+
خانه / ایران / ایران باستان / ایران باستان = هیچ . ایران بعد از اسلام = معجزه
ایران باستان = هیچ . ایران بعد از اسلام = معجزه

ایران باستان = هیچ . ایران بعد از اسلام = معجزه

از زبان دکتر علی شریعتی

«اگر ما تمدن اسلامی را نفی کنیم و تأثیر اسلام و موقعیت اسلام را در تاریخ ایران نفی کنیم، ناچار برای نشان دادن عظمت و غنای فرهنگ ایرانی، باید به ایران باستان بپردازیم، یعنی به دوره ای که اسنادی از آن نداریم، شخصیت هایی غیر از بزرگمهر از آن نمی شناسیم و نبوغ ها و آثار علمی مشخص و مستند و آثار فرهنگی و فلسفی و هنری کاملاً بارز و جهانی نداریم، جز یک مقدار ویرانه‌هایی، که از لحاظ معماری ارزش بسیار بزرگ دارد و یک مقدار نوشته های اواخر دوره ساسانی، که از نظر علمی هیچ ارزش ندارد!… می بینید چیزی نیست که بشود به آن به عنوان افتخار فکر و نبوغ یک ملت بزرگ، مانند ملت ایران، استناد کرد. نمی شود بر مجسمه های خراب شده، بر قیافه های موهوم، بر خاطره های بی پایه و بر افتخارات و حماسه های اساطیری متکی شد و در دنیای علم و منطق و تحقیق امروز ملتی را دارای نبوغ و استعداد خارق العاده شناساند.

اما برعکس، وقتی در تاریخ اسلام نگاه می کنیم، به یک معجزه بزرگ می رسیم. چه معجزه ای؟  معجزه اینکه همین ملتی که در دوره ساسانیان و در دوره اشکانیان، جز شخصیت های نظامی و سیاسی، کسی را از آن نمی شناسیم و یک نابغه، یک فیلسوف بزرگ و یک دانشمند جهانی از آن به یاد نداریم … بعد از اسلام، … بزرگترین نبوغ های جهانی در فلسفه، ادب، هنر، علم، سیاست و مسائل اجتماعی و فرهنگی عرضه می کند، کسانی که امروز می توانیم آن ها را به دنیا معرفی کنیم، و نبوغ و عظمت کارشان سندیت دارد و آثارشان موجود است و دنیا این آثار را می‌شناسد. صدها بوعلی، خورازمی، فردوسی، کندی و امثال این ها، در رشته های مختلف، در شیمی، در فیزیک و … هستند.» (علی، حیات بارورش پس از مرگ، چاپ ۱۳۴۸ش، ص ۳۰ ـ ۳۲)

۸۸ نظر

 1. سلام جناب فاطمی

  از انتخاب این واژه متاسف شدم ایران باستان هیچ و…

  اولا مرحوم دکتر شریعتی مورخ و ایران شناس نیست . تخصص ایشان جامعه شناسی میباشد

  ثانیا چرا برای اثبات دوران طلایی ایران بعد از اسلام ایران قبل از اسلام را هیچ بیانگاریم ؟

  آیا نمی شود چنین پنداشت که رشد و تعالی مردم این سرزمین پس از ورود اسلام نتیجه نوع اندیشه و والایی مردمان این سرزمین در قبل از اسلام دارد ؟ خدمتی که اسلام به ایران نمود متقابلا مردم این سرزمین به اسلام نمودند خدمات متقابل ایران و اسلام .

  این خدمتی که مردم ایران به اسلام نمودند از کجاست ؟

  مردمان این سرزمین در پیش از اسلام از چنان فرهنگ و شعوری برخوردار بودند که با ورود اسلام اهل البیت به این سرزمین آن را با آغوش باز پذیرفتند . آقای فاطمی رویکرد خود را اصلاح فرمایید و به سرزمین و مردم این آب و خاک در طول تاریخ احترام بگذارید . البته رشدی که ما در دوران اسلامی داشته ایم جای سخن ندارد

  والسلام

 2. غسل با ادرار انسان در زرتشت با استناد به وندیداد به اخر بند ۱۲ توجه کنید

  http://www.lenzor.com/public/public/user_data/photo/4485/4484726-12dbe42582c182206d4710c1a99cd87a-l.jpg

  • تصویر پاسخ (شماره ۱۳) را نفرستادید. لطفا آن را با تصویر شناسنامه کتاب نیز ارسال کنید. تشکر

   • ایران سرای من است

    به نظر من این این وب سایت پر از مطالب و نظراتی که از عقده و عقیده های دروعین مدیر سایت است سرچشمه گرفته شده.
    فکر کنم هدف این فرد یا افراد فقط تخریب ایران باستان که جزء لاینفک و البته باعث غرور ملی جوانان ایران است را دارد .
    به دنیا بس همین یک افتخارم که یک ایرانی والا تبارم
    والسلام

  • اقا عادل اگر اینگونست شما میفرمایید و با این سند میخواهید زرتشت را زیر سوال ببرید!!که مگر ما در اسلام کم از این قبیل اعمال داشتیم و داریم؟
   زنده به گور کردن دختران بیگناه_قمه زنی و زنجیر زنی در ماه محرم_دخیل بستن بر ضریح امامان و امامزاده گان_سنگسار و……..!!!باز هم بگویم؟کدام انسان عاقلی از این کارها انجام میدهد؟کدام انسان فهیمی صرفا به خاطر عشق به امامی قمه بر میدارد وسرو کله خود را زخمی که چه عرض کنم!نابود میکند!که من عاشق امام حسین هستم!!امام حسین گفته قمه بزن سر و کله ات؟!یا گفته منش و رفتار زندگی از من بیاموز.اسلام گفته سر انسان بیگناه را از تنش جدا کن؟ایا این کارها کار ادمهای احمق نیست؟اقا عادل هر دینی ضعفها و بعضا خرافاتی درون ان وجود دارد.زرتشت،مسیح،کلیم،اسلام،دارای مزایا و ایراداتی هستند و به نظر بنده کسی نمیتواند ادعای بی نقص بودن دینش را داشته باشد!حتی اسلام که مدعی اخرین رسالت است.با اینگونه به قول شما اسناد چیزی گیرمان نمی اید و فقط و فقط خودمان را هر چه بیشتر میبریم زیر سوال این را بپذیریم.

   • زنده به گور کردن دختران برای اسلام نیست بلکه اسلام با اون مبارزه کرد. مطالب را خلط نکنید.

    تفاوت خرافه های وارد شده در اسلام و دین زرتشتی اینه که ما یک یک احادیث را بررسی می کنیم و می تونیم بگیم فلان مطلب کافی مثلا معتبره و فلان جای آن معتبر نیست اما در وندیداد چنین قابلیتی نیست که بتوانیم صحیحی را از سقیم تشخیص بدیم. اگر قسمتی را نپذیرفتید باید همه را کنار گذارید. نه اینکه هرقسمت را که خوشتون اومد معتبر بدونید و هرجا که نه ، نه

   • آقا فرشاد، الآن هر بچه ی،پنج ساله ای میدونه که زنده به گور کردن دختران،.مربوط میشه به دوران جاهلیت یعنی قبل از اسلام و اسلام با این عمل مبارزه کرد. ولی من واقعا تعجب میکنم که چرا شما از این مطلب به این سادگی آگاهی نداری، درضمن قمه زنی هم مانند زنده به گور کردن دختران ربطی به اسلام ندارد چراکه این عمل ها با عقل و دین درتضاد است و هیچ حدیث صحیحی وجود ندارد که درستی این عمل را تأیید کند.

    • اقای محمدباقر.از شما تعجب میکنم.عجب!!!زنده بگور کردن متعلق به قبل از اسلامه؟!پس من به شما پیشنهاد میکنم یه سری به سایتهایی مانند YouTubeبزنید.سرچ بفرماییدبرای شما تصاویرخنده دار وطنزی ردیف میشودکه ازخنده ……….بله!!این تصاویر برای چند ساله پیش است نه قبل از اسلام و جاهلیت.نمیخواهید بگویید که دسترسی به این سایتهای مبتذل ندارید؟!حالا این بار داشته باشید خواهش میکنم!درباره قمه زنی هم باید بگوییم که کاری نداره که!این کارها دیگر ربطی به مسلمانان شیعه ندارد این کارهارا یهودیان در کنیسه هایشان و بوداییان در معابدشان انجام میدهند!هیس….من هم دیگر صدایش را در نمی اورم خیالتان راحت.شتر دیدیم ندیدیم!

     • دوست عزیز، اینکه من میگم زنده به گور کردن دختران مربوط میشه به دوران جاهلیت یعنی اینکه این عمل زشت در دوران جاهلیت بوجود اومد و ریشه در اعتقاد مردم آن دوران دارد، درحالی که شاید عده ای از افراد ناآگاه باشند که این کارها رو انجام بدن…ولی من به مسئله کاری ندارم، مهم این هست که اسلام با این عمل زشت مخالفت کرد…درضمن، شاید عده ای از شیعیان افراطی باشند که قمه بزنند ولی باید بدونیم که قمه زنی هیچ ارتباطی با آموزه های دینی و اسلامی ندارد و این عمل زشت نه با عقل جور درمیاد و نه با دین.

   • توسل و یا دخیل بستن به قبر و ضریح اهلبیت، به این معنا نیست که ما از قبر و یا از ضریح که یک تکه آهن است حاجت بخواهیم، بلکه این توسل به این معناست که قبر و ضریح اهلبیت متبرک هستند به بدن پاک و مطهر اهلبیت(ع) و منسوب به اهلبیت(ع) هستند و دارای و مقام و ارزش معنوی میباشند و ما به این مقام و ارزش معنوی توسل میکنم نه صرفا به خود قبر یا ضریح .تا بوسیله این مقام معنوی به خداوند نزدیک بشویم چراکه هدف از توسل کردن نزدیک شدن به خداست.

    • دوست گرامی اینکه شما با این مسائل کاری ندارید خیلی بده!بد!من کار دارم.مرگ خوبه ولی واسه همسایه!!!!!به نظر شما این منطق درست است؟این که شما عین اب خوردن دیگران را تخریب میکنید و تحمل انتقاد ندارید……!با عرض پوزش من به جای شما بودم سر میگذاشتم به بیابان!شما را نمیدانم!!!!!!

     • آقا فرشاد عزیز، در حقیقت این شما هستی که تحمل شنیدن انتقادات رو نداری…چونکه شما ظاهرا از حرفای من ناراحت شدی درحالی که من به شما توهینی نکردم و با شما تند رفتار نکردم و فقط جواب سؤال شما رو دادم.

   • به عنوان مثال، فرض کنیم که شما دوستی داری که خیلی دوستش داری و اون دوست شما یه انگشتر به شما یادگاری میده و اون انگشتر برای شما دارای ارزش معنوی است و اون انگشتر شما رو به یاد دوستت میندازه و احساس میکنی وقتی که اون انگشتر رو نگاه میکنی به دوستت نزدیک تر میشی و حتی شاید از شدت محبت و عشق، شما اون انگشتر رو ببوسی…
    خب آقا فرشاد شما به من بگو که کجای این کار مخالف عقل است و یا به قول شما خرافه است؟

    • اقای محمدباقر ببخشیدها.اینها که فرمودید تماما میشود عذر بدتر از گناه و توجیه اینگونه عملکردها!هر چند نظرات شما برای بنده محترم است.بنده بیست و هفت هشت ساله که دارم اینگونه صحنه ها را میبینم از روی تاسف وتاثر هر و هر وکر و کر به این صحنه ها میخندم حالا از نظر شما مقدس جلوه مینماید خود میدانید!اینکه دینی کاری دور از منطق انجام میدهد بد است ولی از ان بدتر این است که کسانی ایراد میگیرند که سرشار از تناقض هستند و این فاجعه است!فاجعه!به هر روی بهتر است قضاوت را بسپاریم به دست مردم که انهابهترین قاضی هستند.سپاس

    • محمدباقر عزیز بیخیالش شو! در مورد دعا و توسل هم در پست زیر مفصل بحث شد:

     http://www.raherasti.ir/2706/توسل-و-تبرک/

      

   • اخ اخ.ظاهرا باید دوباره اصلاحه ای درباره کامنت اولم در این پست ارائه کنم.ان هم اینکه با اینگونه اسناد چیزی گیرتان نمی اید و فقط و فقط خودتان را هر چه بیشتر میبرید زیر سوال!من هرگز نباید خودم را با شما اساتید جمع ببندم.!این نکته قابل ذکر بود.سپاس

 3. ملتی که  اتشی  رامیپرستیدند که اگر  نوزادی را بالای اون اتش میگرفتیم تا ادرار بکند واتش خاموش میشد . ویا بت اهورامزدا را میپرستیدند !؟!؟! یعنی منظورتون اینه که ملتی که از سواد اموختن محروم بودند وباتوحید نااشنابودند .هیچ نبودند؟!

   

   

   

  خدمات متقابل ایران به اسلام…..فقط ایران تنها نیست مردمان اندلس عربستان  عراق الجزایر وافریقا مصر وترکیه همه دراین خدمات سهیم هستند حالاشما میگویید  بخاطر گذشته یشان است ونه اسلام .

   

  اسلام مردم ایران وجهان راروشن کرد و استعدادهایی رادرانهاپروراند وقوی کردذهن راروشن کرد وادیان باستانی وحتی علوم باستانی وفرهنگ باستانی واداب باستانی  هیچ نقشی نداشتند هیچ

  • اقای عبدالله اگر اقلیدس یونانی نبود ابوریحان بیرونی ماست می فروخت و اگر ارسطوی اتنی نبود ابن سینا توی منبر داشت سخنرانی میکرد و اگر افلاتون نبود فارابی بشقاب پرت میکرد هوا و اگر دین زرتشتی نبود سهروردی مغازه مانتو فروشی میزد.
   خوارزمی هم که دانشش را از مکتب هند را با جندی شاپور زرتشتی و ریاضیات یونانی گرفت.
   ابن مقفع و اهوازی و فردوسی و دقیقی هم که شهرتشان این بود که ایران باستان و دین زرتشتی را زنده کردند!

 4. همین تعصبات نابجای ملی  و برگزیدن های ملیت به جای اسلام اخوندها و علمای مسلمانی مانند شما  هست که کسانی که تحقیق میکنند رابه اشتباه انداخته وزرتشتی میشوند .

  اگر دقت کنید میبینید زرتشتیا توان پاسخ به مسایلی مانند اتشپرستی  باستان دوگانه پرستی هزارچیزپرستی تزویج بامحارم پوچی گاتها واوستا ظلم شاهان باستان بدی فرهنگ باستان بت بودن اهورامزدا  رابه هیچ وجه ندارند ودرطول تاریخ فقط مسلمانان ایرانی اند که ملیت راجای اسلام برمیگزینند و تاریخ وحقیقت راکتمان میکننند . واززرتشتی دفاع میکنند

 5. طیب الله جناب عبدالله

  شاید نفرت از اعمال  موبدان و آیین های چندش آور و ضد بشری و غیر علمی مجوسی گری مثل ازدواج با محارم و… باعث سرعت گرفتن مسلمان شدن ایرانیان  و کمتر مقاومت کردن در برابر اعراب مهاجم شده ولی تاثیر دیگه ای نداشته .

  از ارکان اسلامی که قرآن که در سرزمین وحی مکه و مدینه  نازل شده . سنت  هم که مخصوص پیامبر هست . عقل رو هم که همه ی انسانها دارن که برای مسلمان شدن این موارد ارث از ایران قبل از اسلام  نیست

  کتب علمی و ترجمه اونها هم که همش یا با تخفیف اکثرش از شهر یونانی گرا  اسکندریه و دیگر مناطق غربی فتح شده جهان اسلام بدست دیگر نقاط از جمله ایران رسید .

  اولین فیلسوف و مترجم کتاب های فلسفی یونان ابو یوسف کندی عرب که اتفاقا مسلمانی متعصب و از شیعیان عراق بوده و از اولین مترجم کتاب های علمی به خصوص کیمیاگری خالدبن یزیدبن معاویه عرب  که باز هم از غرب جهان اسلام هست .بعدا ایرانیان مسلمان شده امور رو بدست گرفتن.

  • شما شوربختانه در نااگاهی دست و پا میزنید
   ازدواج با محارم در دین زرتشت جایگاهی ندارد وانگه چنین سنتی از مصر باستان وارد فرهنگ ایران شد این را هم بدانید در دین اسلام پیدایش نوع بشر با ازدواج با محارم اغاز شده(فرزندان ادم و حوا)
   پیش از اسلام هم به رغم کتاب سوزی گستره اعراب نام بسیاری از دانشمندان و بزرگان ایرانی به واسطه جهانی شدنشان هنوز پا برجاست
   همین بس که ایرانیان در بسیاری از دانشهای باستان سرامد جهانیان بوده اند ازدانشهای تجربی ستاره شناسی و مهندسی و پزشکی و شیمی گرفته تا فلسفه و منطق
   اسناد همه اینها هم موجود است و چون شما نا اگاهید دلیل این نیست که وجود نداشته
   نام بسیاری از اندیشمندان و بزرگان ایرانی به رغم کتاب سوزی گسترده اعراب به واسطه جهانی شدن هنوز هم پا برجاست از استانس و ارتاخه گرفته تا زرتشت و مانی و مزدک و بزرگمهر و..

   • http://www.raherasti.ir/2057 

    شما که آگاهی از وجود ستاره شناسی ومهندسی و شیمی و… با اسناد هستید، برای ما بیان کرده مدارک را نشان دهید

    • تقصیر خودته که نمیدونی ، چون فقط مسی کربلا و قم و مشهد رو رفتی ، چهارتا سفر تاریخی برو تمام این مهندسی ها رو با چشمات میبینی ، یه سر به خوزستان بزن اولین مهندسی و سازه آبی جهان رو میبینی ، یه سر به یزد بزن بزرگترین مهندسی انتقال آب جهان رو توو قنات زارچ میبینی ، اما نه نمیخواد این زحمتها رو بکشی ، یه سر به دانشگاه پلی تکنیک امیر کبیر بزن و کتاب و دی وی دی ۷۰۰۰ هزززززار سال مهندسی ایرانی رو در هر زمینه ای که تو دلت بخواد با تصاویر و سند و صحبت اساتید به شما تحویل میدن.

 6. باسلام

  واقعا ایران قبل از اسلام یعنی هیچ.وهمچنین باید درجواب آن شخص باستان پرست ومجوسگرا.باید گفت که ایران بعدازاسلام تاقرن سوم هجری بازهم هیچ.چون مردمان زبون ومورد ظلم وستم وبرده گی گرفته ی ایران. توسط موبدان وحکومتهای دیکتاتوری ایران.نزدیک به سه قرن بعد از اصلاح نژادی وعقلی وانسانیی که توسط مسلمانان  وشریعت پاک وبی آلایش وانسان مداراسلام در آنها اجرا شد.بعد از تطهیر روحی آنهاوازدواج زنانشان با مردان مسلمان.کودکانی را به دنیا آوردندکه در قرن سوم.سردمدار علوم اسلامی گشتند.کافیه کمی به نام وکنیه ولقبشان دقت شود.

  • ایران پیش از اسلام هیچ ، ایران پس از اسلام ۳۵ !!!
   ایا میتوان حکومت گسترده و قدرتمند هخامنشیان را با حکومت های مفنگی پس از اسلام مقایسه کرد که سالی یک سلسله پادشاهی عوض میکردند ؟
   پیش از اسلام چند حمله موفق به ایران شد ؟ هیچ .
   اما پس از اسلام ایران حتی مغول های کوتوله هم به ایران تاختند و جماعت به قول شما مسلمان فقط از میدان جنگ میگریختند ، پس از اسلام ۳۵ حمله موفق به ایران انجام شد ، حالا من میگم ایران باستان هیچ ، ایران پس از اسلام ۳۵ ؟

   • دوست عزیز ، من فکر میکنم که تا وقتی سایر دوستان خودشون نخوان که تعصب رو کنار بزارن و با دیده تفکر و با استناد به آثار تاریخی به جا مانده و اسناد بسیار قوی در خصوص بزرگی تمدن باستان نگاه نکنند ، من و شما و امثال ما هر چقدر تلاش کنیم به نتیجه نخواهیم رسید ، به شما قول میدم هیچ یک از این دوستان زندگی بزرگانی همچون ابوعلی سینا ، زکریای رازی ، حکیم عمر خیام را به درستی و با دقت مطالعه نکردن و از اواخر روزهای زندگی این بزرگان مطلع نیستند ، در اواخر زندگی ابوعلی سینا همین مسلمانان ایشان را ملحد می نامیدند و بسیاری از کتابهای ایشان را آتش زدند ، چرا که ایشان هیچ یک از معجزات پیامبران نظیر دو نیم کردن ماه توسط محمد ، شکافتن آب دریا توسط موسی و زنده کردن مردگان توسط عیسی را نفی کرده اند ، یا تا به حال از خود سؤال کردن که چرا اثری از مقبره زکریای رازی در این سرزمین وجود ندارد ، چرا که ایشان معتقد بود با وجود جواهر گرانبهایی همچون عقل که خداوند آنرا در نهاد هر انسانی قرار داده ، دیگر انسان نیاز به هیچ پیامبر الهی ندارد ، یا این دوستان با خود نگفته که حکیم عمر خیام چرا آن بیت معروف ” قومی متفکراند اندر ره دین/قومی فتاده در راه یقین / ترسم که بانگ آید روزی / ای بی خبران راه نه آنست و نه این ” را سروده ، برخی دوستان اشاره به القاب و کنیه میکنند و ملاکشان این چنین مواردی است ، پپس به نظرم سر و کله زدن با این دوستان و مدیر سایت که از همه این دوستان دگم تر است ، کاری بس بیهوده است.

