خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / پرویز رجبی / پادشاهی پوراندخت و آزرمیدخت افتخار نیست!
پرویز رجبی

پادشاهی پوراندخت و آزرمیدخت افتخار نیست!

به قلم دکتر پرویز رجبی
برخی برای مترقی نشان دادن عصر ساسانی، به پادشاهی پوران دخت و آزرمی دخت استناد می کنند. مورخ برجسته دکتر پرویز رجبی سخنی درخور توجه در این زمینه دارد:

«پوراندخت و آزرمیدخت هر دو دختران خسرو پرویز ساسانی بودند که به شاهی رسیدند. اما سلطنت تشریفاتی و کوتاه مدت این دو زن که آلت دست صاحبان نفوذ و قدرت شده بودند، به این دلیل بوده که تمام مردان نسل شاهی در نزاع های درون دربار کشته شده بودند و خاندان شاهی «بی مرد» شده بود. این زنان خاندان شاهی بطور موقت و از روی ناچاری برای مدت کوتاهی به شاهی گمارده شده بودند تا برای معضل مهم و حیاتی «نبودن مرد» راه حلی پیدا شود. با اینکه در نهایت تصمیم بر آن می شود که نوه خسرو پرویز یعنی یزدگرد سوم به شاهی نشانده شود؛ اما سرنوشت تلخی برای آزرمیدخت رقم می‌ خورد. رستم فرخزاد که بعدها یکی از فرماندهان سپاه ایران در جنگ با اعراب شد، به آزرمیدخت تجاوز می کند و سپس او را کور می کند و می کشد. »

بنگرید به : رجبی، پرویز، هزاره‌های گمشده، جلد پنجم، تهران، ۱۳۸۲، صفحه ۳۹۵ تا ۴۰۲

منبع: «حقایق تاریخ باستان»

دی ۱۳۹۲

همچنین ببینید

پرویز رجبی

یافت نشدن نام زرتشت در زمان هخامنشیان و ساسانیان!

به قلم دکتر پرویز رجبی فرستنده: فرشید شرفی «شگفت انگیز است که در زمان ساسانیان …

۳۸ نظر

 1. به این پیرمرد زوار در رفته بگید اگر پادشاهی این دو زن موقت بود به نام و چهره شان سکه ضرب نمیکردند ،سکه ها
  البته اینکه میگویند ” به علت نبودن مرد” هم حاصل عدم اگاهی مسلمانان به جزییات تاریخ است وگرنه مردان خاندان شاهی زیاد بودند این درسته که در ان دوران اولویت پادشاهی با مردان بوده اما به این معنی نیست که زن قادر به پادشاهی نباشد ، پیش از انان همای دخت بهمن هم به شاهی رسیده بود ، در تمام منابع تاریخی امده که پوران به مرگ طبیعی درگذشته ، پس دیگه چه دولت موقتی ؟ بعد از پوران مردی به نام خوش نوش بنده به پادشاهی رسید که از عمو زادگان خسروپرویز بود ، سپاهیان به خاطر بد رفتاری او را کشتند ، (ابن اثبر ج ۲ ص ۵۷۸)
  میبینیم که ایرانیان مردان در تخت شاهی را میکشتند و زنان را به قدرت میرساندند .
  “بعد از او ازرمیدخت به پادشاهی رسید ، سکه های دوران او به نام ازرمیدخت و تصویر پدرش ضرب شد ، پدر رستم فرخزاد به طمع قدرت از ازرمیدخت خواستگاری کرد ،اما ازرمیدخت او را کشت و جنازه اش را در میدان شهر انداخت، رستم فرخزاد برای گرفتن انتقام پدرش با سپاهی به مداین امد و شهر محاصره کرد … ابن اثیر در ادامه میگوید :
  رستم چشمان ازرنیدخت را میل کشید و کور کرد ، برخی هم گویند زهر خورانید …(ابن اثیر ج ۲ ص ۵۷۹)
  اینکه رستم به ازرمیدخت تجاوز کرد را باید ثابت کنید !

  • سیاوش امیرشاهی

   سلام.

