+
خانه / خداشناسی / ثنویت / اسلام تنها دین توحیدی کامل
اسلام تنها دین توحیدی کامل

اسلام تنها دین توحیدی کامل

"اسلام تنها دین توحیدی کامل" از زبان موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree  ـ از موبدان زرتشتی هند):
فقط اسلام است که قائل به برتری مطلق الله است. ما معتقدیم که شیطان تحت اراده ی اهورامزدا نیست. ما معتقدیم اهورامزدا قدرتمند و تواناست اما قادر مطلق نیست.
مصاحبه با مجله هفت آسمان، ش۳۹

۱۹ نظر

 1. اگر الله قادر مطلق است پس چرا شیطان اینهمه بندگان الله را منحرف میکند؟ و کاری از دست الله بر نمی آید.

 2. الله به انسان اختىارداده

  الله به شىطان مهلت داده

  الله راه رانشان داده

 3. خدا و شیطان بصورت دو نیرو در درون هر انسانی وجود دارند.نیروی خدایی انسان را به سمت کاهای خوب و درست میکشاند ونیروی شیطانی انسان را به سمت کاهای بد و زشت میکشاند. این دو نیرو همیشه در تضاد با هم هستند.اگر انسان در محیط سالم و درست تربیت شود نیروی خدایی بر نیروی شیطانیش غلبه میکند و برعکس اگر در محیط ناسالم تربیت و رشد کند نیروی شیطانی  نیروی خداییش غلبه میکند. لذا عوامل محیطی در هدایت انسان بسیار موثرند.این افسانهای بیش نیست که الله شیطان را برای فریب انسان آفرید. مگر الله مریض است که این کار را بکند؟!!!

 4. همانطور انسان اختىار داره شىطان هم داره

  با همىن اختىار بود که مدتها به عبادت خدا مشغول بود

  و باز هم اگر طغىانى کرد از روى اراده بود

  شما درست مىگىد که درون هر کس ىک نىروى شىطانى و ىک نىروى خداىى هست

  در ادبىات اسلامى به اىن دو نىرو نفس اماره و نفس لوامه گفته مىشه,پس اىن ىعنى اگر شىطانى هم نبود باز اىن امکان وجود داشت که انسان اسىر نفس اماره ى خودش بشه و بىراه بره

  اگر اشتباه نکنم  در سوره ى هود هست که شىطان درروز قىامت انسانهارو خطاب مىکنه که خدا به شما وعده داد من هم وعده دادا اما خلف وعده کردم بس منو سرزنش نکنىد و خودتون رو سرزنش کنىد,نه من فرىاد رس شما هستم نه شما فرىاد رس من

  به خاطر تاىپ بدجورم 

 5. بله در اسلام نیز به دونفس مذکور اشاره شده.بعضی ازتوصیفاتی که اسلام از خدا دارد منطقی وعقلانی است. اسلام میگه الله دوست دارد انسانها در مسیر درست حرکت کنند و باهم مهربان باشند وبه هم ظلم نکنند.الله ظالمان را دوست ندارد . الله دوست ندارد انسانها از مسیر درست منحرف شوند. من با این سخنان موافقم. اما بعضی سخنان اسلام غیرمنطقی وغیرعقلانی است. مثلا: الله قادر مطلق است. الله شیطان را آفرید برای منحرف کردن و امتحان انسانها. یا توصیفاتی که از بهشت دارد همچون جویهای شیر و عسل و حوریه ها و…. الله که آنقدر مهربان است و دوست ندارد انسانها در مسیر نادرست حرکت کنند ،چرا به بنده هاش کمک نمیکند. چرا شیطان را آفرید که بنده هاش را منحرف کند؟اصلا چرا شیطان را ازبین نمیبرد. چرا نفس اماره را در وجود انسان قرار داد؟ چرا نفس اماره را ازبین نمیبرد تا انسانها در صلح و صفا و صمیمیت باهم زندگی کنند؟ ۱۲۴ هزای پیامبر فرستاده که انسانها را به راه راست هدایت کنند. نیاز به آن همه زحمت و جنگ و خونریزی نبود. الله با قدرت مطلقه خود بدون هیچ زحمتی میتوانست انسانها را در مسیر درست حرکت دهد. به نظر من الله(خدا) قدرت مطلق نیست.اگر می بود حتما اقدام میکرد.

 6. نظر یک موبد نمی تواند صد در صد همان نظر زرتشتیت باشد همانطور که نظر یک عالم مسلمان ممکنست بی ربط باشد. جایگاه اهریمن در دین زرتشت کاملا شبیه شیطان در اسلامست. اهریمن مغلوب اهورا مزداست نه قدرتی در مقابل ان. اینکه بدیها منتسب به اهریمنست به معنای این نیست که یک خدای بدی ویک خدای خوبی وجود دارد. در اسلام هم خدا منزه از هر بدی و زشتی است و بدیها زاییده انحراف ما از فرامین خدا و پیروی از شیطانست. این تضاد نه در سطح توحید بلکه ناشی از تضاد درونی انسانست که خود نتیجه مختار بودن بشرست. زرتشتیت امروزه این تفاسیر غلط را از دین خود کنار گذاشته و نگاه توحیدی دارد.

 7. مدیر محترم- حالا من یک سوال از شما دارم. شما که مدام زرتشتیت را متهم به نداشتن منابع محکم و مستدل می کنید باید نتیجه گرفت که خودتان بیش از همه مقید به کار مبنایی و مستند به منابع دینی خود باشید. لطف بفرمایید لااقل یک دلیل محکم که بتواند شیوه کار شما و نوع برخورد شما را با اهل کتاب توجیه کند بیاورید. عده ای خود معتقدند که خدا و روز جزا را قبول دارند و در بسیاری امور اصلی  مثل توحید  ونبوت ومعاد با با مسلمانان اشتراک نظر دارند. حالا کدام ایه یا روایت صراحتا این مجوز را به شما می دهد که دایم در ذهن بندگان خدا القا کنید که نه! اعتقاد شما این نیست و توحید شما اشکال دارد و شما بجای توحید ثنویت دارید. نتیجه این القایات چیست؟ ایا این کمکی به گسترش توحید میکند ؟ کجای قران این راهکار را توصیه کرده؟ مگر نه اینست که بزرگان اسلام در استدلال وبحثهای علمی خود با اهل کتاب بجای حمله به اعتقادات طرف مقابل نظر خود را از دل منابع دینی انها اثبات میکردند واینگونه بجای القای حس مقابله در انها انان را متوجه نکات مثبت دین خود میکردند و با بیان اینکه همین نکات مثبت در اسلام هم به شکل اکمل امده دلها را متوجه اسلام میکردند؟ پیامبر اسلام بیش از انکه با استدلال منطقی و جدلهای اعتقادی کسی را جذب اسلام کند با منش والای خود همه را مجذوب خود میکرد حالا ایا شما واقعا فکر میکنید یک زرتشتی با مطالعه نظرات شما چنین حسی پیدا میکند؟ لطف بفرمایید اگر از اسلام دلیل می اورد دلیلی واضح و مستدل بیاورید نه تفاسیر شخصی خود را.

  تو برای وصل کردن امدی

  نی برای فصل کردن امدی

   

  • شما اینقدر آخوندی حرف می زنی، مگر در کتابهای علما نخوندید که ارشاد جاهل، واجب است؟ چه جهلی بدتر از جهل در اعتقادات؟!

   امر بمعروف و نهی از منکر برای کجاست؟

 8. نمیدانم کنایه حرفهای اخوندی را که دایم تکرار میکنید یعنی چه ؟همین حرفهای اخوندی را شما هر جا به نفعت باشد بر سر مخالفان میکوبی و انها را متهم به عدم تسلط به مبانی فقهی و بیسوادی میکنی !! شما ظاهرا به نظرات سطحی وابکی در سایتتان عادت کرده ای! چون راحت می توانی خود را پشت ژست بحث علمی پنهان کنی و حرفهای خود را موجه جلوه بدهی و مخالفانت را متهم به بیسوادی کنی. اگر هم کسی احیانا خواست علمی جواب بدهد جوابش اینست. من مثل شما دنبال اظهار فضل نیستم و حرفم را میزنم وقضاوت را به بقیه واگذار میکنم.

 9. اما بعد! من جاهل از شما که عالمید و مسوول ارشاد یک سوال پرسیدم و دلیل از کتاب وسنت برای کارتان خواستم چرا جواب نداید تا استفاده کنیم. خدای نکرده شما که با رای شخصی خودتان این شیوه را ابداع نکرده اید وحتما جایی ایه یا روایتی که موید کارتان باشد دارید. لطفا ازین فرمایشات کلی مثل ارشاد جاهلین که هر تفسیری از ان میشود کرد وحتی داعش هم میتواند کار خود را با ان توجیه کند نفرمایید. تازه  اگر شما مصداق عالم! باشید هم باید روش ارشادتان مقبول اسلام باشد.

  • آیات و احادیث مربوط به امر به معروف و نهی از منکر را ببینید. من فقط دو آیه ذکر می کنم بقیه به عهده ی خودتان:

    

   وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ امَّهٌ یَدْعُونَ إلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (آل عمران: ۱۰۴)

   باید از میان شما گروهى باشند که به خیر دعوت کنند و امر به معروف و نهی از منکر کنند. اینان رستگارانند.

    

   کُنْتُمْ خَیْرَ امَّهٍ اخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَ لَوْ آمَنَ أهْلُ الْکِتابِ لَکانَ خَیْرا لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أکْثَرُهُمُ الْفاسِقُونَ (آل عمران: ۱۱۰)

   شما بهترین امتى هستید که براى مردم پدید آمده است، امر به معروف و نهی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید. اگر اهل کتاب نیز ایمان بیاورند برایشان بهتر است. بعضى از ایشان مؤمنند ولى بیشترشان تبهکارند.

 10. من آخرین نظرم رو میدم.

  به مدیر سایت پیشنهاد میدم آزادانه و علمی عمل کند و دنبال هدف خاصی نباشد . اگر شما تلاش داشته باشید که اسلام را به عنوان برترین دین به همه تحمیل کنید نتیجه عکس خواهد داد . قبول کنید که وقت دعواهای دینی به سر آمده است . امروز بشر به درجه ای از تکامل رسیده است که خودش میتواند تصمیمات کوچک و بزرگ اتخاذ کند و این به کمک علم و تجربه شدنی است همانگونه که در غرب جواب داده است . استفاده ابزاری از دین توسط حکومت ها نتیجه ای جز داعش در بر نخواهد داشت . (( تنها راه نجات کشور از عقب ماندگی و تروریسم ، جدایی دین از حکومت است ))

 11. گیریم کار شما مصداق امر به معروف باشد اما ایا اسلام شیوه امر به معروف را هم معین کرده یا انرا به سلیقه افراد وگذار کرده است؟ ایات مورد اشاره شما هیچ دلالتی بر مدعای شما ندارد. سوال من شیوه گفتگوی شما با اهل کتاب بود ومن برای ان از شما دلیل خواستم. قران در این مورد خاص بدلیل اهمیت موضوع شیوه امر به معروف را هم صراحتا بیان کرده است و نه تنها روش شما را تایید نکرده بلکه از  مسلمانان خواسته از مجادله با اهل کتاب پرهیز کنند و با انها فقط حول مسایلی مثل توحید که مورد قبول طرفینست گفتگو کنند و بحثهای اختلافی را کنار بگذارند. بنده عرض کردم که داعش هم رفتار خود را مصداق امر به معروف میداند و به اسم دین سر میبرد. اسلام کاملا شزایط امر به معروف را طرح کرده ولی مسلمانان اصل امر به معروف را چسبیده اند و در مقام عمل نظرات شخصی خود را ملاک قرار میدهند. وگرنه چطورست که شما ایات مربوط به اهل کتاب را اصلا مد نظر نمی گیرید و نظر خودتان را اعمال میکنید؟

  • یکی از اصول مسلم اسلام امر به معروف و نهی از منکره چه امر بمعروف و نهی منکری بجاتر از امور اعتقادی. هرکس باید برای عقیده ای که انتخاب میکنه در پیشگاه خدا حجت داشته باشه

 12. اینکه خدا در صفاتش کامل است درست به این معنی هست که خدا عدد اخر است در حالی که چنین عددی اصلا وجود ندارد بنابرین موجودی که قادر مطلق باشد نمیتواند وجود داشته باشد ، کمال در صفات موجب تناقض هم میشود ، مثلا قادر مطلق باید دانای مطلق هم باشد ، در حالی که این دو صفت در تناقض با همدیگر هستند ، کسی که همه چیز را میداند نمیتواند و کسی که همه چیز را میتواند نمیداند ! به عبارتی به خاطر اگر خدا همه چیز را بداند میتواند اینده را پیش بینی کند (مانند دیدن فیلم) پس دیگر نمیتواند در ان دخالت کند !
  و اگر دخالتگر باشد به این معنی خواهد بود که از اینده اگاهی نداشته !
  بنده به خدای مطلق اعتقاد ندارم چون نمیتواند وجود داشته باشد ، خیلی تفاسیری که شما از قران میکنید غلط هستند !

 13. خوب برادر اینکه شما به یک دین عقب مونده سه هزار ساله برچسب زشتی بزنی برای یک دین عقب مونده ۱۴۰۰ ساله برچسب زیبایی نمیشه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>