+
خانه / احکام / احکام اسلامی / تیمم بر فرج زن! (ایراد اساسی به تشیع!)
تیمم بر فرج زن! (ایراد اساسی به تشیع!)

تیمم بر فرج زن! (ایراد اساسی به تشیع!)

به قلم مدیر سایت
برخی سایت ها برای ایراد گرفتن به اسلام، بویژه تشیع، نوشته اند: علامه حلی فتوا به جواز تیمم بر فرج زن داده. توضیح:

الف) به فرض که علامه حلی چنین گفته باشد اما مگر او یکی از چهارده معصوم(ع) است که سخن او به پای اسلام گذاشته شود؟!

ب) اینگونه ایراد گرفتن ها نشانه ی نیافتن ایراد مهم به اسلام و تشیع است. آنان که نمی توانند رکن اصلی شیعه یعنی خلافت بلافصل امیرالمؤمنین(ع) را زیر سوال ببرند ناچارند به این حرف ها رو آورند.

ج) سایت هایی که سخن علامه حلی را نقل کرده اند، هیچکدام را ندیدم که سخن او را درست بیان کرده باشند. او بحثی صرفا علمی را مطرح کرده و اگر کسی بخواهد این مسئله را مطرح کند، چاره ای ندارد که اینگونه بگوید.
اهل سنت قائلند که دست زدن به واژن زن سبب باطل شدن وضو و غسل می شود. علامه حلی می گوید که اگر ما نیز مثل اهل سنت همین دیدگاه را داشته باشیم، تیمم بر فرج زنی که خاک روی آن است، درست است با اینکه دست به فرج می خورد.
اهل سنت جای دیگر بدن را نگفته اند که دست زدن به آن سبب بطلان وضو و غسل می شود تا علامه حلی تیمم بر آنجا را بیان کند. او می نویسد:
«لو قلنا: إن مس الفرج حدث، لو ضرب یده على فرج امرأه علیه تراب، صح التیمم؛ لأن أول الأرکان المسح لا النقل.
اگر بگوییم: دست زدن به فرج حدث است (سبب بطلان وضو و غسل می شود)، اگر شخص (برای تیمم) دست خود را بر فرجی بزند که خاک روی آن است، تیمم او صحیح است؛ زیرا اولین رکن تیمم، مسح (بر خاک) است نه انتقال (خاک بر صورت).» (نهایه الاحکام، علامه حلی (م ۷۲۶ ق)، تحقیق سید مهدی رجایی، قم، مؤسسه اسماعیلیان، چاپ دوم، ۱۴۱۰ ق، ج ۱، ص ۲۰۸)

۱۴ نظر

 1. سلام در بین اهل سنت مذهبی هست بنام شافعی و فتوای جمهور علمای شافعی این است که اگر مرد دستش با هر قسمت بدن زن برخورد کند وضویش باطل میشود حتی اگر دست دادن باشد وحتی اگر دست دادن با زن محرم باشد

  وحتی اگر این برخورد با شهوت همراه نباشد 

 2. از یک روحانی اونهم با ان همه علم و دانش دینی بعید است از چنین ادبیات و واژگانی استفاده کند ، اصلا چرا ایشان از معادل فارسی “فرج” استفاده نمیکنند تا همه به عمق فاجعه پی ببرند
  http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-9256d0c6a630454c91eef81d07e24d2c-fa.html
  جدا از ادبیات گفتاری زشت و غیر اخلاقی که به صراحت به شرمگاه زن اشاره میکنند چرا یک روحانی باید مثالی تا این حد سکسی بیاورد ؟
  اگر کسی قصد توجیه عمل ایشان را دارد فقط یک باز از انها میخوام معادل فارسی انرا کامنت کنند .

  • گویا شما بدون خواندن مطالب، هی کامنت میذاری! حواست سر جاشه؟!

  • آناهید کج اندیش، اساتید رشته های دیگر علمی هم بدتر از اینها را بکار میبرند، چاره ای نیست باید گفت!

   • از اناهید معذرت میخام، منظورم از کج اندیش، کج فهمی بود.

    • سیاوش امیرشاهی

     سلام. بحث علامه یک بحث علمی است. شما ببینید شاستهای علمی زیادی در حیطه تخصص خودشون دارن از این کلمه (واژن خانم‌ها) استفاده میکنن. ایرادش چیه ؟ تازه علامه داره به اهل سنت جواب میده. اهل سنت میگن اگه کسی دستش به واژن (عضو تناسلی خانومها) بخوره وضوش باطله.

     اما علامه جواب میده که این فتوای علمای اهل سنت، بدعت هست. و کار وضو رو باطل نمیکنه. (بعد هم برای اینکه تأکید بکنه بر حرفش)، میفرماد که اگر رو اون عضو بدن اون خانوم خاک نشسته بود و کسی از ضرورتاً نتونست وضو بگیره، میتونه از اون خاک تیمم بگیره. و اشکالی هم نداره . (یعنی علامه نهایتش رو گفت! آخرش رو گفت تا دیگه شک و شبهه نمونه ای).

 3. دوست گرامی شما الان مثلا قصد رد این مطلب را داشتید؟!!!!
  کتابی که علامه حلی این مطلب را در آن ذکر نموده کتاب فقهی است و از اسمش هم معلومه اینکه فلان آورده و فلان قصد را داشته حرف شماست او ازوی از آن مطلع نبوده و چنان منظوری هم نداشته مطمئنم 
  این لینک کتاب هستش 
  http://www.yasoob.com/books/htm1/m001/01/no0103.html#
  اگر در آن متن " علی فرج " را سرچ کنی به صفحه مورد نظر یعنی همان صفحه ۲۰۸ خواهی رسید ….

  و دوست گرامی من در نزد اهل سنت به طورمثال میان شوافع حتی خوردن دست به زن باعث باطل شدن وضو می شود حال شما چطور می آیید چنین چیزی را به اهل سنت نسبت می دهید ؟؟ اصلا تاکنون احکام تیمم نزد اهل سنت را خوانده و دیده اید؟ اصلا تاکنون کتاب فقهی دیده اید؟

  • ظاهرا بحث ایشان در مورد غسل است نه وضو. آیا دست زدن به دست زن نیز سبب باطل شدن غسل میشه؟ 

   • دوست گرامی الان این پاسخ به کامنت من است یا شخصی دیگر؟؟
     

    • پاسخ به شماست

     • دوست گرامی وضو یک چیز است و غسل چیزی و تیمم چیزی دگر اینها نه از جهت حکمی به هم نزدیکند و نه از لحاظ عملی … شیخ علامه در آن جا تیمم بیان کرده (اگر روی سخن شما به آنجاست) و نه چیزی دیگر پس لطفا شما تفسیر نکنید فتوا تفسیر نمی خواهند …. و اما بخش دوم سخن شما که فرمودید : "آیا دست زدن به دست زن نیز سبب باطل شدن غسل میشه؟ " اگر منظورتان درباره جملات من ماحول فقه شوافع است فقط به نوع استدلال و قیاس شما باید خندید . :) 
      پاسخ شما در پس این پرسشهاست ؟ غسل چیست و احکام آن کدامند و چه موقوع لازم می گردد ؟ وضو چیست و احکام آن کدامند ؟ چه موقع واقع می گردد ؟ 
      مگر در دین شیعه مبطلات وضو غسل را هم باطل می کنند؟
      خب بگذریم اما در کل قبول داری که علامه حلی جواز تیمم بر باسن زن را صادر نموده ؟ اگر قبول نداری چرا؟ (لازم به ذکر است تفسیر به رای نکنید فقط پاسخ)

 4. سیاوش امیرشاهی

  سلام محقق عزیز
  من به جای استاد فاطمی پاسخ میدم.

  بله علامه تیمم بر مطلق اعضای بدن زن را جایز میداند. البته ایشان از سویی لمس بدن نامحرم و لمس عورت غیر زوجه و اماء را حرام میداند. اما این کار موجب بطلان وضو یا تیمم نیست !! (دقت کنید و فتاوای ایشان را در کنار هم بسنجید).

  اما …. !

  چه بسیار بزرگانی که مجبور بودند در مقابل تبلیغات مشتی احمق، شأن خود را پایین بیاورند و به یاوه گویی های آنان پاسخ دهدند. از جمله شخص شخیص پیغمبر خاتم که بنابر وظیفه مأمور بر بشریت بودند و باید با عاقل و جاهل گفتگو میکردند. و چه بسا در بسیاری زمینه ها مجبور بودند برای فهماندن حقیقت به افراد کم عقل  شخصاً احکام را اجرا کنند (با اینکه در ظاهر در بین عوام شخصیتشان خرد میشد اما مجبور بودند). مثلاً ازدواج پیامبر با زینب بنت جحش از همین قبیل بود که پیامبر برای زدودن افکار خرافی از سوی خدا مجبور به کاری شند که حلال بود ولی مشرکین خوششان نیامد !

