خانه / احکام / احکام اسلامی / تفاوت از زمین تا آسمان است

تفاوت از زمین تا آسمان است

به قلم مدیر سایت
امروز به مناسبت عید قربان، این اس ام اس را دریافت کردم:
«نفرین بر کسانی که جانداران را با فریاد شادمانی قربانی کنند و با بدآموزی خود مردمان را گمراه نمایند و به کارهای زشت وا دارند. زرتشت»

اولا، نسبت دادن این جمله به زرتشت یکی دیگر از همان دروغ های بیشمار است که به او نسبت می دهند.
ثانیا، در دین زرتشتی هم کشتن حیوانات وجود دارد اما قربانی در اسلام با آنچه از زرتشتی سراغ داریم، تفاوت از زمین تا آسمان است.
در اسلام حیواناتی قربانی می شوند که گوشت آنها قابل خوردن است و این حیوانات بجای اینکه چند روز قبل یا بعد، کشته شوند در این روز کشته می شوند و گوشت آنها را به فقیران و نیازمندان می دهند که کاری بسیار نیکو و پسندیده است. چه شد که سربریدن گوسفند در این روز وحشی گری است اما در روزهای دیگر وحشی گری نیست؟!
ولی در دین زرتشتی در حد نسل کشی حیواناتی چون درندگان، حشرات، گزندگان و… را می کشند. و این کشتارها محدود به آن حیواناتی نیست که به انسان آسیب می رسانند. کشتن انواع حیوانات کفاره ی گناهان به حساب می آید.

لینک مرتبط:
نابود کردن حیوانات در دین زرتشتی

همچنین ببینید

سپندارمذگان؟! /آیینی که زن را دختر اهریمن، در زمره شرور و… می داند آیا برایش روز بزرگداشت می گیرد؟!

به قلم عادل جایگاه زن در ایران باستان زن در دین زرتشتی نه تنها جایگاه انسانی …

۹ نظر

 1. بله مجوسی ها از این دنیا به اون دنیا اس ام اس ردو بدل میکنن بعدشم به دست بقیه میرسه
  مجوسی ها که در پوست کندن آدمیزاد تبحر خاصی دارن بعد از قربانی کردن گوسفند ناراحت میشن
  نفرین بر سادیسمی هایی که با چوب دستی بلای جون زنبور و مورچه و مار و… میشن تا گناهانشون پاک بشه نه کسایی که قربانی میکنند و گوشتش رو به کشورهای محروم میرسونن
  عید الاضحی بر مسلمانان مبارک

 2. اگر منظورتان رد قربانی کردن است
  در دوره حضرت زرتشت علمای میترایسم برای فرشتگان قربانی میکردند
  که مراسم قربانی همراه با خوردن شراب در بین آنها ومستی بوده است

 3. قربانی کردن گوسفند در دین زرتشتی وجود داشته است.و امروزه نیز در برخی جشن های زرتشتی بدان عمل میشود.در کتاب حقوقی و فقهی زرتشتی «شایست ناشایست» فصل ۱۱ بند ۴ -قربانی کردن گوسفند برای خدایان و ایزدان و فرشتگان و و برخی مردمان و موجودات و ارواح بزرگان زرتشتی در مراسم دعا و نیایش از جمله اعمال شایسته و نیک دانشته شده است:
  «گوسفند هنگامی که (در مراسم یشت) کشته شود و (اندامهای آن) جدا (باشد) پس گوشدای(اندام) آن را چنین باید بخش کرد: زبان٬ آرواره و چشم چ‍پ ٬ از آن هوم ایزد٬ گردن٬ از آن اردیبهشت٬ سر٬ از آن باد ایزد٬ دست راست٬ اردویسور٬ آن (=دست) چ‍پ٬ در -واس‍پ٬ ران راست٬ فروهر گشتاسب٬ آن (=ران)چپ٬فروهر جاماسب٬ پشت (=پشت مازو)٬ رتو برزت٬ پهلوی٬ از آن مینوان (=موجودات مینوی)٬شکمبه٬ سپندارمذ٬ خایه٬ ستاره ونند٬ گرده٬ هفتورنگ٬ شانه(=سر دست)٬ فروهر روحانیون٬ شش٬ فروهر جنگیان٬ جگر (برای) آمرزش و نگهبانی درویشان٬ اسپرز٬ مهر اسپند٬ دست(=ماهیچه)٬ آبان٬ دل٬ آتشان٬ چرب روده٬ اردا فرورد٬ دنبالچه٬ فروهر زرتشت اسپیتمان٬ دنبه ٬ بادا اردا٬ چشم راست٬ از بهر ماه.هر چه از ایشان(=آن اندامها) بازمانده است٬ پس دیگر امشاسپندان را (است)»(ن.ک شایست ناشایست ص ۱۴۶ و ۱۴۷،کتایون مزداپور،ناشر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی چ۲ ،۱۳۹۰)

  در فصل یازدهم (شایست و ناشایست) موضوع متمایز دیگری هم وجود دارد و آن اختصاص اندامهای گوسفند قربانی به ایزدان در مراسم یشت٬یا یزشن خوانی و خواندان یسناست.مطلب کهنه آن باید به آیین باستانی «یشت گوسفندی» بازگردد که در آن گوسفند یا گاو و ستور را در حین خواندان یسنا قربانی می کرده٬ میپخته و میخورده اند و در این مراسم٬ یسنا به صورت نیایشی همراه با برگزاری مراسم قربانی خوانده میشد.آیین «یشت گوسفندی» از دیر باز جای خود را به «یشت بازوهر» یا «یشت با گوشدا» داده است که در آن قربانی کردن پیش از آغاز سرودن یسنا انجام می یافته و گوشت آماده ی آن در سر سفره میز قرار میگرفته است.نظیر این قطعه در کتاب روایت پهلوی ٬ فصل ۵۹ هم هست که آن را باید روایتی دیگر از همین مطلب دانست.(ن.ک همان منبع ص ۱۵ و ۱۶)

  به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد : جشن هایی که امروزه زرتشتیان یزد برگزار می کنند، همان جشن های ایران باستان است…«هیرومبا» جشنی است شبیه آتش افروزی جشن سده. این جشن هر سال درزیارتگاه پیرهریشت روستای شریف آباد اردکان(یزد) برگزار می شود. تاریخ برگزاری این جشن با گاه شماری بدون کبیسه هفته آخر فروردین است…زرتشتیان در آنجا اتراق می کنند. چنانچه کسی نذری داشته باشد، گوسفند قربانی می کند و آبگوشت تهیه شده از آن را در خیله ها بین افراد شرکت کننده توزیع می کنند.گفتنی است: در مراسم امسال(۱۳۸۷) تعداد زیادی از پیروان دین زرتشت از شهرهای یزد، کرمان، شیراز، تهران و … حضور داشتند …

  نگاه کنید به لینک زیر:

  http://yazdcity.ir/SC.php?type=component_sections&id=33&t2=DT&sid=549

 4. اینها در فضای مجازی گوشت خواری و ذبح گوشفندان را محکوم میکنند و در فضای واقعی میروند هات داگ و چیز برگر و انواع و اقسام مواد گوشتی رو مصرف میکندد!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code