حرام زادگی زرتشتی ها؟!

به قلم مدیر سایت
پس از بررسی ها به این نتیجه ی قطعی رسیدیم که در روزگاری زرتشتی ها در ایران ازدواج با محارم داشته اند ولی چندین قرن است که این کار را کنار گذارده اند.
در برابر این سخن، برخی به ما می گویند: با این حساب می خواهید بگویید که ایرانیان و زرتشتیان حرام زاده اند؟!

پاسخ آن است که: خیر؛ زیرا:
اولا: اگر کسی حرامزاده شد، فرزند و نسل او حرامزاده نیستند بلکه فقط خودش حرامزاده است.

ثانیا: آنهایی که در زمان گذشته، براساس دستورهای دینی شان با محرم خود ازدواج کرده بودند، هم ازدواجشان صحیح بوده و مرتکب زنا نمی شدند و هم فرزندشان حلال زاده بوده است. به دو حدیث در این زمینه توجه کنیم:

الف) قَذَفَ رَجُلٌ رَجُلاً مَجُوسِیّاً عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه ع فَقَالَ: مَه فَقَالَ الرَّجُلُ: إِنَّه یَنْکِحُ أُمَّه أَوْ أُخْتَه فَقَالَ ذَلِکَ عِنْدَهُمْ نِکَاحٌ فِی دِینِهِمْ.
شخصی در حضور امام صادق(ع) به مردی زرتشتی نسبت زنا داد. امام فرمود: ساکت شو. گفت: او با مادر یا خواهرش ازدواج می کند. امام(ع) فرمود: اینگونه ازدواج در دین آنها جایز است. (کافی، ج ۵، ص ۵۷۴)

ب) عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْحَذَّاءِ قَالَ: کُنْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه ع فَسَأَلَنِی رَجُلٌ: مَا فَعَلَ غَرِیمُکَ؟ قُلْتُ: ذَاکَ ابْنُ الْفَاعِلَهِ؟ فَنَظَرَ إِلَیَّ أَبُو عَبْدِ اللَّه ع نَظَراً شَدِیداً قَالَ: فَقُلْتُ: جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنَّه مَجُوسِیٌّ أُمُّه أُخْتُه. فَقَالَ: أولَیْسَ ذَلِکَ فِی دِینِهِمْ نِکَاحاً؟!
ابوالحسن حذاء می گوید: نزد امام صادق(ع) بودم که مردی از من پرسید: بدهکارت چه کرد؟ گفتم: آن پسر زن زناکار؟ امام با تندی به من نگریست. گفتم: فدایت شوم، او زرتشتی است و مادرش خواهر اوست. (پدر او با دخترش ازدواج کرده و در نتیجه مادر این شخص، خواهرش هم هست). امام فرمود: مگر اینگونه ازدواج در دین آنها وجود ندارد؟ (کافی، ج ۷، ص ۲۴۰)

یادآوری:
این حکم (حرامزاده نبودن زرتشتی هایی که از طریق ازدواج با محارم به دنیا آمده اند) اختصاص به چنین ازدواج هایی ندارد بلکه احکام دیگری که طبق دین خودشان عمل می کنند همینطور است.

مرداد ۱۳۹۶

۹۸۰

همچنین ببینید

خویدوده همان ازدواج با محارم است

تهیه: حامد شادفر یکی از حقایق تاریخ باستان ایران وجود ازدواج با محارم است. این …

۴۰ نظر

 1. بررسیهای شما فاقد ارزش و تهمتی ناروا و بی اساس هست
  هیچ مورخ شرقی و غربی از فردریت نیچه گرفته تا ویل دورانت و پل دو بروی فرانسوی
  در آیین زرتشت شناسی خود اشاره ایی به ازدواج با محارم نکرده اند .
  و این تهمت فقط از زبان دشمنان دین بهی یعنی مسلمین بخصوص حضرات سید
  و در گذشته دور رومیان سرچشمه میگیرد .
  جوابهای قاطعی در پُستهای متعدد شما راجب ازدواج با محارم داده شده ولی ظاهرأ عناد شما با
  دین و رسومات ایران زمین بعد از ۱۴ قرن تهاجم فرهنگی اجدادتان پایان ناپذیر هست .
  حتی تیتراژ پُست تان مقرضانه هست و بجای آن میتوانستید مثلأ ” مطلبی راجب حرامزادگی ”
  را عنوان کنید .
  من هم با یک نیمه صفحه میتوانم ثابت کنم که حرامزادگی بشدت در بین مسلمانان رواج داشته
  و حتی به احادیث خودتان هم استناد کنم ولی حتم دارم که بلافاصله حذفش میکنید .

  • مدیر سایت

   مغرضانه نه مقرضانه
   در بخش «ازدواج زرتشتیان با محارم» در همین سایت سخنانی از مورخان شرق و غرب در این زمینه ذکر شده است
   در این پست نشان دادیم که زرتشتیها در گذشته و حال، حرامزاده نبوده و نیستند

 2. با این همه سنت ازدواج با محارم در کتاب اوستا و حتی شاهنامه که توسط یک مسلمان نگاشته شده به آن اشاره ای نشده !!!! می شه.
  نه تنها امروز ، بلکه از زمانی که ثبت احوال در ایران راه افتاده هیچ سندی مبنی بر ازدواج با محارم بین زرتشتیان در دست نیست. بعد شما کتاب دینکرد رو سند می گیرید. حدیث امام صادق رو سند می گیرید ولی شواهد جلوی چشمتان را نمی بینید.

 3. شاید این اخبار بعدها توسط گروهی مغرض به سبب خدشه وارد کردن به ساحت یک دین و تخریب آن وارد برخی کتب حاشیه ای شده تا بعدها توسط گروهی مغرض تر به جهات استفاده های گروهی و … مورد استفاده قرار بگیرد. و گرنه چرا باید از سنتی یاد کرد که همه می دانیم ، نیست ؟

 4. یکی از ویژگی های این سایت همینه. استفاده از هر خس و خاشاکی جهت رسیدن به هدف. هدف وسیله رو توجیه می کنه.

  • اتفاقا این از ویژگی های نژادپرستانی مثل شماست که زرتشت را بالاترین پیامبر می خواهید معرفی کنید کسی که نامش در هیچ کدام از ادیان الهی بعدش آورده نشده و می خواهید دین زرتشتیت تحریف شده را برترین دین معرفی کنید با هر دورغ و افسانه سازی…!!!

   • سلام.
    خانم سمانه لطفا علمی تر بحث کنید خیلی کلی بحث نمودید. در بحث دارای حب و بغض هستید. من زرتشت علیه السلام رو از پیامبر گرامی اسلام بالاتر معرفی نکردم و سخنی از نژاد پرستی نزدم. به شدت مخالف نژاد پرستی هستم.

 5. به جهت جمع بندی :
  سرور گرامی جناب استاد فاطمی و سایر عزیزان بنگرید به :
  علیرضا شاپور شهبازی، «افسانه ازدواج با محارم»

 6. نساء، ۲۳. «حُرِّمَتْ عَلَیْکُمْ أُمَّهاتُکُمْ وَ بَناتُکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ وَ عَمَّاتُکُمْ وَ خالاتُکُمْ وَ بَناتُ الْأَخِ وَ بَناتُ الْأُخْتِ وَ أُمَّهاتُکُمُ اللاَّتی‏ أَرْضَعْنَکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ مِنَ الرَّضاعَهِ وَ أُمَّهاتُ نِسائِکُمْ وَ رَبائِبُکُمُ اللاَّتی‏ فی‏ حُجُورِکُمْ مِنْ نِسائِکُمُ اللاَّتی‏ دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَإِنْ لَمْ تَکُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلا جُناحَ عَلَیْکُمْ وَ حَلائِلُ أَبْنائِکُمُ الَّذینَ مِنْ أَصْلابِکُمْ وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ الْأُخْتَیْنِ إِلاَّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیما».
  آیه ۲۳ سوره نساء . در این آیه خداوند می‌فرماید: «مادران، دختران، خواهران، عمه‏‌ها، خاله‌‏ها، دختران برادران، دختران خواهران، زنانى که شما را شیر داده‌‏اند، خواهران شیری و مادران زنانتان بر شما حرام شده‏اند. و دختران زنانتان که در کنار شما هستند، هر گاه با آن زنان هم‌بستر شده‌‏اید بر شما حرام شده‌‏اند. ولى اگر هم‌بستر نشده‌‏اید، گناهى مرتکب نشده‌‏اید. و نیز همسران پسرانتان که از صلب شمایند (نه پسرخوانده‏ها). و جمع کردن میان دو خواهر مگر آنچه گذشته است. خداوند آمرزنده و مهربان است»

 7. فقها در این زمینه فرموده اند: “اگر کسى با یکى از محرم هاى خود مثل مادر و خواهر که با او نسبت دارند زنا کند، به حکم حاکم شرع باید او را بکشند.”
  در قانون مجازات اسلامی نیز آمده است: “زنای با محارم نسبی به هر شکلی مستوجب اعدام است”. و در این حکم بین زن و مرد فرقی نیست.

  • مدیر سایت

   این احکام مخصوص مسلمانهاست و در صورتی شامل اهل کتاب میشه که طبق دین آنها نیز حرام باشه و…
   لذا طبق فتوای فقها هرکس شراب بنوشه باید شلاق بخوره اما اگر یک مسیحی در خانه اش شراب بخوره ایرادی نداره چون طبق دین خودشان حرام نیست

 8. چه زمانی فرزند حرام زاده می شود؟
  پاسخ اجمالی
  ۱.با فرض اینکه ارتباط جنسی آنان حرام بوده این بچه حرام زاده است. ولی به جز در مسئله ارث در سایر امور با دیگر فرزندان تفاوتی ندارد…
  ۲.اگر ندانند ارتباط جنسی آنها حرام بوده این بچه حکم ولد شبهه را دارد.

 9. سلام ، بلاخره تکلیف ما چیه ؟ اگر ازدواج با محارم خوبه چرا اون رو با قوانین اسلام و مسلمان ها مقایسه می کنید تا بگید بده ، اگر هم زرتشتیان حرام زاده اند پس چرا نوشتار خود را نقض می کنید ؟ الان ما به چه جمع بندی برسیم ؟

  • مدیر سایت

   ازدواج با محارم از نظر اسلام حرامه اما اگر یک زرتشتی در آن زمانی که دینشان اجازه می داد و طبق دینشان ازدواج با محرم انجام می داده از نظر حکومت اسلامی جرم محسوب نمی شده و بچه ی چنین ازدواجی حلالزاده بوده اما اگر در همان زمان یک مسلمان با محرمش ازدواج می کرد بچه اش حرامزاده بوده چون دینش چنین اجازه ای نمی داده

 10. در خصوص ازدواج بهمن در شاهنامه بنگرید به کتاب افسانه ازدواج با محارم پروفسور شهبازی ، اونجا به طور کامل نقد و بسط شده.

 11. سلام
  در حدیث امام صادق گفته شده “رجلا مجوسیا” نه مردی زرتشتی !
  خب مجوسی یعنی پیرو مغان ، مغان هم میترایی بودند، میترایسم اصلا ربطی به زرتشتی ندارد ، زرتشتی یک دین مستقل است همانند پیروان مانوی و مزدکی، بر اساس ویکیپدیا انگلیسی امروزه مجوسی یا میتراییسم هیچ پیروانی ندارد. فلان محدث یا مورخ همانطور که مستقیما به مزدکیان یا مانویان اشاره میکند میتواند به زرتشیان هم اشاره میکند نه اینکه به زرتشتی ها بگوید مجوسی . از کجا معلوم ان مجوسی رومی یا عرب نبوده باشد ؟
  دوما ازدواج با محارم در کتاب اوستا وجود ندارد ، خوی دوده یعنی خویشاوندی دودمانی. خوی ( خویشاوندی)دوده(دودمان یا خاندان)این اصلا نمیتواند معنی ازدواج با خواهر و مادر بدهد و واژه دقیقی نیست اگر هم نمونه های تاریخی نادری ازین ازدواج رخ داده و رومی ها و مسیحی ها و یونانی هم زرتشتی ها چیزهایی نوشتند سوبرداشت است و به معنی رواج ان نیست .
  سوما اگر چنین سنتی در ان زمان وجود داشت دلیلی وجود ندارد که الان از بین رفته باشد ، چه زرتشتیان ایرانی و چه زرتشتیان در هند .عربها یا هر قوم دیگری از فرهنگ و تمدن پست تر وقتی با مردمانی با تمدن بالاتر مواجه میشوند نمیتوانند فرهنگ خود را به مردم مقابل تحمیل کنند بلکه باید در فرهنگ میزبان حل میشدند که همینطور هم شد .شما اگر به امریکا برید نسل شما طی چند سده شروع به خوردن گوشت خوک و اسب میکنند اما نمیتونید جلوی انها را بگیرید که نخورند .

  • و منظور از مجوس قوم معروفى هستند که به زرتشت گرویده ، کتاب مقدسشان اوستا نام دارد
   نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی جلد : ۱۴ صفحه : ۵۰۵

 12. با سلام به استاد فاطمی جناب استاد از نظر پان ایرانیست ها
  و آریایی گراها در ایران باستان و در فرهنگ آریایی هیچ ایرادی
  نبوده و هر مورد بدی که در مورد آنها گفته شده از غرض بوده
  من از این افراد جاهلتر ندیده ام در یک کلام میشه گفت نژادپرست هستند

  • پان ایرانیست ؟ یعنی شما خودتان را ایرانی نمی دانید ؟
   از نظر معنایی کسی که به دیگری میگوید پان ایرانی یعنی خود را ایرانی نمی داند که این خود وطن فروشی و بیگانه بودن شخص رو نشان میده
   وگرنه ایرانی ها همواره دوستدار ایران بودند و اساسا پان برای دوستداران ایران مصداقیت پیدا نمی کند
   ان شاالله که شما جز این افراد نیستید و اشتباه سهوی بوده

   • بسم الله الرحمن الرحیم
    برای من ایران به عنوان یک کشور اسلامی از جهان اسلام ارزشمند است
    که بخشی از تمدن اسلامی است اما ایرانی که خاندان کثیف پهلوی
    بر اساس آریایی گری و ارزشهای قبل از اسلام تعریف کرده بودند
    و هنوز این ایده توسط برخی از پان ایرانی ها دنبال می شود
    و دیگران را بجای خدا پرستی به وطن پرستی دعوت می کنند
    قابل ارزش نیست
    سلام بر شهدای امر به معروف و نهی از منکر
    و سرور همه شهیدان و بزرگترین شهید امر به معروف و نهی از منکر
    حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

   • آقای داریوش یعنی شما فرق بین ایرانی و پان ایرانی را نمیدانی؟
    ایرانی ملیت است و پان ایرانی یک دیدگاه گمراه کننده است
    اگر داخل اینترنت تجسس کنی فرقش را متوجه میشی
    پان ایرانی مثل احمد کسروی کثیف است که به دنبال آریایی گری
    و باستان گرایی بود
    ایرانی هم مثل شهید بزرگوار ابراهیم هادی است

    • احمد کسروی که حقایق را با اسناد و مدارک اثبات کرد آذری ها جز اقوام ایرانی هستند و قوم ترک در سالیان پیش در ایران وجود نداشتند و با حمله ترکان به ایران به وجود امدند و ترکان اقوام ایرانی نیستند ؟
     و موضوع دیگر در مورد پان ترکان وطن فروش بی ریشه هم دست کمی از باستانگراها ندارد با جعل و تحریف در تلاش اند خود را برتر و اصیل جلوه دهند

     • کجای این نظرات در مورد ترک و آذری بود ؟
      احمد کسروی کثیف یک آریایی گرا و باستانگرا بود
      که در ضدیت با اسلام معروف بود و به عنوان
      نظریه پرداز حکومت رضاخان پهلوی منحوس به دنبال
      حذف اسلام از کشور و زنده کردن مجوسیت بود
      به همین لحاظ توسط عزیزان فداییان اسلام
      به درک واصل شد
      سلام و درود الله متعال به ارواح طیبه شهدای اسلام
      و شهید بزرگوار نواب صفوی

    • ماموستائاسورا کوردستانی

     زر نزن …ادب داشتەباش …استادکسرویی فرزندانت درایندەمیدونن نەشماکە دهنت روباخون مردم چرب میکنید وهر ڵزبر جدانمیکنی باخوندن دعای المیزان وتفسیرش علامە حشری شدی نەدهرییی

 13. زرتشتی ارتدوکس

  شما هم بعنوان یک ایرانی و آریایی حاصل ازدواج محارم نیاکان آریایی هستید.

 14. آقای زرتشتی ارتدوکس بنده آریایی نژاد نیستم
  الحمدالله نظری که دادید در مورد من و نیاکان من صدق نمی کند

 15. زرتشتی ارتدوکس

  مگر ازدواج با محارم در ادیان ابراهیمی مثل یهودی روج ندارد؟در دین یهود دایی با خواهر زاده ازدواج میکند.چرا دین یهود را ایراد نمیگیرید؟
  آقای گورکانی شما از نژاد مغول هستید و ازدواج با محارم در قوم مغول هم رایج بوده.

  • مدیر سایت

   اگر در ادیان ابراهیمی هم باشه ایراد داره
   بنا نیست در اینجا ، همه ادیان بررسی بشه

   • زرتشتی ارتدوکس

    من زرتشتی ارتدوکس هستم و زرتشتی ارتدوکس انجمن موبدان را قبول ندارد و فقط از گاتها پیروی میکند و منتظر بازگشت زرتشت است چرا که زرتشت نمرده بلکه به آسمانها عروج کرده و همه زرتشتی ها را به زرتشتی ارتدوکس دعوت میکنم.

 16. آقای زرتشتی ارتدوکس نمیدانم بر چه اساسی
  تصور کرده اید من از نژاد مغولها هستم ؟
  خیر بنده از قومیت مغولها نیستم
  به شما هم ارتباطی ندارد بنده از چه قوم و نژادی هستم !
  در ضمن نمیدانم در بین کدام افراد مغول ازدواج با محارم
  وجود داشته که این عمل کثیف را به آنها نسبت می دهید
  با توجه به اینکه مغولها دین و رسوم باستانی خود را
  حفظ کرده اند پس باید به گفته شما ازدواج با محارم هنوز در مغولستان وجود داشته باشد که اینطور نیست !!!
  بهتر است برای توجیه ازدواج با محارم در میان زرتشتی ها
  به دیگر ادیان و یا اقوام نسبت دروغ ندهید

 17. زرتشتی ارتدوکس

  پس معلوم میشود مشکل شما با کیش زرتشتی است نه ادیان دیگر.به امید روزی که همه جهان زرتشتی شوند و همه جهان برده آریایی ها شوند.دخترانشان را به کنیزی خواهیم گرفت.

 18. با سلام به جناب استاد فاطمی ازدواج با محارم
  در هیچکدام از شاخه های دین یهودیت وجود نداشته و ندارد
  و بسیار نسبت به این قضیه حساس بوده اند
  گفته شده است حضرت یحیی(ع) این پیامبر خداوند به علت مخالفت با
  ازدواج یکی از بزرگان آن دوره با برادرزاده اش
  که ازدواج عمو با دختر برادر بوده و از نوع
  ازدواج با محارم است به شهادت رسیدند تا
  این ازدواج اشتباه رواج پیدا نکند
  السلام علیک یا یحیی(ع) نبی الله

 19. درود بر شما
  اینکه مخالفان فکر و اندیشه ی خودمان را افراد کثیف و منحوس بنامیم و از ترور و کشته شدن انها اعلام رضایت کرده و بگوییم به درک واصل شد ( ترور احمد کسروی به دست فداییان اسلام و شادمانی مخالفان کسروی از مرگ او ) کاری دور از اخلاق و جوانمردی می باشد و عملی است جنایتکارانه و ضد انسانی
  اگر هر ایین و اندیشه ای نتواند مخالف خودش را تحمل کند و او را به قتل برساند زمین و زمان در ارامش نخواهند بود .
  بهترین راه حل تبادل اندیشه و گفتمان علمی توامان با عقل و منطق و استدلال و ادب و اخلاق و احترام به عقاید همدیگر می باشد .
  خشونت و حذف فیزیکی نشانه ی ضعف و درماندگی عقیده است تا قدرت و برتری استدلال
  یا حضرت زرتشت

  • مدیر سایت

   هروقت مخاطبتان کامنت خاصی است، زیر همان بنویسید

  • ماموستائاسورا کوردستانی

   درود ….چون درماندە میشوندوازجهالت غرق میشوندبڵضرب شمشێربەما واجدادمان خورادن کەاونهم تاریخ گواه میدهدکەماچگونەماشدیم ولی دیگرمردم ازخرافات خستەشدەاندوتازەمیداند کەئائین اشوزتشت سلمان فارسی درقالب قران اکثرایەهایش رودمیدو…و….

 20. حرامزاده در ایران به مجموع فرزندان زنان تجاوز شده ایرانی به اسم کنیز
  در جنگهای قادسیه و نهاوند و جلولا میگویند که این بانوان ایرانی بخت برگشته
  در بازارهای برده داری اسلامی مکه و مدینه خرید و فروش میشدند
  و امروزه اولاد فرزندان آنان را سید خطاب میکنند
  و این شرمساری را هم با افتخار در شناسنامه خود درج میکنند …..
  زرینکوب در کتاب دوقرن سکوت صفحه ۸۴ مینویسد :
  فاتحان، گریختکان را پی گرفتند؛ کشتار بیشمار و تاراج گیری باندازه ای بود
  که تنها سیصد هزار زن و دختر به بند کشیده شدند.
  شصت هزار تن از آنان به همراه نهصد بار شتری زر و سیم بابت خمس به دارالخلافه فرستاده شدند
  و در بازارهای برده فروشی اسلامی به فروش رسیدند
  با زنان در بند به نوبت همخوابه شدند و فرزندان پدر ناشناخته بسیار بر جای نهادند……

 21. اتفاقا الان که من تحقیق کردم دیدم دین زرتشت بهترین دین بوده… به ما چی شده که دین و آیین خودمون و ول کردیم و چسبیدیدم به اسلام دروغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code