خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / یک اشتباه خورشیدیان

یک اشتباه خورشیدیان

به قلم مدیر سایت
رئیس انجمن موبدان تهران دکتر اردشیر خورشیدیان نوشته است که همه انسانها سیصد چهارصد سال است که به کروی بودن زمین پی برده اند حال آنکه چنین مطلبی نادرست است بلکه در قرون اخیر، ثابت نبودن زمین و نیز محور جهان نبودن آن، میان دانشمندان شهرت یافت. وی می نویسد:
«می دانید که تا سی سد، چهارسد سال پیش همه مردم جهان فکر می کردند که زمین همانند یک سینی هموار است… هیچکس نمی توانست فکر کند که ممکن است کره زمین گرد و در فضا معلق باشد و بدور خودش بچرخد.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، صفحه ۲۱)

اردشیر خورشیدیان

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

همچنین ببینید

دلایل سست برای تحریف نشدن گاتاها

به قلم مدیر سایت دکتر اردشیر خورشیدیان در کتاب «پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان» از …

یک نظر

  1. تا نزدیک به دو قرن اخیر بشر فکر می کرد که زمین در مرکز عالم قرار دارد و بسیاری از دانشمندان فکر می کردند که زمین مسطح است و کروی شکل نیست.و هر دانشمندی که سعی می کرد نظریه زمین مرکزی و مسطح بودن زمین را رد بکند مورد غضب کلیسا قرار می گرفت.در قرن اخیر با اختراع تلسکوپ و خارج شدن انسان از زمین انسان ها به این موضوع پی بردند که زمین در فضا معلق است.همچنین در بسیاری از تمدن های بدوی تصور می شد که زمین روی شاخ گاو قرار دارد یا بروی یک ماهی قرار دارد یا در یونان باستان تصور می شد که زمین بروی دست یا بازوی خدایان قرار دارد و وقتی این گاو یا ماهی یا خدا زمین را تکان می دهد زمین لرزه رخ می دهد.

    در ۱۴۰۰ سال قبل حضرت علی (ع) در خطبه ۱۸۶ نهج البلاغه به معلق بودن زمین در فضا بدون اینکه توسط نیرویی نگه داشته شود اشاره فرموده اند :

    امام على علیه السلام : [خداوند] زمین را ایجاد کرد و آن را نگه داشت، بى آن که وى را مشغول سازد. و آن را بر جایى بدون قرار استوار کرد و بى هیچ پایه اى بر پایش داشت و بى هیچ ستونى برافراشتش و آن را از کجى و انحراف نگاه داشت و از افتادن و شکافتن آن جلوگیرى کرد .
    این حدیث با توجه به علم امروز ما بسیار بدوی و ساده است ولی در ۱۴۰۰ سال قبل در شرایطی که نظریات خرافی حاکم بود و هیچ ابزار علمی وجود نداشت دانستن این مساله تنها یک معجزه محسوب می شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code