خانه / حیوانات / قربانی / روش قربانی کردن زرتشتیان / کوبیدن بر سر گاو تا بمیرد

روش قربانی کردن زرتشتیان / کوبیدن بر سر گاو تا بمیرد

به قلم مدیر سایت
قربانی کردن حیوانات، در میان زرتشتیان مرسوم بوده و هنوز هم هست. آنچه عجیب می نماید، روش قربانی کردن گاو بوده است. با چوب دستی به قدری بر سرش می کوبیدند تا بمیرد!
در ترجمه و شرح وندیداد، ج ۲، ص ۶۱۳ (قسمت شرح) می خوانیم:
«عده ای از مغان مأمور اجرای امر قربانی بودند. قربانی کردن بدین صورت انجام می گرفت که با این چوب دستی ها (به نام اوروَرَ) آنقدر به سر گاو مورد قربانی می کوفتند تا گاو می مرد.»

وندیداد ج 2 ص 613

ترجمه و شرح وندیداد، هاشم رضی، ج ۲، ص ۶۱۳

شناسنامه وندیداد

همچنین ببینید

زرتشتیان در این زمان نیز قربانی می کنند

برخی به قربانی میان مسلمانان ایراد می گیرند. گویا خبر ندارند که زرتشتی ها امروزه …

۲۵ نظر

 1. بهترین روش قربانی کردن سر بریدن حیوان است که در اسلام به آن اشاره شده زیرا با سر بریدن حیوان خون جهنده حیوان خارج میشود و هر عملی برای قربانی کردن غیر از سر بریدن سبب میشود خون جهنده داخل گوشت حیوان تجمع یابد دوستان دیگه که نظر میزارید زود قضاوت نکنید…

 2. جالب بود واقعا!!!!
  واقعا چقدر تفاوت میبینیم بین قوانین و احکام دین زرتشت و اسلام پاک …
  ان شا الله خداودن همه ما رو جزو هدایت شوندگان قرار بدهد .

 3. امروز نمتوانید یک نفر زرتشتی را پیدا کنید که حیوانی را با کوبیدن به سرش بکشد اما تا دلتان بخواهد غیر زرتشتیانی را میبینید که با اسلحه بجان سگهای بیگناه می افتند و بی دلیل سگ کشی راه می اندازند.
  یا بمب به خودشان میبندند و وسط جمعیت ادمها منفجر میکنند یا مردم بیگناه ایزدی و مسیحی را ‌از دم تیغ میگذرانند …
  کاش بجای گشتن در متون تاریخی و ایراد تراشی کمی سرمان را در گریبان خودمان فرو میکردیم و میدیدیم که عامل ناامنی دنیای امروز طرفداران و پیروان ادیانی مثل زرتشتیت هستند یاادیان پر ادعای سامی!!

  • مدیر سایت

   توجه داشته باشید در زمانی زرتشتی ها آرام و بی آزار شده اند که کم قدرت بلکه بی قدرت شده اند.ظلم های زیاد در پرونده ی زرتشتی ها از زمان توانمندی آنها وجود دارد

  • کدام نصرالله زرتشتی بود که با افغانهای مهاجم به ایران . برعلیه ایرانیان می جنگید و خون آنان را می ریخت ؟!
   همان جنگی که میلیونها ایرانی در آن کشته شدند !!!

   خب البته . اکنون . زور لازمه را ندارید و گرنه معلوم نبود که چه بر سر مردم می آوردید !!!

 4. وندیداد کتاب احکام زرتشتیان نبوده و نیست و قابلیت اجرایی نداشته و ندارد ،
  سر بریدن حیوانات در اسلام هم کپی از رسومات یهود هست و علم امروز آنرا مردود و کاملأ غیربهداشتی میداند چرا که در زمان سربریدن, حیوان از کشته شدن خود آگاهی میابد و از ترس تمام آدرنالین بدنش در لابلای اعضایش ترشح میشود و گوشت بدنش را ناسالم و مسموم میکند ……..

