خانه / ایران / ایران باستان / ایران باستان = هیچ . ایران بعد از اسلام = معجزه

ایران باستان = هیچ . ایران بعد از اسلام = معجزه

از زبان دکتر علی شریعتی

«اگر ما تمدن اسلامی را نفی کنیم و تأثیر اسلام و موقعیت اسلام را در تاریخ ایران نفی کنیم، ناچار برای نشان دادن عظمت و غنای فرهنگ ایرانی، باید به ایران باستان بپردازیم، یعنی به دوره ای که اسنادی از آن نداریم، شخصیت هایی غیر از بزرگمهر از آن نمی شناسیم و نبوغ ها و آثار علمی مشخص و مستند و آثار فرهنگی و فلسفی و هنری کاملاً بارز و جهانی نداریم، جز یک مقدار ویرانه‌هایی، که از لحاظ معماری ارزش بسیار بزرگ دارد و یک مقدار نوشته های اواخر دوره ساسانی، که از نظر علمی هیچ ارزش ندارد!… می بینید چیزی نیست که بشود به آن به عنوان افتخار فکر و نبوغ یک ملت بزرگ، مانند ملت ایران، استناد کرد. نمی شود بر مجسمه های خراب شده، بر قیافه های موهوم، بر خاطره های بی پایه و بر افتخارات و حماسه های اساطیری متکی شد و در دنیای علم و منطق و تحقیق امروز ملتی را دارای نبوغ و استعداد خارق العاده شناساند.

اما برعکس، وقتی در تاریخ اسلام نگاه می کنیم، به یک معجزه بزرگ می رسیم. چه معجزه ای؟  معجزه اینکه همین ملتی که در دوره ساسانیان و در دوره اشکانیان، جز شخصیت های نظامی و سیاسی، کسی را از آن نمی شناسیم و یک نابغه، یک فیلسوف بزرگ و یک دانشمند جهانی از آن به یاد نداریم … بعد از اسلام، … بزرگترین نبوغ های جهانی در فلسفه، ادب، هنر، علم، سیاست و مسائل اجتماعی و فرهنگی عرضه می کند، کسانی که امروز می توانیم آن ها را به دنیا معرفی کنیم، و نبوغ و عظمت کارشان سندیت دارد و آثارشان موجود است و دنیا این آثار را می‌شناسد. صدها بوعلی، خورازمی، فردوسی، کندی و امثال این ها، در رشته های مختلف، در شیمی، در فیزیک و … هستند.» (علی، حیات بارورش پس از مرگ، چاپ ۱۳۴۸ش، ص ۳۰ ـ ۳۲)

همچنین ببینید

هدف از مبالغه در معرفی ایران باستان

به قلم مدیر سایت چرا اینقدر ایران باستان به ویژه عصر هخامنشی را علم می …

۱۴۱ نظر

 1. علم فقط مباحث فیزیک و فن آوری های نوین نیست
  شالوده ی تمام علوم در ازمنه قدیم کشف و اختراع شدند (از مباحث نجوم، ریاضی،پزشکی و….)

  دقیقا هیچ دینی تولید کننده و حتی زمینه ساز علم هم نیست

  یعنی اگر فرض بر این بگیریم که اسلام زمینه ساز تحول علم انحصاری خاندان سلطنتی بود و جهالت زرتشت را کنار زده ، قطعا خود صادر کننده علم و دانش به ایران نبوده فقط علوم ایران باستان را که در اختیار طبقه ی خاصی بود را فراگیر کرده….

  و این فرضیه هم فقط به این دلیله که سند و مدرک و نام خاص آن چنان معتبری در زمینه علم از ایران باستان بصورت مکتوب و مشخص باقی نمانده

  اما مسئله اینجاست با نگاهی به کاوشهای باستانی در مورد سازه ها(توام با علم نجوم و ریاضی) و کشفیات هنری و پزشکی نمیتوان منکر آگاهی و علم گذشتگانمان شد…

  و در نهایت اینکه دین زرتشت دین جهالت نیست ، عوامل اجرای آن که از دین به عنوان ابزار و قدرت استفاده میکنند جاهل خوانده میشوند…مانند نمونه ی بارزش تفتیش عقاید در دین مسیحیت ….

