خانه / قرآن و حدیث / حدیث / اهل کتابِ بی کتاب!
گات ها

اهل کتابِ بی کتاب!

به قلم مدیر سایت
نداشتن کتاب آسمانی و ابهامهای فراوان در مورد این دین و پیامبرشان سخنی تازه نیست. از روایات اسلامی نیز استفاده می شود که در سده ی نخست اسلام نیز دین زرتشتی را بدون کتاب آسمانی می دانستند و در نظرشان مبهم بوده است هرچند به دلیل فراوانی جمعیت زرتشتیها کاملا شناخته شده بودند.

احادیث:
ـ شخصی در جمع از امام علی(ع) پرسید: زرتشتیان دارای کتاب آسمانی نیستند و پیامبری نداشته اند پس چرا از آنها جزیه گرفته می شود؟ (نباید به آنها اجازه فعالیت داد) امام فرمود: بله، خداوند بر آنها کتاب نازل کرد و پیامبری را برای آنها فرستاد تا اینکه یک شب پادشاهی از آنان در حال مستی با دخترش آمیزش کرد (طبق روایتی دیگر با خواهر و مادرش آمیزش کرد) صبح مردم خبر شدند و به عنوان اعتراض مقابل درب کاخ تجمع کردند.
شاه عمل خود را چنین توجیه کرد که فرزندان حضرت آدم هم با یکدیگر ازدواج کردند (به این صورت ازدواج با محارم را جایز دانست) مردم نیز پذیرفتند. پس از این قضیه خداوند، علم و کتاب الهی را از آنها گرفت. (توحید شیخ صدوق، ص ۳۰۶)

ـ مشرکان مکه از پیامبر(ص) تقاضا کردند از آنها جزیه بگیرد و اجازه بت پرستی به آنها بدهد. حضرت فرمود: من جز از اهل کتاب جزیه نمی‏گیرم. آنها در پاسخ نوشتند: تو چگونه چنین می‏گویی در حالی که از مجوس منطقه‌ی هجر جزیه گرفته‏ای؟! پیامبر(ص) فرمود: مجوس پیامبری داشتند و کتاب آسمانی، پیامبرشان را به قتل رساندند، و کتاب او را آتش زدند. (وسائل الشیعه، ج ۱۱، ص ۹۶)

ـ امام علی(ع): مجوسیان اهل کتابند اما امر آنها مندرس و زائل شد. (مستدرک الوسائل، ج ۱۱، ص ۱۰۱)
ظاهرا مراد این است که همه چیز آنها از بین رفته است.

ـ یکی از زرتشتی شناسان با استناد به بعضی روایات، برای زرتشتیان کتاب آسمانی قائل نبود و دین آنها را دینی الهی نمی دانست زیرا پیامبر اکرم فرمود: به همان صورت که با اهل کتاب رفتار می کنید، با زرتشتیان رفتار کنید. (من لایحضره الفقیه، ج ۲، ص ۵۳)
او از این روایت نتیجه گرفت که زرتشتیها اهل کتاب نیستند و بخاطر مصالحی گفته شده که مانند اهل کتاب با آنها رفتار شود.
اما با توجه به روایات دیگر، حضرت محمد(ص) می خواهد بفرماید: هرچند آنان در حال حاضر کتابی ندارند، اما با آنها رفتار اهل کتاب را داشته باشید؛ زیرا یهودیان و مسیحیان کتاب آسمانی، هرچند آمیخته با صحیح و سقیم، داشتند. به عبارت دیگر حضرت خواسته بفرماید که آنان «اهل کتاب بی‌کتاب» هستند.

همچنین ببینید

آیا مسلمانان اوستا را از بین بردند؟

به قلم دکتر عبدالحسین زرین کوب یکی از بحث های مطرح این است که چرا …

۲۰ نظر

 1. این حدیث و دیگر احادیثی که رو کردیدساخته ذهن مخرب شماست!برای صحت و وجود این به اصطلاح حدیث لطفا مدرکی بیاورید تا من یکی شاید قانع شوم.