 7. اقای محمد باقر عزیز.شما متاسفانه منظور بنده را بد متوجه شدید!ودچار سوتفاهم!!میخواستم بگویم چراکارهای غلط مسلمان قابل توجیه است ولی کار زرتشتی که بیشتر از سه هزار سال پیش انجام میداده ان هم شاید قابل توجیه نیست!!!منظورم این بود.بازم بنده را مجبور به عذر خواهی کردید!قصد توهین نداشتم!پوزش

 8. این اقا فقط به جریان زرتشتی و ایرانی معتزله چشم دوخته و با حقه بازی فرهنگ ایرانی را اسلامی نام گذاشته اند ، مگر اولین مترجمین کتابهای یونانی زرتشتی نبودند ؟ ابن مقفع مگر مسلمان بود ؟ تازه همون هم به جرم عناد با اسلام با کارد زنده زنده تکه تکه کردند .
  شما که این دانشمندان را ساخته اسلام میدانید بفرمایید اسلام این اندیشمندان از کدام مواد تشکیل دهنده خود ساخته ؟ اصلا علوم تجربی در اسلام نکوهیده اند ، هنوز هم جماعت مسلمان زیر بار تئوری تکامل نمیرن … تازه خیلیها مثل عبدالعزیز باز کروی بودن زمین هم قبول ندارن و میگن زمین صاف و مسطحه !
  شیخ عبدالعزیز بن عبدلله مفتی کوفتی اعظم عربستان تا لحضه به درک واصل شدنش (۱۹۹۹) کروی بودن زمین انکار کرد .
  چند سال پیش حتی یه عده رو هم به اتهام اعتقاد به کروی بودن زمین شلاق زدند و مقامات دینی عربستان این مجازات تایید کردند .
  حداقل نگید اجداد این کله پوک ها ما رو ادم کردن و برای ما علم اوردن که واقعا موجب شرمساری ایرانیان در مجامع بین المللی میشید .

  • جریان های زرتشتی ؟؟؟هههههههههه تا الآن که اعراب همه رو آتش زده بودن و کشته بودن و کسی نمیتونست حرف بزنه . شمشیر عرب سر از تن فرهنگتون جدا کرده بود. در زمان حکومت زرتشتیان که  جز عمله بنا و فعله و مسگر و بیل زن کسی پیدا نمیشه  که میخوای به زور دانشمند نشون بدین ولی وقتی تازیان حمله میکنن استعدادها شکوفا میشه ؟؟!!

   خانم آناهید فعالیت های علمی موبدان و اعلام زرتشتی رو  بعد از اسلام  دقیق بنویسید ببینیم چه کار کردن ؟؟

   بعدش منم پته ی جریان های زرتشتی رو بریزم رو آب ببینیم این چه کردن . حالا خوبه متعصب ترین اشاعره و اهل حدیث و اخباریون و ضد فلاسفه در تاریخ ایرانی بودن .از بخاری ومسلم و محمد غزالی و فخر رازی و حافظ…

 9. میشه نام اون رساله های علمی که به زبان الکن پهلوی نوشته شده و از فرهنگ زرتشتی گرفته شده رو بنویسید ؟؟

  مثلا عیون الحکمه ابن سینا یا الاشارات و التنبیهات یا السیره الفلسفیه یا الاسرارالخفیه فی العلوم العقلیه اینها ماله فرهنگ مجوسیه ؟؟؟

  نه خیر دینکرد برای آذرفرنبغ که از همون جریان های زرتشتی درتمدن اسلامی  است که شما دربارش خالی بندی میکنید که مردم رو به ازدواج با خواهرو مادرشون ترغیب میکنه . ابالیش گجستک برای مجوسی هاست نه چیزه دیگه

   

 10. فرهنگ مهر هنوز نور آتش رو با بقیه انوار تشخیص نمیده .نور صاعقه و نور لیزر و نور آتش و نور آسمانها و زمین قرآن رو نمیتونه تفکیک کنه .

  • مگر نور اتش با نور صاعقه ،خورشید ، لیزر و لامپ تفاوت داره که کسی بخواد اونها رو از هم تفکیک کنه ؟
   میشه بگید تفاوت این نور ها چیه ؟ مگر همه این نور ها از جنس فوتون نیست ؟
   فرهنگ مهر انسان بیسوادی نبود ، ایشان رو با اخوند های کله پوک وهابی مقایسه نکنید ، شما به اندازه ای ایران ستیز شدید که در مقابل هموطنانتون از دشمنانتون دفاع میکنید .

 11. در روز روشن علماء و اندیشمندان وفلاسفه مسلمانی که علاوه بر تحصیل علوم دیگر فقیه و مفسر قرآن و عامل به سنت و محب اهل بیت  هستن سرقت میکنن و مجوسی و آتش پرست معرفی میکنن .دانشمندانی در زمان خودشون از دست حسودان و بدخواهان در امان نبودن و الآن هم از دست سارقان و جاعلان در امان نیستن .

  بعد جناب مروج الاحکام  قطب المجتهدین حجت الاسلام والمسلمین آقای علیرضا نظری دامت افاضاته از سخن درست و بدون تعارف و حق دکتر شریعتی رحمه الله علیه محزون و متاسف و غمگین میشن ؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • بخش عمده تاریخ حدس است و مابقی آن تعصب ، دنیا دنیای نسبیت است ، هیچ چیز مطلق نیست ، مگر ذات خداوند ، پس خواهشا با قاطعیت در خصوص هیچ موردی صحبت نکنید حتی انسانهای مقدس از دیدگاه خودتان و دیگران ،
   جواب بسیاری از سؤالات شما در پست های بنده وجود داره ، بد نیست نگاهی بکنید.

