خانه / احکام / احکام زرتشتی / ادرار گاو / ادعای نادرست موبد موبدان در مورد ادرار گاو!

ادعای نادرست موبد موبدان در مورد ادرار گاو!

به قلم مدیر سایت
موضوع سخنرانی موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ در فرهنگستان علوم پزشکی ایران، در مورد طب و بهداشت در زرتشتی بوده است. او تلاش دارد آنچه در کتاب های دینی زرتشتیان آمده، بسیار منطقی و بهداشتی جلوه دهد.

ادرار گاو در سخن موبد خورشیدیان
«با استفاده از ادرار گاو با روشی بسیار ویژه و تخصصی، محلولی بنام پادیاب یا نیرنگ می ساختند، که کاربرد  پلشت بری (ضد عفونی کننده) داشت و می توانست با مواد نگهدارنده ای که در آن موجود بود، تا دهها سال بدون تغییر، شفاف و بی بو باقی بماند.» (پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان، ص ۲۲۰)
استفاده از ادرار گاو به آن گستردگی نه تنها نمی تواند جنبه ی ضد عفونی داشته باشد بلکه بیماری زا خواهد بود. اگر چنین استفاده ای اندک بود شاید توجیه درمانی می توانست داشته باشد.

ادرار گاو در سخن هاشم رضی
آنچه در پی می آید برگرفته و خلاصه ای از گفته های هاشم رضی (زرتشتی پژوه کم نظیر) است. با ذکر مستندات می گوید:

گاو در نگاه زرتشتیان از مقدس ترین جانوران است. ادرار آن نیز جنبه ی تقدس و تطهیر دارد. اما تطهیر به هیچ وجه جنبه ی گندزدایی و ضدعفونی ندارد.
موبد با آیین ها و تشریفاتی ویژه، طی یک دوره ی دراز که حد اقل نه شبانه روز است، باید مراسم تطهیر گناه کار را انجام دهد که بخش اصلی آن شست و شوی گناهکار با ادرار گاو است.
مرده کش ها پس از حمل جنازه باید با ادرار گاو غسل مس میت انجام دهند و اگر پیدا نشد، با ادار زنان و مردانی که ازدواج با محارم انجام داده اند و در تشییع جنازه شرکت کرده اند، غسل می کنند.
زن باردار که بچه سقط کند ناپاک شده است؛ چون دیو مرده به رحم او وارد شده و با حلول در جنین موجب مرگ بچه شده است. در این صورت باید مقداری معین از مخلوط ادرار و خاکستر را در رحم یا زهدان زن بریزند تا ناپاکی حاصل از ورود دیو پاک گردد. همچنین پس از سه شبانه روز، لخت شده خود را در نه گودال با ادرار گاو غسل می دهد. بعد از چند شب و روز باز هم با شاش گاو خود را می شوید و تشریفات طاهرسازی بسیار پیچیده و طولانی است.
اگر مدت حیض زن طولانی شود، باید مراسم تغسیل با شاش گاو در باره اش اجرا شود.
کسی بیش از حد مجاز به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شود باید تشریفات غسل با شاش گاو را انجام دهد که بسیار طولانی است. بارها و بارها باید توسط موبدی اجرا گردد. (دانشنامه ایران باستان، ج ۴، ص ۱۹۱۳ ـ ۱۹۱۴)

نمونه ای که نشان می دهند بهداشت در نظر نبوده است
از مرده ی متلاشی، میکروب بیشتری به اطراف پراکنده می شود اما کسی که به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شده بود، اگر جسد هنوز به وسیله ی سگ لاشه خوار یا پرنده ی لاشه خوار پاره پاره نشده بود می بایست سی بار با شاش گاو نر خود را بشویند ولی اگر پاره پاره شده بود پانزده بار. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۹۲، ف ۸، ش ۹۷ ـ ۹۸)
اگر واقعا هدف آنها ضدعفونی کردن بود، لزومی نداشت این همه خود را با آن غسل دهند. بنابراین بیشتر ، قداست ادرار و خرافه در نظر بوده است.

همچنین ببینید

سگدید کردن مرده برای تشخیص زنده بودن نبود

به قلم مدیر سایت یکی از خرافه ها میان زرتشتی ها این بود که پیش …

۳۹ نظر

 1. درود به شما
  ظاهرا شما متوجه گفتار موبد خورشیدیان نشده اید
  ایشان گفتند با ادرار گاو ماده ای جهت شستشو و طهارت درست میکردند این ماده مانند صابون امروزی عمل میکرد و البته خاص همه ایرانیان (مسلمانان زرتشتیان مسیحیان …) بود لازم به ذکر است نمونه های باقی مانده از این مواد را امروزه با نام سپیداب در تمام عطاریها میتوانید بیابید
  ضمنا تمام مواد شیمیایی که جهت شستشو امروزه کاربرد دارد برگرفته از فرمول همان موادی است که اجداد ما هزاران سال در ایران جهت شستشو استفاده میکردند
  بزرگواران لطفا در مورد نوشیدن ادرار شتر که در میان مسلمانان تازی مرسوم بوده و هست هم کمی اطلاع رسانی کنید

  • مدیر سایت

   پیشنهاد میکنم بار دیگر هم نوشته ی ایشان را بخوانید و هم توضیحات من.
   از نظر اسلام تنها در صورتی می توان ادرار شتر را خورد که جنبه ی درمانی داشته باشد و الا حرام است:
   http://www.raherasti.ir/2971
   http://www.raherasti.ir/1805

  • سلام اگر یه کم سواد داشتید این طوری صحبت نمیکردید ….. ادرار گاو منبع انگله!!!!!!
   با ادرار شتر که خاصیت درمانی داره مقایسه نکنید……
   یکم تحقیق علمی بد نیست …..
   هر حرفی رو از رو تعصب نزنید …..
   اسلام یازده هزار تا حدیث پزشکی داره ، میفهمید یازده هزار تا!!!! اونوقت زرتشت میگه با ادرار گاو خودتو تمیز کن…………¡!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • مدیر سایت

    در کتاب دانشنامه احادیث پزشکی که از سوی دارالحدیث چاپ شده، تعداد۲۰۵۵ حدیث پزشکی جمع آوری شده هرچند بخشی از آنها تکراری است

   • میشه بفرمایید این ۱۱ امام و ۱ پیامبر چگونه وقت داشتند نفری ۱۰۰۰ حدیث پزشکی بگن؟؟تازه بغیر از حدیثای دیگه فک کنم جمعا نفری ۲ یا ۳ هزارتایی حدیث گفته باشن نمیدونم.

    • مدیر سایت

     ادعای یازده هزار حدیث پزشکی خیلیییی بعیده و تازه همین مقدار حدیث پزشکی هم که وجود داره بخش عمده ی آنها نادرسته. ر.ک: مقدمه دانشنامه احادیث پزشکی، چاپ دراالحدیث

   • لایک علی جان
    کمبود اطلاعات اقایون میرسونه

 2. اسلام خودمون که گفته خودرن ادرار شتر و گوسفند و گاو برای درمان بیماری اشکال نداره چطور اینجا غیر بهداشتی نیست؟

 3. مجلسی در بحار الانوار جلد ۶۳ ص ۱۰۳ … سمعت ابالحسن (ع) یقول . ابوال الابل خیر من البانها . یجعل الله الشفا فی البانها . حدیثی را از علی بن ابی طالب نقل می کند که ادرار شتر از شیرش بهتر است .
  فاتیح الجنان ص۸۹۹ آمده . درحدیث است که مفضل به خدمت حضرت صادق شکایت کرد . از تنگی نفس و گفت . اندک راهی که می روم نفسم تنگ می گیرد . و می نشینم . فرمود که بول شتر بخور تا ساکن شود . ( این مطلب در حاشیه مفاتیح باقیات و صالحات باب ششم است که در فهرست آن عنوان دواء تنگی نفس و سرفه به آن داده شده است ).

  ازنظر مسلمانان خوردن و استفاده از شاش شتر جنبه طبی دارد و هیچ مشکلی ندارد ولی خوردن شاش گاو مشکل دارد.

  شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ مفتی عربستان سعودی . با اشاره به مقاله احمد آل شیخ نویسنده و روزنامه نگار عربستانی در خصوص فواید نوشیدن ادارار شتر در سحرگاه ماه رمضان که از بوی بد دهان جلوگیری می کند . و در احادیث صیح البخاری آمده . اظهار داشت .

  کسانی که به احادیث شک کنند و بدون علم و آگاهی در باره احادیث نبوی سخن بگویند . به سنت پیامبر اهانت کرده و سخصیت های نادانی هستند . وی افزود آنچه در کتب سنن آمده . دلالت براین است که هرکس با احادیث رسول الله مخالفت کند . عواقب بدی در انتظار او خواهد بود . این مفتی عربستانی تاکید کرد . کسی حق اعتراض به نوشیدن ادرار شتر را ندارد .

