قطع انگشت در عزا

نتیجه ی واگذاری عمل، به عقل خودمان

به قلم مدیر سایت
شعار مهم زرتشتیان «پندار و گفتار و کردار نیک» است. اما سفارشی از زرتشت در مورد اینکه چه پندار و چه گفتار و چه کرداری نیک است، به ما نرسیده. وقتی از زرتشتیان می پرسیم: از کجا بدانیم کدامیک از اندیشه ها و سخن ها و عمل های ما نیکوست و کدام غیرنیکو، بدون ارائه ی معیار می گویند: با عقل خودمان تشخیص می دهیم.
در اینجا دو نمونه از رفتارهای اجتماعی مردمانی را نشان می دهم که طبق عقل خودشان نیکوست. آیا این رفتار آنها مورد تأیید دین زرتشتی است؟ اگر جواب مثبت باشد، وای بحال این دین و اگر جواب منفی است، پس چرا می گویند: کردار نیک همان است که به عقل خودمان نیک است؟ اگر بگویند: عقل جمعی ملاک است حتما عده ای هستند که این رفتارها را معقول می دانند.

قطع انگشتان در عزای عزیزان
در بعضی فرهنگ ها، نقص عضو نشانه ی عزاداری به شمار می رود. به عنوان مثال افراد قبیله ی «دانی» در پائوپای اندونزی انگشتان خود را به نشانه ی حزن و اندوه در مراسم خاکسپاری عزیزانشان قطع می کنند. به لحاظ اعتقادات مذهبی قبیله، این کار پسندیده است.
دخترانی که فردی از فامیلشان فوت شده بخش بالایی انگشتان خود را می برند. قبل از این کار انگشتان را به مدت سی دقیقه با نواری محکم بهم می بندند. پس از قطع عضو، جای زخم را می سوزانند تا خشک شود.

قطع انگشت در عزا

تجاوز چند مرد به یک دختر در برابر جمعیت بخاطر جرم برادرش
طبق عرف و قانون برخی قبایل پاکستان اگر پسری با دختری از قبیله ی دیگر رابطه برقرار کند چند مرد از قبیله ی دختر به خواهر آن پسر تجاوز می کنند و این کار  در برابر دیدگان جمعیت صورت می گیرد. به گزارش زیر توجه کنید:
یک دختر ۱۸ ساله پاکستانی بدستور دادگاه قبیله ای در شهر مروالا در پاکستان مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. این جرم در حالی اتفاق می افتاد که حدود یک هزار نفر از مردم شهر و در مقدمه آنان پدر آن دختر نظاره گر آن بودند.
برادراین دختر، نوجوانی ۱۱ ساله و از قبیله گوجار با دختری از قبیله ماسوتی که از لحاظ اجتماعی بالاتر ازقبیله او بود رابطه برقرار کرده و مردم شهر آنان را در حال قدم زدن در شهر مشاهده کرده بودند.
دادگاه قبیله ای وابسته به قبیله ماسوتی برای انتقام از این کار نوجوان طبق قواعد عرفی حاکم در پاکستان دستور داد که باید خواهر آن پسر ۱۱ ساله در میان عموم مردم شهر و حضور پدر آن دختر مورد تجاوز گروهی مردان قبیله قرار گیرد تا به این طریق اعتبار و شرف خود را در جامعه برگردانند.
در این تجاوز ۴ مرد به انتخاب دادگاه شرکت کرده بودند و در حالی که دختر و پدر با گریه از آنان درخواست بخشش می کردند با حضور بیش از یک هزار نفر از مردم شهر و جلوی دیدگان پدر به دختر ۱۸ ساله تجاوز شد.

همچنین ببینید

جلیل دوستخواه

شعاری ایرانی نه زرتشتی

به قلم مدیر سایت دکتر جلیل دوستخواه از زرتشتی پژوهان برجسته ای است که عمر …

۲۰ نظر

 1. ایجور اعمال از سر جهل و بی عقلیست، خداوند قوه ی عقل را در انسان قرار داد تا خوب را از بد و حق را از باطل تمییز دهد، فکر کنم حدیثی از امام باقر(ع) باشه که خداوند دو حجت بیرونی و درونی بر انسان قرار داد، حجت بیرونی پیامبران و حجت درونی عقل است، در اینکه اکثر مردم به عقل عمل نمیکنند هم درست است چون قوه ی شهوت(در معنای عام) در انسان بالاست و حرف حق را نمیگیرد و هر چیزی که خودش دوست داشته باشد یا به آن نتیجه رسیده باشد را قبول میکند، همانطور که خود خداوند فرموده اکثرهم لا یعقلون، این شعار پندار و گفتار و کردار نیک هم شعار درست و خوبیست ولی کامل نیست و به نظر من خود زرتشتیان هم به این شعار عمل نمیکنند حداقل در بهترین حالت هم که بگیریم آنها بنا به پندار نیک باید با اندک تحقیقی مسلمان شوند، همانطور که اجداد ما برتری دین اسلام را دریافتند و مسلمان شدند، آنهم مسلمان شیعی که اسلام ناب محمدیست.

  • ازاد اندیش جان شما از کجا به این نتیجه رسیدید که زرتشتیان سپند را رعایت نمیکنند؟مگر شما با انها زندگی میکنی؟ما که مسلمانیم همه اعمال خوب اسلام را رعایت میکنیم؟؟وابسته به ادم بودن ماست.

   • فرشاد عزیز انگار شما نظر من را کامل نخوندی، گفتم در بهترین حالت، یعنی اگر کاملا به گفتار و کردار نیک عمل کنند، برای اینکه به پندار نیک هم به طور کامل عمل کنند باید مسلمان شوند، این حرف به این معنا نیست که آنها اصلا پندار نیک ندارند، یا من مسلمان کاملا با گفتار نیک و کردار نیک به پندار نیک اسلام عمل میکنم، در کل این شعار شرط لازم برای سعادت هست ولی شرط کافی نیست، امیدوارم منظورم را رسانده باشم.

 2. »از تو در مورد وجه تمایز دین و خرافات میپرسند بگو هر انچه عقلانی و منطقی نیست خرافات است»!
  هر چه معقول و منطقی نباشد خرافه و ابلهانه است به قول اناتول فرانس حتی اگر پنجاه میلیون نفر (هشت میلیارد نفر) هم به یک چیز احمقانه اعتقاد داشته باشند ان چیز همچنان احمقانه است !
  حالا میپرسید که معیار عقل و منطق چیه ؟
  البته خود شما هم میدونید که عقل و منطق براهین درست و ثابتی هستند و خودتان برای نقد وندیداد یا ادیان دیگر میگویید ان دستور منطقی نیست یا ان حرف معقول نیست ،یا گاهی میگید اسلام کاملا معقول و منطقیست در ان مواقع دیگه نمیفرمایید بابا عقل و منطق که برهان های ثابتی نیستن!
  اینها اداب و رسوم ان منطقه هستند و خودشان هم مدعی منطقی و عقلانی بودن نیستند چون نمیتونن برای اداب و رسومشون استدلال منطقی و قابل قبولی ارایه بدن ،انها مانند شما معتقدند که لازم نیست همه اعمالشان معقول باشد چون انها خردگرا نیستن !
  انسانها حتی شیوه فکر کردند و منطق را هم از محیط یاد میگیرند اما این به این معنی نیست که منطق ها متفاوت باشند .

  • سیاوش امیرشاهی

   این نظر شماست ! اتفاقاً آنها بسیار هم خودشون رو عاقل میدونن. اگه بهشون بگید “بی عقل”، بهشون برمیخوره.

  • عقل گرچه حجت باطنی است اما برای هدایت انسان به سوی سعادت کافی نیست لذا انسان نیازمند به حجت ظاهری که همان پیامبران الهی هستند نیز هست. اگر انسان صرفا به عقل خود اعتماد کند و خود را بی نیاز از هدایت الهی که از طریق پیامبران صورت می گیرد بداند، دست به ابداع آداب و سننی می گذارد که غیر عقلی بودن آن بر کسی پوشیده نیست.

  • برخی از آداب و رسوم دین اسلام گرچه خردگریزند اما خرد ستیز نیستند.

  • هدف خلقت بندگی به در خداونده همونطور که خودش در قرآن فرموده جن و انس رو خلق نکردم الا برای بندگی، حالا آناهید خانم شما تنها با کمک قوه ی عاقله ی خود چطور میخواهید بفهمید که خداوند برای بندگی به درگاهش از شما چه خواسته، این درسته که خداوند عقل و فطرت پاکی را در انسان قرار داده، ولی باید به خداوند هم اجازه بدهیم که از ما چیزهایی بخواهد برای خداوند هم حقی قائل شویم بد نیست!

 3. زرتشتیان محترک ک شعار خرد و عقل میدهند،چرا به به خرد مردم ایران ک ۱۴۰۰سال پیش اسلام را انتخاب کردند احترام نمیگذارند؟!

  • سلام زیگورات حرف خیلی خوبی زدی دمت گرم.ولی اینا برا هیچ چیز احترام قاءل نیستن.برید تو یوتوب تا ببینید چه فحشایی میدن به مسلمونا و هم وطناشون

 4. دوستان نذارین مجوسی ها بحث رو منحرف کنن . از نمونه های خرد اینه که طبق وندیداد( ۲/۹۷۵/۹۷۶ ) مزدا که همه چیز رو افرید نمیدونست چگونه روشنایی رو پدید بیاره ؟؟؟!! رفت با مادرش همبستر شد خورشید پدید اومد و خورشید با خواهرش همبستر شد ماه پدید اومد .و خردگرایان طبق خرده اوستا (۱۶۸/۸) در نماز شبانگاه(ایویس روتریمگاه ) توفیق ازدواج و همبستری با خواهرو مادر خود رو طلب میکنن!!!

 5. نمی دانم آقای سهیل به کدامین دین باور دارید ؟ مشلما تعالیم اسلام دروغ بستن به دیگران را ترویج نمی کند . نمازی که شما نام بردید البته نماز شبانگاه مزدیسنان نیست و اگر منظورتان اوی ثروثرم گاه است در کجای آن سخنان سخیفی که بیان کردید اورده شده ؟ اما نمونه درخشان خرد شما آنست که روایت ذکر شده در صفحات ۹۷۵ و ۹۷۶ وندیداد چهار جلدی هاشم رضی را که شرحی است ضمن واژه نامه فرگرد هشت ، بخشی از وندیداد!! بخوانید روایتی که نه از وندیداد بلکه ازنیک کلبی نقل کرده و در کتاب مجموعه قوانین سریانی امده و باز نمونه درخشان خرد شما اینست که همین روایت را هم درست نخوانده اید که بدانید تمام این داستان روایت اهریمن است و از زبان اهریمن بیان می شود و اهریمن به مزدا توصیه می کند که چگونه ماه و خورشید را بیافریند . راستی این همه دروغ و تحریف و نسبت های ناروا به اهورمزدا توصیه کیست ؟ . اگر اهریمن واقعی می خواست حقیقت مزدا را تحریف کند کلامش قطعا شباهت بسیار به جناب سهیل داشت .

 6. از نتایج واگذاری امور به خرد وعقل تمدن امروزی است.اکتشافات و اختراعات علمی در سایه خرد و آزمایش و تجربه است.هیچ کس تا به حالا نتوانسته کشفی را در سایه عرفان و دین انجام دهد.ساختن فقط یک قرص آسپرین به اندازه هزار برابر کتب بحارلانوار و مجلسی و دگران ارزش دارد و به بشریت سود میرساند.ولی کار امثال شما نفرت پرامنیست و تقدیس دروغ و بی منطقی.بیتحملی و خالی کردن ذهن مردم از خرد

 7. چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند … جناب سهیل شما که مزدا رو به تمسخر گرفتی هنوز درک نکردی که مزدا و الله و یهوه و سوگماد و …. همه یک خدا هستند . تا کی درگیر الفاظید … ؟ کاش از ذهن خالی بشیم تا برسیم به ذات بی نام

 8. نخیر، الله و مزدا و یهوه و سوگماد یک خدا نیستند،..
  یعنی تعریفی که اکنون در قرآن و تورات فعلی در دسترس مردم و اوستا و سوگماد و دیگر خدایان در آثار مکتوب ادیان و فرقه ها وجود دارد یک خدای واحد را معرفی نمیکند..
  ما با بررسی و مطابقت قرآن با عقل و علم دریافتیم که الله خداوند حقیقی است،..
  آن هم آن الله که رسول خدا و دوازده ائمه هدی(علیهم السلام)طبق قرآن به ما معرّفی اش کردند..
  هرگاه اثبات کردید که زرتشت و کسانیکه سوگماد را جار زدند از طرف الله خداوند حقیقی مبعوث شده اند آنوقت ادعا کنید که الله و سوگماد و مزدا همه یک خدا هستند..
  حقیقت ذات إلهی هم قابل درک برای ما نیست، ولی خود او فرموده: مرا باین نامها بخوانید، الله و رحمان و دیگر نامهای نیکو و نامهای شایسته برای خواندن او در هر زبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code