 12. اینکه  ایرانیان و اروپاییان همه چیزشان را از اسلام دارند سخنی به گزافه نیست.کتاب جنگهای صلیبی را بخونید ببینید که  ابزارموسیقی مثل عود،نوع لباس پوشیدن، حمام کردن، علم فیزیک،معماری ؛، انواع ادویه ، قند وشکر، همه از جامعه مسلمان به اروپا راه یافت.وامروز دنیا ایرانی را بخاطر کشفیات رازی ، ادبیات سعدی،عدالت امیر کبیر،طبابت ابوعلی میشناسد نه بخاطر شخصیت پوچ با نژاد وتبار بزرگمهر.

 13. اقای سپهر هر احمقی میدونه حمام کردن نه تنها در ایران باستان بلکه در یونان قدیم و روم و چین و بابل و مصر هم بوده است!! لباس اسلامی به جامعه مسیحی اروپا راه یافت؟ مثل اینکه دچار توهم شدید چون که حتی مسلمان هارا به اسپانیا هم راه نمیدادند!! همه میدونند موسیقی و شعر و سرور که در دوران خسروپرویز شکوفا شد تاثیر بسزایی در دوران پس از اسلام داشته است.
  معماری هم هر تاریخ نخونده ای میدونه پس از اسلام معماری مساجد و مناره ها ار روی معماری ساسانیان کپی برداری می شده و در ضمن کلیساها و هنر و معماری مسیحی هیچ وقت معماری اسلامی را نمیتونه بپذیرد!
  علم فیزیک هم یادگار یونانیان است و مسیحیان بیشتر از انچه از مسلمانان یاد بگیرند از یونانی هایی یاد گرفتند که به فراموشی سپرده شده بودند و بیزانس مسیحی توانست انان را حفظ کند.
  کاشفان ایتالیایی اسپانیایی و فرانسوی و انگلیسی ده ها هزار نوع سبزی و میوه ( خیلی بیشتر از قند و شکر ) کشف کردند.
  در ضمن ایران را به اقتدار کورش روشنگری مانی و اتش زرتشت میشناسند.
  هر احمقی میدونه تاثیر زرتشت مانی و کورش بیشتر از ابوعلی و امیرکبیر بوده..

  • جناب جهان غرب غرب پرست نود درصد حرفات دروغه اولا تو اسپانیا مسلمانان را واسه حمام رفتن تفتیش عقاید می کردن در کتاب جواهر لعل نهرو امده که اروپاییان پشت کلاه کیسشان کچل بودن واصلا حمام نمی رفتن و به جاش عطر می زدن

  • دوما مسلمانان ۷۰۰ سال بر اسپانیا حکومت کردن و بنای قصرالحمرا هم اثری اسلامی در اسپانیا

  • سوما موسیقی ایرانی بعد از اسلام ربطی به موسیقی پیش ازاسلام نداره و همپای ان نیز نیست مسلمانان موسیقی را یک علم می دانستن وموسیقی فلامینگو یاد بود مهاجرت اجباری مسلمانان از اسپانیا و رنج ان هاست

  • چهارما معماری اسلامی تقلید از معماری ساسانی نیست معماری اسلامی مساجد گنبدی شکل و با نقوش اسلیمی

  • در مورد علم فیزیک اگه مسلمامان به قول شما نقشی در ان نداشتندبازم در رساندن ان به اروپاییان نقش اول و اخر را داشتند واینو دیگه غربیام انکار نمی کنند البته ما کلی فیزیکدان در جهان اسلام داریم وداشتیم

  • و در اخر سه تا شخصیت که البته مانی هم مهم نیست در برابراون همه ادیب و شاعر و دانشمند مسلمان از نظر عددی هم برابر نیستند همین مانی را موبد کرتیر کشت

  • در مورد تخت جمشید نکته مثبت اینکه که کارکرهاش مزد دریافت می کردن برخلاف مصر باستان که کارگر ها به بیگاری کرفته می شدن

 14. از دوستان عرب پرستم یک سئوال دارم به نظر شما وجود امپرا طوری های ایران باستان بدون داشتن پشتوانه محکم فکری وفلسفی و فرهنگی می تونه ۱۵۰۰سال در مقابل تمدنهای پیشرفتهای مانند یونان روم چین و هند مقاومت کنه و هضم در اون فرهنگها نشه. آیا به نظر شما سابقه هفت هزار سال رسوب تمدنی و فرهنگی (مانند شهر سوخته و سیلک کاشان وغیره…. ) می تواند هیچ بازتابی در فرهنگ یک ملت نداشته و به صورت دانش و هنر و ادبیات نمود پیدا نکند…

 15. ارنست رنان ”نویسنده و لغت شناس و فیلسوف فرانسوی می گوید فرهنگ و ادب عرب از ایرانیان جان گرفت و اگر آنچه را که به وسیله ی فرهنگ و ادب ایران وارد زندگی اعراب گردید ازآنها منتزع کنیم تنها عرب می ماند و شتر او “پروفسور کامرون ” اگر در ایران مبادرت به حفاری کنیم بعید نیست آثارو اسنادی به دست بیاید که باعث حیرت جهانیان شود و به خصوص ثابت گردد ایرانیان اولین معلم خط و الفبا در جهان بوده اند

 16. و در ادامه عرض میکنم که مگر شریعتی کیه ؟؟؟ خوب معلومه اونم از تخم عربه ، از تخم همون عربهایی که با حمله وحشیانه خودشون و با کتاب سوزی های فراوانشون هیچ نوشته و اثری از ایران باستان به جا نگذاشتند ، جناب مدیر سایت ، لطفا از خواب بسیار عمیقی که رفتید خودتون رو بیدار کنید ، و همینطور هم نظران خودتون رو اگر بیدار شدید ، بیدار کنید.

