خانه / اعتبار دین زرتشتی / هیچستان / ابهام در زرتشت، اوستا، آموزه های زرتشتی و…

هیچستان / ابهام در زرتشت، اوستا، آموزه های زرتشتی و…

به قلم مدیر سایت
در آذرماه ۱۳۹۱ با دعوت بخشی از حوزه ی علمیه ی قم، برای عده ای از طلاب و روحانیون در باره ی دین زرتشتی سخنانی ایراد کردم. عنوان سخنم «هیچستان» و برگرفته از مطالب این تارنما بود. خلاصه ی آنچه گفتم:

بسم الله الرحمن الرحیم
در این جلسه نشان می دهیم که امروزه دست روی هیچ چیزی نمی توانیم بگذاریم و با اطمینان بگوییم: زرتشت آورنده ی آن است یا به آن سفارش کرده باشد. برای همین است که عنوان «هیچستان» را برای صحبتم برگزیدم.

زرتشت
رکن اصلی هر دین پیامبر آن است. پیامبر دین زرتشتی از همه جهت ابهام دارد:
یک) زمان تولد. زمان تولد او را با پنج، شش هزار سال اختلاف گفته اند. (اینجا) ششم فروردین را روز تولد او می دانند حال آنکه ابوریحان بیرونی این روز را روز مناجات زرتشت با خدا نگاشته است نه تولد او. (آثار الباقیه، ص ۳۲۹) (اینجا)
دو) مکان تولد. زادگاه او را از شرق تا غرب ایران گفته اند. طبری قول دیگری را نقل کرده و آن، تولد زرتشت در فلسطین است. (ترجمه تاریخ طبری، ج۲، ص ۴۵۶) در منابع دیگر نیز این سخن آمده است.
(اینجا) در کهن ترین منبع، او را یونانی معرفی کرده است. (اینجا)
سه) زندگی زرتشت. نقل ها در مورد زندگی زرتشت به دلیل اینکه صدها یا هزاران سال سینه به سینه نقل شده، قابل اعتماد نیستند و هیچ خبر اطمینان بخش در مورد زندگی او در دست نیست. اصلا چرا به او «زرتشت» گفتند. معنای این کلمه معلوم نیست. حدود ده جور آن را معنا کرده اند.
چهار) تعداد زرتشت ها. برخی قائلند یک زرتشت وجود داشته. بعضی می گویند سه زرتشت و برخی وجود او را از اساس منکر شده اند و او را شخصیتی خیالی دانسته اند. البته ما قائل به خیالی بودن زرتشت نیستیم اما ابهامها در مورد او به قدری زیاد است که در عمل با شخصیتی توهمی و خیالی تفاوت ندارد.
پنج) آرامگاه زرتشت. برخی آرامگاه او را در بلخ می دانند و برخی در آذربایجان. دلایل هیچ طرف قابل اعتماد نیست و لذا برخی قائلند که هیچ مکانی را نمی توان آرامگاه او دانست. (اینجا)
کسی که از همه نظر در ابهام است چگونه می توان سخن و رفتار و دینی را به او نسبت داد؟ فقیهان ما وقتی ببینند شخصی صد سال بعد از امام صادق(ع) حدیثی از آن حضرت نقل می کند، زمانی سخن او را می پذیرند که بگوید: این سخن را از که شنیده است و او از چه کسی تا برسد به امام صادق(ع) و به همین مقدار بسنده نمی کنند بلکه باید قابل اطمینان بودن همه ی واسطه ها معلوم باشد. اما وقتی کسی چند هزار سال بعد از زرتشت، چیزی از او نقل می کند، اگر زرتشتیان خوششان بیاید می پذیرند. کاش معلوم بود چندهزار سال بعد نقل می کند. این نیز معلوم نیست.

کتاب آسمانی
در گذشته های دور کتاب آسمانی زرتشتیان را بر دوازده هزار پوست گاو می نوشتند. آنچه امروزه بعنوان اوستا می شناسیم و به همت دکتر جلیل دوستخواه چاپ شده، حدود ۸۵۰ صفحه است. اما زرتشتیان قائلند که بیشتر آن، تحریف شده و تنها بخش گاتها از اوستا باقی مانده است.
گاتها ۲۳ صفحه است. زرتشتیان که ادعا دارند دینشان می تواند جهانی شود، چگونه با این تعداد برگ می توانند، پاسخگوی نیاز بشریت باشند؟
کتابی که سخنی از احکام شرعی در آن به میان نیامده، چگونه می توان با آن، پرسش های فراوان را پاسخ داد؟ در وبلاگم چند پرسش را مطرح کردم و از زرتشتیان خواستم جواب آن را از گاتها نشان دهند اما جوابی نرسید. مثلا حکم زنا چیست؟ (اینجا)
کاش معنای همین چند صفحه معلوم بود. ژان کلنز (Jean Kellens) که سالیان دراز اوستا را تحقیق و تدریس کرده باور دارد ما هنوز نیمی از معنا و مفهوم گاتها را نمی دانیم. سپس توضیح می دهد که مترجمان گات ها ذهنیت های خود را به این کتاب تحمیل کرده‌اند. (مقالاتی در باره زردشت و دین زردشتی، ص ۴۱)
با توجه به آنچه در مورد شخصیت زرتشت گفتیم، نمی توان ثابت کرد که همین چند صفحه هم برای زرتشت باشد. زرتشتی ها خیلی تلاش دارند حتی با دلیل های سست و مضحک، اثبات کنند که این مقدار برای زرتشت است. دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ یازده دلیل آورده تا نشان دهد گاتها برای زرتشت است. به خلاصه ی دو دلیل اول او توجه کنید:
دلیل ۱ ـ پیروان بسیاری از مذاهب جهان تصور می کنند که تنها دین آنان برحق است و بقیه دوزخی هستند. در حالی که هرکس به اصول ادیان خدایی باور داشته باشد و کوشش کند به خدا نزدیک باشد، در بهشت جای دارد.

