در باره زردشت و دین زردشتی، ص ۴۱)

۲ نظر

  1. به یقین این سروده های آشور زرتشت است که برای سعادت بشریت از خواص جهان شمولی برخوردار هست. او برخلاف محمد یک فیلسوف بود که نه ادعای وحی جبرئیل کرد، نه مردم را از سیاه چالهای جهنم ترساند و نه وعده حوریان همیشه باکره داد که به او بپیوندند، نه شکاکان و منتقدینش را مجازات میکرد ، نه خارج شوندگان از دین را محکوم به مرگ میکرد ، نه آیات قتال و چپاول و تجاوز به اسیران شوهردار را نازل میکرد، نه زمانی که در مکه قدرتی نداشت از ملایمت و وعده و نوید حرف میزد و زمانی که در مدینه قدرت گرفت به راهزنی و خشونت پرداخت…… و نه مثل شماها دروغها و دغلبازیهای روزانه رهبران امروز ایران را درست می انگارد و گفته های صحیح را بلوف تلقی میکند.
    ویل دورانت نویسنده آمریکایی :
    ایرانی ، تاریخش بدون زرتشت ، ناقص است و خواندنی نیست . ایرانیان ، تمدن ریشه دار خود را با افکار بلند پیامبر خود ، زردشت آغازکردند و بقول هگل ، نخستین قومی بودند که گردونه تاریخ را به گردش درآوردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئو