خانه / قرآن و حدیث / حدیث / یک حدیث در مورد زرتشتیان
زرتشت

یک حدیث در مورد زرتشتیان

به قلم مدیر سایت
امام باقر(ع) فرمود: از مجوسیان جزیه گرفته می شود؛ زیرا پیامبر(ص) فرمود: همانند اهل کتاب با آنها رفتار کنید.
آنان پیامبری بنام داماسب (یا داماست) داشتند که او را کشتند و کتابی بنام جاماسب داشتند که بر دوازده هزار پوست گاو نوشته می شد که آن را سوزاندند.

نکته ها:
از این حدیث نکات زیر استفاده می شود:
یک) در عصر امام باقر(ع) زرتشتیان کتابی آسمانی در دستشان نبوده است.
دو) نام پیامبر آنان داماسب یا داماست بوده است. اما نمی دانیم آیا مراد همان زرتشت است یا شخصی دیگر.
سه) نام کتاب آنان «جاماسب» بوده.
چهار) کتاب آسمانی زرتشتیان خیلی بزرگ بوده.
پنج) خود زرتشتیان پیامبرشان را کشتند و کتابشان را سوزاندند.

متن عربی حدیث
المجوس تؤخذ منهم الجزیه لان النبی (ص): “سنوا بهم سنه أهل الکتاب”.
وکان لهم نبی اسمه دامسب (در بعضی نسخه ها “داماست” است) فقتلوه ، وکتاب یقال له جاماسب کان یقع فی اثنی عشر ألف جلد ثور فحرقوه. (من لایحضره الفقیه، ج ۲، ص ۵۳، ح ۱۶۷۸)

یادآوری:
بعضی محققان از این سخن پیامبر(ص) که فرمود: همانند اهل کتاب با زرتشتیان رفتار کنید، استفاده کرده اند که آنان اهل کتاب نیستند بلکه در حکم اهل کتاب هستند.
اما با توجه به روایات دیگر که تصریح کرده اند زرتشتیها اهل کتابند، بنظر می رسد منظور پیامبر(ص) این بوده که درست است آنان کتابی ندارند اما مانند اهل کتاب هستند یعنی در واقع کتاب دارند.

همچنین ببینید

پاداش برده ای که به سگ غذا می داد

به قلم مدیر سایت امام حسین(ع) فرمود: غلامى را دیدم که از غذاى خود به …

۶۲ نظر

 1. این احادیث معتبرند؟
   

 2. بنایی در شهر جهرم هست که میگن آرامگاه جاماسب حکیم است

 3. واقعا این توجیه ویادآوری شما.خیلی خنده دار هست.

  یادآوری:
  بعضی محققان از این سخن پیامبر(ص) که فرمود: همانند اهل کتاب با زرتشتیان رفتار کنید، استفاده کرده اند که آنان اهل کتاب نیستند بلکه در حکم اهل کتاب هستند.
  اما با توجه به روایات دیگر که تصریح کرده اند زرتشتیها اهل کتابند، بنظر می رسد منظور پیامبر(ص) این بوده که درست است آنان کتابی ندارند اما مانند اهل کتاب هستند یعنی در واقع کتاب دارند.

  نعوذ بالله خدا با مجوسان لج کرده بود.که اقوام اهل کتاب رو بیان کرد در قرآنش برای پیامبر عظیم الشان وجهانیان ولی مجوسان رو سانسور گرفت. والان شما با استناد به اسرائیلیات ومجوسیات.از خدا عالمتر از آب در امدین. ……

  • ولصابرین ول صائبان ولمجوس @ و انانکه شرک را به واقع ترجیح
   اون @ که گذاشتم به معنی ایه ی بعد بود این ایه مخصوص مسیحیان ولصابرین یهودیان ولصائبان زرتشتیان ولمجوس بقیشم که خوب ایه ی عربیش البته یادم نبود فارسیش و نوشته باور نداری بپرس

   • صحیح این است:
    إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالصَّابِئِینَ وَالنَّصَارَىٰ وَالْمَجُوسَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا إِنَّ اللَّهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ
    همانا مؤمنان و یهودیان و صابئی ها و نصاری و مجوسیان و مشرکان [که در مذاهب خود با یکدیگر اختلاف دارند، و هر گروهی خود را حق می داند،] مسلّماً روز قیامت خداوند بینشان داوری می کند [تا حق پیشگان به بهشت، و باطل گرایان به دوزخ درآیند،] بی تردید خداوند بر همه چیز گواه است
    سوره = الحج آیه = ۱۷ صفحه = ۳۳۴ جزء = ۱۷ حزب= ۳۴

 4. اقای فاطمی من در کتب گوناگون خواندم که حضرت زرتشت به دست تورانیان کشته شدند!سخن شما را بپذیرم یا مطالب کتب را؟!شما میگین به دست زرتشتیان کشته شدند!!!

  • مدیر سایت

   به هیچیک از سخنان رسیده در مورد زرتشت نمی توان اعتماد کرد مگر یکی از معصومان(ع) در مورد او سخنی با سند معتبر گفته باشند.

   • البته حدیث امام باقر فقط برای مسلمانان خصوصا شیعیان ارزش دارد اما نتیجه گیری های شما از حدیث نادرست است ، حدیث کوچک ترین اطلاعاتی راجع به زرتشتیان ارایه نکرده و کمی اطلاعات جدید بدون پایه تاریخی راجع به یک پیامبر مجوسی داده که برای ما ناشناخته است .
    یک : مجوس معرب مگوس یونانیست ، مگوس یونانی شده مغوس است ، مغوسیان اصلا کتاب مقدس نداشتند بلکه مهرپرست بودند بنابرین اگر مغوسیان کتاب مقدس نداشته باشند ربطی به زرتشتیان ندارد .
    دو : مغوس معادلی شبیه ادیان ابراهیمیست و دارنده مجموعه ای از زرتشت هاست ، زرتشت اسم عام و معادل پیامبر است اما زرتشت ما به نقل خود گاتاها زرتشت سپنتمان است ، این درسته که زرتشت اصلاحگر مغوس بود اما مغوسی نبود.
    سه : کتاب زرتشت سپیتمه به روایت وندیداد گاهان است ، جاماسب اگر پیامبر مغوس هم بوده باشد مورد نظر ما نیست .
    چهار : اصلا بحث کتاب زرتشت سپنتمان و ربطی به جاماسب ندارد
    پنج : عیسی هم ادیان ابراهیمی را کامل کرد اما یهودی نبود ، ابراهیمیان او را کشتند ولی پیروانش (مسیحیان) او را نکشتند ، بنابرین ابراهیمیان عیسی را کشتند دقیقا مشابه این جمله است که محوسیان زرتشت را کشتند ، زرتشت سپنتمان به دست یک مجوسی تورانی در یک جنگ مذهبی کشته شد .

    • دستت درد نکند آناهید، امیدوارم مسول سایت جوابشو گرفته باشه.

    • خوب عالی بود حرفت دلیلت محکم بود اما ی اشتباه بزرگ مغوس با مگوس کاملا فرق داره مغوس یعنی غوسیا یعنی خدای خدایان چین مگوس کلنه یی است که مسیح گفته و در مورد ان سه زرتشتیس که هنگام تولد به دیدار پریم (ع) امدند و به او هدایایی دادند یک حدیث هم در مورد عیسی هست که فردی نزد عیسی امد و گفت ایا ان سه مجوس از خبطه ی چین و بویو بودند که عیسی فرمود خیر این سه مجوس پارسی بودند ان مرد دوباره گفت پس پیامبرشان مال انجا بوده عیسی فرمود خیر ان پیامبر از سمت ری در پارس بود زنی ظاهرا کلیمی گفت اگر راستومیگویی بگو نام ان پیامبر چیست
     عیسی فرمود نا ان پیامبر زرادشت است ان فرد تنها فردی بود که بشارت من و پیامبر اخرالزمان را داد و گفت مارا ستایش کنند و اجازه دهند ما آزاد باشیم درضمن ان فرد که زرتشت را کشت پدرش پارسی بود ولی به علت کینه یی که از داریوش فرزند گشتاسب داشت (ظاهرا یا دلیر شیر ) زرتشت را کشت
     مادر ان فرد فقط تورانی بوده امیدوارم درس گفته باشم اگرم غلط تایپی داشت شما ببخش

   • لطفا منطقی صحبت کن .اصلا مشخص نیس که این احادیث صحت داره یا نداره،کتابش تغییر کرده یا نکرده،در چه وضعی این حدیث نوشته شده و موضوع چی بوده.

 5. سلام. اسم پیامبرشان جاماسب بود. تعالیمش را بر هزار تکه از پوست گاو نوشت و در ساحل رود ارس تبلیغشان میکرد ک وی را کشتند(واقعه اصحاب الرس)  بعد از کشتن جاماسب تعالیم وی دچار میهرپرستی(میتراییسم)گشت.لفظ مجوس یک ارتباطی با جاماسب دارد/ بعدها زرتشت برای اصلاح دین جاماسب از میتراپرستی ظهور کرد.اما تعالیم وی هم دچار تحریف و آتش پرستی گشت. (این خلاصه ای بود از نظر ایت الله رضوی درباره این حدیث)

 6. مدیر سایت واقعا ادم جالبیه خدا خیرش بده ما رو حی میخندونه .میگه مطالبی معتبره که از زبان معصومین باشه انگار بیروان سایر ادیان هم به هشون اعتقاد دارن .من ایرانیم چون یکی از دوستان زرتشتی هم اسم ایرانی انتخاب کرده من با اسم اشو اومدم

  • مدیر سایت

   صد رحمت به ما که آنچه در مورد زرتشتیها از زبان معصومانه می پذیریم اما خود زرتشتیها اگر سخنان معصومان رو قبول نداشته باشند هیچ نقلی در مورد دین زرتشت را نباید بپذیرند چون هیچ چیز قابل قبول از این دین نرسیده. بنگرید: http://www.raherasti.ir/346

   • یکبار و فقط یکبار در زندگیت به این فکر کن که اگر شما عربها کتاب سوزی و غارتگری و تجاوز به سرزمین ایران نداشتید ، حتما اسناد قطور و محکمی باقی میماند تا شما نتوانید دهانتان را به هر سند و گفته و مدرک عربی مطهر کنید.

 7. سلام درود بر شما که مطلب به این قشنگی گذاشتید و من بگم که جا داره از حرف اما بزرگوار علی (ع*) بگیم که گفت زرتشتیان پیامبری داشتند و کتابی داشتند که ان را سوزاندند من پنج تا دوست دارم که زرتشتین و هروقت در مورد حضرت محمد حرف میزنم صلوات میفرستن و سجده میکنن و اورا سپاس میگویند و ان زرتشتیان همه علاوه بر عکس ززتشت و ذوالقرنین عکس تمامی ائمه را هم به دیوار اتاقشان زده اند باور کنید عین حقیقته یکی از انان جز سی قران را هم حفظ بود
  اگر از دست من ناراحت شدید معذرت میخوام ولی اگر حرف من براتون خنده داره حاضرم قسم هم بخورم

 8. من کلی فیلم در مورد عزاداری حضرت امام حسین از زرتشتی ها هم دارم. در ضمن این سایت فقط عقاید شخصی شما رو نشر میده. نه میشه براتون مقاله علمی فرستاد. ( وقت نمی کنید به خونید : جواب شما به عزیزی با نام مستعار مسلمان در قسمت حکیم فردوسی از نظر رهبر انقلاب و نه در صورت پذیرش مطلب حاظر به استفاده ازش هستید. ) از هیچ گروه یا تیم متخصص در این موارد هم استفاده نمی کنید. نگاهتون مثل نگاه عاقلان اندر صفیه. خودتون بگید : چرا ؟ دنبال چه هدفی هستید. زرتشتیان زناکارند و خیلی بد . آیا پدر جناب روزبه پارسی معروف به سلمان یار بزرگوار پیامبر و حضرت علی که خودشون از موبدان بزرگ جی بودند میشه زناکار با محارم باشه و خدا فرزندی مایه افتخار ایران و اسلام بهش هدیه بده ؟ یادتون باشه از اول انقلابه که علیه محمدرضا پهلوی فیلم می سازیم ، باشه شاه حروم زاده. سئوال چرا ما حلال زاده ها اشتباهات اون ها ادامه می دیم ؟ به قول حافظ شیراز : جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه / چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند .

  • مدیر سایت

   حاضر درسته نه حاظر
   سفیه درسته نه صفیه
   وجود ازدواج با محارم میان زرتشتیها به معنای این نیست که همه ازدواج با محارم می کردند و همه از طریق ازدواج با محارم بدنیا می آمدند. فرزندانی که از این راه بدنیا می آمدند حرامزاده نبودند طبق حدیثی از امام صادق(ع)

 9. سلام. جناب فاطمی. لطفا به این لینک نگاهی بندازید. درباره مجوس و جاماسب و زردشت

  http://forum.hammihan.com/thread221073.html

 10. “پنج) خود زرتشتیان پیامبرشان را کشتند و کتابشان را سوزاندند.”
  مگر نه این است که مسلمانان دختر، پسرعمو و جانشین پیامبر خود، و تک تک وارثان ولایت را کشتند؟

 11. دوستان گرامی و فرهیخته درود بر شما اولا خدمت مدیر محترم سایت که احتمالا از روحانیان حوزه علمیه هستند و با دیدن موج باستان گرائی که بین جوانان ایرانی راه افتاده احساس خطر نموده و وظیفه خود دانسته که به میدان روشنگری بیایید و این جوانان ساده اندیش گمراه را هدایت کنند. عرض می کنم که زیاد خودتان را ناراحت نفر مائید زیرا این موج به خاطر عصر ارتباطات و اطلاعات است و مختص جوانان ایران هم نیست همه دنیا دارند به سمت بازیافت فرهنگی و تمدنی می‌روند ودنبال هویت گم شده خود می گردند. از طرفی مسئولین کشور حدود ۴۰سال فقط گفتند دین اسلام و هویت ملی و فرهنگ کهن ایرانی را فنی کردند و انگ ستمشاهی زدند طبیئیست که جوان بی هویت ملی شده ایرانی دنبال هویت گم شده اش بگردد. او می بیند که تمام گنجینه ها و مفاخر را کشورهای دیگر غارت کردند. و مسئولین کشور دنبال دعواهای درن گروهی خودشان هستند وقتی کشورهای حوزه خلیج فارس نام خلیج غربی برآن میگذارند امام خمینی در واکنش می فرمائید هی نگوئیم خلیج فارس و غرب این خلیج اسلام است. آری دوست عزیز نیازی نیست با مباحث به ظاهر علمی برای هدایت جوانان به آئین های باستانی ویا افتخارات ملی شان حمله کنید. بررسی کنید عیب کار کجاست آن را اصلاح کنید. ضمنا اگر در برده دار بودن اهل بیت شک دارید نامه ۲۴ نهج البلاغه را مطالعه بفرمائید آنگاه مفهوم داشتن برده جنسی توسط اهل بیت را خواهید فهمید.

 12. مدیر محترم سایت از تذکرات به جا ومتین شما در رابطه با لغات اشتباهی که در پیام من بود متشکرم. اما دلیل وجود چنین حالتی تند نویسی بنده است که هم دقت را پائین می آورد وهم خود گوشی در این حالت کلمات را تغییر میدهد. و اما در رابطه با یکی دیگر از نامه های امام علی (ع ) به عثمان بن حنیف فرماندار بصره. اهواز. فارس و کرمان. که در سال۳۶ هجری نوشته شده. اگر دشمنان اسلام(ایرانیان ) از شما اطاعت کردند پس همان است که می خواهیم و اگر کارشان به نافرمانی و شورش کشید آنان را سرکوب کنید واز آنان که تسلیم و فرمانبردار شما شده اند برای سرکوب شورشیان مدد گیر. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که مایلم مدیر محترم سایت پاسخ دهند ۱ )چرا در زمان خلافت سراسر عدالت آن امام رئوف مردم ایران در نقاط مختلف سر به شورش بر می داشتند. آیا هزینه جنگهای طولانی با معاویه از مردم مشرک ایران با ستمگری تمام گرفته می شد که سر به شورش بر می داشتند. ۲ ) اگر اینطور نبوده یقینا مردم مشرک ایران اسرار داشته اند بر سر دین زرتشت بمانند وآن امام بزرگو ار آنان را به زور شمشیر و سرکوب به دین مبین اسلام دعوت کرده اند. از این پس نامه های دیگر امام را نیز برایتان می نویسم. منبع. نهج البلاغه نامه شماره ۴

  • مدیر سایت

   در نهج البلاغه تنها یک بار نام عثمان بن حنیف آمده و آن، نامه ی ۴۵ امام است خطاب به او در نهج البلاغه آمده که فرماندار حضرت در بصره بوده که بخاطر حضور بر سفره ی رنگین، از سوی حضرت سرزنش شده

   تا متن نهج البلاغه را نبینم نمی تونم توضیح بدم لطفا عبارت نهج البلاغه را بنویسید

   در ضمن اصرار درسته نه اسرار

 13. همانطور که عرض کردم نامه شماره چهار که در سال ۳۶ هجری نوشته.

  • مدیر سایت

   عبارت نهج البلاغه را ذکر کنید تا ببینیم در کجای آن آمده که خطاب به عثمان بن حنیفه و او حاکم بخشهایی از ایران بوده

 14. دوست عزیز و فرهیخته ام. مدیر محترم سایت همانطور که قبلا عرض کردم نامه شماره ۴ اگر نهج البلاغه در دسترستان هست مطالعه بفرمائید. و اما مطلب دیگر شما به عنوان یک تحصیلکرده وآگاه وکسی که میداند ملت ایران مانند اعراب تک بعدی و بی هویت نیستند که با ظهور اسلام دارای هویت فکری و فرهنگی شده باشند و نیک میدانید که رسوب فرهنگی و تمدنی هفت هزار ساله ایران موجب بروز و ظهور مکتب های فکری گوناگونی چه الهی و چه غیر الهی شده و هم چنین مفاخر علمی هنری و ادبی. نظامی و مدیریتی شده که به غیر از اسلام هویت ملی ایرانیان را می سازد. ویک ملت برای نیل به آرمانها و آرزوهایش از برخی از این بن مایه های فرهنگی اسطوره سازی میکند. ونکات مثبتی هم به اسطورههایش نسبت میدهد که باعث ارضاع آرمانهایش شود. بنا بر این ملت ایران دو بعد ملی و مذهبی دارد. که نه ناسیو نالیستهای افراطی میتوانند بعد مذهبی را به حاشیه برانند ونه شما می توانید با این به اصطلاح گفتمان علمی مفاخر ملی و باستانی مردم ایران را به خیال خودتان تخریب کنید. در ضمن کار شما بزرگترین ضربه را به اسلام میزند چرا که خود من یک مسلمان. شیعه هستم که تمام اعمال مذهبیم را انجام میدهم و خودم را انسان مذهبی میدانم اما وقتی متوجه حمله ناجوانمردانه به بعد ملی و میهنی ایران شدم آنهم بنام گفتمان علمی و بدون حضور هم وطنان زرتشتی جهت دفاع از کیش و آئینشان(زیرا اگر به دفاع برخیزند تبلیغ دین محسوب شده و به شدت مجازات میشوند ) بر آن شدم تا به دفاع از ملیت ایران به اسلام بتازم و نقاظ ضعف و تظادها و نقایص آن را در رابطه با قرآن پیامبرواهل بیت گوشزد نمایم. ضمنا اگر به تخریب اسطوره های ایرانی ادامه دهید مستندات فراوانی از خود قرآن و منابع اهل بیت(ع) در دست دارم که چگونه با بردگان و کنیزان و ایرانیان برخورد میکردند ودین اسلام را چگونه با زور شمشیر به ایرانیان قالب کردند و همه منابع هم از خود امامان رئوف می آورم. با سپاس از شما و تحمل نوشته های طولانی بنده. قرآن کریم. به اسطورههایشان فحاشی نکنید تا آنان نیز به مقدسات شما اهانت نکنند. پس دوست خوبم بدان که چگونه از اسلام عزیز دفاع کنی که نتیجه عکس ندهد.