  • مدیر سایت

   آنچه نقل شد در وندیداد نیست. با دقت بخونید

   به فرض که این حرف شما درست باشه که حیوان به دلیل ترس از سر بریدن، گوشتش ناسالم میشه، اگر به دستورات اسلام هنگام سربریدن توجه بشه این مشکل پیش نمیاد مثلا چاقو را در مقابل چشمش تیز نکردن و چاقو تیز باشه و…

   با سربریدنه که خونهای درون بدن حیوان، بیشتر از بدنش خارج میشه

  • شما چه روشی پیشنهاد میکنید برای ذبح حیوان؟!!!
   خب معلومه که ذبح حیوان در اسلام شبیه یهودیان است زیرا دین یهودیت هم دینی ابراهیمی است و اسلام کامل ترین دین ابراهیمی وکامل ترین دین است.
   فواید سر بریدن حیوان در ذبح اسلامی است که مری، نای و دو شاهرگ جدا گشته و طناب نخاعی جدا نمی‌شود. در اینصورت با رفتن خون از بدن دام، مغز به علت فشار خون پایین به قلب فرمان می‌دهد که با سرعت بیشتری به تپیدن پرداخته و باعث می‌شود که تماماً خون از بدن دام خارج شود.
   و هر عملی غیر از سربریدن حیوانات باعث میشود که مثلا
   قطع نخاع حیوان در هنگام ذبح، شلیک گلوله به مغز او و یا وارد آوردن شوک الکتریکی به بدنش، (که در بیشتر کشورهای غیر اسلامی انجام می‌شود) موجب قطع ضربان قلب می‌شود. در این صورت، مقداری قابل توجّه از خون در رگها و موی‌رگ‌ها باقی می‌ماند که فساد پذیری گوشت را بالا می‌برد. در بسیاری از منابع اسلامی، به مواردی مانند خوشرفتاری با حیوانات، تیز بودن چاقو، سرعت عمل در ذبح و… اشاره شده‌است تا حیوان کمتر عذاب بکشد.

 5. مهمترین اصل عذاب نکشیدن حیوانه قوانین زرتشت بسیار انسانی و بر پایه انه ذبح دام با سر بریدن بسیار وحشیانه خیلی چیزها کسانی که با ایران دشمن هستن عوض کردن مثلا میگن زرتشتیان بر سر حزوانات میزدن تا بمیرن در صورتی که من در تصاویری که مربوط به اون دوران بوده در موزه با فرو کردن چاقو به پشت گردن قربانی مشخصه شما هم میتونین اونرو ببینین اصلا کردار ناپسند مثل سر بریدن حیوان با اصول زرتشت تناقض داره.ای کاش مسلمون ها کتب زرتشت رو نمیسوزوندن اونوقط همه چیز مشخص بود. راجب کشورهای اروپایی هم مطمعن باشید اگه چیزی غیر بهداشتی باشه اونها استفاده نمیکنن و من اینرو میدونم اونها از ما علمشون خیلی بیشتره با توحش هم مخالفن برا همین من نمیتونم در مورد اونها نظر بدم اون موقع هم نمیدانم و بدتر از اون هم نمیدانم که نادونم. چیزی که جالبه ما به همه میخوایم درس بدیم خودمون از همه بیسواد تریم نمونه اونها رو همه دیدن. باید سر بریدن گوسفند که بسیار وحشیانه هست کنار بزاریم بعد یه فکری برا سالم بودنش بکنیم چطور اجازه میدیم کودکانمون اینکار وحشیانه رو ببینن. در ضمن یادتون هم نره که انسان هم قربانی میکردن زرتشت این عمل رو نابود کرد ولا شما بچهاتون رو سر میبریدید هزار تا دلیل پوچ هم براش میاوردید. برده داری هم زرتشتیا کنار زدند حتی بعد از فتح ایرا اعراب هنوز زنان ایرانی که هموطن شما بودن میبردند.

 6. مدیر محترم سایت

  وعده داده بودم که انتقادات خود از روش های محاجه جنابعالی را در فراغتی بیان کنم ، یکی از این انتقادات به شرح زیر است :

  شناخت خبرهای صحیح و ناصحیح در ادیان مختلف از روشهای مختلف صورت می پذیرد ، در میان شیعیان اخبار و احادیث و کتب عقلی و نقلی بسیار موجود است ، بی شک هیچ عالم شیعه مدعی نیست که تمام اخبار و احادیث و تمام محتوای تفاسیر و کتب فلسفی و عرفانی و فقهی و کلامی شیعه عین صجت و سلامت است ، حتی در محتوای کتب اربعه شیعه بسیاری از فقها به مستند بودن تمامی احادیث کتاب اصول کافی باورمند نیستند ،

  حال مراجعه نماییم به روش شما در انتقاد از دین مزدیسنی
  در روش انتقادی جنابعالی کافی است مطلب ، نقل یا عبارتی که مستقیما یا غیر مستقیم دلالت بر ضعف باورهای مزدیسنی نماید در کتابی یا بر زبان شخصی جاری شود ، برای شما جهت استفاده از این فرصت طلایی حجت دیگری لازم نیست ، نه کنکاش در صحت سند ، نه بررسی کفایت دانش گوینده یا نویسنده یا بررسی صداقت او ، نه بررسی مستندات ادعاهای ذکر شده ، برای شما همین که عبارت تبلیغی بر ضد دین مزدیسنی باشد حجت شرعی شماست جهت ذکر و انتشار آن ادعا ،
  شاید در محیط پیزامون جنابعالی چنین عملی را مستحب و مستوجب پاداش شرعی بدانند ولی قاعدتا چنین روشهای غیر علمی و غیر مستند صرفا ارزش تبلیغاتی دارد .
  نمونه این روش چنابعالی همین پروپاگاندای مطلب اخیرتان است :

  تیتر مطلقی زده اید با عنوان روش قربانی زرتشتیان
  برای یک جامعه شناس زیستن در کنار زرتشیان کافی است تا کذب ادعای شما ثابت شود ، چرا که زرتشتیان هزگز به روش ادعا شده شما قربانی انجام نمی دهند ولی شما سند دارید ، سند شما یک کتاب چاپ شده است و چه مستندی بالاتر از این ، یعنی هرچه از دستگاه ماشین چاپ بیرون بیاید لاجرم صحیح است حتی اگر خود نویسنده درباره همین موضوع در همان بند بنویسد که اطلاعات مبسوطی در مورد ادعای خود ندارد ، مشخص نیست استاد !! رضی بدون داشتن اطلاعات مبسوط بر اساس کدام شواهد و اسناد چنین به قطعیت روش قربانی کردن مزدیسنان را توصیف کرده ، وقتی اطلاعات مبسوط وجود ندارد لاجرم به ایشان وحی شده است !!

 7. با درود واقعا خجالت اور است که بخواهیم با خراب کردن دین دیگران دین اسلام را عالی توصیف کنیم . بارها گفته شده که وندیداد در دوره ظهور اسلام و توسط موبدان دین فروش نوشته شده .چگونه میتوان قبول کرد که در گات ها که سروده زرتشت است قربانی کردن را گناه بداند وووو و همچنین در حال حاضر هم زرتشتیان در هر ماه ۴روز را گوشت نمیخورند .
  در قرن ۲۱ دختران باکره را وقتی میخواهند اعدام کنند به انها تجاوز میشود که به بهشت نروند ایا باید ان را به پای اسلام راستین نوشت ؟

  • مدیر سایت

   همانگونه که در بالای سایت آمده، این سایت در نقد زرتشتیانه نه صرفا دین زرتشتی

  • بر اساس کدوم ایه این حرف رومیزنی .در مورد دختران باکره . درضمن اسلام با قربانی کردن انسان مخالف بود وگرنه نباید زمان ذبح اسماعیل توسط حضرت ابراهیم گوسفند می فرستاد درصورتیکه رسم بین النهرین این بود که قربانی انسان به درگاه خداشون میکردند

 8. سلام
  اصولا در دین زرتشتی قربانی کردن حیوانات ممنوع است ، اصلا دین زرتشتی برای مبارزه با قربانی کنندگان وضع شده :
  “نفرین تو باد ای مزدا به کسانی که گاو را با فریاد شادمانی قربانی می کنند…”(گات ۳۲ بند۱۲تا ۱۴ ، ترجمه پورداوود برگ ۷۴)
  شما زمانی که از وندیداد برگی نگاه میکنید و میگید مغان میترایی فلان کردند این یعنی دین میتراییسم نه زرتشتی ! شما بعد از چند سال تحقیق در مورد ادیان محال ممکنه ندونید این دو دین یکی نیستند !

 9. آخه تویی که هیچی از زرتشت و زرتشت بارت نمیشه چرا میلی درباره این دین نظر میدی تو اول برو بخون روستا رو بعد والا زرتشت خودش گیاهخوار بوده اگرم یه همچین چیزایی تو اون زمان بوده از نفهمی انسان های جاهلی مثل تو بوده .
  در ضمن شما به فکر دین اسلام خودت باش که سگا رو میکشن گاو و گوسفندو میکشن و در انتها انسان ها رو میکشن..
  تنها راستی است که پیروز است

  • مدیر سایت

   شما گاو و گوسفند را زنده زنده می خوری؟!

   • گیاه خواری به گوشت خورده؟ برو کمی مطالعه کن از لاک خودت بیا بیرون. الان اگر تو هندو بودی پاتو کرده بودی تو یه کفش و از تاثیر تقدس گاو بر جهان صحبت میکردی. اینترنت هم که برات درست کردن باز هنوز تو ایام عهد عتیقی.