 17. در کتابِ تاریخ هرودت نوشته که او به چشم خود دیده که سربازان ایرانی سواد خواندن و نوشتن دارند در حالی که در همان موقع بیشتر افسران یونانی سواد خواندن و نوشتن نداشتند و حتا ” لئونیداس” پادشاه کشور اسپارت که جنگ او با ۳۰۰ سرباز در تنگه ی “ترموپیل” در مقابل خشایار شاه مشهور است ، فقط مقدمات خواندن و نوشتن را می دانسته و نمی توانست با تسلط بخواند و بنویسد و در بین ۳۰۰ سربازش حتی یک نفر هم سواد نداشته است گرچه در ایران در دوره ی هخامنشیان مردم از لحاظ صنفی به چند طبقه تقسیم می شدند ولی نه مزایای طبقاتی (از لحاظ مالی) و نه تبعیض در آموزش و پرورش و ایرانیان عقیده داشتند همانطور که باید برای ادامه ی زندگانی کار کنند برای خواندن متون مذهبی هم باید خواندن و نوشتن را فرا بگیرندو یکی از دلایل با سوادی ایرانیان حتی در پایان دوره ی هخامنشیان اینست که در تمام خانه های ایران کتاب و به خصوص کتابهای مذهبی وجود داشته و اگر سواد نداشتند در خانه ی آنها کتاب یافت نمیشد (در حالیکه همه ی خانه ها کتاب داشتند) در واقع سواد داشتن با واجب دانستن آن توسط دین جزو فطرت ایرانیان شد که بعد از حمله ی عربها نیز از بین نرفت بعد از حمله ی عربها بعضی از مورخان سطحی گفتند که اعراب سواد و کتاب خوانی و کتاب نویسی را به ایرانیان آموختند در صورتی که کلمه ی کتاب که وارد زبان عربی شد کلمه ای ایرانی است و از ریشه ی “کتو”می باشد عربها کتاب نمی خواندند و کتاب نمی نوشتند و بعضی عربها حتی در طول عمر خود یک کتاب هم ندیده بودند “ ارنست رنان ”نویسنده و لغت شناس و فیلسوف فرانسوی می گوید فرهنگ و ادب عرب از ایرانیان جان گرفت و اگر آنچه را که به وسیله ی فرهنگ و ادب ایران وارد زندگی اعراب گردید ازآنها منتزع کنیم تنها عرب می ماند و شتر او “پروفسور کامرون ” اگر در ایران مبادرت به حفاری کنیم بعید نیست آثارو اسنادی به دست بیاید که باعث حیرت جهانیان شود و به خصوص ثابت گردد ایرانیان اولین معلم خط و الفبا در جهان بوده اند

 18. جالبه ، همه دنیا به گذشته پر افتخار ووبا شکوه ایران اذعان دارن ، اما برخی از هموطنان ما که اطمینان هم ندارم ایرانی هستن از تاریخ باشکوه ایران باستان فراری هستن و همه چیز رو طاغوتی و شاهنشاهی میبینن ، تمام کشورهای دنیا به تاریخ کهن خودشون میبالند ، اما یه مشت آدمی که نمیدونم چی باید خطابشون کرد ، دنبال له کردن تاریخ باستانی خودشونن….. واقعا برای طرز تفکر مدیر سایت متاسفم. همینطور کسانی که با این طرز تفکر پست های تخریبی میزارن.

 19. ای خدا از جاهلیت مردم ما مردمی که تاریخ خود را نمیدانند اولا قبل اسلام ایران بزرگترین تمدن فرهنگ آداب و رسوم و البته دین را داشت که بعد اسلام هم باز ایران به اسلام خدمت کرد قبل اسلام بزرگمهر و چندین تن اشخاص دیگر اصلا بنظر شما تخت جمشیدو بغال سر کوچه رفته درست کرده تخت جمشید یکی از عجایب معماری جهانه طالق کسرای و غیره راجب وندیداد هم بگم اولا وندیداد ساخته ذهن موبدانی است که به فکر منابع خود هستند ساختند و متاسفانه در اوستا جا گرفته وندیداد حدودا۳۰۰ تا ۶۰۰ سال هست که وارد اوستای جدید شده که البته هیچ یک از زرتشتیان به آن عمل نمیکنند و قبل این مدت زمان یعنی در ایران باستان همچین چیزی وجود نداشته و اوستای کهن همچین چیزی را نداشته راجب زن بگوییم در اوستا هست اگر مطالعه کرده باشید میبینید مزدااهورا زن و مرد رو برابر دانسته همچنین راجب رسم خودیده یعمی ازدواج با محارم هم وجود ندارد خودیده یعنی ازدواج با نزدیکان مانند دختر عمو و دختر خاله یا بلعکس پسر عمو پسر خاله و..آقای فاطمی اگر واقعا آنقدر جرأت داری و اطلاعات و همچنین منطق داری با شما وارد بحث و گفتگو میشم من زرتشتی هستم اما طرف حقم

 20. شما واقعیت رو قبول کن ایران بخشی از جهان اسلامه

 21. اسلام هم به ایران خدمت کرد اینهمه دانشمند از اسمون که زمین نیفتادند از دامان اسلام برخاستند

