+
خانه / خداشناسی / خدا شناسی / الله، نوری که می بینیم نیست
الله، نوری که می بینیم نیست

الله، نوری که می بینیم نیست

به قلم مدیر سایت
دکتر فرهنگ مهر در کتاب "دیدی نو از دینی کهن"، صفحه ۷۱ نوشته است:
«در اسلام هم الله نور آسمان ها و زمین دانسته شده است. در همه ادیان، نور نشانه خدایی است، بدون آن که نسبت آتش پرستی به آنان داده شود.»

پاسخ:
یک) واژه ی «نور» تنها در مورد خدا به کار نرفته تا خیال کنیم از نظر اسلام، خدا همان نوری است که می بینیم. به عنوان نمونه در آیه ی زیر مراد از نور، قرآن است:
«اتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِی أُنْزِلَ مَعَهُ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ؛ پیروان نورى که با پیامبر نازل شده، رستگارند» (اعراف، آیه ۱۵۷)
در آیه ی زیر غرض از نور، ایمان است:
«اللَّهُ وَلِی الَّذِینَ آمَنُوا یخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ؛ خداوند ولى کسانى است که ایمان آورده‏اند، آنها را از ظلمتهاى (شرک و کفر) به سوى نور (ایمان) رهبرى مى‏کند» (بقره، آیه ۲۵۷)
در حدیث های زیر نیز اموری، نور خوانده شده اند:فرهنگ مهر
پیامبر(ص): العلم نور. (قرّه العیون، ص ۴۳۸)
پیامبر(ص): الصَّلاهُ نورٌ. (صحیح مسلم: ۱/ ۲۰۳/ ۱)
امام علی(ع): الفِکرَهُ نورٌ. (دستور معالم الحکم: ۲۱)
پیامبر(ص): العَقلُ نورٌ (عوالی‏ اللآلی: ۱/ ۲۴۸/ ۴)
امام علی(ع): الدِّینُ نورٌ. (غرر الحکم: ۲۱۳)

دو) خود قرآن گواهی می دهد که خداوند قابل دیدن نیست در حالی که نور قابل رؤیت است:
«لن ترانی؛ هرگز مرا نمی بینی» (اعراف، آیه ۱۴۳)
«لاتدرکه الابصار؛ چشم ها او را نمی بینند» (انعام، آیه ۱۰۳)

سه) اگر خداوند واقعا همان نوری باشد که می بینیم، پیامبر و در پی او امامان(ع) سفارش می کردند که به نور احترام گذاشته شود حال آنکه چنین نیست و نور در نظر مسلمانان از احترام برخوردار نیست.

نتیجه:
در آیه ی «الله نور السماوات والارض» صرفا خداوند به نور تشبیه شده است یعنی وجودی آشکار و آشکارکننده ی غیر. اگر کسی گفت: «زید شیر است» به این معنا نیست که زید گوشت خوار است؛ یال دارد و با چهار دست و پا راه می رود و… بلکه یعنی از نظر شجاعت مانند شیر است

دیدی نو از دینی کهن ص 71

دیدی نو از دینی کهن، صفحه ۷۱

دیدی نو از از دینی کهن

۳ نظر

  1. واقعا آدم متاسف میشه این آقا دکتراشو از کجا گرفته؟؟ کلاس اول راهنمایی دو فصل آخر کتاب درباره نور و… نوشته

    نور آتش فقط دو یا  سه رنگ از طیف مریی نور سفید که اون هم بخشی از امواج الکترو مغناطیسی هست  رو تشکیل میده یعنی بسیار به ندرت ما نور سبز و ابی و بنفش ونیلی و دیگر نورهای مریی  رو در اتش میبینیم پس تکلیف اون ها چی میشه ؟؟ اونها نور نیستن و فقط نور آتش نور هست . اصلا بحث ایشون از پایه و اساس خنده دار و بی ربط و غیر علمیه

     

  2. کجای کتاب ایشان ادعا شده الله همان نوری است که می بینیم . ایشان مشخصا نور را نشانه الله در اسلام ذکر کرده نه ذات الله و این تیتر شما تحریفی آشکار از مقصود نویسنده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>