دلیل ۲ ـ پیروان بسیاری از مذاهب گوناگون در تلاشند تا با دید خود، دنیا را ببینند؛ چون مخاطبانشان پیروان همان مذهب هستند و مسائل را یک طرفه مطرح می کنند. (اینجا)
آیا این حرفها ربط به گاتها دارد تا بتوان با آنها اعتبار آن را نشان داد؟! بعید است دکتر خورشیدیان، از سستی این دلیل ها ناآگاه باشد. به نظر می رسد ردیف کردن اینها برای این است که به خواننده ی کم دقت، القا کند که یازده دلیل برای اعتبار گات ها آورده است و در نتیجه این کتاب را معتبر نشان دهد.
تنها چیز قابل اثبات آن است که گاتها کتابی کهن و برای چند هزار سال پیش است. اما مگر چند هزار سال پیش تنها زرتشت عالم بوده؟ آیا دانشمندان دیگر نبوده اند؟ مگر پیامبرانی نداشتیم؟ از کجا این کتاب برای آنها نباشد؟ (اینجا)
وقتی که باستان پژوه برجسته دکتر پرویز رجبی (درگذشت: ۱۳۹۰) در اواخر حیات خود، در مصاحبه ای (اینجا) اعتبار گاتها را زیر سؤال برد، زرتشتی هایی که ادعای آزاداندیشی دارند به شدت برآشفتند و سخن از شکایت به میان آوردند. (اینجا)
یک بار با من هم تماس تلفنی گرفتند و غیر مستقیم سخن از شکایت پیش کشیدند اما به آنها گفتم که من بحث علمی می کنم اگر جوابی دارید بگویید و من پاسخ شما را در معرض دید عموم قرار خواهم داد. (اینجا)

نسبت های بی جا
ذهنیت عموم مردم در مورد بعضی امور این است که به زرتشتی ها تعلق دارد یا اینکه خود زرتشتی ها چنین ادعاهایی را دارند حال آنکه قابل اثبات نیست. چند مورد را اینجا بر می شمرم:
یک) شعار «اندیشه ی نیک، گفتار نیک، کردار نیک». برخی پژوهشگران این شعار را از اساس برای زرتشتیان نمی دانند و قائلند که در سال های اخیر آن را برای خود برگزیده اند (اینجا) و برخی دیگر آن را شعاری ایرانی می دانند و زرتشتیها به عنوان ایرانی آن را پذیرفته اند نه اینکه جزء دینشان باشد.
(اینجا)
دو) آتشگاه ها. آتشگاه هایی که باقی مانده معلوم نیست جنبه ی آیینی برای زرتشتیان داشته است. معمولا آتشگاه ها را بر بلندی و در کنار چشمه ها می ساختند و با روشن کردن آتش در آن، هم راه را به دیگران نشان می دادند و نیز محلی بود برای استراحت مسافران. به قول موبد رستم شهزادی از طریق آتشگاه ها به دیگران پیام ارسال می کردند. (اینجا) به قول موبد دکتر کورش نیکنام این آتشگاه ها قبل از زرتشت نیز وجود داشته اند. (اینجا)
سه) آتش . با توجه به اینکه معلوم نیست زرتشت چه دین و آیینی آورده، نمی دانیم آیا آتش جزء دین زرتشتی بوده یا نه. چه بسا مردم به دلیل نیاز حیاتی به آتش، کم کم در نظرشان قداست یافته لذا در گذشته های دور، در برخی سرزمینهای دیگر نیز آتش مقدس بوده است. زرتشتیان این قداست را تا امروز حفظ کردند اما دیگران کنار گذاشتند. این قضیه مانند روشن کردن شمع در روشنایی از سوی بعضی مسلمانان است. (اینجا)
چهار) فروهر. آنان سه ردیف پر در بالهای فروهر را اشاره به سه بخش شعارشان می دانند و سه ردیف پر در دم را اشاره به عکس آنها می دانند یعنی اندیشه و گفتار و کردار بد. در حالی که بعضی نگاره های برجای مانده از هزاره های گذشته چهار ردیف پر در بال دارند یا دو ردیف در دم. (اینجا) اگر این نقش برای زرتشتیان است چرا در هیچ اثر باقی مانده از دوره حکومت زرتشتی ساسانی چنین نقشی وجود ندارد؟ (اینجا)
پنج) نوروز. اسطوره شناس برجسته دکتر مهرداد بهار نوروز را جشنی ایرانی می داند نه زرتشتی. یکی از دلایل او این است که اگر این جشن جنبه ی دینی داشت در اوستا ذکر می شد. (اینجا و اینجا)

شش) چهارشنبه سوری. زرتشتیان برای آتش احترام فراوان قائلند و هیچگاه از روی آن نمی پریدند و آرزو نمی کنند که دردهایشان به آتش منتقل شود و سلامت آتش به آنها. از سوی دیگر قبل از ورود اسلام به ایران، روزهای سال به دوازده ماه و هر ماه به سی روز تقسیم می شد و ایام هفته مطرح نبود. بنابراین روزی به نام چهارشنبه شناخته نبود. (اینجا)
هفت) کورش و داریوش. زرتشتیان چنان از کورش و داریوش تجلیل می کنند که شخص ناآگاه تصور می کند این دو شخصیت تاریخی، زرتشتی بوده اند و حتی زرتشتیان به زرتشتی بودن آن دو تصریح می کنند حال آنکه دلیلی برای زرتشتی بودنشان وجود ندارد. (اینجا)
امور دیگری چون جشن سده و مهرگان همین سرنوشت را دارند. خلاصه، زرتشتی ها هر سنت ایرانی و هر افتخار ایران را ـ که ریشه در قبل از اسلام دارد ـ به نفع خود مصادره می کنند.
با توجه به آنچه گفته شد. امروزه هیچکس نمی تواند خود را پیرو واقعی زرتشت بداند؛ زیرا ما چیزی از زرتشت نداریم تا کسی بخواهد به آن عمل کند یا به آن معتقد شود. برای همین است که انجمن موبدان یا موبدهایی که از آنها در مورد احکام شرعی زرتشتی سؤال می شود، ناچارند هرچه به ذهنشان برسد به عنوان دین زرتشتی پاسخ دهند و الا باید براساس کتابهای نامعتبر جواب دهند. (اینجا) به دلیل سستی پایه های این دین، موبدان در بحث های اعتقادی، همینکه متوجه شوند طرف مقابل، اطلاعاتی دارد، به هیچ وجه وارد بحث نمی شوند. (اینجا)
امروزه اکثر قریب به اتفاق زرتشتیان به برنامه های آیینی خود پایبند نیستند و تنها اسم زرتشتی بر آنها باقی مانده است.

تذکر پایانی
آنچه گفتم، گوشه ای از وضعیت دین زرتشتی در عصر حاضر است و خودشان معترفند که روز به روز زرتشتیان از دین خود دست بر می دارند (اینجا و اینجا) و تصریح می کنند که فقه زرتشتی هیچ ربطی به زرتشت ندارد (اینجا). جای شگفتی است با وجود چنین وضعیتی، بعضی جوانان ما جذب اینها شده اند! گذشته از عوامل سیاسی، یک عامل مهم، کوتاهی روحانیها و دیگر متخصصان علوم اسلامی در ارائه ی صحیح اسلام به نسل جوان است. با عقل جور در نمی آید کسی اسلام با این عظمت و پرمحتوایی را کنار گذارد و متمایل به این دینی شود که سراسر تحریف است. ما کوتاهی کرده ایم که چنین اتفاقی افتاده است. «آبادی میخانه زویرانی ماست / جمعیت کفر از پریشانی ماست.»
هرکدام ما که توانایی داریم پیام اسلام را به دیگران برسانیم و با دیگران بحث اعتقادی کنیم، موظف به آن به ویژه از طریق اینترنت هستیم. با این کار هم به دیگران خدمت کرده ایم و هم به خودمان. خدمت به دیگران این است که آنان را با اسلام آشنا می کنیم و خدمت به خودمان آن است که بیشتر متوجه می شویم ادیان دیگر چقدر کم محتوا هستند و به عظمت اسلام پی می بریم. از وقتی که وبلاگ «گفت و گو با زرتشتیان» را راه انداخته ام، روز به روز اعتقادم به اسلام بیشتر شده است.

همچنین ببینید

نقد ششمین دلیل اعتبار گات ها

به قلم مدیر سایت ششمین دلیل موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران …

۴۶ نظر

 1. مدیر سایت گرامی مسلمان گرانقدر ومغلطه گر گرامی نخست اینکه سخن نیک وکفتار نیک مهم تیست که از چه کسی هست  ایا از زرتشت بوده ویا موبدی ویا چوپانی وهر کس دیگری بوده.مهم جان ان سخن است که شما در گات ها سخنان اشو زرتشت که خود را اموزگار می دانست هیج گاه دستورات کشتار وغارت وتجاوز و زوزگویی وبه اسارت گرفتن وتجاوز به زنان اسیر گرفته شده که در اسلام عزیز شما هست نیست. وما ایرانیان خود فرهنگ داشتیم واموزگاری چون زرتشت که سراسر اموزه هایش از نیک اندیشی وشاد بودن وشادمان نمودن دیگران وابادانی و مهم تر اینکه با خرد خود هر انچیزی را بسنجید هست. شما گرامی چگونه می خواهید با دروغ گویی وماله کشی این همه دستورات کشتار وغارت و تجاوز ونابرابری وتوهین وتحقیر زنان را ماله بکشی؟ بروید این ایات جنایی قران را بخوانید که طالبان و داعش هم از ان پیروی می کنند چون محمد که از اغاز با مشتار وترور اغاز نمود وهنوز هم کشتار بر پایه همین ایات در حال انجام است:  http://zandiq.com/2008/11/22/ayate-jenayiye-ghoran/  

