خانه / شخصیت ها / اسلام شناسان / امام خمینی / انوشیروان در سخنان امام خمینی

انوشیروان در سخنان امام خمینی

در تاریخ ۴ آبان ۱۳۵۷:
«اینکه مى گویند «انوشیروان عادل» این از اساطیر است! یک مرد ظالم سفاکى بوده است، منتها شاید پیش سلاطین دیگر وقتى گذاشتند، به او گفتند عادل! و الّا کجایش انوشیروانْ عادل بوده است؟!» (صحیفه امام، ج ۴، ص ۱۶۱)

در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۵۷:
«ایران ما تقریباً بعد از اینکه زیر یوغ ۲۵۰۰ سال سلطنت بوده… و همه سلاطین بى استثنا- تقریباً بى استثنا- مردم خونخوارى بودند، حتى آنهایى که به عدالت معروفند. کسانى که اهل تاریخ هستند مى دانند که همان «انوشیروان عادل» چه آدمى بوده است و چه آدم ظالمى بوده است.» (صحیفه امام، ج ۶، ص ۱۷۳)

در تاریخ ۴ مهر ۱۳۵۸:
«همان که معروف به «انوشیروان عادل» است وقتى ظلمهایش را تاریخ مى گوید روى تاریخ را سیاه کرده.» (صحیفه امام، ج ۱۰، ص ۱۱۸)

در تاریخ ۹ آذر ۱۳۶۴:انوشیروان
«انوشیروان به خلاف آن چیزهایى که به واسطه شعرا و به واسطه درباریهاى آن وقت و موبدان دربارى آن وقت درست کردند، یکى از ظالمهاى ساسانیان است، و دنبال او یک حدیثى هم جعل شده است، و به حضرت رسول(ص) نسبت داده شده که: «من متولد شدم در عهد سلطان عادل انوشیروان!» این اولًا سند ندارد و مُرْسَل است، و ثانیاً کسانى که اهل تفتیش در امور هستند، تکذیب کردند این را و معلوم است که یک دروغى است که بستند. انوشیروان ظالم باید گفت، نه عادل.
در زمان انوشیروان چهار طبقه یا پنج طبقه ممتاز بودند، یعنى از هم ممتاز، علاوه بر خود دستگاه سلطنت با آن بساطى که داشته است؛ یک دسته هم شاهزادگان بودند و درباریها، اینها یک طبقه على حده ممتاز؛ یک دسته هم کسانى بودند که داراى اموال هستند و به قول آنها شریف زاده ها، آنها هم یک دسته ممتاز؛ یک دسته دیگر هم عبارت از آنهایى بودند که سران ارتش و امثال اینها بودند، آنها هم ممتاز؛ دسته آخر که نوع مردم بودند پیشه وران بودند، و پیشه وران باید کار کنند آنها بخورند تکلیف این بوده.
آنها آن طبقه بالا مالیات بده نبودند، به نظام هم نمى رفتند. در نظام باید طبقه پایین که پیشه وران بودند، مى گفتند اینها باید خدمت کنند، و مال اینها صرف بشود در آن طبقات دیگر؛ اینها به نظام بروند، اینها جنگ بکنند، اینها کارها را انجام بدهند، آنها بخورند. اجازه نمى دادند که این طبقه پایین تحصیل کند، ممنوع بود. این قصه در شاهنامه هم هست که پیش او شکایت بردند که بوذرجمهر پیش اش شکایت برد که هزینه کم شده است و ارتش محتاج به مئونه است، و در بین این طبقات پایین هستند اشخاصى که مال داشته باشند. بعد رفتند و پیدا کردند یک نفرى که حالا مى گویند کفشگر بوده، پیدا کردند و او گفت که: من مى دهم- به حسب نقل شاهنامه – من مى دهم لکن به شرط اینکه بچه من را اجازه بدهند درس بخواند. رفتند به او گفتند قبول نکرد، گفت: نه، ما نه پولش را مى خواهیم، نه اجازه مى دهیم، براى اینکه اگر اجازه بدهیم که یک آدم پایینى بیاید و درس بخواند، این آن وقت بعد مى خواهد دخالت کند در امور و این نمى شود. این عدالتى است که انوشیروان داشته است.
و در تاریخ ثبت است این جنایاتى که اینها مى کردند. و من گمان ندارم در تمام سلسله سلاطین حتى یک نفرشان آدم حسابى باشد، منتها تبلیغات زیاد بوده است…
عدالت گسترى انوشیروان مثل صلح دوستى رئیس جمهور امریکاست، و مثل کمونیستى شوروى است.» (صحیفه امام، ج ۱۹، ص ۴۳۳ ـ ۴۳۴)

همچنین ببینید

فردوسی شاهنامه

در شاهنامه نیست / زشیر شتر خوردن و سوسمار، عرب را به…

به قلم مدیر سایت دو بیت زیر را فراوان به فردوسی نسبت می دهند. در …

۳۰ نظر

 1. اگر ایران دست این ظالمان میبود تا ابد یک دانشمند یا بزرگی در علمی درتاریخمون ثبت نمیشد و همیشه باید دست به دامن دانایان کشور های دیگر مانند یونان میشدیم!!

 2. از طرف من به خمینی بگویید خودش آن جا بوده؟؟؟و الله اعلم

 3. اگر بخوایم شخصی منفی م یا مثبت جلوه بدیم کار سختی نیست ، امین از مشروب و الکل بیزار است ، امین سیگار نمیکشد ، امین اب دادن به گل ها رو دوست دارد ، امین گیاهخوار است و از ازار رساندن به حیوانات ناراحت میشود ، امین دوست دارد مردم کشورش در رفاه زندگی کنند ، امین کودکان را بسیار دوست دارد … امین یکی از محبوب ترین انسانهای کشورش است .
  به نظر شما امین چه جور ادمیه ؟(لطفا جواب بدید)
  باید نقاط ضعف و قوت انسانها رو کامل گفت ، مثلا همین امام خمینی دو کتاب نوشته که الان جزو کتابهای ممنوعه دست بی دینها میگردد ،اکثر مورخین مسلمان روایات فراوانی راجع به عدالت انوشیروان گفتن و کمتر به ظلم او اشاره شده ، شما اونا رو نمیبینید و فقط به شاهنامه چشم دوختید ، چرا یک موزخ عرب باید انوشیروان را عادل بنامد ؟

 4. ای مدیر ولد الصیغه …و تازه مسلمانِ سایت با تو ام. اره تو! با اون قیافه زشت و قبیحت با تو ام. اره با خودتم/ که مطمئنم یه کثافت به تمام معنای اطلاعاتی و …و عقده ای هستی که در رژیم نجس و غیر اریایی و ضد اریایی ولایت … داری جیره میخوری و تغذیه میکنی و بهت اجازه دادن تخم انگلی روو پخش کنی./ حوب گوش کن : میدونستی بودن عقیده ماسونی شیعه امام زمانی و وجود نژاد پَست های عراقی و لبنانی شما سیِّدها ، در بین ملت باستانی ایران تهدید بسیار خطرناکه؟ درسته تشُیع و واخوند رافضی چند قرنه در ایران رخنه کرده و پشت اهل بیت و اسلام قایم شده بود و اما تا چند دهه اخیر که شماها را به قدرت نیاورده بودنــــــــــــــــــــــــــــــــد ، پراکنده و بی ریشه و دسته دسته بودین و مسلمین موحد و بخصوص ایرانیان متوجه خطر انگل نشدند و فریب ظاهر خوردند …و اصلن شک نکن که فقط همین کافیه امثال من (که خیلی زیادیم )به این نکته بسیار بسیار جدی پی ببریم و بیایم بهت پیام رو برسونیم که گلوله سرت رو هدف گرفته. باور کن. باور کن حرف من رو // منتظر ما باش اطلاعاتی …یه سری بسیجی و پاسدار که کشته بشن ما بقی بسیجی ها و طلبه و پاسدارها بیدار میشن و به مردم میپیوندن و این مکانها تبدیل به بهترین دانشگاههای ایران و و مرکز تولید خرَدپاک و احیای نژاد اریایی خواهد شد/الان میخندی ولی اون لحظه نمیخندی و چیزی به خاطرت میاد. / قول بهت میدم سیِّد !!// فصل شما تموم میشه // قول بهت میدم

  قول بهت می دمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 5. اینطور که تو که تو میگی انگار تو کشور خودمون که دم از اسلام میزنند ادم کشویو حق خوریو ارباب ورعیتی ودزدیو هزارتا کثیف کاری وجود نداره خامنه ای اگه راست میگه کشور خودشو جمع کنه گذشته ها گذشته

 6. این همه چرتو پرت نوشتی بزار تا جوابتو بدم تو ایرانی که همش دم از اسلامو پیرو پیغمبر میزنند اگه راست میگن چرا این همه دزدیو ارباب راعیتی وفسادو هزارتا کثیف کاری دیگه هست نه اینکه الان ما داریم تو بهترین شرایط دنیا زندگی میکنیم نه یا ی عده مفت خور عوضی نشستن اون بالا و دارن با اسم خدا واسلام جیب مردم بدبختو خالی میکنن ودر اخرم براب تو متاسفم که اصلیت خودتو فراموش کردی یا شایدم اصلا اریایی نیستی.

