خانه / احکام / احکام اسلامی / مقایسه ی ادرار گاو و ادرار شتر، در اسلام و دین زرتشتی / خوردن ادرار شتر در احادیث تنها جنبه ی درمانی دارد

مقایسه ی ادرار گاو و ادرار شتر، در اسلام و دین زرتشتی / خوردن ادرار شتر در احادیث تنها جنبه ی درمانی دارد

به قلم مدیر سایت
براساس نقل کتاب های دینی زرتشتی، به ویژه وندیداد، ادرار گاو جایگاهی خاص دارد؛ هم آن را می خوردند و هم با آن غسل می کردند و… وقتی که زرتشتیان در مورد این آداب دینی اشان مورد انتقاد قرار می گیرند، ادرار شتر در اسلام را به رخ می کشند؛ چرا که در اسلام نیز روایت هایی در مورد خوردن ادرار شتر می بینیم. به این جهت لازم دانستیم جایگاه ادرار شتر میان مسلمانان، و ادرار گاو میان زرتشتیان را بررسی و مقایسه کنیم.

ادرار گاو
آنچه در پی می آید برگرفته و خلاصه شده از گفته های زرتشتی پژوه سرشناس، هاشم رضی است. وی با ذکر مستندات، چنین می گوید:
گاو در نگاه زرتشتیان از مقدس ترین جانوران است. ادرار آن نیز جنبه ی تقدس و تطهیر دارد. اما تطهیر به هیچ وجه جنبه ی گندزدایی و ضدعفونی ندارد. (استفاده از ادرار گاو به این گستردگی که در ادامه می آید نه تنها نمی تواند جنبه ی ضد عفونی داشته باشد بلکه بیماری زا خواهد بود. اگر چنین استفاده ای اندک بود توجیه درمانی می توانست داشته باشد)
موبد با آیین ها و تشریفاتی ویژه، طی یک دوره ی دراز که حد اقل نه شبانه روز است، باید مراسم تطهیر گناه کار را انجام دهد که بخش اصلی آن شست و شوی گناه کار با ادرار گاو است.
به گفته ی وندیداد، بهترین جاهای زمین، مکان هایی است که چارپایان و ستوران بیشتر بشاشند.
مرده کش ها پس از حمل جنازه باید با ادرار گاو غسل مس میت انجام دهند و اگر پیدا نشد، با ادار زنان و مردانی که ازدواج با محارم انجام داده اند و در تشییع جنازه شرکت کرده اند، غسل می کنند.
زن باردار که بچه سقط کند ناپاک شده است؛ چون دیو مرده به رحم او وارد شده و با حلول در جنین موجب مرگ بچه شده است. در این صورت باید مقداری معین از مخلوط ادرار و خاکستر را در رحم یا زهدان زن بریزند تا ناپاکی حاصل از ورود دیو پاک گردد. همچنین پس از سه شبانه روز، لخت شده خود را در نه گودال با ادرار گاو غسل می دهد. بعد از چند شب و روز باز هم با شاش گاو خود را می شوید و تشریفات طاهرسازی بسیار پیچیده و طولانی است.
اگر مدت حیض زن طولانی شود، باید مراسم تغسیل با شاش گاو در باره اش اجرا شود.
کسی بیش از حد مجاز به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شود باید تشریفات غسل با شاش گاو را انجام دهد که بسیار طولانی است. بارها و بارها باید توسط موبدی اجرا گردد. (دانشنامه ایران باستان، ج ۴، ص ۱۹۱۳ ـ ۱۹۱۴)
کسی که در خواب از او منی خارج شود، گناه کار است و باید کفاره دهد و لباس و بستر آلوده را با شاش گاو بشوید؛ چون دیو در نطفه حلول کرده است و باید تسخیر شود.
زنی که خون حیض از او خارج می شود باید خود و جامه را با ادرار گاو بشوید.
موبدان گوساله ی نری را تا شش ماهگی تحت شرایطی خاص تغذیه کرده آنگاه ادرار گوساله را جمع کرده با خواندن دعاهایی متبرکش می کنند. آن را در آتشکده ها نگهداری می کنند تا در مراسم خاص، برای شفا و دوری از گزند دیوان و بلایا و بیماری ها، به حاضران بنوشانند.
شب هنگام که بخوابند هرگاه برخیزند، باید دست و روی را با ادرار گاو بشویند. هر زرتشتی چون از بازار به خانه آید باید ابتدا دست و صورت را با ادرار گاو بشوید و سپس با آب.
کسی که نخست دست و روی را به خوبی با ادرار گاو نشوید بلکه از آب استفاده کند، گناه کار است. (دانشنامه ایران باستان، ج ۳، ص ۱۸۴۴ ـ ۱۸۴۷)