 4. توو این سالها خوب یاد گرفتید که اسلام خوب و بد بسازیید،
  اسلام ، همان دینی است که طبق آیه ی محکم قرآن برای قوم عرب فرستاده شده و امثال شما در صدر اسلام ، اصرار بر جهانی کردنش داشتن و به بهانه کافر بودن سایر سرزمینها و با هدف اصلی تاراج و غنمیت گرفتن از سایر سرزمینها دین اسلام بر سایر سرزمینها تحمیل شد ،
  دین اسلام توو یه سرزمین دیگه و برای مردمی دیگر آمده اما ما ایرانییان کاسه داغتر از آش شدییم و الان دارییم دین دیگران رو به صاحبان اصلیش آموزش میدییم و اصرار بر این دارییم که دین اصلی اسلام این است که ما میگوییم نه شما،
  مثل این میمونه که بری کشور عربی و رقص عربی رو بهشون یاد بدی…..

 5. خدارا سپاس که تاریخ صدر اسلام توسط گروه داعش مجددأ تکرار شد تا اونهایی که خودشون رو به خواب غفلت زدن ، شااااااااااید از خواب بیدار بشن، و اونهایی هم که شکی در خصوص عقاید و افکار و مدل دین اسلام داشتند ، به یقین برسند که عربهایی که به سرزمین ایران حمله کردند از چه جنسی بوده اند ، ایرانییان هیچ گاه با آغوش باز به استقبال چنین حیوانات درنده خویی نرفته اند و اونهایی که البته عقل دارند خواهند فهمید که هیچ تمدن و هیچ انسان عاقلی حاضر به قبول شرایط ذلت بار در زندگی نخواهد بود.

 6. درود به زرتشت این پیامبر نابقه ایرانی که جهانیان را نزدیک به ۴ هزار سال قبل به یکتا پرستی دعوت کرد و همه دینهای توحیدی در جهان امروز این واقعیت را که خداشناسی رازرتشت اسپنتمان اولین فرستاده خداوند به جهانیان پیشکش کرد ودر این مورد همه ادیان توحیدی و انسانهای آزاده و با وجدان این موارد را قبول دارند و شک شبهه ای وجود ندارد وبرای ماایرانیان بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت اله خامنه ای مایه بسی افتخار و مباهات است که اولین پیامبر ایرانی زرتشت است حالا از مدیر محترم سایت این پرسش رادارم با توجه به موارد ی که ذکر نموده ام چرا کوشش میکنید تا به هر بهانه ای بدون دلیل به کوبیدن و توهین به مقدسات ایران باستان زرتشتیان گرامی و ایرانیان میهن دوست مسلمان مسیحیان ارزشمند و یهودیان بزرگوار و …که همه ما از تاریخ پر افتخارایران و نیاکانمان افتخار میکنیم با این سخنان نادرست و تفرقه انگیز باعث دل نگرانی در بین ایرانیان میشویدو چه حدفی دارید نمیدانم ما ملت واحده هستیم و به ایران باستان افتخار میکنیم من هم مسلمانم و رزمنده بسیج و جانباز جنگ تحمیلی توهین به هیچ یک از ادیان توحیدی را نمی پذیرم و بسیار کار ناشایستی است خداوند همه مارا هدایت فرماید بدرود

 7. خدمات متقابل اسلام و ایران شهید مطهری

  برخی میخوان از ایران و ایرانی دفاع کنند و میگن اعراب به ایران حمله کردند و ایرانیها رو به زور مسلمان کردند ولی نمی دونند با این ادعا دارند کمر ایرانی رو می شکنند. آخه این چه ملت قوی و متمدنی است که با جمعیت ۱۴۰ میلیون نفری از پس ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر بر نمیاد و بعد اجازه می ده اونا عقیده اش که مهمترین چیز انسانه رو عوض کنن؟!؟بله به این خاطره که میگیم ایرانیان مسلمانان رو پذیرفتند چون اگر یک درصد ایرانیها می خواستند با مسلمانان بجنگند اونا رو شکست می دادند یا اگر ایرانیها همه کور و معلول بودند باز با ۱۴۰ میلیون نفر از پس ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر بر می آمدند

