خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / شاملو / داریوش از زبان شاملو
احمد شاملو

داریوش از زبان شاملو

گوشه ای از سخنرانی احمد شاملو (درگذشت: ۱۳۷۹) در دانشگاه برکلی امریکا در سال ۱۳۶۹ش:
«ببینید خود داریوش در سنگ نبشته ى کذایى (بیستون) درباره ى پایان کار فرورتیش چه مى گوید: “او را زنجیرکرده پیش من آوردند. من به دست خویش گوش ها و بینى او را بریدم وچشمانش را از کاسه برآوردم. او را همچنان در غل و زنجیر در دربار من برپا نگه داشتند و مردم سلحشور همگى او را دیدند. پس از آن فرمان دادم تا او را در اکباتانه بر نیزه نشاندند. نیز مردانى را که هواخواه او بودند در اکباتانه در درون دژ بر دار آویختم.” اصولا خود این انتقام جویى دیوانه وار و درنده خویى باورنکردنى به قدر کافى لو دهنده هست. به خوبى مى تواند از عمق و گسترش نهضت فرورتیش خبر دهد.»
دانلود متن کامل سخنرانی دانلود فایل صوتی سخنرانی

خرداد ۱۳۹۱

همچنین ببینید

انوشیروان

نسل کشی انوشیروان عادل!

تهیه: مدیر سایت زمانی که تعدادی جوان حبشی سیف بن ذی یزن ـ دست نشانده …

۹ نظر

 1. اگر ما این حرفا رو میزنیم همه مون ایرانی هستیم و داریم بحث خودمونی میکنیم، حالا لازم بود جناب شاملو تو آمریکا اونم در جمع دانشجویان این چیزا رو بگه، خدا کنه در جمع دانشجویان ایرانی این حرفارو زده باشه، همین کارها رو کردن که فیلم ۳۰۰ میسازند دیگه! واقعا که!

  • مدیر سایت

   بنظر من واقعیت رو باید گفت، در هرجا و در جمع هرکس و باید به ضعفهای گذشته هم اعتراف کرد

   • و به نظر من قرار نیست هر حرف راستی رو در هر جا و در هر جمعی گفت، البته اگر ضرورت اقتضا کنه گفتن اون حرف واجبه و از مدیریت سایت هم بخاطر زحماتشون برای تاسیس این سایت ممنونم.

   • “بنظر من واقعیت رو باید گفت، در هرجا و در جمع هرکس و باید به ضعفهای گذشته هم اعتراف کرد”

    عجبا که جناب فاطمی همزمان نماینده و مدافع حوزه علمیه و علمایی هستند که بخش بزرگی از ایشان با هرگونه آزادی در انتشار عقاید مذهبی و حتی در دوره ای با تاسیس مدارس به سبک جدید مخالف بوده اند و اموزش جغرافی را نشر عقاید کفر آمیز میدانسته اند .

    امروز هم سیستمی که ایشان مدافع آن است قصد دارد به صورت بنیادین ریشه علوم انسانی را بزند و نوع جدیدی از علوم انسانی اسلامی !!!! پدید آورد .

    از ادعا تا عمل فاصله بسیار است جناب آقای فاطمی

 2. چه زنحیری می کشید که می خواهید نشانه و ایرانی بودن را ویران کنید من خوشنودم که یک ایرانی با گذشته ۲۵۰۰ساله هستم و شرم دارم که شخصی مانند شاملو ی مزدور خود را ایرانی می نامد به هر حال  لجن ها نمیتوانند خورشید را بپوشاند

   

 3. رفتار شما در تخریب و تحریف تاریخ با استناد به سخنان احساساتی و غیر قابل تایید عده ای وطن فروش واقعیت را تغییر نخواهد داد . از نظر آنها تاریخ ایران از زمان حمله اعراب به ایران شروع شده است و اگر بتوانند یک شبه تمام تاریخ ایران باستان را محو کنند این کار را میکنند چون تحمل مشاهده تاریخ برتری به جز اسلام را ندارند و این یک خیانت بزرگ است .

  • درست عزیز اونا اعتقاد دارند تاریخ ایران نه تنها از زمان هخامنشیان بلکه ۲۰۰۰ سال ،۴۵۰ سال و ۱۶۰ سال قبل از هخامنشیان به ترتیب توسط ایلامی ها،اوراتورها و مادهاوجود داشته ومحمد رضای پهلوی تحریف گسترده ای انجام داد تا نشون بده تاریخ ایران از کوروش که متعلق به پارسها بوده شروع شده تاتاریخ ایران رو به نام پارس بنویسه که اصلا درست نیست. که شمادرواقع باید اونو سرزنش کنید که تاریخ رو جعل کرد

 4. شاملو قهرمان بزرگ آزادی💪

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code