   ۱. اون سکه مال عصر پوراندخت هست ؟ جلوی چهره اون تصویر به خط پهلوی نوشته : بوزتو… نه بوران
   ۲. ساسانیان برخلاف اشکانیان علاقه ای به نقش کردن صورت زنان نداشتند مخصوصاً زنان اشراف. حالا چطور صورت پوراندخت رو نقش کردن رو سکه که انگشت همه مردای سکه به دست به صورت و بدن پوراندخت بخوره (؟!)
   ۳. اتفاقاً روی کار اومدن بوراندخت و آزرمیدخت واقعاً از سر وجود نداشتن مرد بود.خسروپوریز و بعدهم شیرویه پسر خسروپرویز همه شاهزاده های پسر رو کشته بودن ! حتی یزدگرد سوم و … هم چندسال در مخفیگاه بودن تا کشته نشن! دربار واقعاً بی مرد شده بود.
   ۴. زن تو دین زرتشتی ساسانی از نسل اهریمن بود. چطور میتونست به راحتی شاه یشه ؟
   ۵. مرگ پوراندخت بسیار رازآلود است! زرینگوب میگوید که پوراندخت را خفه کردند (سربه نیستش کردند)!! البته من تو سایت ادیان نت یه مقاله دیدم که سند میده و میگه پوراندخت مسلمون شده بود (یا حداقلش با حضرت محمد رابطه برقرار کرده بود) برای همین موبدان کشتنش !!! آدرس :

   http://www.adyannet.com/news/13054

    

 2. متنی که به پرویز رجبی نسبت دادید کاملا از روی روده و دستگاه گوارش نوشته شده و قطعتا نوشته پرویز رجبی هم نباشد ، در ادامه نویسنده ادعا کرده که سران سلسله ساسانی با توجه به یزدگرد سر ازرمیدخت زیر اب کردن ، اصلا داستان ازرمیدخت ، فرخ هرمز و رستم فرخزاد چه ربطی به بزرگان سلسله و یزدگرد داشت ؟
  ازینها گذشته پس از ازرمیدخت بزرگان خسرو پسر مهرجسنس را پادشاه کردند که پس از چند روز کشته شد ،به عقیده برخی خرزاد خسرو هم به پادشاهی رسید اما پس از چند روز بر کنار شد …(ابن اثیر ج ۲ ص۵۸۰)
  ابن اثیر در همان صفحه میگوید :
  پس از مرگ خسرو میرجسنس بزرگان به دنبال کسی میگشتند که نژاد از خاندان شاهان ببرد اگر چه زن باشد … (همان صفحه)

 3. مهم نیست ایرانی

  من فقط یک سوال دارم اونا که میگن مردی نبوده که شاه بشه اوناکه مردارو کشتن نمیتونستن و نتونستن یک زن رو بکشن!؟؟؟؟!!!!
  شگفتا!

 4. در هیچ کتاب تارخی معتبر نیامده که رستم فرخزاد به آذرمیدخت تجاوز کرد.اصولا در تاریخ ایران اولویت با مردان لایق برای پادشاهی بوده است.قبل از ساسانیان نیز زنانی داشتیم که فرمانده ارتش بودند. مثل آرتمیس فرمانده نیروی دریایی ایران . دختر داریوش سوم فرمانده سپاه ایران در مقابله با اسکندر مقدونی ….

 5. خداوند بزرگ دست شما را بشکاند که همین طور راحت به خود اجازه تهمت زدن را میدهید
  اینکه رستم به آذرمی دخت تجاوز کرده رو باید اثبات کنید وگرنه من هم میتوانم بگویم که در فاصله صد میلیارد سال نوری یک سیاره به نام پوینزن وجود داره که تو اونجا جبرعیل و عزراییل دارن ماهی گیری میکنن..آیا شما باور میکنید؟؟؟؟!!!! مطمعنا از من انتظار دارید تا آن را برای شما ثابت کنم…

  یک سوال : آیا شما مسلمان هستین؟؟؟؟ بعید میدونم حتی یک ثانیه هم ایمان آورده باشین… همانا شما از کفارید با اسم و ظاهر مثلا مسلمان!