  • الانم داعش جمعیتش کمتر از سوریه و عراق هست ولی نابودشون کرد وقتی ارتش شکست بخوره انتظاری از مردم عادی نداشته باش

  • چجوری طالبان چند هزار نفری بر افغانستان چند ده میلیونی چیره شدن؟ همون جورم اعراب بر ایرانی ها چیره شدن چطور داعش چند هزار نفری عراق و سوریه چند ده میلیونی رو نابود کردن و زنانشون رو به بردگی گرفتن و سر مرد ها رو بریدن؟ مگر تعداد داعشی ها حتی به یک دهم جمعیت سوریه هم می رسد؟

   • مدیر سایت

    نکته اش همان چیزیه که در زمان حمله اعراب به ایران اتفاق افتاد
    خیلی از ایرانی ها زمینه پذیرش مسلمانان را داشتن و در سوریه هم خیلی از مردم زمینه داشتن و حتی با داعش همکاری کردن و اصلا بخش عمده داعش سوریه ای بودن. حتی بخشی از ارتش سوریه به داعش پیوست. در ایران ۱۴۰۰ سال پیش شبیه همین اتفاق افتاد و الا بقول شما امکان نداره جمعیتی به این کمی بتونه بر یک امپراطوری با این وسعت غلبه کنه

 8. شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آیا کسی می تواند ادرار گاو را بخورد؟ فرمود: اگر برای درمان، به آن نیاز دارد، بخورد؛ همچنین ادرار شتر و گوسفند. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۴۱۱, ح ۴۰۰۸)
  سماعه می گوید: از امام صادق(ع) در مورد کسی که با نوشیدن ادرار شتر و گاو و گوسفند دردش درمان می شود, پرسیدم: آیا نوشیدن آن برای او حلال است؟ فرمود: بله, ایرادی ندارد. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۵, ۳۱۳۶۸)

  والا امام خودتون تایید کرده
  من حرفی ندارم

 9. جالبه کسی جرئت نداره همچین سایتی با اسم “گفتگو با مسلمانان شیعه ی رافضی” راه بندازه. سریع اعدامش می کنن.
  بعد راحت برای زرتشتی ها همچین سایتی میزنن.

  _______________________________
  پ.ن.: من خودم مسلمان شیعه (از مشرکین) هستم.

 10. ادرار شتر که امامان شما توصیه کرده اند خوب و ادرار گاو بد. اما براستی ادرار بدتراست یا خاک که باعث کزاز می تواند بشود و شما مسلمانان برای طهارت استفاده می کنید؟

 11. دینی که به جای آب از ادرار گاو برای غسل و طهارت استفاده می کند!!! بعدش انقدر از اسلام ایرا د نگیرید اصلاودین زرتشت قابل قیاس با اسلام نیست مگر این چه دارد بعدش اگر اسلام وارد ایران ننی شد هم اکنون ایرانیان یا خواهر و مادر خود ازدواج می کردند و یا ناموسشان را به هم قرض می دادند

  • متاسفم از دیدگاهت.
   یقینا شما مسلمان نیستی. اگر بودی اینگونه به پیامبر خداوند و پیروانش، که خود حضرت محمد صلی الله علیه و آله او را برادر خطاب کرده و بسیاری از صفات و عادات ایرانیان را پسندیده دانسته اند توهین نمیکردی. خداوند نگذره از تئوریسین های پلیدی که چنین افکار بیمارگونه و موهومی(ازدواج با محارم در ایرانِ قبل از اسلام)، رو اشاعه میدهند. و افرادی چون شما که زحمتِ اندکی تحقیق و مطالعه رو به خودتون نمیدید و بنا به دلایل و اقتضاعات خاص، دنباله رو اونها هستید هم یقینا مسلمان نیستید. زهی تاسف از این همه بلاهت.

 12. احتمال دروع بودن احادیث بسیار است و احادیث به نطر من قابل اتکا نیستند . تقریبا هیچ حدیثی .

 13. فکر کردید اسلام و یهودیت و مسیحیت از این مزخرفات نداره. پدر من مسلمان ایرانی و مادرم مسیحی روس است. چقدر از کتاب های موثق مسلمانان و مسیحیان سند بیاورم که چه مزخرفاتی به خورد ملت داده اند و می دهند.

  • مدیر سایت

   این سایت در نقد زرتشتیانه
   وقتی میگیم در میان زرتشتیها خرافات هست به معنای این نیست که میان مسلمانان و پیروان دیگر ادیان نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code