ادرار شتر
با بررسی کتاب های حدیثی، تعدادی روایت در مورد ادرار شتر دیدم اما همگی آنها جنبه ی طبی دارند. چه ایرادی دارد؟ در قدیم با این امور طبابت می کردند. از نظر اسلام بلکه از نظر هر عاقلی، خوب است انسان با خوردن هرچیزی خود را درمان کند حتی با بدتر از ادرار شتر. این را همه ی عقلا می فهمند و قبول دارند. امروزه حتی با سم مار نیز مداوا می کنند. چه ایرادی دارد؟
به چند حدیث توجه کنیم:
ـ شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آیا کسی می تواند ادرار گاو را بخورد؟ فرمود: اگر برای درمان، به آن نیاز دارد، بخورد؛ همچنین ادرار شتر و گوسفند. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۴۱۱, ح ۴۰۰۸)
ـ سماعه می گوید: از امام صادق(ع) در مورد کسی که با نوشیدن ادرار شتر و گاو و گوسفند دردش درمان می شود, پرسیدم: آیا نوشیدن آن برای او حلال است؟ فرمود: بله, ایرادی ندارد. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۵, ۳۱۳۶۸)
ـ امام کاظم(ع) فرمود: ادرار شتر بهتر از شیر آن است. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۴, ۳۱۳۶۴)
ظاهراً منظور این نیست که حقیقتاً ادرار آن بهتر از شیرش است بلکه با مبالغه، بدی شیر شتر فهمانده شده است. ما هم گاهی این گونه سخن می گوییم. مثلاً وقتی غذای بد بخواهند به ما بخورانند می گوییم: … بخورم بهتر از این غذاست. در حالی که واقعاً چنین چیزی را اراده نکرده ایم بلکه با مبالغه خواستیم بدی آن غذا را بفهمانیم. قضیه ی بهتر بودن شاش شتر از شیرش به همین صورت ممکن است باشد.
ـ مفضّل می گوید: از امام صادق(ع) پرسیدم:  ای پسر پیامبر خدا، هنگام راه رفتن، نفس تنگی شدیدی مرا می آزارد تا جایی که گاه در فاصله میان خانه ی خود و خانه ی شما، دو بار می نشینم. فرمود:  ای مفضّل! برای این عارضه، ادرار شتر شیرده بخور.
مفضل می گوید: من از آن خوردم و خداوند، بیماری ام را زدود. (طبّ الأئمّه، ص ۱۰۳؛ بحار الانوار، ج ۶۲، ص ۱۸۲، ح ۵)
ـ در مفاتیح الجنان آمده است:
بیست و یکم ـ در حدیث است که مفضل بخدمت حضرت صادق(ع) شکایت کرد از تنگی نفس و گفت: اندک راهی که می روم نفسم تنگ می گیرد و می نشینم. فرمود که: بول شتر بخور تا ساکن شود. (مفاتیح الجنان، ص ۸۹۹ . این مطلب در حاشیه ی مفاتیح (باقیات صالحات)، باب ششم است که در فهرست آن، عنوان «دواء تنگی نفس و سرفه» به آن داده شده است.)
ظاهراً آنچه در مفاتیح آمده خلاصه ی حدیث قبلی است.
سفارش امام صادق(ع) به خوردن ادرار شتر برای درمان آسم به معنای این نیست که هرکس دچار این بیماری بود با خوردن ادرار شتر شیرده درمان شود. چه بسا شرایط جسمی و سنّی مفضل اقتضای چنین دارویی را داشته و روشن است که یک دارو به همه ی بیماران تجویز نمی شود.