 7. ایت الله خمینی یک روحانی اسلامی شیعه بوده نه تاریخ دان هر کس باید در حد تخصص خودش حرف بزنه این مثل اینه که یک کارمند بانک بیاد درباره پزشکی و بیماری های صعب العلاج اظهار نظر کنه در ضمن ایت الله خمینی برای این حرفشون هیچ سند ذکر نکردن.

 8. به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد
  حدیث ها با اسناد قوی از پیامبر اسلام ص
  در کتاب معروف اسلامی بحار الانوار جلد ۱۵ صفحه ۲۵۰ و کتاب مناقب جلد ۱صفحه ۱۷۲ حدیثی از پیامبر اسلام نقل شده که فرمود:«ولدت فى زمن الملک العادل ‏انوشیروان‏» در زمان پادشاه دادگر یعنى انوشیروان متولدشدم. طبق این حدیث، پیامبر اسلام انوشیروان ساسانى رابه عدالت‏ستوده،و دادگر و عادل بودن او را گواهى داده است….

  • مدیر سایت

   لطفا کوتاه بنویسید

   http://www.raherasti.ir/5383

  • با سلام و احترام…

   یک سوال از شما: شیعه ی ملی گرا یعنی چه؟

   امام خمینی کبیر فرمودند ملی گرایی اساس بدبختی های مسلمین است.
   عاشورا، قیامی ضد ملی گرایی است.
   ما ملی گرا نیستیم.
   و ده ها جمله دیگه در این مورد…

   حتی اگر منظور شما از ملی گرایی، حب وطن در چهارچوب اسلام است، اولا این دیگر ملی گرایی نیست و ثانیا این را شما می فهمی. وقتی این اسم را تبلیغ میکنی، همه که منظور شما را نمی فهمند. ممکن است گمان کنند ملی گرایی و اسلام قابل جمع هستند…

   البته قصد جسارت نداشتم و ندارم.
   موفق باشید…

 9. بخشی از پهلو دوم تاج خسرو انوشیروان دادگر:خود را در جوانی نیکنام کنید خویشتن را به راست کرداری و درست کفتاری آواز نمایید
  سرچمه:کتاب شاه سخن ها ص۱۲۹

 10. چرا تو اسلام هر کی بیشتر دروغ بگه و آدم بکشه ، میشه امام ؟
  بالاخره چه کسی کشورو ویران کرد و قبرستانهارو آباد ؟
  شاه یا امام خمینی ؟
  کدام کوخ نشینها و مستضعفین رو بیشتر و زیر پا له کردن ؟

 11. درود بر شما
  اقای خمینی اظهار کرده اند در بین تمامی سلسله ها هیچ کدام از پادشان ایران باستان ٱدم حسابی نبوده اند !!!!!!
  در طول هزاران سال سلسله های پادشاهی و صدها پادشاه یک نمونه انسان با کفایت و لایق در این مدن طولانی نبوده است ؟؟؟؟
  انصافا صحبت ایشان دارای استدلال منطقی و دلایل عقلی می باشد ؟
  ضدیت شدید ایشان و مخالفت با فرهنگ درخشان ایران اریایی از کلام و بیانات ایشان و طرفدارانش موج موج می زند .
  پادشاهان بسیار شایسته ای مانند داریوش شاه کبیر و عباس شاه کبیر و نادر شاه کبیر که برای حفظ تمامیت ارضی ایران مقدس سالها به مبارزه با همسایگان و تجاوزگران به حریم پاک ایران اریایی جانانه مقابله کرده و گوشه ای کوچک از این سرزمین پاک را به بیگانگان تقدیم نکردند خدای ناکرده بی عرضه و نالایق بودند ؟؟؟؟
  اگر آقای خمینی تاریخ دان و تحصیلکرده ی این رشته هستند و به ساحت پادشاه کبیر ایران جناب شاهنشاه انوشیروان عادل تهمت قتل و شکنجه و بی عرضگی و ستم داده اند سند متقن و دلیل محکمی ارائه بفرمایند !!!»
  صرف نقل قول از برخی مورخانی که ضدیت آشکار با فرهنگ درخشان ایران باستانی را دارند نمی تواند دلیل محکم و قابل قبولی باشد .
  یک نمونه کوچک می توان به سخنان و بیانات اروپایی ها که به ایران در زمان شاهنشاه عباس شاه کبیر سفر کرده و عظمت و شکوه ان دوران را ذکر کرده اند اشاره کرد که با حسرت توان قیاس اصفهان با شهرهای اروپایی شان را نداشتند .
  یا حضرت زرتشت