 10. از یک طرف پُست میگذارید که زرتشتیان گاو را مقدس میشمارند و با ادرارش غسل میکردند،
  از طرف دیگر با سنگ و چوب به سرش میزدند. این وسط یک چیزی جور در نمی آید
  و آنهم سوء استفاده مسلمانی همچون شما از بی دفاعی و مظلومیت یک اقلیت بسیار کوچک بومی زرتشتی ست.
  درست همان اتهامات و بلاهایی را که سفیدپوستان اروپا بر سر سرخپوستان بی دفاع بومی قاره آمریکا آوردند.

  تاریخچه بسیاری از مطالب وندیداد به مغان میترایی و مغان مادی برمیگردد که پیش از ظهور مغان زرتشتی میزیسته اند
  و یکی از مبارزات حضرت زرتشت، با روحانیان آیینهای گذشته در مورد قربانی کردن حیوانات هست.

  باز هم در کتاب ادیان بزرگ جهان میخوانیم ::
  بدون هیچ شک و تردیدی میتوان ادعا کرد که بموجب گاتاها دو دسته در مقابل هم صف آرایی کرده اند.
  دسته نخست کسانی که آیین زرتشت را پذیرفته اند و در پیرو دستور او روش کشاورزی را پیشه کرده اند،
  اهورامزدا را ستایش کرده و گاو را مهم میشمارند و میدانند که گاو در بهبود و آبادانی زمین یار و کمک آنان هست.
  دسته دوم کسانی هستند که از کشاورزی گریزان بوده و به شکارورزی و بیابانگردی علاقه مندند.
  به ارزش گاو و استران سودرسان واقف نبوده و در ایذا و آزار آنان کوشا هستند.
  اهورا مزدا را نمیشناسند و چون گذشته خدایان فراوان را می پرستند.
  هاشم رضی؛ کتاب ادیان بزرگ جهان ، ص ۴۳
  در ادامه میخوانیم ::
  مخالفت وی با مساله قربانی کردن گاو که رسمی شایع بود، در شکل حقیقی اش جهت اصلاحات اقتصادی انجام گرفت. زرتشت و پیروان او بشدت با مساله قربانی و اعمال آن مخالف بودند.
  در یسنا بند دوازدهم میخوانیم ؛
  نفرین تو ای مزدا برکسانی باد که با تعلیمات خود مردم را از کردار نیک منحرف می سازند
  و گاو را با شادمانی قربانی میکنند.
  زرتشت مردمانی را که به آیین قدیم باقی مانده اند نکوهش میکند که از سرکردگان و رؤسای روحانی اطاعت نکنند،
  چون آنان دشمن حقیقت و نیکی هستند و با خرافات و آداب نکوهیده یی چون نوشیدن مسکرات
  و قربانی کردن گاو میخواهند خدایانی را که وجود ندارند را جلب کنند…..
  هاشم رضی؛ کتاب ادیان بزرگ جهان ، ص ۶۳

 11. ﺑﺮ ﺷﻤﺎ ﺣﺮﺍم ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﮔﻮﺷﺖ ﻣﺮﺩﺍﺭ ﻭ ﺧﻮﻥ ﻭ ﮔﻮﺷﺖ ﺧﻮﻙ ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﻪ ﻧﺎم ﻏﻴﺮ ﺧﺪﺍ ﻛﺸﺘﻪ ﺍﻧﺪ ﻭ ﺣﻴﻮﺍﻥ ﺧﻔﻪ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﻪ ﺿﺮﺏ ﭼﻮﺏ ﻭ ﺳﻨﮓ( زجرکش شده) ﻣﺮﺩﻩ ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﻪ ﺳﺒﺐ ﭘﺮﺕ ﺷﺪﻥ ﺍﺯ ﺑﻠﻨﺪﻱ ﺟﺎﻥ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺣﻴﻮﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺿﺮﺏ ﺷﺎﺥ ﺣﻴﻮﺍﻥ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻪ ﻭ ﺣﻴﻮﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﻧﺪﻩ ﺍﻱ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻛﺸﺘﻪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺧﻮﺭﺩﻩ، ﻣﮕﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺁﺳﺘﺎﻧﻪ ﻣﺮﮒ، ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺰﻛﻴﻪ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺷﺮﻉ ﺗﺰﻛﻴﻪ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻳﺪ، ﻭ ﻧﻴﺰ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﺮﺍﻱ ﺑﺖ ﻫﺎ ﻗﺮﺑﺎﻧﻲ ﺷﺪﻩ، ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺗﻴﺮﻫﺎﻱ ﻗﻤﺎﺭ ﺳﻬﻢ ﺑﻨﺪﻱ ﻣﻰ  ﻛﻨﻴﺪ ﺑﺮ ﺷﻤﺎ حرام گشته است، همه ی این امور فسق و نافرمانی خداست. (۳ مائده)

 12. قربانی کردن کار دیو صفتان است….زرتشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code