خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / در مورد موبد موبدان چه قضاوت کنیم؟

در مورد موبد موبدان چه قضاوت کنیم؟

به قلم مدیر سایت
دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ برای اینکه نشان دهد گات ها کتابی مهم است و بشر نمی توانسته چنین کتابی بنویسد، نوشته است:
«دانش دانشمندترین انسان ها حتی در دویست سال پیش به اندازه دانش آموز کلاس چهارم دبستان امروزی نیز نبوده است.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۶۸)
آیا ابوعلی سیناها، فردوسی ها، بیرونی ها و… به اندازه ی دانش آموز چهارم ابتدایی سواد نداشتند؟! ایران در قرن های چهارم و پنجم هجری در اوج دانش قرار داشت. آیا اطلاعات ایشان اندک است؟ آیا بی حساب و کتاب حرف می زند؟ آیا به هر قیمتی شده، می خواهد حرفش را به کرسی نشاند حتی به قیمت زیر پا گذاشتن افتخارات دیگر؟ آیا این را به حساب غفلت ایشان بگذاریم؟

شناسنامه کتاب: پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، اردشیر خورشیدیان، تهران، فروهر، چاپ دوم، ۱۳۸۷.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

همچنین ببینید

نقد دهمین دلیل اعتبار گات ها

به قلم مدیر سایت موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ می …

۲۸ نظر

 1. فرق بین علوم دینی اسلامی و علوم دینی زرتشتی اینه که :

  آیت الله جوادی آملی ۷۰ سال شبانه روز درباره عقائد اسلامی مطالعه و تحقیق میکنند و نظر میدن. همینطور باقی علما و فقها و متکلمین اسلامی…

  اما موبد خورشیدیان دندنپزشک است و همه عمرش رو دندانپزشکی (عصبکشی، جرم گیری و…) کردن و اوقات پِرتی و فراغت خودشون رو گذاشتن برای تعالیم موبدی ! برای همین هرچی به ذهن مبارکشون برسه تحت عنوان "تعالیم اهورامزدایی" به دیگران تحویل میدن.

  • استادددد سیاوش.علمای اسلام را هم دیده ایم که«تعالیم اسلام»را چگونه به مردم تحویل میدهند!ضمنا شما نمیخاد درباره جامعه پزشکی اظهار فضل کنید.به خصوص«دندنپزشک»…!!!

   • اون غلط املایی نیست مجوسی زده یه جاافتادگیه . آقای فرشاد  قرار بود یه روانشناس  خوب معرفی کنی باهم بریم منم یه معلم خصوصی معرفی کنم که (( نمیخواد )) رو نمیخاد ننویسی .

    برای رسوایی بی سوادی مجوسی ها و مجوسی زده ها از درو دیوار مثال و مورد میباره .آقای امیرشاهی که بسیار عالم  و مسلط هستن یه آدم پشت کوهی از بعضیا که کتاب مینویسن و کاغذ حروم میکنن بیشتر سواد داره  که حرفای خنده دار نزنه .

    • نخست اینکه سهیل جان با این سخنان گهر باری که از شما میخوانم کار از روانشناس و روانپزشک گذشته شما احتیاج به جراحی مغز و اعصاب دارید!!!!البته بعید میدانم از دست پرفسورسمیعی هم درباره شما کاری بر بیاید!دوم اینکه میدانستم نمیخاد رو نمیخواد مینویسند بر حسب عادت اینگونه نوشتم!
     عذر میخوام بنده علاقه ای ندارم اینگونه کامنت بدم ولی هی سهیل مجبورم میکنه!

 2. استاد سلام

  تا الان یعنی ساعت ۹:۴۷ روز ۳۰ مهر ۹۳ آمار بازدید روزانه تون رسیده به ۹۲۴۶ بازدید. خبریه استاد ؟؟؟؟!!!!!

  • مدیر سایت

   خودمم تعجب کردم شاید بخاطر درج اون استفتا باشه یا کسی لینک این سایتو در شبکه های اجتماعی گذاشته یا گوگل امتیاز بالا داده و…

 3. سیاوش امیرشاهی

  آقای فرشاد

  علمای طراز اول اسلامی، توانایی این را دارند که تمامی عقائد اسلامی را مستند به قرآن و احادیث ارائه کنند و چنین هم میکنند.

  برخلاف علمای زرتشتی…

  اگر مایل باشید میتوانیم به طور جزئی و دقیق گفتگو کنیم.

  بنده بارها با موبدبار […] . برخی موبدان دیگر گفتگو کردم. در اکثر موارد پاسخشان این است: «این عقیده ماست و به خود ما ارتباط داره و لزومی نداره دیگران از دلایل ما آگاه بشن». این حرف خیلی معنی داره. معنیش اینه که موبدان زرتشتی نمیتونن عقائد امروزی خودشون رو به اوستا مستند کنن.

 4. اقای سیاوش عزیزخواهش میکنم بنده را از گفتگو نترسانید خواهش میکنم!!!!!بنده اگر درباره دین زرتشت اطلاعاتم کامل بود پیشنهاد گفتگو را بنده به شما میدادم.فعلا در حال تحقیق هستم و به نتایج خوبی هم رسیدم.البته اگر درس و دانشگاه اجازه دهد.سپاس

  • در ضمن مگر بنده و شماکم از این سخنان شنیدم که «این عقیده ماست و به خودمان ارتباط دارد»ایا شیعه وسنی بارها اینها را نگفتند؟!گفته اند!اصلا علمای همه ادیان اینگونه میگویند.اقا سیاوش به نظر بنده خوبی و بدی هر دینی به پیروانش مربوط است هر کسی باید دین داری خودش را بکنند.حالا بروید تحقیق کنید تا رو سیاهی ……..!!!!

 5. یعنی شما فکر میکنید ابن سینا و بیرونی و امثال انها دانشی بیشتر از کلاس چهارم ابتدایی داشتند ؟ شما اصلا کتابهای چهارم ابتدایی دیدید و از محتوای انها اطلاع دارید ؟
  اصلا تا به حال کتابهای رازی ، ابن سینا و بیرونی خوندید و از ارزش علمی و محتوای کتابهای انها اطلاع دارید ؟ انان بزرگان زمان خود بودند اما امروز حرفی برای گفتن ندارند ، کتاب های انها به هیچ وجه ارزش علمی در حد علوم تجربی کلاس چهارم ابتدایی هم ندارند …
  در کتاب علوم تجربی از سرعت نور هم سخن رفته است ، کدام اندیشمند اسلامی اصلا برای نور سرعت قائل بود ؟ انها حتی حرکت نور را آنی میدانستند ،مقصود تحقیر ان بزرگان نیست چون روزگاری تئوری های انیشتین و هاوکینگ که شب و روز برای طرح انها می اندیشیدند به بدیهیاتی در حد کودکان و نوجوانان تبدیل میشوند .

 6. خوب کجای حرفش اشتباه بود؟ دانش ۲۰۰ ساله پیش نسبت به الان هیچی‌ نیست.. در ضمن ما باید به آقای اردشیر خورشیدیان افتخار کنیم، ایشون فوق تخصص در جراحی چشم دارن.

 7. این اقا موبد را من از نزدیک می شناسم فقط حرف میزنه بدون هیج مطالعه ای متاسفانه حرفهای ایشان هم بدون سند و مدرک می باشد یکی دو تا کتاب هم نوشته که مطالب ان ضدو نقیض و در حد بچه های دبستانی است

 8. این بنده خدا حق داره همچین حرفی بزنه اینا حتی یک دانشمند هم در طول تاریخ نداشتن اما برعکس جهان اسلام پر از دانشمنده مانند پدر علم شیمی جابر بن حیان که شاگرد امام صادق بوده

 9. تمام دنیا پیشرفتش را مدیدن مسلمانان هستند مثلا اصل سینما از اتاق تاریک ابن هیثم است و او مخترع زره بینه کتب ابن سینا تا همین الان تو مدارس خارج تدریس می شه…

 10. شما خیلی دورو هستید جایی که به نفعتون باشه می گید ابن سینا متعلق به همه ایرانیان است

 11. چرا مدام از کاه دیگران کوه میسازید و از کوه خودتان کاه ؟
  این کار سخیفتان چه تعبیری دارد که این پست را چندین بار به بالا میاورید ؟
  چرا نظر همگان را در باره گفته های امام خمینی نمیپرسید مثل :

  ﻫﯽ ﻣﯽﮔﻮﯾﻨﺪ ﻣﻐﺰﻫﺎ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻓﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، ﺑﻪ ﺟﻬﻨﻢ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻓﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ .
  ﺍﯾﻦ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺭﻓﺘﻪ ﻫﺎ، ﺍﯾﻨﻬﺎ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﺍﺵ ﺩَﻡ ﺍﺯ ﻋﻠﻢ ﻭ ﺗﻤﺪﻥ ﻏﺮﺏ ﻣﯽ ﺯﻧﻨﺪ
  ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﺑﺮﻭﻧﺪ . ﻣﺎ « ﺭﯾﺸﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺼﯿﺒﺖ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺗﺎﮐﻨﻮﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺸﺮ ﭘﯿﺶ ﺁﻣﺪﻩ
  ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ . ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺗﺨﺼﺺ ﻫﺎﯼ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻫﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
  ﺗﻤﺎﻡ ﻓﺴﺎﺩﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﻠﺘﻬﺎ ﭘﯿﺪﺍ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﻣﺘﻔﮑﺮﯾﻦ ﻭ ﻣﺘﺨﺼﺼﯿﻦ
  ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻫﻬﺎ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ……………
  ﺳﺨﻨﺮﺍﻧﯽ . ﺍﻣﺎﻡﺧﻤﯿﻨﯽ ﺩﺭ ﺩﯾﺪﺍﺭ ﺑﺎ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺤﮑﯿﻢ ﻭﺣﺪﺕ ﺣﻮﺯﻩ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ
  ﺁﺫﺭﻣﺎﻩ ۱۳۵۹
  http://farsi.rouhollah.ir/library/sahifeh?volume=13&page=413

  • مدیر سایت

   چرا سخن ایشان را ناقص نقل می کنید مثل اینکه بگید فلانی گفت: «لا اله» اما «الا الله» را نگید
   ایشان در مورد دانشگاهیان بی تقوا میگه و جالبه در مورد حوزه ها هم میگه مخصوصا جمله ی پایانی:

   اگر حوزه‌های علمیه مُهذَّب باشند و متعهد باشند، یک کشور را می‌توانند نجات بدهند. علمِ تنها اگر ضرر نداشته باشد، فایده ندارد. تمام این، وقتی ما به یک نظر وسیعی به همه دنیا و به همه دانشگاه‌هایی که در دنیا هست بیندازیم، تمام این مصیبتها که برای بشر پیش آمده است ریشه‌اش از دانشگاه بوده. ریشه‌اش از این تخصصهای دانشگاهی بوده. این همه ابزار فنای انسان و این همه پیشرفتهایی که به خیال خودشان در ابزار جنگی دارند، اساسش از دانشمندانی بوده است که از دانشگاه بیرون آمده‌اند. دانشگاهی که در کنار او اخلاق نبوده است، در کنار او تهذیب نبوده است. و تمام فسادهایی که در یک ملتی یا ملت‌ها پیدا شده است از حوزه‌های علمیه‌ای بوده است که متعهد به دستورات اسلامی نبوده‌اند. تمام این ادیانی که ساخته شده است از دانشمندان و علما سرچشمه گرفته است. علمی که پَهْلویِ او اخلاق و تعهد اسلامی نبوده است، تهذیب نبوده است، دنیا را دانشگاه به فساد کشانده است. و دنیا را دانشگاه می‌تواند به صلاح بکشد.

 12. شرم بر کسانی که هنوز دغدغه قضاوت هموطنان را از طریق نوع ادیانشان دارند
  ارادت ویژه به جناب خورشیدیان
  یک انسان پاک

 13. خجالت آوره برای ترویج نژادپرستی یه عده حاضرن هر دروغی بگن اما حالا به بزرگترین دانشمندانمون که باعث سربلندیمون در تمام دنیا هستن اینطور توهین میکنن کتابای دانشمندان نام آور ما هنوزم در دانشگاه هایی مثل هاروارد تدریس میشه بعد از قرن ها,در تلاش برای نژاد پرستی فقط تاریخ اعراب رو تحریف نمیکنن بلکه به هویت ملی ایرانیا هم میخوان آسیب بزنن اگه این نژادپرستی احمقانه نیس پس چیه؟؟؟؟؟ تاریخ مونو به چی میفروشید؟؟؟ باید برید کمی تاریخ بخونید و شرم کنید از گفتن این چرندیات خجالت آور هرجا به نفع شون باشه ایرانیا فقط آدمن هرجا به ضررشون باشه میگن خاک بر سر ایرانیا واقعا چیزی بیشتر از خجالت آوره این حرفا چندش آوره

  • اعراب بیشتر تمدنشون مدیون ایرانیان و مصریان هستن
   بخصوص ایرانیان که بیشترین خیر رو به اسلام کردن و تمدن اسلامی اصلا تمدن ایرانی اسلامی هست

   • با سلام؛ و اما بعد:
    اگر کمی درباره تمدن میسان تحقیق میکردید تمدن پرشکوه اعراب را قبل از اینکه پارسها یا مادها در ایران به حکومت برسند مشاهده میکردید…

    جماعت باستانگرا به عمد روی به تحریف تاریخ و وارونه جلوه دادن حقیقت می آورند.

    • البته لازم به تذکر است که سخن ناظر به گفته اکثر قریب به اتفاق تواریخ ایرانی و عربی است که وجود سلسله های پیشدادیان و کیانیان را بیان و سپس حمله اسکندر را تعریف میکنند و در این حالت خبری از هخامنشیان و مادها نیست، اگرچه این قول، قول متقن تاریخی هم نیست.
     تمدن میسان در اواخر زمان هخامنشیان بوجود آمد (و یا بنا به قولی مدتی پس از پادشاهی اسکندر کبیر).

 14. الان حرف عرب بود؟؟؟؟؟ الان حرف توهین یک موبد به دانشمندان ایرانی بود دانشمندان ما زیر سوال رفتن با حرفای این موبد چه ربطی به اعراب داره؟؟؟؟؟ اگه آوردن اسم عرب ها ممنوع بشه یه عده دیگه حرفی واسه گفتن پیدا نمیکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code