آیت الله سید صادق روحانی ـ ادرار شتر

همچنین ببینید

مقایسه ایران در بعد و قبل از اسلام

بیانات رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۱۸/ ۰۲/ ۱۳۸۷ «اعتقاد راسخ و جازم و علمی …

۱۱۵ نظر

 1. خلاصه بهتون بگم با این ور اون ور پریدن حقایق اشکار را نمی تونین پاک کنین نور خدا هست فقط چشمتا باز کن البته اینم بگم سازمان تبلیغی تشیع بسیار ضعیف شده قدیما چرا اینطور نبود؟مردم دین داشتن یه نفر بخدا یادمه بهه امام یا پیامبر فحش میداد پیرزنا میگفتن خدا سنگت میکنه بقیه میزدن تو دهنت که دیگه وخ نسی در میان اهل سنت سازمان تبلیغی و … خوب کار کرده اونا لاقل دیگه پیامبرا و خدا را قبول دارن و پیش عالمانشون زیاد میرن متاسفانه اخوند های الان به جای ترویج دین بین مردم دنبال سیاست هستن و همین شاید وجهه دینی اخوند را خراب کنه الله اعلم

 2. سلام
  چگونه ادرار شتر بهتر از شیر ان است ؟ این یکی از هزاران جملات قصاریست که از امامان شما شنیده ایم و اینها را دلیل حقانیت اسلام میدانید .
  محض اطلاع ۹۵ درصد ادرار اب است و ۵ درصد باقیمانده پتاسیم ، نیتروژن ، سدیم و مواد معدنی و اسید های نسبتا خطرناک است که حتی میتواند پوست را بسوزاند
  بهتره بدونید کلیه ها به زحمت این مواد را از خون دفع کرده اند ، حالا فکر کنید شما دوباره ادرار به بدن برگردونید ! در بهترین حالت نتیجه فشار به کلیه ها و غلظت بالاتر ادرار است ، این مواد سمی هیچ خاصیتی هم ندارند ، پس بیخود دلیل پزشکی نیارید .

  • مدیر سایت

   در مقاله گفتم که گاهی در مقام مبالغه چنین جملاتی گفته میشه
   ریز آنچه در مورد ادرار شتر گفتید در تخصص ما نیست که بتونیم قضاوت کنیم
   در مورد خوردن ادرار گاو توسط زرتشتیها چی میگید؟

   • ببینید شما خودتون گفتید زرتشتی ها( در واقع مهرپرستان )برای مصرف ادرار دلیل خرافی داشتند ، خود انها این کار را خرافی نمیدانستند و برای ان دلیل متافیزیکی قایل بودند که بحث علمی در این رابطه ممکن نیست ، به هر حال انها تخصصشون علوم غریبه بود ، بنده خودم از یک رمال ( سبک یهودی )شنیدم که میگفت اگر ادرار زنان در حیاط خانه ریخته شود موجب خیر و برکت میشود ، یا جایی شنیدم که زنی از یک رمال شنیده بود مخلوط ادرار و یکسری مواد دیگر باعث درمان نازایی میشود ،در این حوزه علوم غریبه که متاسفانه شدیدا فراگیر شده نمیتوان بحث علمی بکنیم چون این رمال ها هرجای دنیا که باشن علوم همان مغان عهد باستان را اموخته اند .
    اما شما دارید خرافاتتون با علم توجیه میکنید ، اینرا میتوان نقد کرد ، وقتی میگید ارزش غذایی ادرار شتر از شیر شتر بهتره به مخاطبتون حق بدید که طرز فکر باطلتون رو به چالش بکشه . شما خودتون میدونید که اگر کلیه از کار بیفتد انسان یا هر موجود دیگری بدون دیالیز خون بیشتر از۴۸ ساعت زنده نخواهد ماند ، این انسانها به خاطر همین سموم و زواید موجود در ادرار میمیرند .

    • مدیر سایت

     نه حرف رمال ها را می تونیم بپذیریم و نه حرف کسانی که حرف علمی می زنن چون هیچکدام در تخصص ما نیست. شما می تونید اهمیت ادرار شتر برای درمان بیماریها را نپذیرید اما ما که قائل به عصمت امامان(ع) هستیم و در جای خود اثبات کردیم، حدیث را می پذیریم.

   • اون بیچاره اگه ۱۷۰۰ سال پیش استفاده میکرد، در دنیا امکانات پزشکی ضعیف بود، الان شما خجالت نمیکشید بعد هزار سال و با این پیشرفت علم ادار شتر نوش جان میکنید، ضمن اینکه اکنون زرتشتیها سالهاست که منسوخ کردن.و کاملا با شرایط جدید دنیا بروز شدن، اما شما شیعیان همچنان دارید در ۱۴۰۰ سال پیش زندگی میکنید

  • حرف بیخود نزن! مگه همه ادرار ها ترکیباتشون مثل همه؟ خودت تحقیق کردی و فهمیدی؟؟؟ محققان دانشگاه علوم پزشکی بلژیک کشف کردن که توی خون شتر ترکیباتی پیدا شده که درمان کرونا میتونه باشه و جدیداً گفتن این ترکیبات در شیر و ادرار شتر بسیار بیشتر از خون شتره! همیشه باید صبر کنیم غربیا بیان برامون اثبات کنن؟ و ما مسخره کنیم. همینه که جهان سومی شدیم! بجای مسخره کردن اگه کسی میرفت تحقیق و آزمایش میکرد الان پیشرفته ترین کشور بودیم. همین الانش توی اروپا، از ادرار انسان توی گرون ترین شراب دنیا استفاده میشه! چطوره که کسی با اونا مخالفت نمیکنه و نمیگه اه اه ادرار انسان نجسه و کثیفه ولی اینجا به ادرار شتر که پاکه و حلال گیر میدن و بدون تحقیق مسخره میکنن. عجب!

 3. دیلی میل گفته محققان بلژیکی کشف کرده‌اند که خون شتر حاوی آنتی بادی برای مبارزه با کرونا ویروس است.
  با توجه به اینکه گفته شده ادرار شتر برای بیماری تنفسی و ریوی مفیده، بعید نیست که ادرار شتر برای درمان عفونت ریه مفید باشه.

 4. آره دیگه اگه زرتشتی ها ادرار گاو بخورن اشکال داره ولی مسلمونا بخورن اشکال نداره که هیچ تازه از برکات دینم هست خدایی خسته نمیشید از این همه تناقض دوستان مسلمان البته دوستان و هم مسلکاتون تو عربستان الآن گازدارش رو میخورن 😂😂

 5. شما مسلمونای کلاش مثل مابقی ادیان کلاش و کلاهبردار با تفسیر به رای احادیث خودتون سعی دارید اونجوری که میخواید بیانش کنید و حقیقتش رو تغییر مثلا همون حدیث امام کاظم که میگه ادرار شتر بهتر از شیر شتر شما از کجا میدونی منظورش همونه که شما گفتی من خودم با خوندن این حدیث اینجوری نتیجه میگیرم که ادرار شتر فوایدش بیشتر از شیر شتر و میتونه جایگزین اون باشه

  • حق جو پس اگر به دید شما باشه اطبا نباید از روش پلاسما درمانی استفاده کنند
   چون پلاسما از خون گرفته میشه و خون هم کثیفه !
   شما مبحث تطهیر و با مبحث درمان اشتباه گرفتی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code