 2. بله دیده بودم!کتابها که معتبر هستند.ولی اقای فاطمی یک پرسش از شما دارم.ایا شما قبول دارید که ما مسلمانان حدیث جعلی هم داریم یا خیر؟

  • مدیر سایت

   شما کسی هستی که به نقل دکتر فرهنگ مهر (که اکنون زنده است) که از هزار و چهار صد سال پیش خبر میده اعتماد می کنی اما وقتی به کتابی می رسی که تنها از دویست سیصد سال قبل خبر میده، می گی: حدیث جعلی داریم! این همه دقت از شما بعیده!

 3. بحث را نپیچانید لطفا!!ایا حدیث جعلی داریم یا خیر؟؟؟

  • مدیر سایت

   بله، حدیث جعلی داریم. اما وقتی نگاه تاریخی می کنیم، در صحت مطلب دقت می کنیم اما نه آن دقتی که در فقه می شود. اگر بخواهید اینگونه دقیق برخورد کنید، باید فاتحه ی همه اخبار مربوط به قبل از اسلام خوانده شود مگر چیزی از طریق قرآن و احادیث صحیح نقل شده باشه.
   بحث در اینجا زیاده اما فرصت پرداختن به همه چیز نیست

   • اقای مدیر هرجا و هرزمانی که حدیثی نقل میشه واجبه که به همان اندازه که در فقه دقت میشه برای اگاهی از صحت اون حدیث دقیق شد ،حالا چه از نگاه تاریخی باشه چه اجتماعی چه هر نگاه دیگری چرا که هر عمل اشتباهی که بر اساس اون حدیث سر بزنه میتونه مخرب شخصیت و اعتقاد گوینده اون باشه

 4. از قدیم گفتند:قربان ادم چیز فهم.پس میشود کتاب معتبر باشد ولی برخی مطالبش از روی ناکجا اباد نوشته شده باشد.این بستگی به سواد تاریخی و وجدان بیدار نویسنده میتواند داشته باشد.درضمن اسلام دین بزرگیست با این چیزها کوچک نمیشود.!!!خوشبختانه من قانع شدم.

 5. باسلام
  درکتاب زهر الربیع.سیدنعمت الله جزایری.زرتشت را ایرانی نمیداند.بلکه از بنی اسرائیل وشاگردحضرت یوسف علیه السلام میداند.که بخاطر ناخلف بودنش.او را نفرین کرده واز پیش خود میراند. وهیچ یک از اسباط دیگر او را تحویل نمیگیرد تااینکه به بلخ میرسد.وجریان ازدواج با محارم را متوجه میشود.به نزد شاه رفته.وافسانه ی ازدواج فرزندان حضرت آدم را بیان کرده.ازاین رو مقرب درگاه پادشاه میشه.
  در کتاب ارشاد.شیخ مفید زرتشت را افسانه دانسته.ومیگوید دوستان حلاج.همچون مجوس برای فرد موهومی بنام زرتشت.معجزه میتراشند.
  شیخ سهروردی.که از بزرگترین زرتشتی شناسان هست.وحکمت اشراقش را برمبنای.فلسفه ی مجوس به رنگی اسلامی در میاورد.زرتشت را پیامبر نمیداند.بلکه یک حکیم.دانسته
  اما احادیثی که نقل کردید.جعل بودنشان مشخص است.ودلیل این حرف هم در قرآن میباشد.که مکررا اهل کتاب معرفی شده اند.ولی مجوس بعنوان اهل کتاب ذکر نشده اند.بلکه در کنار مشرکان قرار گرفته اند.مخصوصا در دوآیه ی مکرر.که در اولی بیانی ازمجوس نیست و در دومی آنها را هم ردیف مشرکین یاد کرده.خدای عزوجل.
  ولی چون روش شما متاسفانه یکی به نعل زدن ویکی به میخ.برای اثبات حقانیت اسلام.حاضر به هر مداهنه ای هستین..ولی غافل از این هستید.که دین اسلام دین الله است و او حافظ دین وقرآنشه.

  • «ان الذین امنوا و الذین هادوا و الصابئین و ا لنصاری و المجوس و الذین اشرکو ان الله یفصل بینهم یوم القیامه» (حج، آیه ۱۷).
   در این آیه مردم به سه گروه تقسیم شده‌اند: ۱. مؤمنان ۲. اهل کتاب: یهود، نصاری، صائبان و مجوسان ۳. مشرکان، این سه فرقه با ذکر اسم موصول الذین از هم جدا شده‌اند ولی چهار گروه اهل کتاب با حرف وصل به هم پیوسته‌اند، بنابراین مجوس از مشرکان مجزا شده و در ردیف یهود و نصاری و صابئان قرار دارند، به نوشته علامه طباطبایی این آیه دلالت و یا حداقل اشعار دارد بر این که مجوسیان اهل کتابند زیرا در این آیه و سایر آیاتی که صاحبان ادیان آسمانی را می‌شمارد در ردیف آنان و در مقابل مشرکین به شمار آمده‌اند، به امید روزی که پیروان همه ی ادیان به دین مبین اسلام درآیند، و تمام بشریت برادران و خواهران دینی هم شوند. ۱۹ آل عمران: ان الدین عند اللّه الاسلام و ما اختلف الذین اوتوا الکتاب الا من بعد ما جاءهم العلم بغیا بینهم و من یکفر بایات اللّه فان اللّه سریع الحساب ( در حقیقت، دین در نزد خدا همان اسلام است، و اهل کتاب در آن اختلاف نکردند مگر پس از آن که به حقّانیت آن پى بردند، آن هم به خاطر حسد و رقابت میان خوی، و هر که به آیات خدا کافر شود [بداند که‏] خدا سریع الحساب است.)

 6. قرآن خودمفسر ومبین خود است.نه به حرف شخصی که کوروش رو ذوالقرنین دونسته.یاتوجیه؛ افرادمعلوم الحال.
  إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَالَّذِینَ هَادُواْ وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِینَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ.بقره۶۲
  پس بهتره.بجای مغلطه وسفسطه.حق را فهمیدوپیروی کرد.
  توضیح المسائل های قبل از انقلاب.اهل کتاب را۳تامیدانستن.ولی درتجدید چاپ بعداز انقلاب.تبدیل به۴تا شدن.که این امرتحت لوای فتواهای مصلحتی وسیاسیه.
  ۱-قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ لَسْتُمْ عَلى‏ شَیْ‏ءٍ حَتَّى تُقِیمُوا التَّوْراهَ وَ الْإِنْجِیلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَیْکُمْ مِنْ رَبِّکُمْ:مائده۶۸قرآن خودمبین اهل کتابه.
  ۲تفسیر المیزان – خلاصه
  (ان الذین امنوا و الذین هادوا و الصابئین والنصاری والمجوس والذین اشرکوآ ان الله یفصل بینهم یوم القیمه ان الله علی کل شی ء شهید): (همانا کسانی که ایمان آوردند و آنها که یهودی شدند و صابئی ها و نصاری و مجوس و کسانیکه شرک ورزیدند، خدا در روز قیامت آنها را از یکدیگر جدا می کند همانا خدا بر همه چیز گواه است )
  از تفسیر میزان هم ترجمه اش را گذاشتم.که با تفسیرشما علامه ی دهر وآزاداندیش متفاوته.
  ۳بهتره بجای مغلطه وسفسطه.حقیقت را شناخت وپذیرفتکه مومنان.سوای دیگران ذکر شده اند

  • دوست عزیز کی خواست مغلطه و سفسطه کنه، آیه ای که من آوردم خیلی واضح بود نیازی به مغلطه یا سفسطه نداشت، تازه ما که با هم دعوا نداریم، میخواهیم بفهمیم حق چیه، اگر دقت کنی من هم مومنان رو جدا کردم، لطفا یکبار دیگه نظرم رو با مهربانی و دید باز بخون اصلا بحث سر مشرک بودن یا نبودن اهل کتاب نبود، امیدوارم برای مقابله ی با این باستانگرایان افراطی خشک مغز خودمان دچار افراط نشویم. باتشکر

 7. آقای آزاد اندیش.قرآن خود مبین اهل کتاب هست. وبه چه کسانی میبایست اهل کتاب گفت.شما پیرو همان باستان پرستایه احمق.همان حرفها رو تکرار کرده اید.وبه قومی فاسد ومشرک وبت پرست وخونخوار ووحشی.اهل کتاب گفته اید.حرف اینه وقتی می خواین بابت اثبات حرفتون از قرآن مایه بذارید.جز سفسطه ومغلطه .وجود نداره.همچون باستان پرستایه به ظاهر مسلمان.

  از دید قرآن . اهل کتاب. اینها هستند.

   و لو انّهم اقاموا التّوراه و الانجیل و ما انزل الیهم من ربّهم لاکلوا من فوقهم و من تحت ارجلهم منهم امّه مقتصده و کثیر منهم ساء ما یعملون . … – سوره مائده – ۶۶

  قل یا اهل الکتاب لستم على شی‏ء حتى تقیموا التوراه و الانجیل و ما انزل الیکم من ربکم و لیزیدن کثیرا منهم ما انزل الیک من ربک طغیانا و کفرا فلا تاس على القوم الکافرین . – سوره مائده – 68 "

  درضمن.سوره مائده۱۱۳ همین سوره نازل شده بر پیامبر عظیم الشان هست.یعنی در اواخر۲۳سال تبلیغ شان.دراحکام وامور ودین.

   

 8. ببینید داستان شما و منطق حق بجانب شما جالب است.چطور اگر این دین زرتشت را خدا فرو فرستاده پس پیغمبرش را محافظت نکرد؟و چطور جلوی مثلا کج روی را در آن نگرفت؟نکند اصل روایت علی نادرست و کذب است پس در این صورت به روایات دیگر چگونه اطمینان توان کرد؟پس خدا نمیتواند در دینی که برای هدایت مثلا بشر فرستاده نفوذی-کرامتی -مددی رساند؟آری یا نه؟فقط به پیامبر شما محمد مدد میرساند؟پس خداوند عادل نیست؟البته من یافته ام که شما پیرو فسلفه سوفسطایی هستی کسانی که فقط با حرف و گفته و بحث کار میکنند و میتوانند حق را باطل و باطل را حق جلوه دهند و این سفسطه و مغلطه است .

  • مدیر سایت

   بنا نیست همه چیز بصورت غیرعادی پیش برود. اگر اینطوره باید بگید چراانسان گمراه وجود داره؟ چرا خدا باید افرادی رابیافرینه که راه خطا برن؟ کاری کنه که هیشکی خطاکار نشه

 9. شاهین والی زاده

  چرا نظرات مخالفان عقاید خود را که با منطق سخن میگویند را چاپ نمیکنید.این نشان ترس و ضعف شماست.چطور خودتان همه جور فضولی و توهین به ادیان اقلیت خصوصا زرتشتی ایران میکنید؟ به شما چه که زرتشتیان چه اند و چون؟این دین خوشت بیاید یا نیاید در قانون اساسی تثبیت شده و نماینده دارد.همچنین زرتشتیان قدیمیترین مردم این کشورند که حق آب و گل دارند.آن زمانی که اجداد تازی شما در حجازچطور به خود حق میدهی فضولی کنی در کار غیر؟تنها چیزی که داری و مانور میئهی ازدواج با محارم در ۲۰۰۰ سال پیش است که قابل اثبات نیست.در کل ۱۰ازدواج اینگونه در تاریخ نیست که آن هم منتسب از دشمنان ما یا تحریف کتب ماست.ولی در قرن ۲۱ حالا که چه؟میخواهی شمار تجاوز به نوامیس در ایران از سوی شیعیان ۱۲ امامی بخصوص شهر قم را برایت ردیف کنم؟بعد ۲۰۰ سال خیال میکنی میتوانی فرهمگ ایرانشهری ما را نلبود کنی.تازیان و اسمندر و چنگیز نتوانستند فرهنگ ایرانشهری را به کل نابود کنند و ما مثل مصر و سوریه و بلاد آفریقا عرب نشدیم.حتی شما که تازی زاده هستی نیز اکنون به زبان فرس سخن میگویی.هر چه بیشتر در تخریبت غور کنی مردن بیشتر به فرهنگ ایرانشهری مایل میشوندودر پایان آنکه زرتشت و اوستا و گاتاها منهای بحث دینی و مینوی که عرب معنوی خواند،فرهنگ و شناسنامه ما ایرانیان است و تازه دارد اکنون که دست ادیان براهیمی رو شده تازه دارد خود را پیدا میکند.نابود باد بدخواه زرتشتی دین.ریشه اش بسوزاد بد سخن اشموغ که کارش دورویی و دین فروشیست.ایدون باد.ایدون ترژ باد.

 10. در روایتی از امام علی(ع) آمده است که برای مجوسیان کتاب وجود دارد
  وسائل الشیعه، ج ۱۱، ص ۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code