+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / زن زرتشتی / پادشاهی پوراندخت و آزرمیدخت افتخار نیست!
پادشاهی پوراندخت و آزرمیدخت افتخار نیست!

پادشاهی پوراندخت و آزرمیدخت افتخار نیست!

به قلم دکتر پرویز رجبی
برخی برای مترقی نشان دادن عصر ساسانی، به پادشاهی پوران دخت و آزرمی دخت استناد می کنند. مورخ برجسته دکتر پرویز رجبی سخنی درخور توجه در این زمینه دارد:

«پوراندخت و آزرمیدخت هر دو دختران خسرو پرویز ساسانی بودند که به شاهی رسیدند. اما سلطنت تشریفاتی و کوتاه مدت این دو زن که آلت دست صاحبان نفوذ و قدرت شده بودند، به این دلیل بوده که تمام مردان نسل شاهی در نزاع های درون دربار کشته شده بودند و خاندان شاهی «بی مرد» شده بود. این زنان خاندان شاهی بطور موقت و از روی ناچاری برای مدت کوتاهی به شاهی گمارده شده بودند تا برای معضل مهم و حیاتی «نبودن مرد» راه حلی پیدا شود. با اینکه در نهایت تصمیم بر آن می شود که نوه خسرو پرویز یعنی یزدگرد سوم به شاهی نشانده شود؛ اما سرنوشت تلخی برای آزرمیدخت رقم می‌ خورد. رستم فرخزاد که بعدها یکی از فرماندهان سپاه ایران در جنگ با اعراب شد، به آزرمیدخت تجاوز می کند و سپس او را کور می کند و می کشد. »

بنگرید به : رجبی، پرویز، هزاره‌های گمشده، جلد پنجم، تهران، ۱۳۸۲، صفحه ۳۹۵ تا ۴۰۲

منبع: «حقایق تاریخ باستان»

۱۴ نظر

 1. به این پیرمرد زوار در رفته بگید اگر پادشاهی این دو زن موقت بود به نام و چهره شان سکه ضرب نمیکردند ،سکه ها
  البته اینکه میگویند ” به علت نبودن مرد” هم حاصل عدم اگاهی مسلمانان به جزییات تاریخ است وگرنه مردان خاندان شاهی زیاد بودند این درسته که در ان دوران اولویت پادشاهی با مردان بوده اما به این معنی نیست که زن قادر به پادشاهی نباشد ، پیش از انان همای دخت بهمن هم به شاهی رسیده بود ، در تمام منابع تاریخی امده که پوران به مرگ طبیعی درگذشته ، پس دیگه چه دولت موقتی ؟ بعد از پوران مردی به نام خوش نوش بنده به پادشاهی رسید که از عمو زادگان خسروپرویز بود ، سپاهیان به خاطر بد رفتاری او را کشتند ، (ابن اثبر ج ۲ ص ۵۷۸)
  میبینیم که ایرانیان مردان در تخت شاهی را میکشتند و زنان را به قدرت میرساندند .
  “بعد از او ازرمیدخت به پادشاهی رسید ، سکه های دوران او به نام ازرمیدخت و تصویر پدرش ضرب شد ، پدر رستم فرخزاد به طمع قدرت از ازرمیدخت خواستگاری کرد ،اما ازرمیدخت او را کشت و جنازه اش را در میدان شهر انداخت، رستم فرخزاد برای گرفتن انتقام پدرش با سپاهی به مداین امد و شهر محاصره کرد … ابن اثیر در ادامه میگوید :
  رستم چشمان ازرنیدخت را میل کشید و کور کرد ، برخی هم گویند زهر خورانید …(ابن اثیر ج ۲ ص ۵۷۹)
  اینکه رستم به ازرمیدخت تجاوز کرد را باید ثابت کنید !

  • سیاوش امیرشاهی

   سلام.

   ۱. اون سکه مال عصر پوراندخت هست ؟ جلوی چهره اون تصویر به خط پهلوی نوشته : بوزتو… نه بوران
   ۲. ساسانیان برخلاف اشکانیان علاقه ای به نقش کردن صورت زنان نداشتند مخصوصاً زنان اشراف. حالا چطور صورت پوراندخت رو نقش کردن رو سکه که انگشت همه مردای سکه به دست به صورت و بدن پوراندخت بخوره (؟!)
   ۳. اتفاقاً روی کار اومدن بوراندخت و آزرمیدخت واقعاً از سر وجود نداشتن مرد بود.خسروپوریز و بعدهم شیرویه پسر خسروپرویز همه شاهزاده های پسر رو کشته بودن ! حتی یزدگرد سوم و … هم چندسال در مخفیگاه بودن تا کشته نشن! دربار واقعاً بی مرد شده بود.
   ۴. زن تو دین زرتشتی ساسانی از نسل اهریمن بود. چطور میتونست به راحتی شاه یشه ؟
   ۵. مرگ پوراندخت بسیار رازآلود است! زرینگوب میگوید که پوراندخت را خفه کردند (سربه نیستش کردند)!! البته من تو سایت ادیان نت یه مقاله دیدم که سند میده و میگه پوراندخت مسلمون شده بود (یا حداقلش با حضرت محمد رابطه برقرار کرده بود) برای همین موبدان کشتنش !!! آدرس :

   http://www.adyannet.com/news/13054

    

 2. متنی که به پرویز رجبی نسبت دادید کاملا از روی روده و دستگاه گوارش نوشته شده و قطعتا نوشته پرویز رجبی هم نباشد ، در ادامه نویسنده ادعا کرده که سران سلسله ساسانی با توجه به یزدگرد سر ازرمیدخت زیر اب کردن ، اصلا داستان ازرمیدخت ، فرخ هرمز و رستم فرخزاد چه ربطی به بزرگان سلسله و یزدگرد داشت ؟
  ازینها گذشته پس از ازرمیدخت بزرگان خسرو پسر مهرجسنس را پادشاه کردند که پس از چند روز کشته شد ،به عقیده برخی خرزاد خسرو هم به پادشاهی رسید اما پس از چند روز بر کنار شد …(ابن اثیر ج ۲ ص۵۸۰)
  ابن اثیر در همان صفحه میگوید :
  پس از مرگ خسرو میرجسنس بزرگان به دنبال کسی میگشتند که نژاد از خاندان شاهان ببرد اگر چه زن باشد … (همان صفحه)

 3. مهم نیست ایرانی

  من فقط یک سوال دارم اونا که میگن مردی نبوده که شاه بشه اوناکه مردارو کشتن نمیتونستن و نتونستن یک زن رو بکشن!؟؟؟؟!!!!
  شگفتا!

 4. در هیچ کتاب تارخی معتبر نیامده که رستم فرخزاد به آذرمیدخت تجاوز کرد.اصولا در تاریخ ایران اولویت با مردان لایق برای پادشاهی بوده است.قبل از ساسانیان نیز زنانی داشتیم که فرمانده ارتش بودند. مثل آرتمیس فرمانده نیروی دریایی ایران . دختر داریوش سوم فرمانده سپاه ایران در مقابله با اسکندر مقدونی ….

 5. خداوند بزرگ دست شما را بشکاند که همین طور راحت به خود اجازه تهمت زدن را میدهید
  اینکه رستم به آذرمی دخت تجاوز کرده رو باید اثبات کنید وگرنه من هم میتوانم بگویم که در فاصله صد میلیارد سال نوری یک سیاره به نام پوینزن وجود داره که تو اونجا جبرعیل و عزراییل دارن ماهی گیری میکنن..آیا شما باور میکنید؟؟؟؟!!!! مطمعنا از من انتظار دارید تا آن را برای شما ثابت کنم…

  یک سوال : آیا شما مسلمان هستین؟؟؟؟ بعید میدونم حتی یک ثانیه هم ایمان آورده باشین… همانا شما از کفارید با اسم و ظاهر مثلا مسلمان!

  اگر شما مسلمانید مگر اسلام نگفته نگفته که به دیگران تهمت نزنید؟؟؟؟ به قرآن قسم میخورم‌که شما حتی یک ثانیه هم ایمان نیاوردید و از کافرانید…

 6. بنظرم اصلا مهم نیست این بحثا خندم گرفته چه بانوانی بودند که قدرت برتر ایران زمین بودند شما اعراب که چنین افتخاراتی نداشتید

  منو ببخشید دیگه نمیتونم محترمانه با شما بحث کنم کسیکه تاریخ کشور بزرگ ایران را میبره زیر سوال قطعا محترم نخواهد بود از نظر ما

  سیاوش امیر شاهی بنظرم شما نام مبارکتو عوض کن بذار عبدالعظیم یا چیز دیگه ای

 7. در کتاب ایران باستان نوشته پیرنیا و برخی کتاب های دیگر امده رستم فرخزاد در زمان خشایار شاه بوده که روایت بالا کشیدن سرباز ها با یک دست از کوه و با دست دیگر با دشمنان می جنگیده امده.

  روحش در زمان ساسانیان در بدن فرد دیگری حلول کرده تا عرب ها بجنپه و به آذرمیدخت تجاوز کنه؟؟؟

 8. آقای آرمین فراموش نکنید جامعه ی اعراب نسبت به ایرانیان بدوی و جاهل تر بود بعد اسلام ارزشها ومنزلت های اخلاقی واخروی رو خیلی بهتراز مقامات دنیوی میدونن افتخار مسلمونا به خصوص شیعیان هم بانویی مثل فاطمه ی زهراس اگرچه لباسهایش وصله دار بود و مثل دختران قیصر وکسری نبود ولی جز بهترین وپاکترین بانوان عالم وملکه دلهای دوستدارانشه

 9. پادشاهی پور اندخت افتخار نیست ولی اگر پیامبر شما ۱۰ زن یا بیشتر اختیار کند افتخار است.نمیخوام ماله کشی مسلمانان خردباخته رو بشنوم چند جواب بیشتر ندارید دروغ اول:پیامبر برای حمایت مالی از زنان و جلوگیری از خونریزی چند زن میگرفت!!!!!! دروغ دوم :تا ۵۰ سالگی فقط یک زن داشت!!!!!!! دروغ سوم:در جامعه عربستان ۱۴۰۰ سال پیش چند همسری مرسوم بود!!!!!! همه این ها دورغی است برای فرار از واقعیت.

 10. با درود٬ مهم این است که این دو بانو به حکومت رسیده اند اینکه بعدها کشته شدند یا نه اصل به حکومت رسیدن آن ها را زیر سوال نمی برد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی