خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / مقایسه عدالت امام علی(ع) با شاهان
امام علی(ع)

مقایسه عدالت امام علی(ع) با شاهان

به قلم مدیر سایت
نمونه ای از رفتار عادلانه ی امام علی را در زمان حکومت او ـ که بخشی گسترده از کره ی زمین را شامل می شد ـ می آورم. امید که این رفتار با رفتار پادشاهان ایران باستان هنگام برخورد با اموال عمومی مقایسه شود.
مالى از اصفهان نزد على(ع) آمد. آن را هفت بخش کرد (چون کسانی که این مال به آنها می رسید هفت گروه بودند.) پس از تقسیم، قرص نانى در آن یافت. آن را [هم‏] هفت تکّه کرد و بر هر یک از آن هفت بخشِ مال، تکّه‏اى نان نهاد. سپس سرانِ گروه‏ها را فراخواند و میانشان قرعه انداخت تا تصمیم بگیرد نخست به کدام یک عطا کند.

یادآوری:
گویا دلیل قرعه انداختن میان سران گروه ها بخاطر این بوده که در آن برهه زودتر دادن مال به رئیس گروه را نوعی تبعیض تلقی می کردند و لذا حضرت به قرعه رو آورده است. تا این میزان ملاحظه ی عدالت یکی از ویژگیهای خاص امام علی(ع) است.

منابع
کتابهای اهل سنت:
تاریخ مدینه دمشق: ۴۲/ ۴۷۶، فضائل الصحابه: ۱/ ۵۴۵، الکامل فی التاریخ: ۲/ ۴۴۲، حلیه الأولیاء: ۷/ ۳۰۰، استیعاب: ۳/۱۱۱۳، الکامل، ۳ / ۳۹۹
کتابهای شیعه:
الغارات: ۱/ ۵۱، مناقب ابن شهرآشوب: ۲/ ۱۱۲

متن عربی
قَدِمَ عَلى عَلِیٍّ مالٌ مِن أصبَهانَ، فَقَسَمَهُ عَلى سَبعَهِ أسهُمٍ، فَوَجَدَ فیهِ رَغیفا، فَکَسَرَهُ عَلى سَبعَهٍ، وجَعَلَ عَلى کُلِّ قِسمٍ مِنها کِسرَهً، ثُمَّ دَعا امَراءَ الأَشیاعِ فَأَقرَعَ بَینَهُم؛ لِیَنظُرَ أیَّهُم یُعطی أوَّلًا.

همچنین ببینید

شستشوی لباس با ادرار گاو بخاطر آلودگی به مو! / شستن بدن با ادرار گاو به سبب نگاه ناخواسته به جنازه

به قلم ژان باتیست تاورنیه (Jean-Baptiste Tavernier ـ جهانگرد فرانسوی در عصر صفوی) فرستنده: حامد …

۴ نظر

  1. از اصفهان به کوفه قرص نانی فرستاده اند یعنی یک قرص نان که در شرایط فریز نشده بعد از یک روز خراب میشود پانزده تا بیست روز از اصفهان به کوفه در سفر بوده که امام علی این نان خراب شده و خشک شده را بین هفت نفر تقسیم کند .
    انکه از اصفهان نان میفرستد میداند نان در طول مسیر خشک و خراب میشود اما احتمالا از اعجاز امام علی بوده که جبرئیل به نگهداری نان پرداخته که خشک و خراب نشود و علی انرا به راحتی بین هفت قسمت تقسیم کند بدون اینکه خرد و ریز ریز شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code