  اگر شما مسلمانید مگر اسلام نگفته نگفته که به دیگران تهمت نزنید؟؟؟؟ به قرآن قسم میخورم‌که شما حتی یک ثانیه هم ایمان نیاوردید و از کافرانید…

 6. بنظرم اصلا مهم نیست این بحثا خندم گرفته چه بانوانی بودند که قدرت برتر ایران زمین بودند شما اعراب که چنین افتخاراتی نداشتید

  منو ببخشید دیگه نمیتونم محترمانه با شما بحث کنم کسیکه تاریخ کشور بزرگ ایران را میبره زیر سوال قطعا محترم نخواهد بود از نظر ما

  سیاوش امیر شاهی بنظرم شما نام مبارکتو عوض کن بذار عبدالعظیم یا چیز دیگه ای

 7. در کتاب ایران باستان نوشته پیرنیا و برخی کتاب های دیگر امده رستم فرخزاد در زمان خشایار شاه بوده که روایت بالا کشیدن سرباز ها با یک دست از کوه و با دست دیگر با دشمنان می جنگیده امده.

  روحش در زمان ساسانیان در بدن فرد دیگری حلول کرده تا عرب ها بجنپه و به آذرمیدخت تجاوز کنه؟؟؟

 8. آقای آرمین فراموش نکنید جامعه ی اعراب نسبت به ایرانیان بدوی و جاهل تر بود بعد اسلام ارزشها ومنزلت های اخلاقی واخروی رو خیلی بهتراز مقامات دنیوی میدونن افتخار مسلمونا به خصوص شیعیان هم بانویی مثل فاطمه ی زهراس اگرچه لباسهایش وصله دار بود و مثل دختران قیصر وکسری نبود ولی جز بهترین وپاکترین بانوان عالم وملکه دلهای دوستدارانشه

 9. پادشاهی پور اندخت افتخار نیست ولی اگر پیامبر شما ۱۰ زن یا بیشتر اختیار کند افتخار است.نمیخوام ماله کشی مسلمانان خردباخته رو بشنوم چند جواب بیشتر ندارید دروغ اول:پیامبر برای حمایت مالی از زنان و جلوگیری از خونریزی چند زن میگرفت!!!!!! دروغ دوم :تا ۵۰ سالگی فقط یک زن داشت!!!!!!! دروغ سوم:در جامعه عربستان ۱۴۰۰ سال پیش چند همسری مرسوم بود!!!!!! همه این ها دورغی است برای فرار از واقعیت.

  • مدیر سایت

   از اینکه میان «پور» و «اندخت» فاصله گذاشتید نشون می ده که تلفظ این نام را نمی دونید. «پوران دخت» درست است

   http://www.raherasti.ir/5962

   http://www.raherasti.ir/1899

  • درسته..از اسلام فقط اینجاشو قبول دارن..یه سری توجیهات مضخرف..

  • اینا مهم نیست . مهم اینه که ایرانیان خردمند آنروز دین و آیین بسیار خوب و جامع اسلام را با جان و دل پذیرفتند و داوطلبانه خودشان به جنگ دولتشان روانه شدند . و از آن پس ، دانشمندان و نخبگان طراز اول به جامعه جهانی هدیه کردند که سلسله های قبل نتوانستند تمدنی را به این سبک به جهان معرفی کنند بغیر از ظلم و ستم و کشتار و …

 10. با درود٬ مهم این است که این دو بانو به حکومت رسیده اند اینکه بعدها کشته شدند یا نه اصل به حکومت رسیدن آن ها را زیر سوال نمی برد .

 11. نظر شما در مورد ارزش زن در اسلام موقعی‌ که پیرمرد ۶۰-۵۰ ساله با دختر بچه ۸-۷ ساله همبستر میشه چیست؟ شما به این مفتخرید؟

 12. تفخیذ یا شهوترانی با ران های دختر بچه شیرخواره چطور؟ شما به این مفتخرید؟

  • مدیر سایت

   تفخیذ به معنای اصطلاحی همبستری نیست

   این فتوا برای امام خمینی است. در این زمینه با آیت الله صانعی صحبت کردم ایشان گفت: روایتی در این زمینه نداریم بلکه حضرت امام از کلیات چنین برداشتی کرده لذا آیت الله صانعی تفخیذ بچه را حرام میدونه و همین اختلاف نظر نشون میده که از امور پذیرفته شده ی صریح اسلام نیست

 13. چه کنم که در کتابهای مسلمانان آماده است که اگر شخصی‌ با رانهای یک دخترِ خردسال شهوت رانی کند اشکالی‌ ندارد حتی اگر هم دخول کند فقط گناه کرده و مجازاتی ندارد.

  خوب معلوم است کسی‌ که افتخارش اینجور احکام و بیحرمتی به زنان باشد از پادشاه شدن یک زن در هزاران سالِ پیش افتخاری نکند.

  • مدیر سایت

   چرا چیزی را که قبلا توضیح دادم تکرار می کنی؟

   این فتوا برای امام خمینی است و آیت الله صانعی گفت که روایتی در این زمینه نداریم بلکه حضرت امام از کلیات استفاده کرده و لذا آیت الله صانعی این کار را حرام می دونه

   اگر امام خمینی گفته گناه داره نه حد معنایش این نیست که مجازات نمی شه . در برابر هرگناهی حاکم شرع می تونه مجازات کنه اما برای بعضی حد را جاری می کنه و بعضی را تعزیر میکنه

 14. کاملش کردم و قسمتِ دخول را هم اضافه کردم.

  نظرتان در مورد این حدیث چیست که پیامبر اسلام از جبیر میپرسد با یک زن پیر ازدواج کردی یا با یک باکره؟ جبیر می‌گوید با یک بیوه، پیامبر میگویند چرا با یک دختر بچه ازدواج نکردی که او با تو بازی کند و تو با او؟

  • مدیر سایت

   اگر بخواهی علمی بحث کنی می بایست آدرس و عبارت عربی حدیث را نقل می کردی. من نه وظیفه دارم چنین پیامی را عمومی کنم و نه موظف به پاسخ هستم. اما چون قبلا در مورد این حدیث مطالعه داشته ام جواب می دهم.

   عربی حدیث:

   قالَ النَّبِی(ص): تَزَوَّجتَ یا جابِرُ؟ قُلتُ: نَعَم، قالَ: بِکراً أم ثَیباً؟ قُلتُ: ثَیباً؟ قالَ: هَلّا جارِیهً تُلاعِبُها وتُلاعِبُک أو تُضاحِکها وتُضاحِکک؟ قُلتُ: هَلَک أبی فَتَرَک سَبعَ ـ أو تِسعَ بَناتٍ ـ ، فَکرِهتُ أن أجیئَهُنَّ بِمِثلِهِنَّ، فَتَزَوَّجتُ امرَأَهً تَقومُ عَلَیهِنَّ. قالَ: فَبارَک اللّهُ عَلَیک.

   منبع: صحیح البخاری، ج۵، ص۲۳۴۷، ح۶۰۲۴.

   ـ جاریه در اینجا به معنای بکر است به قرینه ی سوال پیامبر(ص) از جابر (نه جبیر). در لغتنامه دهخدا یک معنای جاریه را زن جوان ذکر کرده.

   ـ ملاعبه به معنای بازی جنسی است نه اینکه با اسباب بازی باهم بازی کنند. معنا نداره پیامبر ص به کسی سفارش کنه که با دختربچه ازدواج کنه تا مثلا با اسباب بازی با هم بازی کنند.

   ـ معروف است که بکر به معنای دختر است اما طی مقاله ای که در سال ۱۳۹۵ از اینجانب چاپ شد برخی واژه ها را نشان دادم که اشتباه معنا می کنند از جمله آنها واژه «بکر» و «باکره» است. در آنجا نشان دادم که باکره به معنای خانم جوان است و در مورد این حدیث نیز سخن گفتم

   متن مقاله در همین سایت است:
   http://www.raherasti.ir/5220

 15. اگر درخواست میکردید حتما منبع را ذکر می‌کردم. شما خودتان این تهمت هایهی که میزنید منبع آنها را به زبانِ دین دبیره پست می‌کنید که انتظار داری عربی‌ پست کنم؟ شما میتوانید جوابهای من را پست نکنید، میتوانید هر تهمت و دروغی را بر دیگران ببنید ولی‌ اگر از خودتان اشکالی‌ میگیرند پست نکنید کما اینکه چندین بر هم اینکار را کردید، میتوانید یک طرفه به قاضی بروید و بعد وانمود کنید که هیچ کس حریفِ شما نیست، میتوانید خودتون را گول بزنین و از احساسِ پیروزی سر مست بشین ولی‌ این نشان میدهد که برعکس اینکه ادعا می‌کنید و سر درِ سایت نوشتید اینجا محل گفتگو نیست، تظاهر به گفتگو است ولی‌ در اصل فقط وظیفه دارید که تهمت به دیگران را عمومی‌ کنید ولی‌ قدرت بحث ندارید و در مناظره کم میاورید.

  و اما بر طبق جوابِ شما، آن چه بازی جنسی‌ هست که نمی‌شود با زنِ بیوه انجام داد ولی‌ با دختر دوشیزه می‌شه انجام داد که حضرت میفرمایند چرا دختر دوشیزه نگرفتی که با هم بازی کنید؟

  ضمنا چطور میشود موقعی‌ که جواب در چنته دارید حدیثِ سنی و شیعه فرق نمیکند ولی‌ اگر جوابی‌ نداشته باشید آن وقت میگید حدیث از منابع سنی هست و من جوابگو نیستم؟! باز هم یک بام و دو هوا؟

  • مدیر سایت

   شما هنوز این را نمی دونید که وقتی حدیثی را نقل میکنید باید ماخذ آن هم ذکر بشه؟ از این ببعد هر آیه و حدیثی را نقل میکنید متن عربی و منبع را ذکر کنید
   بازبان اصلی متون کهن، من و عموم بازدیدکنندگان آشنا نیستیم و ناچار به ترجمه ها مراجعه می کنیم
   تا بحال هر نوشته ی شما را عمومی نکرده ام حتما شرایط سایت در آن رعایت نشده بوده از قبیل رعایت نکردن آداب مناظره، طولانی بودن، در یک نوشته موضوعات مختلف را مطرح کردن و..
   حدیث نمیگه اگر با زن بیوه ازدواج کنی نمیشه باهاش بازی جنسی انجام داد چنین چیزی معقول نیست. در مقاله توضیح دادم در اینجا سخن از پیر و جوان است. زنهای پیر حال و حوصله معاشقه ندارن برخلاف زنهای جوان (چه بیوه باشه و چه باکره)
   نگفتم حدیث مورد نظر سند معتبر داره بلکه خواستم بگم باهمین حدیث هم نمی تونید به مقصد خود (ایرادگیری از اسلام) برسید

 16. در حدیث نمی‌پرسد که حالا این زن بیوه را که گرفتی‌ چند سالشه؟ زنِ بیوهٔ جوانِ یا پیره؟ شما میدونید چند سالش بوده که می‌فرمائید حتما پیر بوده و حوصلهٔ بازی نداشته؟ از کجا به این نتیجه رسیدید؟ حدیث فقط میگه جبیر گفته بیوه گرفتم و حضرت در جواب میگن چرا دخترِ جوانِ باکره نگرفتی که با هم بازی کنین.

  آیا میدانید که از نظر علمِ روانپزشکی افرادی که میلِ نزدیکی‌ با دخترانِ کم سنّ را دارند دچار بیماری روانی‌ پدوفیلی هستند؟

  باز هم همان شد، اگر جواب داشته باشید از حدیث‌های سنیها دفاع می‌کنید وگرنه میگوید به شما ربطی‌ ندارد

  • مدیر سایت

   در این حدیث سخن از باکره و بیوه نیست. لینک مفصل مقاله ام را دادم مطالعه کنید و اگر تخصص لازم را ندارید دنبال نکنید و وقت من و دیگران را نگیرید

 17. بر شرف نداشته شماها لعنت ،تف به وجود نکبت بارتان که دست از کثافت کاری و تهمت بر نمی دارید
  با جه مدرکی صحبت از تجاوز میکنید حتما جو زندگی و منزل خودتان بدین گونه است که بر همگان ابن امر را روا میدارید
  دست از سر انسانهای ازاده ای که قرنها از رحلتشان میگذرد هم برنمیدارید ؟

  • توهین اصلا کار درستی نیست
   خب بعضی. قتا سوال هایی برای همه ما پیش میاد که نیازه جواب داده بشه همین توهین ها به جای توضیح دادنه که باعث خراب شدن جامعه شده
   هیچکس جرئت نمیکنه حرف بزنه چون میترسه مورد توهین بی حرمتی قرار بگیره

 18. انتشار دشنام ها درست نیست جناب مدیر ، چیزی را هم ثابت نمی کند لطفا دشنام ها را از پست ها حذف کنید . ضمنا مطابق شرع شما هم رواج فاحشه جایز نیست .

