خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / افسانه مهاجرت پارسیان از ایران به هند
پارسیان هند

افسانه مهاجرت پارسیان از ایران به هند

به قلم دکتر عبدالله شهبازی
دکتر عبدالله شهبازی در بخشی از مقاله‏ ی «اقبال لاهوری، نریمان پارسی و صعود سلطنتی» با استناد به سخنان چند تن از دانشمندان پارسی هند، داستان مهاجرت زرتشتیان ایران به هند را به دلیل فشار مسلمانان، رد کرده است. گزیده‏ای از مقاله را (از صفحه های ۲۰ و ۲۲) می آوریم.
با کلیک بر اینجا می توانید متن کامل مقاله را دانلود کنید. مقاله با رفرنسهای متعدد است که در آنجا قابل دسترس می باشد.

داستان
کتاب «قصه سنجان» را یک موبد پارسی اهل نوساری به نام بهمن کیقباد در سال ۱۵۹۹ میلادی به فارسی و به نظم نوشت. طبق این قصه پس از اشغال ایران توسط اعراب، گروهی از بقایای موبدان و اشراف ساسانی، که به حفظ آیین خود علاقمند بودند، به کوه های خراسان گریختند و قریب صد سال در آنجا پنهانی زیستند. سپس حدود سالهای ۷۷۵ میلادی، با قایق به سواحل هندوستان رفتند و در آنجا از سوی جادی رانا ـ شاه سنجان ـ مورد استقبال قرار گرفتند. زرتشتیان در این مسیر رنجهای فراوان تحمل کردند.

رد داستان از سوی پارسیان هند
نریمان ـ اندیشمند پارسی ـ و پس از او برخی پارسیان دیگر اصالت قصه ی سنجان را رد کردند. برای نمونه ب. باتنا در سال ۱۹۴۳ در کنفرانس شرق شناسی بنارس پژوهشی در اثبات دروغین بودن این قصه ارائه داد. او تحقیق خود را با عنوان «قصه سنجان؛ دروغی آشکار» منتشر کرد. برخی از دلایل او در اثبات جعلی بودن این قصه چنین است:
یک) میان هند و ایران در دوران باستان رابطه ی گسترده وجود داشت. ایرانیان بر بخشهایی از هند حکومت کرده اند و از مدتها پیش از اسلام کلنی های زرتشتی در هند برقرار بوده است. پارسیان کنونی هند از نسل زرتشتیان این دورانند نه بقایای فراریان موهوم.
دو) پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی، هیچ نوع فشار دینی بر ایرانیان زرتشتی اعمال نمی شده است.
سه) جادی رانا ـ شاه سنجان ـ وجود واقعی نداشته و “سلطان نشین سنجان” پدیده ای موهوم و زاییده ی خیال پردازی قصه نویس است. در هیچ نقطه ای از سرزمین گجرات هیچگاه منطقه ای به نام سنجان وجود نداشته است.
بهرامشاه ناسیک والا ـ پژوهشگر پارسی دیگر ـ نیز ابراز حیرت می کند که چرا نهصد سال پس از وقوع حادثه باید داستان آن گفته شود؟!
عجیب است اینگونه افسانه های مشکوک از سوی نویسندگان غربی نشر می یابند. ساموئل هانتینگون ـ استاد دانشگاه ییل ـ قصه سنجان را نقل می کند. آبراهام جکسون ـ زرتشتی شناس امریکایی ـ این مجعولات را قصه وار بیان می دارد. استادی آلمانی این داستان را به یک ایرانی مقیم آلمان هدیه می دهد و…

همچنین ببینید

کامیار عبدی

وصیت نامه های دروغین کورش و داریوش

کامیار عبدی ـ از پژوهشگران و باستان شناسانی که پژوهشها و مطالعات زیاد درباره دوره هخامنشیان دارد ـ در …

۹ نظر

 1. سلام. اقای غیاث آبادی هم مقاله ای در این باره دارند :

  http://forum.hammihan.com/post4563303-2.html

  مهاجرت زرتشتیان به هند: آمیزه‌ای از واقعیت و قلب واقعیت

 2. این دیگه مشخص میکنه این یک سایت زد زرتشته این سایت یک سایت دروغه

 3. کاملا مشهود است که تازیان با شیر و عسل به جنگ آمدند و ما هم با برنج و روغن به پذیرایی رفتیم. ما ایرانیان هم با دیدن اعراب نورانی شیفته شان گشتیم و با سرعت نور به اسلام روی آوردیم.

 4. درودبر استادفاطمی

 5. قصه سنجان واقعیت دارد و همچنین کشتار ایرانیها توسط تازی ها باید به ثبت جهانی برسد

 6. قصه سنجان واقعیت دارد و همچنین کشتار ایرانیها در جنگ قادسیه باید ثبت جهانی شوذ

 7. قصه سنجان واقعیت دارد این واقعه درشهر سنگان خواف استان خراسان رضوی روی داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code