  و اگر قرار بر این باشد که هر اتفاق منسوب به دین حکومتی و مربوط به یک جریان را محکوم کنیم… پس اسلام را به اسم طالبان و داعش باید گردن زد…

  یعنی کوچکترین خطای عوامل حکومت اسلامی را چون با ابزار و سوگند و تحت لوای اسلام در منسب قدرت و تصمیم گیری هستند را به گردن اسلام بیاندازیم…

  اشتباهات فردی و گروهی یک حکومت و یک جنبش هیچ ربطی به دین و نژاد و زبان ندارد…

  جور و جفا و انبساط علمی در دوران ایران باستان را اگر با منطق هم بخواهیم قبول کنیم هیچ ربطی به دین زرتشت و عدم نبود علم در نیاکان مان نمیتوانیم نسبت دهیم….

  • خطاب به مدیر:

   جناب مدیر شما متنهای بلند را تا قسمتی منتشر می کنید امیدوارم این متن مشمول استثناء در عملکرد شما بشود و بطور کامل نشر شود.

   در پاسخ دوست عزیز کووالانسی:

   این جمله شما “دقیقا هیچ دینی تولید کننده و حتی زمینه ساز علم هم نیست.” مرا به شدت تکان داد!
   هیچ دینی تولید کننده علم نیست. صحیح. ولی فکر میکنم با من هم‌عقیده باشید که علم حاصل تفکر انسان است. تفکر تحت تاثیر چه عواملی شکل می گیرد؟ چه چیز به آن جهت می دهد؟ جامعه عامل مهمی نیست؟ فکر می کنم بتوانیم جامعه را عامل مهمی در شکل گیری تفکر و جهت دهی به آن در نظر بگیریم. چه چیز جامعه را تشکیل می دهد؟ به نظر من ارتباط بین انسانها، کیفیت و کمیت این ارتباط. از دید دینداران اصلی ترین عامل شکل دادن این ارتباط دین است. از دید غیر دینداران (غیر دیندار که نداریم! منظورم کسانی که با عدم نامگذاری مکتب و راه و روش زندگی خود به اسم دین اقدام به مغالطه در بحثها می کنند) نیز به این جمله بسنده می کنم که می گویند “دین افیون ملت هاست.” این جمله نشان از تاثیر دین بر اجتماع است تاثیری که از دید آنها جامعه را به انحطاط می کشاند. پس علم از تفکر انسان حاصل می شود و تفکر انسان شدیدا تحت تاثیر شرایط جامعه ای است که فرد در آن زندگی می کند. جامعه نیز از دین افراد تاثیر می پذیرد. پس دین می تواند جامعه را برای تاثیر دهی فکر در راستایی تغییر دهد که علم محصول تفکر باشد.

   برای مثال در جامعه ای که دین حاکم، آن جامعه را کاست بندی می کند و کاستهای پایین فاقد نیروی تفکر برای تشخیص باطل بودن این کاست بندی هستند، دین باعث انحطاط جامعه می گردد. اتفاقی که در دوره ساسانیان افتاد. شاید ساسانیان دین زرتشتی را برای اهداف خود تحریف کردند در اینصورت انحطاط جامعه برگردن دین زرتشتی نیست ولی نشان دهنده فساد ساسانیان است. پس عامل ضعف درصورتی که وجودش را قبول کنید حکومتهای فاسد و آلوده ایران باستان است. همچنین باید بگوییم که دین در حکومت ساسانی دین زرتشتی نبوده است بعبارتی ویرایش تحریف شده بوده که نمی توان همان اسم را به آن داد.

   خُب آیا متنی وجود دارد که زرتشتی ها بتوانند تحریفها را کنار بزنند و به اصل دین برگردند؟ اگر وجود دارد خواهشا معرفی کنید. منبعی که اصل تفکر زرتشتی و راه و روش در آن باشد. این منبع می تواند برای نقد عادلانه دین زرتشتی مورد استفاده قرار گیرد. (لطفا جمله گفتار نیک … را به عنوان تفکر زرتشتی بیان نکنید چون در همین سایت چندین بار به آن پرداخته شده است. منظور من متنی است که مسائل عقیدتی و اجتماعی را در بر بگیرد.)