  • عجب اسلام تا قبل اینکه وارد ایران بشه جزء عده ی اندک قبولش نداشتند ایرانیان به اسلام خدمت کردند معذرت اشخاصی مانند پورسینا غیاث الدین جمشید کاشانی جابربن حیان امریکایی یا عرب که نبودن ایرانی بودن بخاطر اینها بود که اسلام بزرگ شد و حرفی داشت برا داشتن البته که پورسینا یا همان ابن سینای شما در آخر خدا و دین را کلا برد زیر سئوال و مسلمانان او را کذاب خواندند و این هیچ جای تاریخ ثبت نشده است

 22. اینهمه تخت جمشید و کوروش و ایران باستان کجا جهانی شدند اما اسلام جهانی شد

 23. ایران باستان یعنی اقتدار یعنی قدرت یعنی فرهنگ یعنی دین یعنی تمدن و ایران پس از اسلام یعنی جنگ یعنی خونریزی یعنی تا آشوب یعنی بی تمدنی تنها و فقط تنها وجه خوبی که ایران پس از اسلام داشت همین ظهور دانشمندانی چون پورسینا غیاث الدین جمشید کاشانی زکریا راضی و چندین دانشمند دیگر که در دنیای امروزی آنان را دانشمند ایرانی نام نهاده اند نه مسلمان و فقط مسلمان میگویند که این دانشمندان از اسلام تعلیم دیدند که این جزء خیال بافی نیست پورسینا در آخر بی دین و ایمان شد نادر شاه شاهی که اقتدار ایران را زنده کرد اسلام را رها کرد رادمان پسر ماهک یا همان یعقوب لیث با هر عرب به دشمنی پرداخت و ایران را زنده نگاه داشت الان غربی ها با اینکه دین هم ندارند دارند به پیشرفت های عجیبی دست پیدا میکنند مانند عمر طولانی ماشین زمان و… اما مسلمین هر روز دارند عقب مانده تر میشوند توهین نمیکنم اگر جواب دارید بدهید

  • ازین ببعد اگر بی مدرک حرف بزنی نوشته ات حذف میشه

  • اهان بلاخره بی ادبی و بی نزاکتی ات رانشون دادی

  • هر چی این غربی ها دارند از ما دارند یعنی از مسلمانان و این عقب ماندگی ها به خاطر جنگ هایی که غربی ها تو جوامع اسلامی راه انداخته اند

  • اگه اسلام نبود علم تو ایران نبودهمین ساسانیان نمی گذاشتند مردم عادی درس بخونند

  • ایران کشور اسلامیه نه اهورایی مهورایی شمام که اسلام ستیز و غرب پرستی بفرما هندوستان پیش هموطنات هیچکی جز مسلمانان دلسوز ایران و اسلام نیست

   • من با هیچ دینی ستیز نمیکنم و نه غربی زده ام نه شرقی زده من حرف حق میزنم ایران باستان پر از شکوه عظمت بود اولین عمل جراحی مغز در ایران و در جیرفت انجام شده است اولین چشم مصنوعی در شهر سوخته در ایران ساخته شده بود علم پزشکی در از ایران آغاز گشت همین دو مدرکی که آوردم امیدوارم کافی باشه این در تمام جهان هم به اثبات رسیده اما نمیدونم برای شما پذیرفتنش سخته اسلام دین بدی نیست اما هر چه دارد از ایران دارد ایران پس از اسلام اگر تاریخ خوانده باشید میبینید که فقط جنگ بوده و دانشمندانی ظهور کردند که اسلام بسیار بزرگ شد مانند پورسینا جابر بن حیان فارابی ابوریحان بیرونی غیاث ادین جمشید کاشانی اسلام با این اندیشمندان بسیار بزرگ شد ایران باستان آنقدر باشکوه و با عظمت بود که الان جهان حسرت داشتن همچین تاریخی را دارد همان غربیها که دارند ایران باستان را جزئی از آن خود میکنند تخت جمشید با آن معماری عجیب در کجا جهان یافت میشود آن هم در ۲۵۰۰ سال پیش یا طاق کسرا ایران چه بعد اسلام چه قبل اسلام شکوه مند مقتدر بوده اما ایران باستان مقتدر با شکوه و با عظمت بوده

 24. ایما دانشمندان جهان اسلامند قبل از اینکه ایرانی باسند و اسلام قبل از فتح ایران کل شبه جزیره عربستان و سوریه و عراق را فرا گرفته بود در سال ۶۳۸م

 25. بمیرم برا جهان اسلام که انقدر دشمن داره بهایی های بی دین و باستان پرست های غرب زده و جهان غرب و صهیونیست وتشیع انگلیسی و وهابی های تکفیری و.. و کم مونده دوگانه پرست های زرتشتی هم به این جمع بپیوندند

  • عیب نداره با همین تفکر به زندگی خود ادامه بده برای شما جهانو زیرو رو کنن باز هم حرف خودتونو میزنید ببینید من هزار مدرک و دلیل دارم که مسلمانان هم خرافی ترند هم دینیست فقط برای بیابان نشینان و احکام و دستورات آن با افکار یک ایرانی متمدن قابل مقایسه نیست

 26. بعضی از پیامهاتون برام درست نمیاد یعنی نمیاد که جوابتون رو بدم

 27. اگر کامل و خوب از تخت جمشید اطلاعات داشتید این حرف را نمیزدید

 28. من آخه چطور نمیشه که بعدشم من کجا لینک گروه رو بگذارم من فقط با برادر دانیال بحث دارم که بسیار بحث با ایشان جذاب است و البته آگاه کردن ایشان راجب دین خودمان و تا حد اطلاعات خود راجع به ایران باستان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>