 15. اولا در نسخه ای که من دارم داخل پرانتز دقیقا قید گردیده نامه به فرماندار عثمان بن حنیف نوشته شده در سال ۳۶ هجری. دوما جواب مرا ندادی چرا ایرانیان در زمان امام علی می بایست مجبور به شورش شوند. گیرم دو خلیفه قبلی جاهل و ظالم بودند. در زمان خلا فت امام علی چرا؟ ضمنا دوست عزیز و نکته سنج من توهین به آئین زرتشت یا حمله به موجودیت کورش و….. تاختن به مفاخر و اسطورههای یک ملت نیست؟ شما اگر ادعای باسوادی داری و می خواهی نسل جوان را مصون از خطر کنی. این راه درستی نیست که به داشته های فرهنگی مردمت بتازی. بلکه شما باید ویروسهای فکری غرب را که در غالب ایسمهای متعدد دارند مغز جوانان کشورت را کانالیزه کرده تسخیر می کنند بتازی چرا که آنان روم جدیدند و باز ماندگان فرهنگ مادی و سراسر خرافه تمدن هلنی. آنان روم جدیدند وهمه جانبه در حال تجاوز به داشته ها و باورهای تو. اگر تمام مردم ایران زرتشتی هم بشوند و یا همه مسلمان. ایرانیندو یکتا پرست. خطر اصلی بازیافت هویت ملی توسط جوانان ایران نیست هجوم فرهنگ منحط غرب است اگر باسواد و فرهیخته ای تفکرات غربی را با تولید فکر و تمدن سازی شرقی اسلامی به چالش بکش.

  • مدیر سایت

   از کجا عثمان بن حنیف در آن زمان والی بخشهایی از ایران بود؟

   هرکس هرجا دست به شورش زد، نشانه ی برحق بودنش نیست.

   در مورد هدف از این شورشها باید تحقیق لازم صورت بگیره . معلوم نیست شورش آنها برای این بوده که اسلام را نمیخواستند:

   http://www.raherasti.ir/2082

   http://www.raherasti.ir/2232

   هرجا به آیین زرتشت توهین کردم بگید تا اصلاح کنم

 16. ۲۵ تا۲۸ آبانماه سالگرد جنگ بزرگ قادسیه و حماسه سعد ابی وقاص و کشته شدن ۳۰۰۰۰ هزار سرباز مظلوم ایرانی در طول فقط سه روز و بی سر پرست شدن ۳۰۰۰۰ خانواده ایرانی ویتیم شدن ۳۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ کودک بیگناه ایرانی را که به دستورعمر خلیفه اسلام و پیش بینی و مژده داده شده توسط پیامبر و فرستاده الله جل جلاله محمد(ص) رحمت العالمین را به شما مدیر محترم و عرب نواز سایت تبریک و تهنیت می گویم. راستی سوئالی برایم پیش آمده مگر رومیها مشرک مسیحی نیستند؟ پس چرا پیامبر از شکستشان به دست ارتش یکتا پرست ایران بسیار غمگین شد و سپس آیه نازل شد که ای مومنان به زودی سپاه روم ایران را در سرزمینی نزدیک شکست میدهد و این باعث شادی شما مومنین (پیامبر و یارانش ) خواهد شد. چرا پیامبر باید از پیروزی ارتش مشرک سه گانه پرست روم خوشحال شود واز شادی در پوست خود نگنجد. آیا پیامبر مشکلی با ایرانیان داشته؟ آیا این قضیه ربطی به مسیحی بودن خدیجه و برده اش سلمان داشته؟

 17. با سلام خدمت دوست خوبم. مدیر محترم سایت. لازم به ذکر است که بنده هیچ پدر کشتگی با الله پیامبر بزرگوارشان و اهل بیت نازنینشان ندارم و خودم را یک مسلمان و با افتخار شیعه اهل بیت می دانم و وظایف مذهبی را هم اگر خدا قبول کند به جا می آورم. اما این حمله چند روزه را صرفا تاکتیکی انجام دادم که بدانی همیشه بهترین دفاع حمله نیست. زیرا ممکن است نتیجه عکس بدهد و کسانی را وادار به تهاجم به باورهای ما بکند آنهم از جاهائی که هرگز فکرش را هم نمی کردیم. اسلام اگر بازور شمشیر نیامده باشد یعنی دینی بر اساس منطق و عقلانیست. و دلیل گسترشش هم همین بوده پس نیازی به تخریب ادیان دیگر ندارد. چرا که آن ادیان اگر تحریف شده باشند و غیر عقلانی. هر چقدر هم که دشمنان ایران و اسلام بخواهند آن را بزک کرده و برایش تبلیغ کنند محکوم به شکست و در حاشیه ماندن است. زیرا جوان ایرانی عصر ارتباطات عقل گرا و منطق محور است و هر قدر هم حس ملی گرائی داشته باشد نمی تواند باور غلط و غیر عقلانی را بپذیرید. بنا بر این به شما برادر خوب و فرهیخته ام توی به می کنم محتوای سایتشان را از خود زنی به دشمن زنی و مبارزه با باز ماندگان روم باستان و وارثان تمدن مادی هانی کنید و مطمئن باشید با یاری خداوند بیشترین اثرگذاری را خواهد داشت. در آن ضمیمه بنده کم سواد هم هر چه در توان داشته باشم در طبق اخلاص می گذارم. امیدوارم دیگر باعث رنجش خاطر هموطنان زرتشتیمان که بخشی اصیل از جامعه ایران هستند را فراهم نکنید. و قبل از مبارزه اول دشمن شناسیتان را تقویت کنید. در ضمن چند سالیست که روند شیطان پرستی و مسیح گرائی خانگی قوت گرفته و در این موارد واکنشی از شما ندیدم. امیدوارم خدای ناکرده عضو سرویس های امنیتی بیگانه نباشید که دنبال ایجاد تفرقه و به اسم دفاع از اسلام و باور های جوانان. دقیقا اسلام را بکوبند. و باعث تحریک بیشتر حس ناسیونالیستی جوانان و دور شدنشان از اسلام عزیز شوند. زیرا بازخورد مقالاتشان اینطور نشان میدهد که بیشتر مخاطبینتان از شما و اسلام میرنجند تا اینکه گرایش پیدا کنند.