  • تهدید به مجازات در جهنم
   در ذهن یک مسلمان هیچ خدایی نیست مگر خدای محمدی که فرستاده اوست. تمام اصول زیستن نیز بر پایه درست بودن این ادعا است. اما برای کسانی که به این اصل و دیگر اصول ارائه شده در قرآن (همچون آخرین پیامبر بودن محمد، قیامت و…) اعتقاد نداشته باشند جهنم در نظر گرفته‌شده‌است «و[لی] کسانی که کافر شوند، و آیات خدا را تکذیب کنند آنانند که اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود»،[آیه ۲۹]
   پس اگر گاتها خشن است جریان مستکبرین چه میشود؟ تهدید به قتل و جهنم ؟( اگر قرار باشد گاتها را خشن بدانیم پس قران چه میشود؟) چند نمونه مانند این ایه برایتان بیاورم؟
   خویدوده را کسی انکار نمی کند بلکه ربط ان به دین زرتشتی را انکار می کنند. خود ویل دورانت میگوید : دین زرتشتی نسبت به ادیان معاصر ( یهود ، اسلام و مسیحیت و..) خشونت و جنگ طلبی کمتری دارد. پل دوبروی نیز می گوید : یک نفر را پیدا نمی کنید که به زور زرتشتی شده باشد به قول او اگر این دین با جنگ گسترش می یافت نصف جهان زرتشتی بود.
   خمس و زکات هم از اعراب جاهلی است که قران تایید کرده https://fa.wikipedia.org/wiki/نقد_قرآن

   • به نام خدا
    ۱-قران را دوباره بخوانید. جهنم مخصوص همه غیرمسلمانان نیست و مسلمان هم ممکن است جهنمی شود. ضمنا ایمان به آ خرت خاص اسلام نیست ، بلکه سایر پیامبران هم آ ن را اصل قرار داده ا ند ، ولی به دلیل تحریف ، این موضوع فراموش شده است مثل یهودیان که قائلند که آ نها به دوزخ نمی روند.
    ۲. احکام جهاد، در اسلام مشخص است وبا عملکرد پادشاهان زور گو. متفاوت می باشند . همین احکام جهاد در جایی که به آ ن عمل شده است ، هویت ملی را نجات داده است نمونه اش تاثیر کمتر استعمار بر کشورهای اسلامی است. در مقابل زبان کشورهای آمریکای جنوبی تغییر کرد ، سرخپوستان ایالات متحده نابود شدند و هندوستان توسط استعمار غارت شد…پس سلاح جهاد برای ملتها مفید است

    • درود بر شما
     امام باقر : غیر شیعیان بدون حساب و کتاب وارد جهنم می شوند.
     اقای اسماعیل قیاس مغ الفارق می کنید؟ شما اقوام اولیه ازتک ها و اینکاها و سرخپوستان را با کشورهای اسلامی قرن ۱۹ مقایسه می کنید؟ ( هندوستان توسط استعمار غارت شد ولی علاوه بر زندگی کردن ۶۰ میلیون مسلمان در هند در بنگلادش هم بیش از ۱۴۰ میلیون مسلمان زندگی میکند و به همراه هند توسط استعمار غارت شدند!)
     عثمانی ها و مصر و ایران عروسک قدرت های استعماری ( فرانسه، بریتانیا و امریکا) بودند. ترکیه رسما روی دست های امپراتوری بریتانیا می چرخید. همینطور زبانش هم تبدیل به حروف انگلیسی شد و قوانین اسلامی در ترکیه اختیاری شد نه اجباری.
     مالزی یا اندونزی ( که تحت تاثیر شدید اندیشه های کنفوسیوس هست) زیر نظر غرب هستند!

    • شما با این حرف تمام پیروان ادیان الهی رو زیر سوال گنده ای میبری!!!!
     جهنم ممکن است به مسلمانی برسد.
     اما همه غیر مسلمانان هم جهنمی نمیشوند!!!!!!!!

     وحی الهی بر ادیان خدا هم زیر سوال رفت چون بیشتر غیر مسلمانان جهنمی میشوند.
     التماس تعقل!!!

 2. مزدک جان !!!

  حالا خوبه همون موبدان زرتشتی شما رو تیکه پاره کردن !

  خشونتهای اسلام همه ش علیه مستکبرین و پیمان شکنان بود. هنوز هم ما حاضریم مستکبرین رو له و لورده کنیم و جان و مال و ناموسشون بر ما مباح هست. کفار به دو دسته مستکبر و مستضعف(قاصر)  تقسیم میشن که همه اون آیات قرآن خطاب به مستکبرین هست، نه مستضعفین ! این قرآن و ما هم عبد درگاه قرآن !