   • درود بر شما
    پس دلیل محکم و متقن شما و اقایان خمینی و خامنه ای و شاملو و مطهری و شریعتی و مخالفان فرهنگ درخشان پارسی شاهنامه ی فردوسی می باشد …..
    پس هیچ سند متقن و محکمی بر اثبات تهمت و بهتانی که به پادشاه کبیر ایران جناب شاهنشاه انوشیروان عادل وارد کردید ندارید و تنها از روی سروده های شاهنامه این شخصیت قدرتمند ایران باستان را مورد ترور شخصیت و اتهام های ناجوامردانه قرار داده اید .
    این هم برگ زرین دیگر بر درخشش و فروغ فرهنگ گران سنگ ایران آریایی پاک که مخالفانش از اراِئه ی سند تاریخی و صحیح برای بد چلوه دادن ان عاجز می باشند .
    یا حضرت زرتشت

 12. جایگاه زن در اسلام از زبان یک مجتهد اولاد پیغمبر

  https://youtu.be/iP7uzHdJZgw

  • مدیر سایت

   گاهی شخص داره نقل قول میکنه اما در اثر تقطیع، بیننده را به اشتباه می اندازند. مثلا داره انتقاد میکنه از یک نویسنده که: فلانی در کتابش چنین نوشته. اما جمله ی «فلانی…» را حذف کرده اند. چطور ممکنه یک شخصی در این موقعیت، به خود زنان چنین بگه؟!

 13. شما مشت عرب تازی هستید که منطق شما این قبل از اینکه اسلام بیاد به ایران اصلا ایرانی وجود نداشته و قسمتی از مردم لوط در ان زندگی میکردند و موقع که پیامبر اسلام با تازیان رهسپار این سرزمین شدند به یکباره به اذن خداوند مثل قارچ ایران از زیر زمین بیرون امد و امام بساط عدالت رو در این سرزمین تازه پیدا شده بنا نهادند…!!!! بهتر بگم شما اعراب که الانم راس حکومت مردم پارس نشستید بهتر در مورد همون فرهنگ و دین و کشور و اجداد خودتون سخن بگویید چون اجداد ما اینقدر رتبه بالاتری از شما دارن که گفته های شما رو اندازه دمپایی پاهای خود بحساب بیاورند هر چه می خواهد دل تنگت بگو شما مشت تازی بد اصل هستید و شاعر هم میگه اصل بد نیکو نگردد انکه بنیادش بد است شما هر چه هم واسه خودتون تبلیغ کنید نژاد پست خداوند هستید و درست هم نمی شوید همانگونه که صدو بیست چهار هزار پیغمبر نتوانستند شما رو ادم کنند و فقط یک زرتشت مردم ایران به راه راست هدایت کرد

  • مدیر سایت

   شما هنوز نمی دونی که پیامبر اسلام(ص) به ایران نیامد

  • قبل از اینکه کامنت بنویسید کمی تحقیق کنید بعد کامنت بنویسید.
   ۱-در زمان عمر به ایران حمله شد و هیچکدام ار معصومین در جنگ با ایران شرکت نکردند.
   ۲-ما هم مثل شما از آن اعرابی که در ایران جنایت انجام داده اند بدمان می آید .
   ۳-قوم حضرت لوط در شهری در فلسطبن اشغالی زندگی می کردن نه ایران.
   ۴-هیچ مسلمانی نیست که بگه ایران قیل از اسلام وجود نداشته.
   ۵-زرتشت تنها پیامبر ایرانی نبود حضرت دانیال که در شوش دفن هستند و حضرت حزقیال که در تویسرکان دفن هستند.
   ۶-صد بیست چهار هزار پیامبر فقط برای اعراب نیامدن بلکه در هر کجای جهان که قومی بوده خداوند پیامبری برای آن قوم می فرستاده است.
   ۷-برای ما اصلاً مهم نیست که اجدادمان عرب هستن یا فارس چون برخلاف شما ما اصلاً نژاد پرست نیستیم ولی شما که برایتان مهم است آیا آزمایش دی ان ای داده اید که فکر می کنید ایرانی هستید.
   ۸-اگر هم یک مشت عرب زاده در راس حکومت مردم پارس نشسته اند مگر همین مردم پارس وقتی حکومت در دستشان بود در زمان ساسانیان چه کردند ازدواج با محارم……همین یک مشت عرب زاده امروز جلوی صهیونیسم جهانی ایستاده اند.

 14. علی عجب جکی گفتیا
  نژاد پست خداوند ؟ معلوم هست که خدای واقعی را نشناختی
  مگه مجبوری با اسم عربی پیغام بگذاری یک اسم اصیل ایرانی میگذاشتی
  مثل هخا یا هووخشتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code