  حکایت علامه حلی (که علماء هم وارثان انبیاء هستند) چنین هست. ایشان وقتی با فرد نادان و بدعتگذار مواجه شدند مجبور شدند برای خنثی کردن تبلیغات نادرست و ایستادن در مقابل بدعت، آن طور و به آن صورت فتوای خود را بیان کنند.

  مفتی بدعتگذار فتوا داد: دست زدن به زن (مانند دستشویی رفتن) وضو را باطل میکند !!!!

  علامه در مقابل این حرف نادرست پاسخ داد: دست زدن به بدن زن مثل دستشوی کردن نیست و وضو رو باطل نمیکنه ! (دفاع از جایگاه زن) حتی اگه کسی با خاک روی بدن زن (هرجایی) تیمم کنه هم تیممش درسته. این فتوا اولاً مثال هست و در ثانی علامه حد بالا رو گفته تا اون مفتی سنی حداقل به حد پایین راضی بشه.

 5. سلام بر شما دوست عزیز و گرامی آقای امیرشاهی
  قبل از هرچیزی تشکر بابت پاسختان ….
  دوست گرامی من هم نگفتم که علامه حلی همیشه لمس بدن نامحرم یا عورت کسی رو جائز شمرده فقط حرفم این بود که ایشان جواز تیمم را صادر نموده اند و روی سخن من کلی این است چرا ما دوست داریم سخنان بزرگان و علما را هر زمان خواستیم هرطور به مزاغمان خوش آمد تاویل کنیم … تفاسیری را بکار ببندیم که خود بدان آگاه نبوده اند سخن من تنها همین بود و هست و بس.

  و اینکه فرموده اید در هر دوره علما مجبور بوده و هستند فتاوایی داشته باشند که افراد نادان حقیقت را دریابند صحیح است گاهی چنین ایجاب می شود … اما در ادامه سخان شما باید بگویم که فتوای دست زدن به زن هیچ گاه به جهت افکاری همچون نجس بودن زن (آنطور که شما عنوان داشته اید) بیان نشده … و هیچ عالمی چنین ادعایی که شما عنوان داشته اید را نداشته و ندارد …. و اما اینکه فتوا جدال نیست احکام دینی و فقهی یک مذهب یا دین هستند پس اینکه عالمی قصد داشته باشد بدلیل ضدیت یا علیه فتوادهنده دیگری فتوای دهد هیچ گاه با هیچ عقل و منطقی صحیح در نمی آید و دوما اینکه چنین تقابلی جایش در کتب ردیه و کشف شبهه است نه کتب حکمی و فقهی … که مرجع مردم و راه شریعت هستن …. اگر واقعا ایشان چیزی که شما بیان می دارید صحیح است در کجا و کدام منبع یا سخن و گفتار شیخ علامه بدان اشاره شده است؟ دوست گرامی سخن شما تفسیر برأی است ….

  حکایت علامه حلی (که علماء هم وارثان انبیاء هستند) چنین هست. ایشان وقتی با فرد نادان و بدعتگذار مواجه شدند مجبور شدند برای خنثی کردن تبلیغات نادرست و ایستادن در مقابل بدعت، آن طور و به آن صورت فتوای خود را بیان کنند. شما می فرماید این فتوا مثال است کجای سخن ایشان بیانی از مثال بیان شده ؟!!!

  همان طور که گفتم جای تقابل و رد در کتب فقهی نیست دوست عزیز و در کل تفسیری که شما عنوان می کنید در هیچ جای کتب علامه نیامده اگر آمده و هست به من نشان بدهید لطفاً…

  کل حرف من یک سوال است … آیا من می توانم از فتوای علامه حلی تبعیت نموده و با از روی اندام زن(باسن ،فرج) تیمم نمایم یا خیر؟ مثلا با اتوبوس در حال سفر هستم وسیله خراب می شود و مکانی است که به هردلیل نمی توان تیمم کرد در این مورد می توانم بر روی بدن جنس مونثی که در ان اتوبوس است تیمم کنم یا خیر؟ چرا؟

   

 6. خدا رحمت کند علامه حلی را……

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئو