خانه / ایران / ایران باستان / ساسانیان / رهبری از جنایت انوشیروان می گوید / کشتار ده ها هزار نفر برای انتقام از یک نفر!

رهبری از جنایت انوشیروان می گوید / کشتار ده ها هزار نفر برای انتقام از یک نفر!

انوشیرواناز بیانات مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۳۸۰/۸/۱۲ :
«یک روز هم پیدا مى ‏شود که همین انوشیروان‏- که سعى کردند اسم او را عادل بگذارند- به ‏خاطر یک کینه شخصى از دوره جوانى، در یک روز ده ها هزار مزدکى را به قتل مى ‏رساند! نقل مى ‏کند که در دوره جوانى، پدرم- قباد- گفت به پاى مزدک بیفت (چون قباد، مریدِ مزدک بود)؛ هنوز بوى گند پاىِ مزدک در شامّه من هست و اکنون که به سلطنت رسیده‏ ام، انتقام مى ‏گیرم؛ نه از خودِ مزدک، از ده ها هزار مزدکى!»

منبع:
نرم افزار «حدیث ولایت» (متن کامل بیانات، سخنرانى ها، خطبه ها، مصاحبه ها و دیدارهاى مقام معظم رهبرى از شهریور ۱۳۶۶ تا آذر ۱۳۹۰)

همچنین ببینید

پرویز رجبی

وحشی گری در عصر هخامنشی

از سخنان دکتر پرویز رجبی «ایرانی هایی در زمان هخامنشی داریم که برای شاه آدم …

۲۶ نظر

 1. دادگر و عادل لقبی نیست که زرتشتیان یا ایران پرستان امروزی به انوشیروان داده باشند ، خود مسلمانان (تقریبا همه مورخین مسلمان از عرب و ایرانی) این لقب را به ایشان داده اند ، کریستین سن مینویسد :
  “در روایات شرقی خسرو اول نمونه دادگستری است و مولفین عرب و ایرانی حکایت بسیار در وصف جد و حهد او برای حفظ عدالت نوشتند” (کریستین سن ص۴۹۷)
  “مورخین شرقی نه فقط خسرو را عادل ترین پادشاه دانسته اند بلکه او را نمونه رحمت و جوانمردی نامیده اند ” (کریستین سن ص ۵۰۲)
  مسعودی مورخ شیعه بود که داستان پیرزنی را تعریف کرد که چون ملکش را به خسرو نفروخت خسرو خانه اش را در میان کاخش نگاه داشت و موجب زشتی کاخش شد ، جاحظ و ثعالبی و طبری و ابن اثیر و نظام الملک …زرتشتی یا پاچه خوار درباری انوشیروان نبودند که بفرمایید برای پوب انها را نوشتند ، اگر ایرانیان به پادشاهان خود تفاخر میورزیدند و در وصفشان دروغ میگفتند عرب ها چرا مینوشتند ؟

  • اصلا بحث نداره فردوسی در شاهنامه در حکایت کفشگر و انوشیروان بسیار زیبا درباره اختلاف طبقاتی گفته.
   جدای این خواندن و نوشتن تو دوره ساسانی فقط برای بچه های بالا بوده که خیلی معروفه؟!از این مطلب آگاهی نداشتین که انوشیروان رو دادگر می نامید؟

   • بسیار درست است .چرا که پس از آن از او مپرسند که این کژی چیست؟ که میگوید این کژی از هر راستی راستر است .

   • آن کفشگر، یک کفاش ساده نبود… کسی بود مثل رییس کارخانه آدیداس!… او میخواست پسرش را از پیشه ای به پیشه ای دیگر ببرد که در آن تحصیل نکرده بود…پیشه دبیران… تا بتواند بعد ها از مالیات قسر در برود.

 2. اناهید درود بر تو نظرت درست است من هم در کتب معتبر اینگونه خواندم گرچه دیگران نفی میکنند!!!

 3. آره شما راست میگویید متاسفانه این مسلمانان هستند که دین و تمدن زرتشتی و باستان ایران را زنده میکنند وگرنه خود زرتشتیان کاری به این چیزها ندارند. مثال :
  ۱_رضا ومحمدرضا پهلوی مسلمان احیاکننده دین زرتشتی
  ۲_ابرهیم پورداود مسلمان احیا کننده دین زرتشتی
  ۳_هاشم رضی مسلمان عاشق زرتشتی
  ۴_شهزادی مسلمان مدافع زرتشتی
  ۵_معاون دورییس جمهور حال وقدیم مسلمان حامی مکتب ایرانی وزرتشتی
  ۶_مامون به ظاهر مسلمان کسی که به زرتشتیان اجازه ی نشر افکار وکتبشان راداد
  ۷_دکتر معین مسلمان مدافع زرتشتی
  ۸_خیلی از افراد در شعوبیه مسلمان احیا کننده زرتشتی
  ۹_عبدالله مبلغ ابادانی مدافع زرتشتی
  ۱۱_مسیحیان اروپایی احیا کننده ومترجمان کتب اوستایی وزرتشتی.

 4. استدلالها ومنطقهایی که زرتشتیان برای مقابله با مسلمونا بکار میگیرند داخل کل تاریخشون وکتب اوستا و….بیسابقه است .ودقیقا مشابه منطق اسلامی است .

  این دیگه ثابت شده است که این نوزرتشتیان وزرتشتیدوستان هستند که دایما سعی میکنند عرفان و مباحث زرتشتی را به منطق و مباحث اسلامی جور ویکی نشان بدهند . ومثلا ثنویت زرتشتی را با مباحث اسلامی تطبیق کرده وازدل ان توحیدخارج کنند مثل شهرستانی در النحل.

  بقول معروف دایه دلسوزتراز مادر شدن

 5. شما هر گونه که میخواهید تجزیه تحلیل کنید!واقعیت ها روزی مشخص خواهند شد.

 6. البته حقایقی هم هست که باید گفته بشه :
  مثلا اگر پهلوی هنوز بود کشور ما پنجمین قدرت برتر جهان بود جداازمسایل فرهنگی ..
  ببینید کارمون به جایی رسیده که یه کشور کوچولو بایه فرهنگ کوچولو بایه زبون و مردم وتاریخ خیلی کوچولو مثل اذربایجان یا عربای خلیج و….واسه ی ما دم تکون میدند.

  به نظر من حوزه علمیه و علمای اسلامی داخل بحث کوروش کبیر همان ذوالقرنین و یا حضرت زرتشت علیه السلام ویاخدمات ایرانیان به اسلام که هیچ قوم کوچولویی مثل اذری وعرب نکردندویا زبان فارسی زیبا رابه مردم نمیشناسانند .
  من مسلمانم شیعه عاشق اهل بیت عربی ودشمن صدام و ابوسفیان عربی عاشق حافظ وزردشت فارسی ودشمن خسروپرویز وپهلوی فارسی .

 7. متاسفانه روایت ایشان تحریفی از یک روایت است که اصل روایت هم سند و پایه و اساس درستی ندارد . ابن اثیر در تاریخ کامل روایت می کند که مزدک پس از حکم مردمان به اشتراک زنان دست روی همسر قباد و مادر انوشیروان گذاشت . انوشیروان پای مزدک را بوسید تا او را از این کار بازدارد و موفق هم شد . داستان بوی پای مزدک و بقیه قصه هم روایت ابن اثیر است . لذا روایت اجبار کردن قباد انوشیروان را به بوسیدن پا هیچ سند و مرجعی ندارد . اصل ادعای اشتراک زنان و روایتهای کتب عربی هم در خصوص این موضوع قطعی نبوده و منابع پهلوی و خدای نامه ها چنین داستانی را نقل نکرده اند . فارغ از پرداختن به این داستانهای هزار و یک شبی آنچه قطعی است مخالفت بنیادین انوشیروان با آموزه های مزدک است چنانکه هرگز حتی در زمان پیروی پدرش از مزدک تن به دین او نداد . پس برای مقابله با مزدک و دینش در تمام کشور به پا خاست و در دهها جنگ با مزدکیان هزاران نفر از ایشان کشت .

  • انوشیروان مشرک ، به چه حقی مزدکیان را قتل عام کرد ؟ به چه حقی ؟ اینرا جواب بده ، به چه حقی مزدکیان را قتل عام کرد در حالیکه خود مشرک بود ، اگر بپذریم مزدکیان فرقه ای منحرف بودند ، انوشیروان بر حق بود و خدا بود که اینان را قتل عام کرد آنهم وقتی خود او نیز بر حق نبود ؟ .
   این اگر معیار عادل بودن است ، پس قاتلان زنجیره ای از این فرد عادل ترند ، چه انکه کشتار دسته جمعی نکردند .

 8. در مقابل همین کتب عربی حکایتهای بسیار از عدالت انوشیروان نقل کرده اند که عمدتا ناشی از حمایت او از منذر پادشاه عربستان بوده . نگاه به ادمهای دوره باستان میتونه کاملا متفاوت باشه و بستگی داره به عینکی که روی چشم ماست . قطعا انوشیروان نه آن پادشاه رعیت پروری است که قصه های کهن عربی حکایت می کنند و نه آن جلاد سفاکی که دیگران می گویند . پادشاهی بوده که به مقتضای طبع و سیاست اعمال نیک و بدی داشته و قضاوت او با خدای مهربان است و بس .

  • مدیر سایت

   بخشی از ظلم ها زمان و مکان و عینک خاص نمی طلبه. کشتن انسانهایی بخاطر انتقام از یک نفر دیگر، با هیچ عینکی نمی توان، آن را عادلانه شمرد

 9. آورده‌اند که نوشین روان عادل را در شکار گاهی صید کباب کردند و نمک نبود غلامی به روستا رفت تا نمک آرد نوشیروان گفت نمک به قیمت بستان تا رسمی نشود و ده خراب نگردد گفتند از این قدر چه خلل آید گفت بنیاد ظلم در جهان اوّل اندکی بوده است هر که آمد برو مزیدی کرده تا بدین غایت رسیده.
  اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی
  بر آورند غلامان او درخت از بیخ
  به پنج بیضه که سلطان ستم روا دارد
  زنند لشکریانش هزار مرغ بر سیخ
  گلستان سعدی

 10. پس چرا ایران انقدر در آن فساد وجود دارد؟حالا که دیگر نوشیروانی به کار نیست؟چرا انقدر دروغ و اختلاس و حقوق های میلیونی در کار است؟نکند از زرتشت است؟چرا ایران بدترین کشوریست که اراده میشود؟انوشیروان ظالم بوده باشد تو راست میگویی بی تحقیق ولی شما که خکومت اسلامی اید و منتظر ظهور و خود را پاک ترین دولت ها و حکومت ها در دنیا میدانید چرا پس واقعیات چیز دیگری میگویند؟بی عدالتی-ظلم-دروغ-اختلاس-پارتی بازی-بیکاری-اعتیاد-نامردی-دزدی و افزایش فساد-فروختن دختران به کشور های عرب-دزدی و حقوق های میلیاردی در همه دولت ها- افزایش طلاق و…..حاصل نظام فاسد است.همه اش تقصیر زرتشت است و انوشیروان ظالم.چرا شهر شما قم فاسد ترین شهر ایران است؟صیغه فساد و کلاه شرعی؟اتفاقا اکثر قامی ها نیز که من میشناسم از اسلام برگشته اند و بی خدا شده اند.شما باید در شمار مهاجرین به قم باشی.

  • مدیر سایت

   وقتی گفته میشه فلان شخص آدم نادرستیه ربطی به دیگران نداره. سخن از انوشیروانه که آیا عادل بوده یا نه اما شما بحث جمهوری اسلامی را پیش میکشی. من از بهر حسین ار اضطرابم تو از عباس می گویی برایم؟

 11. با سلام به نظر من نباید تاریخ کشور خود را تخریب کنیم انوشیروان پادشاه خوبی بوده تاریخ انرا گواهی میکند

 12. ارزش هرچیزی که داریم و هر شخصی را که برای ما محترم بوده به تمامی اسناد درست تاریخی بدانیم انوشیروان سال های سال به چندین سند معتبرتاریخی همه عادل خواندند و امروز با یک جمله چرا ملتمان را از تاریخمان دلچرکین میکنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا واقعا انسان ریشهبه تیشه اش میزنه ؟؟؟؟؟؟

 13. درود بر همگان
  بدبختی و فلاکت و تیره روزی این سرزمین مقدس و کهن پارسی از فردای روز حمله ی وحشیانه و اشغال ناجوانمردانه توسط اعراب جنایتکار بدوی بدون فرهنگ و تمدن بود .
  درود بر انوشبروان دادگر

 14. درود بر شما
  شما با نقل قول اقای خامنه ای مبنی بر کشتار وحشیانه ی مزدکیان توسط شاهنشاه کبیر جناب انوشیروان شاه عادل سعی در تغییر نگرش مردم به فرهنگ و گذشته ی پاک ایران باستان را دارید .
  بسیار خوب
  فقط محبت بفرمایید سند متقن و محکم و قابل قبول مبنی بر این کشتار بی رحمانه !!! را بفرمایید ؟
  اگر سند دارید بفرمایید ارایه دهید ….
  و اگر سند ندارید چرا مسئله ی تاریخی را که به آن اعتماد و اطمینانی نیست بسط و گسترش می دهید .
  یا حضرت زرتشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code