   در مورد اسلام هم همه چیز واضح است، قرآن در خانه های ماست و اصل دین اسلام است. فقط حیف گرد و خاک روی آن را گرفته، حیف، صد حیف و باز هم حیف. همانطور که شما گفتید ادعا کنندگان مسلمان هستند ولی اسلام نیستند! و چه خوب که هم شما و هم من تفاوت مسلمان و اسلام را می دانیم.

   با این گفته های من که شاید تا حدودی تایید کننده حرفهای شما بوده باشد و تا حدودی مخالف، این نقطه را باید گوش زد کنم که ادامه ۳۰۰ ساله اشتباهات و عدم اصلاح با اینکه ربطی به نژاد و زبان ندارد ولی کاملا متاثر از دین است. اگر مسلمانان که امروز از ظالمان (ظالم از دید مسلمانان نه از دید کسانی که اسلام را قبول ندارند یا آن را صرفا یادگار نسلهای قبل می دانند!) عقب مانده اند، نه ظلم را می توانند کنار بزنند و نه پیشرفت می کنند، این وضعیت را طی زمان معقول نتوانند تغییر دهند شما می توانید به اسلام شک کنید. من به شخصه با وضعیت امروز منطقه اعتقاد دارم عزت دوباره اسلام نزدیک است ولی مطمئن باشید من این را از دید مهدویت و اینجور مسائل نمی گویم بلکه از سیر تحولات اجتماعی و فکری عرض می کنم.

   وجود سازه ها نشان از آگاهی و برتری تمدن نیست برای مثال سازه های ابوظبی را با سازه های تهران مقایسه کنید. مطمئنا شما قائل به برتری مدنی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیستید. بنظر من پارامترهای بهتری برای مقایسه تمدن دو ناحیه مذکور موجود است.

   • در پاسخ به آقای امیر :

    یکساعت تمام ده ها خط جوابیه و استدلال براتون نوشتم ولی لحظه آخر همه رو پاک کردم ترجیح دادم این رو بنویسم…

    شبی مرد سبزقبا بمن گفت : آن شب در بهشت گبر و کافر هم دیده بودم….

    برای پروردگار فرقی نمیکنه با چه زبان و رنگ و دین و لباسی به درگاهش باشی…مهم انسان بودنه

    موفق باشید دوست ( امیر ) عزیز

    حال مدیر سایت ده تا سایت راه اندازی کنید برای چالش کشیدن سنی،مسیحی،یهودی و دیگر ادیان…

 2. فرمودند “همینطور که شما از دیگر دوستان کتب و نسخه های علمی ایران باستان را با سند و مدرک میخواهید …”
  لازم به یادآوری است که من فقط اسم یک و فقط یک اثر یا نوشته را خواستم تا خودم در موردش تحقیق کنم. فقط اسم اثر یا دانشمند که کتاب علمی را به زبان پهلوی نوشته.

  دیدن این لینک هم خالی از لطف نیست:
  http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/5211/6903/83140/%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D9%84%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C

  • چیزی که شما ارائه دادید مقاله ای بیش نیست آن هم از منابع و مآخذ جبهه موافق، صد برابر این در دوران حکومت پهلوی هم جهت و موافق ایران باستان نوشتند که آن هم از روی تعصب و قدرت بود بجز ( کشفیات باستانی)

   من دقیقا اصل سند و مدرک به همان سال تاریخ ( یعنی ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰سال پیش) رو میخوام ، حالا میخواد در موزه باشه یا بصورت محرمانه جایی

   اگرنه هیچ تفاوتی بین ایران باستان و رنسانس به اصطلاح اسلامی و تحول علمی و بارور فکری نیست
   جز یه سری سخنرانی به اصطلاح روشنفکر و کتب چند صد ساله که بغایت دزدی علم و تحت حکومت نوشته شدند…

   و صد البته از این نظر ایران باستان حداقل به لحاظ کشفیات و آثار توام با علوم متفاوت هزاران سال از ملل و کشورهای دیگر پیش است

   اگر نظری هم درباره کامنت قبلی که داده بودم بنابه استفاده پادشاهان از انبساط علم و ابزاری بنام دین
   مبنی به عدم علوم گذشتگان و جهالت دین زرتشت … ممنون میشم

 3. امید است که انجام شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code