  اما شما !

  اون قدر وضعتون خرابه که فقط دارید کل تاریختون رو انکار میکنید !!! نمونه ش رسم نکبت‌بار خویدوده ! که اصلاً حاضر نیستید وجودش رو قبول کنین !

  گاتها هم کتاب زرتشت نیست ! این توهمات شماست ! اگر هم کتاب زرتشت باشه توش از پرستش روج گاو مقدس حرف زده !!!! خشونت هم توش اومده : http://www.adyannet.com/news/1757

   

  • سیاوش امیرخمینی دهنتو ببند لطفا از چیزی که اطلاع نداری حرف های بیهوده نزن

   وضع اون زرتشتیا خرابه منظورت بخاطر کشتار زرتشتیا به دست امام و اعراب مسلمون پست و کثیفه و شکنجه کردن انان؟ یا راندنشان از کشور خود؟ یا مجبور به اسلام اوردن؟ یا فریبکاری؟دروغ؟اختلاس؟
   دزدی؟ بخوربخور؟ وضع بد اقتصادی؟ جهان ستیزی؟ دشمنی؟ رذیلت؟پوشاندن جنایات مسلمانان که با نام اسلام مردم را فریب دادند؟ و یا قتل عام های گرگان از زن و بچه تا پیرمرد و پیرزن؟ سرکوب شورش های ضداسلام؟ به اتش کشیدن و بی حرمتی به اموال زرتشتیان؟بدبختا  ایران رابه کشور جهان سومی متعصب عقب افتاده تبدیل کردید؟‌با مستکبرا می جنگید؟ بدانید خودتون جاهل و مستکبرید.

   کشور بزرگ را به یه کشور تروریست متحجر متعصب افراطی و دزوغگو فریبکار و رذل تبدیل کردید بعد میگید انگلیسی ها اینجورین روسی ها اونجورین؟؟

   گاتها کتاب زرتشت است و مسلمانان فقط خداوند را الله میدانند که از جهل انانست و فقط به دنبال جنگ هستن مثل اندلس که مسیحی ها خوب این مسلمونای متجاوز را به زمین کوبیدن و حالشونو گرفتن و جنگ های صلیبی که جنگ طلب های کمسلمون باعثش شدند الان هم داعش مشغول کشتار است. و القاعده حزب الله هزار گروه تروریستی تجاوزکار مانند بوکوحرام طالبان احمق و ال سعود نمونه بارزش ما ایرانی های باادب واقعااا!! دوران قاجار و کثافتکار های تاسف اورشان. خلفای عباسی و ال زیار و ال هرچی و سلطنت اعاب منفعت دوست  بی عرضگی شان دربرابر حمله مغولان و بدتر از همه ننگک بزرگ مسلمونا شکست در برابر افغانان و دادن مملکت ایران به ان ها!!!! بی عرضگی و بدبختی شما دربرابر حمله مغولان که باعث سرنگونی و قتل عام های یاران شد! از چنگیزخان مغول تا تیمورلنگ و حمله ترکان و شکست شماها و اغاز جنایات وحشیانه تورکان غزنوی

   نکنه تاریخ اون زرتشتیا بده تارخ ما مسلمونا خیلی خوبه

   منتشر کنید باتشکر

   • یسمه تعالی
    ۱- مسلمانان اندلس که در قرن نهم هجری(سلسله بنی نصر) از اندلس اخراج شدند اولاً: شواهد تاریخی نشان می دهد که آنها اروپایی(اسپانیایی) بوده اند و فقط زبان عربی صحبت می کرده اند.
    در قرن سوم تا ششم هجری هم در شبه جزیره اسپانیا و پرتقال اکثریت بوده اند ولی به دلیل عمل نکردن به اسلام و اینکه گول اقلیت مسیحی را خوردند و … در نهایت آن بلا سرشان آمد
    ۲-در تاریخ ایران ، سلاطین زورگو همیشه بوده اند ولی اگر مقایسه کنیم دوره سلجوقیان ، ایران گسترده تر از هخامنشیان شد. دانشمندان دوره آل بویه و سامانیان و حتی غزنویان صدها برابر ساسانیان بوده است. آثار هنری هم همینطور.
    ۳-اگر مغولها آن بلا را سر شهرهای ایران درآوردند دلیلش اختلاف شهرها ، فساد حکومت و عمل نکردن به اسلام بود. از زمان حرکت چنگیز ، از شهر پکن چین ، تا اولین جنگ با سپاه خوارزمشاه ۱.۵ سال زمان سپری شد. یکی از علما(خیوقی نام) به سلطان پیشنهاد داد با عنوان دفاع اسلامی کل مملکت برای مبارزه بسیج شوند ولی سلطان قبول نکرد و پس از اولین شکست شهر به شهر از مقابل مغولها می گریخت.
    ۳- وقتی تاریخ جنگهای صلیبی(قرن ۱۱ میلادی) و تاریخ استعمار بعد از آن را می خوانیم تازه متوجه می شویم که چرا رسول خدا در اواخر عمرش در لشکرکشی به سمت روم ( به سمت اروپا) تأکید داشته است.
    ۴- اینکه کشور خودمان را تروریست بخوانیم به جرم حمایت از حزب الله مظلوم لبنان ، اینکه همان حرف رسانه های استکبار علیه حکومت است.

  • درود. اقای سیاوش حداقل ساسانیان اشکارا و قاطعانه مزدکیان معترض را سرکوب میکردند مثل امویان و عباسیان اینقدر دغل باز و حقه باز نبودند به مانویان بگویند که مرغان را بکشند ولی آن ها هم چون ردینشون حفاظت از حیوانات بود نمیتوانستند این کار را بکنند چنین بود که توسط عباسیان ، مانویان را از صفحه روزگار پاک شدند. حرفی نزن که به ضرر خودت تمام شود. در مورد خشونت هم زرتشت گفته سخنان مرا گوش دهید ( یکتاپرستی و اخلاق و نیکی) وگرنه دچار گمراهی خواهید شد( یعنی بدی کردن که خلاف گفته من است) پرسشی در این مورد دارید مطرح کنید. با سپاس از شما

 3. من خودم شیعه امام علی  علیه السلام هستم و ارادت خیلی زیادی به پیامبر بزرگوار اسلام و اهل بیت دارم. اما؟ اما حالم از امثال شماها به هم میخوره .که اینطور در اوج حقارت و زبونی به ادیان دیگه غیر مستقیم توهین میکنید؟ حقارت و زبونی هم حدی داره. بهتره این سایت رو گل گرفت.

 4. «به نام خدای یکتا؛ خدای محمد، علی و زرتشت (درود خدا بر آن‌ها باد)»

  "به دنیا بس همین یک افتخارم؛ که یک ایرانی والاتبارم

  به خون دل نیم زین زیست، شادم؛ که زرتشتی بود خون و نژادم"

  ای کاش یادمان باشد اسلام، مزدیسنا، مسیحیت و یهودیت همه و همه یک هدف داشتند: یکتاپرستی و گفتار و کردار و پندار نیک. به مدیر محترم سایت عرض می‌کنم شما که شیعه علی بن ابی‌طالب (ع) هستید، چرا مهربانی علی و وحدتی که او همیشه از آن می‌گفت را ترویج نمی‌دهید؟ چرا دل دیگر هم‌وطنانتان را می‌شکنید؟ آن هم به جرم زرتشتی‌ بودنشان؟ زرتشتی که زادگاهش همین کشوری است که خود را منصوب آن می‌دانی؟! مگر نه اینکه حضرت زرتشت (ع) جز نیک‌خواهی همانند پیامبرمان حضرت محمد (ص) و ائمه معصوم (ع) چیزی دیگری هدف داشت؟ به خدای بزرگ که خداوند یکی است و لقبش در اسلام "ارحم الراحمین" (مهربان‌ترین مهربانان) است. او محبت را دوست دارد. از تفرقه متنفر است. او بنده‌هایش را دوست دارد. ما که هستیم که دل بنده‌هایش را بشکنیم؟!

 5. عجب دلایل جالب وکوته فکراته اى مثلا گفتید شش فروردین روز تولد زرتشت نیست مگر روز تولد یا مبعث پیامبر اسلام مشخص است پس هفته وحدت و…یعنى چه؟چرا سه تا دهه براى دختر پیامبر مى گیرند چون روز وفاتش معلوم نیست دیگه پس یعنى به دور کل نبودن در ضمن شما گفتید در قران صحبتش راجع به مستکبران است یعنى مردم ایران در اون زمان مستکبر بودن که مورد تجاوز قرار گرفتند یا حتما باید به زور شمشیر اسلام رو تو حلقشان فرو مى کردند تاریخ طبرى رو حتما بخونید دوست عزیز ودر ضمن ارزشى که اسلام براى زنان قائله رو با دیگر ادیان مقایسه کنید در آخر سعى کنید به هیچ کیش وآیینى توهین نکنید چون نمونه هاى انحراف در دین شما هم ممکن است وجود داشته باشد

 6. چرا ما قرآن کریم که بر زبان حضرت محمد (ص) جاری شده را وحی منزل از جانب الله می دانیم چون در این صورت هرکس می تواند گفته خود را وحی منزل بنامد ؟

 7. هرکسی بگوید سخن من از جانب الله است پذیرفتنی نیست پس چرا باید بپذیریم کلامی که از زبان حضرت محمد (ص) گفته شده از جانب الله است ؟

 8. دین زرتشت مستقل از پیامبر ، کتاب و پیشوایان دینی ( موبدان ) می باشد و همان قانونی است که خداوند جان و خرد دنیا را بر اساس آن آفریده و دنیا طبق آن عمل می کند ( مانند قوانین فیزیک ) که همان دانش روز دنیا است که بشر به آن دسترسی دارد ، پس با وجود آنکه قانونی مطلق می باشد اما بشر هر روز به جنبه های بیشتری از این قانون پی می برد و آنجایی که قبلا اشتباه می کرده را اصلاح می کند و گفته های پیامبر ، کتاب و پیشوایان دینی در جهت بیان این قانون می باشد و با از بین رفتن یا نادرست بودن آنها قانون خدا عوض نمی شود و هرکس طبق این قانون رفتار نکند در زندگی دچار گرفتاری و عذاب می شود

  • مدیر سایت

   خلاصه ی سخن شما اینه که ما طبق عقلمان هرجا از قوانین دین زرتشتی مناسب نبود کنار می ذاریم و حتی قوانینی را به آن می افزاییم

   نتیجه ی سخن شما اینه که طبق عقل خودمان رفتار می کنیم بنابراین چرا خود را زرتشتی بنامیم؟ نتیجه سخن شما لائیک بودنه

   • در دین زرتشتی تنها قانونی که اعتبار همیشگی دارد و غیر قابل تغییر هست قانونیست که دنیا با آن به وجود آمده و طبق آن کار می کند و هیچ اصراری در به کار بردن نام زرتشتی یا هر نام دیگری وجود ندارد و عقل ما در صورتی که مطابق با این قانون باشد می توانیم طبق آن رفتار کنیم

 9. دین زرتشت ،کردار،گفتار،پندار نیک.چهارکلمه است اگربخواهیم تخصصی به آن بنگریم بر تمام ادیان می چربد

 10. با پذیرفتن این نوشتار نتیجه می گیریم نوشتارهایی که شما به عنوان منابع زرتشتی در سرتاسر این سایت به آنها رجوع و استناد می کنید را نمی توان ثابت نمود که منابع زرتشتی هستند و از درجه اعتبار ساقط هستند

 11. مهدی خطاب به حسن درویشی

  سلام
  گفتید که اگر “تخصصی” بنگریم، گفتارنیگ، کردار نیک و پندار نیک بر تمام ادیان میچربد!
  لطف کنید از دید “تخصصی” شرح بدهید که چرا بر سایر ادیان میچربد.

 12. اصلا چه نیازی هست یک باصطلاح پیغمبر راجع به هر حکمی نظر بده؟!پس عقل بشر کجاست؟طبق قوانین اسلام عزیز هرکس که دزدی کرد دستش را باید برید!
  به نظر شما کلا نظر نمیداد و به عقول مردم وامیگذاشت،از این بربریت تاریخی بهتر نبود؟

 13. یه سوال داشتم . اینکه چون ما تاریخ دقیق تولد زرتشت گرامی (ع) رو نمیدونیم پس اون پیامبر نیست پس چون تاریخ دقیق وفات حضرت زهرا (س) رو نمیدونیم اونم دختر پیامبر نبوده؟طفره نیا . اگه اون معنای ابهام داره پس اینم داره . بعدشم تو توقع داری اعرابی که سرتاسر وجودشون نفرت از ایرانیان رو در بر گرفته اجازه بدن حدیثی درباره زرتشتی ها باقی بمونه . نخیر نه تنها حدیث هارو از بین میبرن بلکه حدیث جعلیم میسازن . چطور وقتی میخواید بگید نام پیامبر موعود در تمامی کتب مقدس بوده اوستا رو قبول دارید چون تو اون کتابم درباره حضرت محمد(ص) نوشته و حتی میگن امام صادقم در محاوره با زدتشتیا از کتاب مقدسشون استفاده کرده. حالا میبینید مسیحیت رو کاری نمیتونید بکنید . یهودیت هم که بنیان گزارش حضرت ابراهیم و در اصل بنیان گزار تمام ادیان ابراهیمیه . فقط تا جایی که زورتون میرسه به ادیان مظلومی مثل بوداییسم و زرتشتی گری توهین کنید . حالا اگه فردا تعداد زرتشتیا هم زیاد شه ۱۰۰ درصد میگید جزو ادیان معتبر یهودیه و حرف امروزتون رو نقص میکنید . ببخشید اگه اوستا بعضی از متن هاش مثل توراته قرآن هم خیلی جاهاش مثل توراته .

  • مدیر سایت

   نه تنها تاریخ دقیق تولد زرتشت را نمی دونیم بلکه تاریخ تقریبی را هم نمی دونیم اما در مورد حضرت فاطمه(س) تاریخ تقریبی را می دونیم. بله اگر در مورد تاریخ وفات حضرت زهرا(س) چند هزار سال اختلاف نظر بود، هیچ حرفی در مورد ایشان قابل قبول نبود مگر از طریق یکی از معصومان(ع) خبری در مورد او می رسید.

   اگر عربها خبرهای زرتشت را از بین برده اند یا هر کس دیگه، بالاخره چیزی در مورد او در دست نیست

   اگر در اوستا چیزی در مورد حضرت محمد(ص) آمده باشه بعنوان یک اعجاز به آن نگاه می کنیم چون این کتاب قبل از ایشان نوشته شده هرچند برای زرتشت نباشه

   • در مورد دخت پیغمبر اسلام خیلی از مسائل از جمله ولادت ، تاریخ ازدواج ، تاریخ وفات ، چگونگی وفات قولهای مختلفی است. این دلیل میشه ایشون رو نفی کنیم؟

    • در سن حضرت علی و فاطمه (ع) هنگام ازدواج و همچنین تاریخ عقد و رفتن حضرت فاطمه (ع) به خانه امام علی (ع) اختلاف نظر بسیاری، در میان شیعیان و اهل سنت وجود دارد. این اختلاف از اختلاف در تاریخ ولادت فاطمه (ع) نشأت گرفته است. بنابر نظر برخی حضرت فاطمه (ع) پنج سال پس از بعثت به دنیا آمد و هشت سال با پدرش در مکه ماند سپس به مدینه هجرت کرد و دو سال پس از ورود به مدینه، پس از جنگ بدر، با على (ع)، ازدواج کرد. اما برخى می گویند فاطمه (ع) در سال دوم بعثت به دنیا آمد، بنابراین سن وى به هنگام ازدواج ده یا سیزده سال بوده است. و برخی از اهل سنت، با توجه به دیگر شواهد تاریخی، سن حضرت فاطمه (ع) هنگام ازدواج را، ۱۵ سال و نیم و برخی دیگر ۱۸ سال و سن امام علی (ع) را ۲۱ سال دانسته اند.
     در خصوص روز و ماه عقد و ازدواج آن حضرت نیز، اقوال مختلفى نقل شده است:
     ۱. روز اول ذى حجه عقد و روز سه شنبه ششم همان ماه ازدواج کرد.
     ۲. عقد حضرت فاطمه (ع) در ماه صفر بود، امام على (ع) پس از گذشت چند روز از ماه شوال با حضرت فاطمه (س) ازدواج کرد.
     ۳. عقد در ماه رمضان انجام پذیرفت و ازدواج در ماه ذى حجه.
     ۴. زفاف حضرت فاطمه در شب پنج شنبه، بیست و یکم ماه محرم بوده است

     بسیاری از این موارد در هر دینی وجود دارد و این عدم دانستن تاریخ درست دلیل بر نفی بزرگان اون دین نیست.

     • مدیر سایت

      چرا لینیک را که براتون گذاشتم نمیخونید و حرفی میزنید که جوابش آنجا آمده؟!
      http://www.raherasti.ir/6765/

      وقتی از شما بپرسند که در چه سالی مشهد رفتید میگید: سال ۱۳۷۰ یا ۱۳۷۱

      چه سالی مکه رفتید؟ میگید: سال ۱۳۸۱ یا ۱۳۸۳

      چه سالی ماشنیتان را فروختید؟ سال ۱۳۵۵ یا دو سال کمتر یا بیشتر

      این حرفها تقریبا در مورد همه هست و نمیشه بخاطر این اختلاف تاریخ های اندک، ایراد اساسی گرفت

      اما وقتی اختلاف بجای ده سال چند هزار سال بشه، قضیه خیلی متفاوته

 14. مابین انسانها در اصل انسان بودن تفاوتی نیست الا عملشان اگر دین نداری ازاده باشید !تربیت نا اهل را چوگردکان بر گنبد است ذات بد نیکو نگردد ان که بنیادش بد است همان گونه که مسلمان بد داشته ایم زرتشتی بد هم داشته ایم در مورد گدشته نامعلوم صحبت کردن اشتباه هست همان گونه که کسی در مورد دینمان بد بگوید رگ غیرتمان باد میکند به ادیان دیگران توهین نکنید!

 15. با سلام.
  مدیر محترم من یک زرتشتی ام اما هیچوقت به دیگر دین ها و ادیان توهین نمیکنم چون که دین و فرستاده های دیگه رو نماینده هایی از جانب خدا برا هدایت بشر میدونم.پس توهین به اون ها توهین به خداست.
  لازم به ذکر که بهت بگم هر دینی تحریف شده حتی اسلام.هر کس میگه نه چرت میگه.حالا اگر بخواییم دین زرتشت رو با دین اسلام مقایسه کنیم باید عرض کنم به خدمتت که دین زرتشت رفعت و عطوفطش در برخورد با سایر مردم بهتره در عوض دین اسلام تنها هامی پیروان خودشه و بقیه رو به عذاب سخت محکوم کرده.اگر ادم روشن فکری باشی باید قبول کنی که هر دینی متعلق به یه نژاده چرا ما وقتی دینی مثل زرتشت رو داریم که با زبان خودمون میتونم با خدا صحبت کنیم باید به اسلام روی بیاریم و به عربی با خدا راز و نیاز کنیم مگه خدا فقط عربی بلده.مطمعنا این خدایی که این همه توی قرآن خودتون ازش تعریف شده اونقدر رفعت و عطوفط داره که با بنده های خودش بتونه به زبان خودشون سخن بگه و اجبارشون به کاری نمیکنه.در پایان هم باید بگم خدمتت که دین اسلام برای هرکس که خوب بوده ولی برای ایران و ایرانی یادآور قتل تجاوز چپاول اموال ملتش توسط اعراب بوده بعد از فتح ایران بدست اعراب تمام ایرانی ها شدن برده های اعراب.پس این چه دینیه که حکم به قتل تجاوز دزدی میده.
  ضمنان اینقدر هم جواب پیام ها رو لینک نزار اگه جوابی از خودت نداری پس سایتت رو ببند هی کپی پیس نکن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code