 18. در رابطه با آدرس جنگ قادسیه و کشته شدن ۳۰۰۰۰ سرباز ایرانی رجوع شود به کتاب (فتوح البلدان ص ۱۶۵ )

  • مدیر سایت

   فتوح البلدان سه جلده. در کدام جلد

   عبارت کتاب را نقل کنید تا متهم به این نشید که آدرسهای بیخود نقل می کنید

 19. آقای محترم مگر بنده تا کنون بدون سند چیزی گفته ام یا آدرس اشتباه به شما داده ام که چنین تهمتی به من میزنید. اگر شما حتی برای یک بار هم آن کتاب را میدیدی متوجه می شدی که فقط یک کتاب است و به دلیل حجم زیاد در سه جلد جداگانه چاپ شده ضمنا صفحه ۱۶۵ مربوط به کدام یک از این به اصطلاح سه جلد میتواند باشد

 20. شما زرتشتی ها باید مدیون اسلام باشید که شما را اهل کتاب دانسته اند نه مشرک

 21. به نظر من بدتر از همه مسلمان نما هایی هستند که تو مراسم زرتشتیا شرکت می کنن و خودشونو سبک می کنن باید این زرتشتیا را منزوی کرد اینا اتیش زیر خاکسترن

  • شما اول برو پیشینه ایین بهی ویا زرتشتی رو بخون بعدا بیا واسه ما بگو آتش زیر خاکستر هستند زرتشتیان دین را از سیاست جدا میدانند ن مانند شما مسلمانان که خود را صاحب حکومت میدانیداین آیین هرکس راکه عدالت داشته باشد و ظلم ستیز باشد را به عنوانحاکم قبول دارد ن مانند شما که حاکمی که از طرف خدا معین شود را قبول کنند و به ظلم و ستم وشهوت رانی و……آن سرخم کنند مانند شما ک الحمار. این آیین اولین دینی است که همه را برابر میداند چه زن چ مرد چسیاه وچ سفید و……..وهمچنین به نام خدا وبرای رضای خدا خون نریخته اند بر عکس شما که بهنام خدا وزضایت خدا قتلو غارت و خون میریزید وناموسهارابه بردگی میبرید وشوهرانشان را میکشی و…… کمی به خودت بیا

 22. اگر مادها پناهندگی یزد گرد مجوس رو قبول نمیکردند الان این شبهه ها هم نبود.. مادها تورانی و صاحب آتشکده بودند که زرتشت را از خاک خود بیرون راندند و مجوس نیز زرتشت را رد کرد و عاقبت کشته شد. حالا شما با ترکیب ماد و آریا خیال پردازی کنید…آریا نیز در شمال هند و حول افغانستان امروزی بود که با لشگر فیل به جنگ عمر رفتند و هلاک شدند. وقلمرو مادها از عراق تا افغانستان بود اگر جستجو کنید نقشه ی واقعی رو پیدا میکنید “خواهشا نظرم رو تایید کنید”

  • با درود خدمت جلال:
   من منظور شما را خوب نفهمیدم.مادها یک گروه از آریاییها بودند که در غرب ایران کنونی زندگی میکردند و پایتخت آنها همدان بود.قلمرو آنها تا افغانستان نبود زرتشت در خراسان بر اثر حمله تورانیان کشته شدو به احتمال قوی قبر وی در مزار شریف افغانستان است. همان مقبره ای که به اشتباه قبر امام علی میگویند. فیلها جزو سپاه ایران بودند و در جنگ قادسیه به پیشنهاد سلمان توسط نیزه های اعراب کور شدند و خرطوم آنها بریده شد و همین باعث شکست ایرانیها شد.

 23. با درود: پیامبر ایرانیها زرتشت بوده و کتاب آنها اوستا که هنوز هم کتاب آیین زرتشتیان است. میگویند سعد ابن ابی وقاص فرمانده سپاه اعراب مسلمان که به دستور عمر ابن خطاب خلیفه مسلمین عرب، از عربستان به ایران حمله کرد و بخشی از ایران را اشغال کرد، آنقدر تحت تاثیر فرهنگ ایرانی زرتشتی قرار گرفت که احتمالا در اواخر عمرش زرتشتی شده بود. زیرا او زیاد اوستا میخواند. در سریال امام علی صحنه ای نشان میدهد که طلحه و زبیر میروند پیش سعد و اورا برای جنگ دعوت میکنند ولی سعد در حالی که کتاب میخواند میگوید من طالب جنگ نیستم از او میپرسند چه کتابی میخوانی ؟ با اشتیاق میگوید اوستا.

 24. آقا پیمان جان فقط یک سند برای حرفتان که مادها آریایی بودند بیاورید؟؟؟؟؟
  سند من تاریخ واقعی ایست که در کتابهای مختلف من جمله زهتاب اشاره شده. و تمام کتیبه ها و کاوشها تا یمن را متعلق به ترکان میداند. (کاوش های در باره بیلقیس یا بیلگه قیز در زمان حضرت سلیمان نبی) & قبرهای باستانی خرمشهر با تامغاهای تورکی & قلعه اینانا در عراق مربوط به سومرها .کافیه یا بگم و بزرگترین سند خودم هستم..
  شما یک فقط یک اثر باستانی متعلق به آریاها نشان دهید. ولی در هندوستان هنوز هستند و با تمام آیینهای خودشان زندگی میکنند.. شما فیلم و سریال را سند میکنید ؟؟؟
  و خوراسان از شرق تهران تا قرقیزستان تاجیکستان امروزی بیشتر بخش شمالی افغانستان را شامل میشود…
  و سلمان نیز از تورکان بود و اسم واقعی او “سالمان(مردی که می اندازد)” ” واعراب به او لقب الفارس (مرد سوار) دادند” زیرا بسیار اهل گشت گذار در مناطق و اقوام مختلف بود و به اشتباه فارس میگویند.. و اندک ادغام فرهنگی در هرجایی ممکن است من جمله بین آریاییها و مادها و اعراب و غیره…
  زرتشت نیز احتمالا همان زاراداش تورکیست و نام کتابش “او ایسته” به معنی خانه بخواه است. که تورانیان ردش کردند و به سوی مجوس رفت آنها نیز ردش کردند و نهایتا مرد.. حتی نام ماههای فروردین – اردیبهشت تا اسفند نامهایی تورانی مادی که نام دوازده شهر ماد هستند که شما به اشتباه آریایی فرض میکنید که پس از فتح آذربایجان توسط اعراب و سقوط امپراتوری ماد از ذهنها پاک شدند.. آن چند آریایی موجود در سپاه ماد هم همان سپاه پناهندگان همراه یزدگرد بودند که در نهایت هم با خیانت افشین پارسی به بابک(بی بک)پایان سلسله ی ماد رقم خورد…
  سندیات شما درباره ی تاریخ و غیره سندیات فلسفیه افلاطونی است “من همانم که می اندیشم…”
  الله تعالی هم من و هم شما را به راه راست هدایت کند…

  • خدا لعنت کند انگلیسی ها را
   نخستین بار نوزاد نامشروع پان ترکیسم از سوی یک خاورشناس مجارستانی یهودی تبار بنام آرمینیوس وامبری در دهه ۱۸۶۰ ساخته و مطرح گشت. وامبری رایزن سلطان عثمانی شده‌بود ولی در نهان برای لرد پالمرستون و دفتر امور خارجه بریتانیا کار می‌کرد. ساختن و مطرح کردن این اندیشه از سوی وامبری و بریتانیا در اصل به منظور ایجاد یک کمربند از آلتائی زبان‌ها در جنوب روسیه بود تا مانعی شود برای گسترش و رخنه روسها به مستعمرات انگلیس در هندوستان. بعدها یهودی‌ها و صهیونیست‌های دیگری کار وامبری را ادامه دادند از آن جمله نویسنده یهودی فرانسوی بنام لئون کاهون به شکل‌دهی و تبلیغ پان ترکیسم پرداخت.
   شما و امثال زهتابی نوکران بی جیره و مواجب صهیونیست ها و انگلیس هستید . ولادیمیر مینورسکی خاورشناس روس : «هر جا که پرسش حل نشده‌ای در زمینه فرهنگ قوم‌های شرق باستان پدید آید ترکان بی درنگ دست خود را همان جا دراز می‌کنند»مینورسکی ضمن انتقاد از روش مورّخان پان ترکیست، بیان می‌دارد که «مسائل علمی حل نشده‌ای در زمینه فرهنگ اقوام شرق باستان» بستری برای جعل تاریخی و توجیه مقاصد ایدئولوژیک پان ترکیسم فراهم ساخته‌است .

   اما اگر واقعیت را می خواهید بدانید یک آزمایش ژنتیک بدهید تا بفهمید تمام ترکهای ترکیه یونانی تبار و اسلاو تبار و کرد و ایرانی هستند و ترک های ایرن نیز ۹۰ درصد قرابت ژنتیکی با سایر ایرانیان دارند .
   این توهم ذهن مریض شما پان ترکها که مادها هم ترک تبارند با کوچ نشینی و زندگی بدوی اقوام التای زبان کجایش سازگار است ؟ یا نگاره های باستانی تخت جمشید و هزاران کتاب نوشته شده توسط یونانیان تا ۹۹ درصد شرق شناسان که قوم ماد را آریایی می دانند لابد همگی دروغ است و شما و پروفسور تقلبی اتان زهتاب راست می گویید .
   عجیب نیست که سایت راه راستی بستر حضور این پان ترک های از خدا بی خبر شده . اینها که نان شبشان را از اردوغان و علی اف و صهیونیست ها می گیرند . به کجا می روید اقای مدیر سایت ؟

 25. سلام
  شما بدون هیچ سندی فقط صحبت میکنید و این نشان از خلا بنیوی شماست. هیچ کدام از حرفهای شما قابل قبول نیست . ولادیمیر مینورسکی نیز یک روس بود که برای تحریف تاریخ و استعمار شمال آسیا تلاش میکرد.. شما عصبانی شدید و این نشان از پان بودن شماست (پان یعنی انسان بی منطق و عقل).
  یونانیان نیز باید طرف قوم آریا را بگیرند زیرا بنیانشان توسط تورکها برچیده شد. و نیز همین تخت جمشید شما نیز توسط یونانیها ساخته شده ( مقایسه ی بناهای یونان با تخت جمشید همه چیز را کاملا آشکار میکند)
  و در حمله یونان نیز شما مغلوب شدید و با یونانیها ترکیب گشتید ولی یونانیها (بحمد الله) هرگز بر تورکان چیره نشده اند.
  به هر حال جدل کار احمقان است.
  نفوذ یهود”جهود” و ماسون( لعنت الله علیهم) نیز در عثمانی که باعث فروپاشی آنها شد ودر زمان قاجار نیز فعالیتهایی انجام دادند و سبب روی کار آمدن رضا شاه شد غیر قابل انکار است. ولی بحمد الله انشا الله بنیانشان ریشه کن و از تاریخ محو خواهند شد
  و تورک نیز شمشیر اسلام است. هر کس به اسلام نظر کند ترکان را در مقابل میبیند و این افتخار (الحمد لله) مرا بس.
  واین نقطه که آیین به اصطلاح مهر پرستی، همان آیین دوران حضرت ایراهیم (در عراق امروزی)است که نمرود(لعین) در راس حکومت بود و ربطی به آریا ندارد. ودر قران نیز به آن اشاره شده.
  و در مورد ژنتیک اول شما بفرمایید اجدادتان را معلوم کنید بعد ما.
  حالا بماند که ایزد از کلمه ی عربی زاد و اهریمن از کلمه ی عربی هرم یا حرم برداشته شده و آیین شما از بنیان عربی است ومربوط به شمال آفریقاست (اعراب مهاجران آفریقایی تبارند) و هنوز رقص نیزه و شمشیر در آنها آشکار است. ولی خاندان رسالت (حضرت ابراهیم و اولاد او سلام الله علیهم) تورک تبار میباشند
  در اصل لغت اسلام از تسلیم گرفته شده و تسلیم همان تورکی “سال. سالینماخ. سالین” است. رسول الله نیز از قریش بود که مهاجر بودند و خودشان فرمودند “عرب از من نیست” و بن حمراء در فرمایشات ایشان همان سرخ پوشان است که منظور ترکان بودند.
  در خانه اگر کس است یک حرف بس است….. (خواهشا تایید)

  • مدیر سایت

   مخاطب شما هرکه هست زیر کامنت خودش پیام بذارید

  • اره افندی حضرت آدم هم ترک بوده !!!
   این دستور علی اف و اردوغان به شماست که در زیر سایه ترک شمشیر اسلام است اندیشه های شوونیستی و جنایتکارانه پان ترکی را رواج دهید . اما نخست بگویم اگر فکر کرده اید نسل کشی و جنایت های ترکیه بر ضد ارامنه و آشوریان و یونانی ها و کردها را می توانید در سرزمین آریایی ها انجام دهید زهی خیال باطل . شما در بین ایرانیان آزربایجانی هم عددی نیستید .
   اما سند . سند را شما باید بیاورید که مدعی هستید این همه تمدن دارای تاریخ و زبان و خط و نظر شرق شناسان و مورخین دروغ است و یک مشت قوم چادر نشین بیابانگرد در صحراهای مغولستان صاحب همه مواریث تاریخی بشر هستند .
   سند ما تخت جمشید است که کتیبه هایش زبانش با زبان ودایی و سانسکریت و اوستایی چنان نزدیک است که درس زبان ودایی و سانسکریت و اوستایی و پارسی باستان در همه دانشگاههای دنیا یک درس است و گرامر و صرف این زبانها یکی است . سند ما تصویر سربازان مادی و پارسی بر نگاره های تخت جمشید است . سند ما تاریخ های یونانی و هرودت و گزنفون است که مادر کورش بزرگ مادی بوده و پدربزرگش پادشاه ماد .
   اما شما سندتان برای این مزخرفات و توهمات شونیستی چیست برای نمونه یک دست خط یک کتیبه یک کتاب یک نقل تاریخی که این ادعاهای خنده دار شما نوکران علی اف و اردوغان و اجنبی پرستان را ثابت کند ارایه دهید .
   شما اینقدر تاریختان و مواریث تمدنی اتان اندک است که دایی جان شما آتاتورک وقتی خواست خط ترکی اختراع کند مجبور شد خط لاتین را از اروپایی ها گدایی کند .
   راستی چرا اتاتورک تمام زبان ترکیه را به هم ریخت و یک زبان مدرن ساخت . از این جهت که زبان قبلی زبان مردم چادرنشین و آنقدر ابتدایی بود که نمی شد یک تمدن مدرن را با آن ارایه داد . سند ما این است که شاهان بزرگ شما افتخارشان شعر سرودن به پارسی بود . از بایزید و سلیمان قانونی و سلیم اول و دوم و مراد اگر وقت کردی و جلسات تجزیه طلبانه اتان اجازه داد برو دیوان شعر پارسی ایشان را بخوان . تا همین دویست سال پیش زبان شما از شعر سرودن عاجز بود و ۷۰ درصد کلمات شعرهای شما فارسی و عربی بود . حالا قومی که جز شمشیر کشیدن و غارت و دزدیدن زن دیگران کاری بلد نبود داعیه دار تمدن ایران زمین شده زهی خیال باطل
   اما در مورد ژنتیک چرا ژنتیک آزری های ایران هیچ ربطی به مغول ها و قرقیزها و قزاق ها ندارد . چرا ژنتیک مردم ترکیه هیچ ربطی به بیابانگردهای آلتایی زبان ندارد .
   ش

 26. البته ما برای زبان آزری و مردمان ازربایجان احترام قایل هستیم . ازری ها ایرانیانی هستند که بر اثر تسلط ترکهای سلجوقی در دوره فرمانروایی غلامان ترک زبانشان تغییر یافت . راست می گویید هنر تاریخی ترک ها شمشیر زنی و فتح کشورها بوده اما چون فاقد عناصر ریشه ای تمدن ساز در فرهنگ خودشان بودند هرجا را فتح کردند خودشان در فرهنگ آن سرزمین مستحیل شدند . نمونه غلامان ترک سلجوقی و غزنوی و خوارزمشاهی در ایران که زبان و شعرا و دیوانشان همه فارسی بود . مغولان که در ایران سر تا به پا ایرانی شدند . یا مغولهای هندوستان که پس از فتح هند به تمامی هندی شدند و از پوشش و زبان و معماری و همه چیز شان هندی بود . یا صفویان در ایران و عثمانی ها که فرهنگشان ملغمه ای از فرهنگ عربی و ایرانی و اسکاندیناوی و یونانی بود .
  اما رو کردن دست شما و نمایش عریان اهداف پلیدتان بسیار آسان است کافی است از شما پرسیده شود نظرتان در مورد جدایی بخشی از آزربایجان توسط روسها چیست ؟ با آن موافقید یا مخالف ؟ اگر موافقید پس خاین به سرزمین مادری هستید . اگر مخالفید پس باید در جهت بازگشت این سرزمینها به مام میهن تلاش کنید . چرا اقدامات شما همگی در جهت خلاف این خواست است . چرا شما ازربایجان ایران را ازربایجان جنوبی می خوانید ؟

 27. آقای آرش آریایی
  از تجزیه گفتید. خیر، ما خواهان ایجاد کشوری مستقل قدرتمند با بنیان و ریشه ی اسلامی هستیم و هر کس خلاف این را بخواهد مزدور غرب است. واین شمایید که تهمت تجزیه را به صورت عام میزنید
  علی اف با کودتا بر حکومت نشست و از شر روس به غرب پناهنده شد که مرا با او کاری نیست.
  و هنر، هر قومی هنری دارد هنر شما شعر و یاوه سرایی و هنر ما شکستن شاخ گردن کشان و وحشی هاست از اروپا تا چین و هند و آفریقا. با این تفاوت که ما فرهنگ وتمدن هیچ قومی را نابود نکردیم و با آنها شروع به زندگی کردیم.
  و زبان، حروف انگلیسی برگردان حروف ترکیست که آشکار است و با یک سیرچ در گوگل نمایان میشود( هم حروف و هم اعداد)
  راستی، کینه ی شما از مغولها چیست که قومیت آنها را نماد حقارت میدانید؟ چنگیز خان اگر میخواست تمام مدنیت های آسیا و هند و اروپا و آفریقا را نابود میکرد. ولی بالعکس هیچ قومی را نابود نساخت. (به آن نشان که شما اکنون وجود دارید) و مدنیت را زنده کرد. و نیز مسلمان شد.
  و به این فکر کرده اید که جایگاه شما آریا پندارها در اسلام و بین مسلمانان چیست؟ من میگویم، شما نماد خود باختگی یاس ترس توهم حیله وسواس وشرم هستید. شما نماد همان حرفی که شاه فقیدتان محمدرضا زد ودر آن محو شد هستید ” زکجا آمده ام وکجا هستم و به کجا میروم”
  راستی اسم محمد رضا آمد یاد داستان هزار و یک شب افتادم : شاه و گدا….
  گفتید ” آق دایی تون آتا تورک”… یادتان باشد اگر آزربایجان و کل تورکان ایران نبودند، الان شما به ملک سلمان میگفتید خان عمو و به امثال سیسی و صدام میگفتید خان دایی و اگر انقلاب اسلامی نبود الان به ترامپ میگفتید دایی جان و به بنیامین عمو جان… حالا از طول تاریخ نمیگویم که چند آفاجان و دایی جان و عموجان عوض کرده بودید تا به اینجا برسید!!!!
  آریایی. جانیم بنیم بو سوراکی یازدیغیم سوزه گولاخ ور….(آریایی جانم به این حرف بعدی من گوش بده)
  هر قومی (چه تورک چه آریایی چه عرب و…) بنا به فرمایش قران، خودش خودش را به نابودی و یا به رستگاری میکشاند. پس به شخصه باید مراقب باشم و از حدود الهی و اقطار پا را بیرون نگذارم. تا زمینه ی نابودی خویش را با دست خودم فراهم نسازم و مورد غضب الهی قرار نگیرم.

  پایان

 28. و این را نیز بگویم که:
  بلی حضرت آدم تورک بودند که حتی اسمشان نیز تورکیست ( آد +م = اسم گذاشته شده) که در قران نیز اشاره شده…
  و یا( آد + دیم = نام گذاری شده و شناخته شده… که در معنی معادل درستی در لهجه ی فارسی را ندارد)

 29. اول در پاسخ به تحزیه طلبی شما پان ترکها
  دم خروستان در پاسخ هم پیداست ، می گویی که تجزیه طلب نیستید بلکه خواهان ایجاد کشوری !! احتمالا ترک زبان هستید !!
  دوم شما کاری با علی اف ندارید به غیر از پول توجیبی و هزینه رسانه های پان ترک که توسط ایشان پرداخت می شود
  سوم ملت های دارای تمدن و فرهنگ وقتی کشوری را فتح میکردند سالها در آنجا ماندگار بودند مانند کورش و کمبوجیه و داریوش و خشایارشا ، اما ترکها به شهرها حمله میکردند ، مردم را غارت و همه چیز را ویران میکردند به این ترتیب فاتحان بزرگ آریایی در پس جنگ های خود تمدن و تاریخ باقی گذاشتند اما تیمور و چنگیز آنچنان ویرانی به بار آوردند که در پسشان دیگر مردمی و شهری برای تمدن سازی نمانده بود ، یا آتیلا که فقط غارت میکرد و باز می گشت.
  چهارم کینه ما از مغولها برای قتل عام و ویرانی شهرها و تمدن های بزرگ است ، شما در این قوم سفاک و خونریز چه دیدید که از آنها حمایت می کنید ؟ اگر خیلی عاشق مغولها هستید تشریف ببرید در جوارشان در بیابان بی آب و علف ترکستان زندگی بدوی کنید
  پنجم متوهم تر از شما پان ترکها ندیدم ، قومی که تاریخش اثبات عدم وجود عناصر فرهنگی چون خط و ادبیات و هنر و اندیشه است و مدعی است که تمام تمدن بشری ریشه ترکی دارد ، اما محض اطلاع شما خط انگلیسی نداریم و به الفبای انگلیسی الفبای لاتین گفته می شود ، اگر این الفبا را از ترکها گرفته اند پس چرا شما برای ساختن الفبای جعلی ترکی جدید حروف را از ایشان گدایی کردید ؟ از همان حروف خودتان استفاده میکردید ؟ چرا قرنها پادشاهان عثمانی خط و زبان دیوانشان عربی و پارسی بود ؟
  اما اینکه مدعی شدید ازربایجانیها تنها مدافعان ایران در مقابل تازیان بوده اند ، پس خراسانی ها و ابومسلم ، سیستانی ها و یعقوب لیث ، آل بویه و زیار طبرستانی که خلیفه را به زانو در آوردند کجا بودند ؟ حکام ترک غزنوی و سلجوقی که همواره دعاگو و سرسپرده اعراب و خلیفه بودند .
  اینکه سنگ انقلاب اسلامی و اسلام را به سینه می زنید هم دروغ است چون پول توجیبی شما از علی افی دریافت می شود که مسلمانان ازربایجان و شیعیان را سرکوب می کند .
  اما دعوای اصلی ما با شما بر سر این است که ما هیچگاه خود را پارسی و قوم ویژهنمی دانیم ، ما خود را ایرانی می دانیم ، اما شما در حال قوم گرایی و ترویج اختلافات قومی و جنگ قومی در ایران هستید ، دستورش را هم از سیا و موساد و شیوخ عرب و اردوغان و علی اف گرفته اید ، به دلیل یکپارچگی دینی در ایران و اکثریت شیعیان امکان راه انداختن جنگ مذهبی در ایران ندارید پس به شیعه بودن تظاهر می کنید و ترک زبانان را به ایرانی نبودن و جدایی و جنگ با پارس و کرد و لر تشویق می کنید

  • میدونستی اسمت تورکیه….
   آرش برگرفته از آریش
   من سخن تمام کرده بودم ولی باز شروع کردی. حرف اول و آخر (وتنها حرفی میشود با مردمان هیزی مثل شما زد)..:
   باز هم میگویم…
   آریایی. جانیم بنیم بو سوراکی یازدیغیم سوزه گولاخ ور….(آریایی جانم به این حرف بعدی من گوش بده)
   هر قومی (چه تورک چه آریایی چه عرب و…) بنا به فرمایش قران، خودش خودش را به نابودی و یا به رستگاری میکشاند. پس به شخصه باید مراقب باشم و از حدود الهی و اقطار پا را بیرون نگذارم. تا زمینه ی نابودی خویش را با دست خودم فراهم نسازم و مورد غضب الهی قرار نگیرم. رب الرحیم هم من و هم شما را هدایت کند .. آمین ..
   من که میرم (ان شا الله)خودم رو اصلاح کنم. شما خود دانی. والسلام….

   “لغت هیز برگرفته از هز هم خانواده ی هزیان است”

 30. بارها با شما پان ترکها بحث ریشه شناختی کلمات و اسم ها را کرده ام ، اگر به مشابهت صرف حروف باشد که همه می توانند مدعی باشند ریشه همه زبانها از زبان ایشان است . چند ادعای ریشه کلمه کردی که همه را با هم در اینجا پاسخ می دهیم که همه ببینند شما پان ترکها در دانش هم هنوز بدوی و ابتدایی هستید :
  -آرش کمانداری از لشگر منوچهر که در اوستای کهن هم نامش آمده و با افراسیاب تورک جنگید در اوستا نامش اِرِخ ِش آمده ، این کلمه تصحیف جمله ٔ اوستائی «خَشووی ایشو» است که معنی آن «خداوند تیر شتابنده » است .
  ذر ریشه شناسی کلمات سیر تبدیل مصوت و صامت ها و معنای کلمات اهمیت به سزا دارد ، می بیند که این ریشه اوستایی هم در اوستای کهن آمده و هم با صفت آرش که کمانداری بوده سازگار است

  حالا ادعای فوق مضحک شما که آرش از آریش آمده :
  اگر به مشابهت باشد مثلا آلمانی ها می توانند بگویند آرش همان اریش است ، فرانسویها بگویند همان اریک است
  پان ترکها اینقدر به این بازی کودکانه با کلمات علاقمند هستند که گاهی نظرات دیگر هم مسلکان خودشان دست دروغ و دغلشان را رو می کند :
  http://azadazarbaycan.arzublog.com/post/57881
  در اینجا آرش را همان ارشک بنیانگذار اشکانیان ( بخوانید سلسله آرشیان !!!! ) و کلمه ای ترکی خوانده چون پان ترکهای خوش خیال قوم آریایی پارت را که زبان پهلوی را ساختند و کتیبه هایشان به پهلوی موجود است را تورک می دانند !!!!!
  بعد می گوید :
  در اصل لغت اسلام از تسلیم گرفته شده و تسلیم همان تورکی “سال. سالینماخ. سالین” است. رسول الله نیز از قریش بود که مهاجر بودند جل الخالق لا اقل چنین ادعاهایی باید سند و دلیل هم داشته باشد .
  آدم ترک بود !!!! ابراهیم از نسل سام ( جد اقوام سامی ) ترک بود !!! محمد ترک بود !!! عیسی و موسی ترک بودند !!!!
  این تلاش بزدلانه و حقیرانه در انتساب همه مشاهیر به ترکها در حالیکه بسیاری از آنها حتی قوم ترک را نمی شناخته اند به دلیل عقده حقارت تاریخی پان ترکها است . در حقیقت عقده نداشتن ریشه تمدن و فرهنگ در پان ترکها آن چنان است که دولت های ازربایجان و ترکیه مثلا نظامی گنجه ای شاعر پارسی سرا ، مولوی و صدها ایرانی ازربایجانی را که افتخارشان سرودن به پارسی است مصادره می کنند در حالیکه نمی توانند یک خط از اشعار این مشاهیر بزرگ را بخوانند و درک کنند .

  لطیفه ای است که حتی حافظ را به صرف آوردن غزل اگر ان ترک شیرازی …….. ترک شمرده اند ، که این پان ترکهای عزیز همیشه موجبات تفریح ما هستند .

 31. آیا می شود این حدیث را اشاره به جاماسپ(داماد زرتشت)دانست؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code