حرام زادگی زرتشتی ها؟!

به قلم مدیر سایت
پس از بررسی ها به این نتیجه ی قطعی رسیدیم که در روزگاری زرتشتی ها در ایران ازدواج با محارم داشته اند ولی چندین قرن است که این کار را کنار گذارده اند.
در برابر این سخن، برخی به ما می گویند: با این حساب می خواهید بگویید که ایرانیان و زرتشتیان حرام زاده اند؟!

پاسخ آن است که: خیر؛ زیرا:
اولا: اگر کسی حرامزاده شد، فرزند و نسل او حرامزاده نیستند بلکه فقط خودش حرامزاده است.

ثانیا: آنهایی که در زمان گذشته، براساس دستورهای دینی شان با محرم خود ازدواج کرده بودند، هم ازدواجشان صحیح بوده و مرتکب زنا نمی شدند و هم فرزندشان حلال زاده بوده است. به دو حدیث در این زمینه توجه کنیم:

الف) قَذَفَ رَجُلٌ رَجُلاً مَجُوسِیّاً عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه ع فَقَالَ: مَه فَقَالَ الرَّجُلُ: إِنَّه یَنْکِحُ أُمَّه أَوْ أُخْتَه فَقَالَ ذَلِکَ عِنْدَهُمْ نِکَاحٌ فِی دِینِهِمْ.
شخصی در حضور امام صادق(ع) به مردی زرتشتی نسبت زنا داد. امام فرمود: ساکت شو. گفت: او با مادر یا خواهرش ازدواج می کند. امام(ع) فرمود: اینگونه ازدواج در دین آنها جایز است. (کافی، ج ۵، ص ۵۷۴)

ب) عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْحَذَّاءِ قَالَ: کُنْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه ع فَسَأَلَنِی رَجُلٌ: مَا فَعَلَ غَرِیمُکَ؟ قُلْتُ: ذَاکَ ابْنُ الْفَاعِلَهِ؟ فَنَظَرَ إِلَیَّ أَبُو عَبْدِ اللَّه ع نَظَراً شَدِیداً قَالَ: فَقُلْتُ: جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنَّه مَجُوسِیٌّ أُمُّه أُخْتُه. فَقَالَ: أولَیْسَ ذَلِکَ فِی دِینِهِمْ نِکَاحاً؟!
ابوالحسن حذاء می گوید: نزد امام صادق(ع) بودم که مردی از من پرسید: بدهکارت چه کرد؟ گفتم: آن پسر زن زناکار؟ امام با تندی به من نگریست. گفتم: فدایت شوم، او زرتشتی است و مادرش خواهر اوست. (پدر او با دخترش ازدواج کرده و در نتیجه مادر این شخص، خواهرش هم هست). امام فرمود: مگر اینگونه ازدواج در دین آنها وجود ندارد؟ (کافی، ج ۷، ص ۲۴۰)

یادآوری:
این حکم (حرامزاده نبودن زرتشتی هایی که از طریق ازدواج با محارم به دنیا آمده اند) اختصاص به چنین ازدواج هایی ندارد بلکه احکام دیگری که طبق دین خودشان عمل می کنند همینطور است.

مرداد ۱۳۹۶

۹۸۰

همچنین ببینید

کرتیر ـ موبد برجسته و پرنفوذ عصر ساسانی ـ ترویج دهنده ی ازدواج با محارم

به قلم مری بویس (درگذشت: ۲۰۰۶ م) خود کردیر از جمله دستاوردهای دینی متعددش ، …

۱۶ نظر

 1. بررسیهای شما فاقد ارزش و تهمتی ناروا و بی اساس هست
  هیچ مورخ شرقی و غربی از فردریت نیچه گرفته تا ویل دورانت و پل دو بروی فرانسوی
  در آیین زرتشت شناسی خود اشاره ایی به ازدواج با محارم نکرده اند .
  و این تهمت فقط از زبان دشمنان دین بهی یعنی مسلمین بخصوص حضرات سید
  و در گذشته دور رومیان سرچشمه میگیرد .
  جوابهای قاطعی در پُستهای متعدد شما راجب ازدواج با محارم داده شده ولی ظاهرأ عناد شما با
  دین و رسومات ایران زمین بعد از ۱۴ قرن تهاجم فرهنگی اجدادتان پایان ناپذیر هست .
  حتی تیتراژ پُست تان مقرضانه هست و بجای آن میتوانستید مثلأ ” مطلبی راجب حرامزادگی ”
  را عنوان کنید .
  من هم با یک نیمه صفحه میتوانم ثابت کنم که حرامزادگی بشدت در بین مسلمانان رواج داشته
  و حتی به احادیث خودتان هم استناد کنم ولی حتم دارم که بلافاصله حذفش میکنید .

  • مدیر سایت

   مغرضانه نه مقرضانه
   در بخش «ازدواج زرتشتیان با محارم» در همین سایت سخنانی از مورخان شرق و غرب در این زمینه ذکر شده است
   در این پست نشان دادیم که زرتشتیها در گذشته و حال، حرامزاده نبوده و نیستند

 2. با این همه سنت ازدواج با محارم در کتاب اوستا و حتی شاهنامه که توسط یک مسلمان نگاشته شده به آن اشاره ای نشده !!!! می شه.
  نه تنها امروز ، بلکه از زمانی که ثبت احوال در ایران راه افتاده هیچ سندی مبنی بر ازدواج با محارم بین زرتشتیان در دست نیست. بعد شما کتاب دینکرد رو سند می گیرید. حدیث امام صادق رو سند می گیرید ولی شواهد جلوی چشمتان را نمی بینید.

 3. شاید این اخبار بعدها توسط گروهی مغرض به سبب خدشه وارد کردن به ساحت یک دین و تخریب آن وارد برخی کتب حاشیه ای شده تا بعدها توسط گروهی مغرض تر به جهات استفاده های گروهی و … مورد استفاده قرار بگیرد. و گرنه چرا باید از سنتی یاد کرد که همه می دانیم ، نیست ؟

 4. یکی از ویژگی های این سایت همینه. استفاده از هر خس و خاشاکی جهت رسیدن به هدف. هدف وسیله رو توجیه می کنه.

  • اتفاقا این از ویژگی های نژادپرستانی مثل شماست که زرتشت را بالاترین پیامبر می خواهید معرفی کنید کسی که نامش در هیچ کدام از ادیان الهی بعدش آورده نشده و می خواهید دین زرتشتیت تحریف شده را برترین دین معرفی کنید با هر دورغ و افسانه سازی…!!!

   • سلام.
    خانم سمانه لطفا علمی تر بحث کنید خیلی کلی بحث نمودید. در بحث دارای حب و بغض هستید. من زرتشت علیه السلام رو از پیامبر گرامی اسلام بالاتر معرفی نکردم و سخنی از نژاد پرستی نزدم. به شدت مخالف نژاد پرستی هستم.

 5. به جهت جمع بندی :
  سرور گرامی جناب استاد فاطمی و سایر عزیزان بنگرید به :
  علیرضا شاپور شهبازی، «افسانه ازدواج با محارم»

 6. نساء، ۲۳. «حُرِّمَتْ عَلَیْکُمْ أُمَّهاتُکُمْ وَ بَناتُکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ وَ عَمَّاتُکُمْ وَ خالاتُکُمْ وَ بَناتُ الْأَخِ وَ بَناتُ الْأُخْتِ وَ أُمَّهاتُکُمُ اللاَّتی‏ أَرْضَعْنَکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ مِنَ الرَّضاعَهِ وَ أُمَّهاتُ نِسائِکُمْ وَ رَبائِبُکُمُ اللاَّتی‏ فی‏ حُجُورِکُمْ مِنْ نِسائِکُمُ اللاَّتی‏ دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَإِنْ لَمْ تَکُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلا جُناحَ عَلَیْکُمْ وَ حَلائِلُ أَبْنائِکُمُ الَّذینَ مِنْ أَصْلابِکُمْ وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ الْأُخْتَیْنِ إِلاَّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیما».
  آیه ۲۳ سوره نساء . در این آیه خداوند می‌فرماید: «مادران، دختران، خواهران، عمه‏‌ها، خاله‌‏ها، دختران برادران، دختران خواهران، زنانى که شما را شیر داده‌‏اند، خواهران شیری و مادران زنانتان بر شما حرام شده‏اند. و دختران زنانتان که در کنار شما هستند، هر گاه با آن زنان هم‌بستر شده‌‏اید بر شما حرام شده‌‏اند. ولى اگر هم‌بستر نشده‌‏اید، گناهى مرتکب نشده‌‏اید. و نیز همسران پسرانتان که از صلب شمایند (نه پسرخوانده‏ها). و جمع کردن میان دو خواهر مگر آنچه گذشته است. خداوند آمرزنده و مهربان است»

 7. فقها در این زمینه فرموده اند: “اگر کسى با یکى از محرم هاى خود مثل مادر و خواهر که با او نسبت دارند زنا کند، به حکم حاکم شرع باید او را بکشند.”
  در قانون مجازات اسلامی نیز آمده است: “زنای با محارم نسبی به هر شکلی مستوجب اعدام است”. و در این حکم بین زن و مرد فرقی نیست.

  • مدیر سایت

   این احکام مخصوص مسلمانهاست و در صورتی شامل اهل کتاب میشه که طبق دین آنها نیز حرام باشه و…
   لذا طبق فتوای فقها هرکس شراب بنوشه باید شلاق بخوره اما اگر یک مسیحی در خانه اش شراب بخوره ایرادی نداره چون طبق دین خودشان حرام نیست

 8. چه زمانی فرزند حرام زاده می شود؟
  پاسخ اجمالی
  ۱.با فرض اینکه ارتباط جنسی آنان حرام بوده این بچه حرام زاده است. ولی به جز در مسئله ارث در سایر امور با دیگر فرزندان تفاوتی ندارد…
  ۲.اگر ندانند ارتباط جنسی آنها حرام بوده این بچه حکم ولد شبهه را دارد.

 9. سلام ، بلاخره تکلیف ما چیه ؟ اگر ازدواج با محارم خوبه چرا اون رو با قوانین اسلام و مسلمان ها مقایسه می کنید تا بگید بده ، اگر هم زرتشتیان حرام زاده اند پس چرا نوشتار خود را نقض می کنید ؟ الان ما به چه جمع بندی برسیم ؟

  • مدیر سایت

   ازدواج با محارم از نظر اسلام حرامه اما اگر یک زرتشتی در آن زمانی که دینشان اجازه می داد و طبق دینشان ازدواج با محرم انجام می داده از نظر حکومت اسلامی جرم محسوب نمی شده و بچه ی چنین ازدواجی حلالزاده بوده اما اگر در همان زمان یک مسلمان با محرمش ازدواج می کرد بچه اش حرامزاده بوده چون دینش چنین اجازه ای نمی داده

 10. در خصوص ازدواج بهمن در شاهنامه بنگرید به کتاب افسانه ازدواج با محارم پروفسور شهبازی ، اونجا به طور کامل نقد و بسط شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code