خانه / احکام / احکام زرتشتی / زن زرتشتی / ازدواج زرتشتیان / ازدواج زرتشتیان با محارم / ثواب پول دادن برای عملی کردن ازدواج با خواهر!

ثواب پول دادن برای عملی کردن ازدواج با خواهر!

به قلم مدیر سایت
سؤال و جواب از اِمید اَشَوَهیشتان (موبد موبدان در قرن چهارم هجری) حکایت از ثواب برای پول دادن برای تحقق ازدواج با خواهر دارد.

خلاصه ی سؤال و جواب:
سؤال:
مردی درخواست ازدواج با خواهرش داشته و پدر و مادرش نیز موافقت می کنند اما آن را انجام نمی دهد. پس از مدتی شخصی برای ثواب، پولی به او می دهد تا با خواهرش ازدواج کند. برادر می پذیرد و ازدواج می کند. آیا بخشی از ثواب این ازدواج به آن شخص خیر می رسد؟ اگر شخص خیر از اراده ی پیشین برادر، آگاه نبوده، چه حکم شرعی دارد؟

جواب:
برادر و مرد خیر هردو در ثواب این ازدواج شریکند.

متن کامل پرسش و پاسخ
«پرسش:
مردی خواهری داشت. او یک بار چنین گفت: "من با این خواهر ازدواج خواهم کرد" و والدین او با این ازدواج توافق داشتند. ولی بعدا از انجام آن سرباز زد. و روزها همچنان سپری شد. تا اینکه روزی شخصی به او گفت که "بخاطر ثوابکاری حاضر هستم که به تو پولی پرداخت نمایم تا با خواهرت ازدواج نمائی". آن برادر این پیشنهاد را قبول کرد و وجه را دریافت نمود.
آیا سهمی از ثواب "ازدواج با محرم" برای این مرد خواهد بود که داوطلب شد به آن برادر پول پرداخت نماید تا عمل خیر ازدواج با محارم صورت پذیرد؟ اگر شخصی که پول را پرداخت کرده از گفته آن برادر در باره ازدواج با خواهرش اطلاعی نداشته و آن برادر هم چیزی به او نگفته بوده که چنین تصمیمی داشته، در این صورت از نظر شرعی وضع چه خواهد بود؟

پاسخ:
اگر در پرسش مطروحه نکته تلویحی دیگری نهفته نیست که مستلزم پاسخ دیگری باشد، واضح است که قبولی لفظی گذشته دیگر اعتباری ندارد زیرا در آن مدت و زمان، عمل ازدواج با محارم صورت نپذیرفته بعدا با اشتراک کار خیر آن مرد که پول پرداخت کرد عمل ازدواج انجام یافته. بنابر این قبولی لفظی که قبلا ابراز شده بود چه ]به آن مرد[ گفته شده چه نه، تغییری در قضایا نمی دهد.
انجام این ازدواج موجب عمل خیری گردیده. کسی که عملا ازدواج نموده و کسی که پول را پرداخت کرده، سهمی از آن عمل خیر را دارا خواهند بود و هر دوی آنها از ثواب این ازدواج برخوردار خواهند شد.»

منبع:
روایت اِمید اَشَوَهیشتان، ترجمه: نزهت صفای اصفهانی، تهران، نشر مرکز، چاپ اول، ۱۳۷۶، ص۱۴۵ و ۱۴۷.

روایت اِمیداَشَوَهیشتانروایت اِمیداَشَوَهیشتانروایت اِمید اَشَوَهیشتان

به منظور آشنایی با اِمیداَشَوَهیشتان و کتاب او و مترجم، بر تصاویر زیر که از مقدمه کتاب گرفته شده، کلیک کنید. از سمت راست هردو صفحه در ادامه هم هستند:

مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 9مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 10مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 22مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 23مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 16مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 17

 

 

 

شهرویر ۱۳۹۴

همچنین ببینید

اعدام زرتشتی تازه مسلمان و غارت اموال او / اگر شمشیر بالای سر زرتشتی ها بوده چگونه چنین نظریاتی می دادند؟!

به قلم مدیر سایت امروزه زرتشتی ها مدعی اند انتخاب دین آزاد است و زرتشتیان می …

۳۰ نظر

 1. حالا که در صدد تغییر سایت هستید خواهشا در افکارتان هم کمی تغییر ایجاد کنید و دست از تخریب بردارید و با سند و مدرک محکم مطالبتان را درج کنید.امیدوارم نظرم سازنده باشد.درود بر شما

  • من هم به شما و خودم و همه توصیه میکنم که کمی دز نژادپرستی رو پایین بیاوریم و با فکری باز به مسایل نگاه کنیم.

  • جناب فرشاد، این پیاما حرفای خطابه ای و ظاهر قشنگیه که برا گول زدن بچه ها خوبه. معمولا کسایی که در جای مناسب خود حرف منطقی و مستندی برا گفتن ندارند در مواقع خاصی میاند تو میدون و با هوچیگری یه مشت بچه را فریب می دند.

 2. سلام .خسته نباشید.
  وقتی صفحات سایت را میخواهم باز کنم باتاخیر باز میشود . جدیدا

  اگر دیگران هم این مشکل برایشان پیش امده بگویند .

  قبلا اینطوری نبود.

 3. امروز دوشنبه سی و یکم شهریور که به سایت سر زدم نسبت به چند روز پیش با تاخیر باز شد.

 4. اقای صادقی عزیز معنی سخنان منطقی و مستند را از سخنان گهربار شما دانستم!!!!!!!!ببین دوست عزیز اگر گفتن خیانت بی حد و اندازه عرب تازی به منو شمای ایرانی حرف بچگانست اگر تهمت بی اساس وپایه زدن به بزرگان ایران زمین وتعدادی اقلیت دینی که با مظلومیت فقط نشسته اند با عرض پوزش اراجیف شما وامثال شما را گوش میدهند حرف بچگانست اگر ازبین رفتن هویت منو شمای ایرانی به دست عرب ورومی وحشی حرف بچگانست اگر امریکای بی فرهنگی که ۴۰۰ سال نیست کشف شده وحالا می اید برای منو توی ایرانی شاخ شانه می کشد وادعای ابر قدرتی میکند….. …شما بگذارید که باشد ،اری اینها همه حرفهای بچگانست!!!!!!!اصلا همه ما بچه ایم .مگر نه این است؟؟؟؟متاسفم برای شمای بچه!!!!!!!!!!

  • تا جایی که یادمه اکثر مطالب کلیشه ای که اینجا مطرح کردید قبلا در همین سایت بررسی شده اما گویا شما عادت دارید که فقط با منطق تکرار، سخنانتان را حق جلوه دهید.

  • من نمیدونم جناب فرشاد شما خودت رو انگار به خواب زدی یا خوابی یا در این دوره زندگی نمیکنی، بحث های علمی و تاریخی ممنوع! نقد ادیان ممنوع! ساکت یک جا بنشینید، اشکال نداره که دیگران با دروغ در عقاید دینی شما اخلال ایجاد کردند، شما کاری نکنید، حرف نزنید!! اشکال نداره که یک عده انسان ناآگاه مریض احمق ایرانپرست سلطنت طلب اهریمن خو دارند با ترویج باستانگرایی افراطی و زرتشتی گری جوانان رو گمراه میکنند، شما ساکت!! ازدست رفتن هویت دینی اشکال نداره، فریب خوردن جوانان پاکدل این سرزمین اشکال نداره مواظب باشید هویت باستانیتون از دست نره!!! اون دنیا نمیگن خودت چی داری، میگن پدرانت چی داشتن!!

 5. اقایان صادقی وازاد اندیش عزیز متاسفانه ظاهرا در کامنتهای شما ذره ای منطق وجود ندارد من پیش از ورود من به بحث با شما کسی به من گفت با شما بحث نکنم چون بی فایدست ولی گفتم که نه شاید انها درست بگویید ولی اکنون به حرف او رسیده بلکه مانند او فکر میکنم.من متاسفانه شما را یه تعداد ادمهای عرب زده میخوانم که هنوز نمیدانید اعراب تازی چه بر سرتان اورده و همه چیزهای با ارزش ما را به تاراج برده در این که مقصر خودما ایرانیان هستیم که شکی نیست ولی پدر من به خاطر این ارزشهای از دست رفته به جنگ با تازیان رفت ووقتی برگشت چیزی جز چند تکه استخوان ازش باقی نمانده بود.اری این حرفها برای پدرم ومن ارزش است.ومن هم میخواهم بجنگم با دروغ با تهمت با بیفرهنگی وبا شما افراد عرب زده که شاید با این حرفهای پوچ و بی اساستان شاید منافعتان در ایران در خطر است که رو به این اراجیفها اورید، اصلا شما در زمان جنگ کجا بودی که حالا دم از اسلام قران میزنید ؟یا شاید در زمان جنگ لانه موش را ساعتی یک میلیون کرایه میکردید.؟ولی من نمیگذارم فرهنگ ایرانیم به دست شما افراد عرب زده و عرب پرست به خطر بیافتد.من هم مانند پدرم میجنگم با کمال افتخار.اری من و پدرم ایران پرست و باستان پرست هستیم.ببخشید طولانی شد.درود بر ایرانیان عزیزم نه شمای عرب زده وعرب پرست.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • اینقدر بی ادب و بی تربیت هستی که لایق جواب دادن نیستی، مگه من چی گفتم!!!!! هرکس نظر بالایی منو بخونه و توهین های بی اساس تو رو، میفهمه که چقدر مریضی،منطق و جواب نداری چرا بددهنی میکنی، میگید پدر من به خاطر این ارزشهای از دست رفته به جنگ با تازیان رفت، تا جایی که من میدونم عراق بخشی از امپراطوریهای متعدد ایران بود، پس پدر شما با ایرانیان جنگید چه کار بدی کرد(البته طبق منطق شما)، مستندات و وصایای شهدا رو که ببینید خواهید فهمید که آنها برای چی به جبهه رفتند، آنها در درجه اول برای اسلام عزیز و بعد برای خاک و وطن رفتند، اگر غیر از این بگید به شهدا ظلم کردید چون قطعا عقیده برتر و بالاتر از حب به وطنه، همین شهدا بودند که با ضد انقلاب داخل میجنگیدند و همین شهدا بودند که میخواستند به لبنان بروند، جبهه ی شهدای ما محدود به مرزها نبود چون عقیده مرز نمیشناسه، در طول تاریخ سلسله های حاکم بر ایران شکست های فراوانی از دشمنانشان خوردند، ولی در تاریخ پر افتخار هشت سال دفاع مقدس این تفکر و اندیشه اسلام ناب محمدی به رهبری امام بود که توانست جلوی کل دنیا و ارتش تا دندان مسلح صدام ملعون نژادپرست خونخوار بایسته و یک وجب از خاک مقدس وطنم رو به بعثی های نژادپرست نده، اینقدر با این حرف های نژادپرستانت ارزش پدرت و شهدای عزیز سرزمینم رو پایین نیار. درود خداوند به روان پاک شهدا که با خون خود درخت دین را آبیاری کردند.از مدیر سایت خواهش میکنم نظرم رو کامل بذارند، چون خیلی بددهنی کرد.

  • آقای فرشاد شما که نه من و یقینا نه جناب آزاد اندیش را دیدی و نمی شناسی از کجا میدونی که زمان جنگ کجا بودیم و چی کار می کردیم؟ این هم یکی از اون حرفای کوچه بازاریه که شما حتی نمی دونید باید به اونایی که میشناسیشون بگی. بی منطقی و گزافه گویی هم حدی داره.

  • به به،به فرزندان ایران به خداشرمنده ام ازمادرم ایران که فرزندانی چون مادارد.به جای اینکه به فکرپیشرفت باشیم همه اش باهم می جنگیم ماهنوزدرحال جنگیم باهم جمع کنیداگرواقعاایرانی هستیدکاری کنیدتاباعلم تان ایران رابه جهان معرفی کنیدحرف های ماقبل تاریخ نزنیدحالاحیوانات راهم حقوق دادیم برای هم نوع های خود کی حق وحقوقی قائل خواهیم شد

 6. اقای به اصطلاح ازاد اندیش این کامنت اخر من برای شماست.نخست اینکه شما اصلا لازم نیست ادب یادم بدهید من ادبم را از پدرم یاد گرفتم که مرا خوب تربیت کرده این که میبینید که با شما اینگونه سخن گفتم چون لایق ان بودید.من باکمترکسی این گونه صحبت میکنم این چیزهایی که گفتی را از کجا کپی کردی؟؟؟چون اصلا به این حرفها نمیخوری ادم عرب زده!!درسته پدرم ابتدا برای دین وسپس برای میهن عزیزش شهید شد،ولی ای کاش میدانست افرادی عرب زده ومثلا ایرانی چون شما میخواهد نه تنها از دشمن خونی او دفاع کند بلکه حیثیت او را زیر سوال ببرد.بله شما با این اراجیف بافی میخواهید اصل صورت مسئله را پاک کنید!!!عرب زده عزیز و غیر ایرانی عزیز شما منافع در خطر است با این مهملات بافیها.کاش شهدا بودند ومیدیدند شمای عرب زده ومنفعت طلب را!!!که با دشمنی با ایران ایرانی معلوم نیست به دنبال چه هستید…….!!!!حرف برای گفتن فراوان است ولی برای شما و امثال شما تا همینجا بس!!!!!،به درود ازاد اندیش عرب زده ودشمن پرست امیدوارم خداوند شما را به راه راستی هدایت کند.تا دست از تخریب اسلام و مهین برداری.!!!!!!!!!!

 7. چی بگم هرچی بگم شما فقط توهین میکنی، دل های بیدار و فکرهای آزاد خودشون قضاوت کنند، اگر هیچ یک از نظراتی که تا الآن گذاشتم اسلامی نبوده باشه، این نظرات بالایی رو میدونم که هم اسلامی بود و هم عقلی و هم منصفانه، نمیدونم اینقدر بی ادبی برا چیه! اعراب کیند که من ازشون حمایت کنم عزیز، اگر دارم دست به تخریب اسلام و میهن میزنم خداوند منو هدایت کنه، امیدوارم که کمی در اخلاق خودت تغییر ایجاد کنی، اگر هم چیزی گفتم که ناراحت شدی منو ببخش که من قصد آزردن نداشتم.

 8. ازاد اندیش گرامی از تند رویی هایم از شما پوزش مطلبم.ولی به خدا قسم. به خون شهدا قسم اگر چیزی هم میگوییم به خاطر سر بلندی شما وایرانیان عزیز است.من میگویم این همه تهمت و افطرای دروغ پوچ برای چیست؟ازدواج با محارم شکنجه گر بودن کورش و داریوش بزرگ برای چیست؟اینها همگی به خدا دروغ است. همه جهانیان سر تعظیم بر فرهنگ وگذشته ایرانیان پایین اوردند.ما چرا با این حرفها اب به اسیاب دشمن بریزیم؟خدا میداند این دروغها را که میشنوم اشک از چشمانم جاری میشود واز عرب اعراب تازی متنفرتر!!!!!باز از شما پوزش میطلبم ما را حلال کن برادر.

  • مدیر سایت

   بنظر من جناب فرشاد این مطالب را از سر دلسوزی میگه و غرض مرض نداره

  • آقا فرشاد عزیز امیدوارم این نظری که گذاشتی از سر صداقت باشه نه برای پاک کردن وجهه ی بد اون حرفات، بخاطر این حرف از دستم ناراحت نشو چون توهین هایی که کرده بودی با نظرات من اصلا جور در نمی آمد، در هر صورت من کی باشم که بخام شما رو حلال کنم دوست عزیز بخشنده خداست امیدوارم خداوند از لغزش ها و گناهان ما بگذرد.

 9. ….و به امید روزی که همه یاد بگیریم در مباحث علمی، دست از خطابه گویی و مجادله برداریم و متین، مستند و مستدل سخن بگوییم.

  • اینامباحث علمی نیست بلکه اتیشی است که عده ای که خودشان خبرندارندبااین کار تخم نفاق رادرمادرمان ایران می کارندای برادراگرقراراست کسی راادم کنی اول خودت را ادم کن بدبقیه روایران دوستان این بحث های شماجزضررهیچ برای ایران نداردایران دست است وشما انگشتانش اقوام ایران

 10. تعجب من از این است که مدافعین اسلام را عرب زده می نامند. از خصلتهای خوب مردمان ایران زمین آزاد اندیشی بوده و هست. ایرانیان حرف خوب، فرهنگ خوب و سخن معقول را می پذیرند و برایشان فرقی نمی کند که مصدر سخن خوب کجا و از ناحیه ی چه کسانی باشد. فرهنگ خوب و معقول را باید پذیرفت و نباید اعتنایی به این داشت که این فرهنگ عربی یا غربی یا شرقی است. اگر دین زرتشت نسبت به اسلام برتری داشت ایرانی جماعت هرگز آن را ترک نمی کرد.

 11. اقای صادقی شما چرا از اب گل الود ماهی میگیرد؟شما مطمئن هستی که مدافع اسلامید؟یه تجدید نظر راجب خودت بکن حتمابرادر اسلام!!!!!!!!!!!!!!البته ببخشید ها شما بودید که مرا با ازاد اندیش عزیز رودر رو کردید.

  • من ادعای دفاع از اسلام را نکرده ام گرچه اگر مرا مدافع اسلام هم بدانید چندان بی راه نرفته اید که از افتخارات من هم خواهد بود. اما از آقای فاطمی، مدیر سایت که بگذریم که یقینا از مدافعین اسلام است از پستهای جناب آزاد اندیش هم اینگونه بر می اید. مطالب شما هم جای شکی برای هر خواننده ای باقی نمی گذارد که مدافعین اسلام را عرب زده خطاب می کنید. اگر قبول ندارید یک بار دیگر نوشته های خودتان را مرور کنید. ضمنا هنگام مرور بین نوشته های خود و دیگران هم یک مقایسه ای بکنید و ببینید در کدام توهین موج می زند. و نکته ی دیگر اینکه شما در اکثر موارد از مطلب اصلی طفره می روید و مطالب حاشیه ای را پیش می کشید. اینکه من خودم را مدافع اسلام بدانم یا ندام مطلب مهمی نیست. موضوع اصلی پست من عقلانیت ایرانیان بود که همین باعث پذیرش اسلام از جانب آنها شد، پس شما آنها را متهم به عرب زدگی نکنید.

   • مدیر سایت

    اما بنظرم این حرفهایی که فرشاد می زنه از سر عشق به وطن و دلسوزی به وطنه که باید ایشان این روحیه ی خود را تعدیل کنه

 12. من باز از ازاد اندیش گرامی بابت سخنان پیشینم عذرخواهی میکنم که شاید این سخنان بایدبه کسان دیگری زده میشد که ازاد اندیش گرامی سیبل شد!متاسفم!خیلی متاسفم بابت خیلی چیزها.!!!

 13. درود

  آقای فاطمی فکر نمیکنید که این کاراتون تکراری شده؟!!!

  ایرانیان ناموس پرست هیچگاه چنین کارهایی نمیکردند و اگر چند مورد اتفاق افتاده من شخصا آن موارد را پای دین و عموم مردم ایران نمیذارم و این کتاب ها هیچ ارزشی ندارند مگر مورد تاتید زرتشتیان باشه که نیست

 14. متاسفم که ادیان دیگر را بیهوده زیر سئوال می برید .اینها کفر است که می گویید و استناد می کنید به حرفهای امام صادق که الان همه چیز درباره اش می گویند که گفته…. شما اگر خیلی بر پایه ایمان و تقوای خود پایبند هستید بهتر است اول بروید حرفهای امام هایتان را از توی کوچه و بازار جمع کنید. شما هنوز به درجه ای نرسیده اید که بخواهید در مورد ادیان الهی پیش از اسلام اظهار نظر کنید.در ضمن این را بگویم که اوستای عربی همان قرآن است و هر چه شما از آیین پیشین اشکال می گیرید دارید اسلام را ضعیف تر می کنید و این نشان دهنده عدم ایمان شماست.دلایل و مدارک زیاد است می خواهید بیاورم تا روی شما کم شود و دست کم بشینید و مطالعه کنید.ببینید سلمان پارسی با چه ترفندی عربها را به دین دعوت کرد و زرتشت را نگه داشت.شما ریشت رو بالا بزنی زیرش نوشته made in iran پس ایرانی هستی و بدان بزودی ایرانی ها به دین اصلی خود بر می گردند برای همین هم شیعه هستند.شما برو در کشورهای عرب بگو شیعه هستی ببین چه رفتاری باهات دارن.

 15. وظیفه همه انسان ها این است که حقیقت را انگونه بگویند که هست نه انگونه که می خواهند این کتاب درباره یکی از موبدان زردشتی در اواخر دوره ساسانی است که تغییر بسیاری در دین زردشت انجام شده است. تاکید روی این کتاب مانند این است که من روی داستان های کتاب تاریخ طبری تاکید کنم و بگویم چون اولین تاریخ اسلامی است پس حتما درست است.
  زرتشتی دین من نیست من مسلمان و شیعه اثنی عشری هستم ولی سعی می کنم از در جنگ با هیچ اعتقادی بر نخیزم زیرا اسلام با محبت به دلها وارد شد
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code