 19. راه در جهان یکی است و ان راه زرتشت است

 20. لعنت بر دروغگو!!!!!
  چرا هیچکدام از نوشته های ضد تاریخ ایران هیچ منبع معتبری ندارند؟!
  منبعی که پایین آوردید مال همین باباییه!
  یک منبع تاریخی بیارید!

 21. این را هم بگم، ایران ستیزی پیشه‌ی برخی زیاده‌روهای مذهبیه!
  در کل تاریخ ها و بن مایه‌های معتبر، نام این دو زن را به نیکویی یاد کردن.

  پوران دختر خسرو پرویز پسر هرمز، پسر انوشیروان بود. گویند:
  روزی که به پادشاهی رسید گفت «نیت خیر دارم و به عدالت فرمان می دهم.» و مقام شهربراز را به فسفروخ داد و وزارت بدو سپرد و با رعیت روش نکو داشت و عدالت کرد و بگفت تا سکهٔ نو زنند و پلها را آباد کنند و باقیماندهٔ خراج را بخشید و نامه‌ها نوشت و نیکخواهی خویش را با عامهٔ ناس در میان نهاد و از حال کشتگان خاندان خود سخن آورد و گفت امید دارد، خداوند به روزگار وی چندان رفاه بیارد و کارها چنان استوار باشد تا بدانند که کشور گیری و لشکر کشی و پیروزمندی و فتنه نشانی به صولت و شجاعت و تدبیر مردان نیست بلکه این همه از خداست و بفرمود تا اطاعت آرند و نیکخواهی کنند. پوران چوب صلیب را به شاه روم داد و آنرا همراه جاثلیقی بنام ایشو عهب، پس فرستاد. مدت پادشاهی وی یکسال و چهار ماه بود.
  منبع: بوراندخت در تاریخ طبری

  در اینجا نمی‌گنجه دیگر منابع را هم بیارم. بلعمی هم او را نیکو و دادگر برشمرده.
  به پیوند زیر بروید و سخن حکیم فردوسی را بخوانید که چندان فاصله‌ی زیادی با ساسانیان نداشته
  https://ganjoor.net/ferdousi/shahname/pooran/sh1/

 22. لطفا قبل از اینکه حرفی بزنید درباره اون تحقیق کنید. همه منابع موثق نیستند و بیشتر برای تخریب ذهن عوام نوشته شدند. در تاریخ ایران زنان زیادی بوده اند که به نیکی از انها یاد شده. پادشاهی پوران دخت و ازرمی دخت نشون میده که ایرانیان حقوق مردان رو بر زنان ارجحیت نمیدادن و زنان در جامعه از احترام برخوردار بودند و نشان دهنده لیاقت و شجاعت زنان افتخار آفرین ایران زمین هست. در تاریخ ایران زنان بسیاری بودند که از نقش های مهمی در تاریخ کشور عزیزمان برخوردار بودند و اینکه زنان همیشه در عرصه وجود داشتند چه در دربار و سیاست مثله اتوسا یا آذرناهید چه در میدان جنگ ،فرماندهان زن زیادی بوده اند که میشه ارتمیس دریا سالار رو که خودم هم شخصا خیلی به اون علاقه دارم نام برد یا بانوخرمدین همسر بابک خرمدین، ژنرال اپرانیک و سورا دختر اردوان پنجم .

 23. درباره پیامبر اسلام هم شایعه های زیادی وجود داره که بدون تردید همه رو رد میکنم. عزیزانی که در این مورد شک و تردید دارند میتونن به منابع معتبر سر بزنن و کمی در این باره مطالعه کنن نه اینکه چیزایی رو که جایی به گوششون خورده توی سایت هاپخش کنن تا ذهن بقیه رو منحرف و تخریب کنن. اگه کمی دقت کنید متوجه میشید که اینا همش یه جنگ سرد و روانی هستش که دشمن اونو برای خراب کردن ذهن جوانان مسلمان در پیش گرفته اگر حضرت محمد فردی شهوت پرست بود روزبه ایرانی که به سلمان فارسی معروفه چندین سال در کشور های مختلف سرگردان نبود که به پیامبر ملحق بشه کسایی که همچین تهمت هایی رو به پیامبر اسلام نسبت میدهند کاملا واضح و روشنه که از ریشه مشکل دارند و حتی به قران و دین اسلام هم ایمان ندارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code