خانه / احکام / احکام اسلامی / مقایسه ی ادرار گاو و ادرار شتر، در اسلام و دین زرتشتی / خوردن ادرار شتر در احادیث تنها جنبه ی درمانی دارد

مقایسه ی ادرار گاو و ادرار شتر، در اسلام و دین زرتشتی / خوردن ادرار شتر در احادیث تنها جنبه ی درمانی دارد

به قلم مدیر سایت
براساس نقل کتاب های دینی زرتشتی، به ویژه وندیداد، ادرار گاو جایگاهی خاص دارد؛ هم آن را می خوردند و هم با آن غسل می کردند و… وقتی که زرتشتیان در مورد این آداب دینی اشان مورد انتقاد قرار می گیرند، ادرار شتر در اسلام را به رخ می کشند؛ چرا که در اسلام نیز روایت هایی در مورد خوردن ادرار شتر می بینیم. به این جهت لازم دانستیم جایگاه ادرار شتر میان مسلمانان، و ادرار گاو میان زرتشتیان را بررسی و مقایسه کنیم.

ادرار گاو
آنچه در پی می آید برگرفته و خلاصه شده از گفته های زرتشتی پژوه سرشناس، هاشم رضی است. وی با ذکر مستندات، چنین می گوید:
گاو در نگاه زرتشتیان از مقدس ترین جانوران است. ادرار آن نیز جنبه ی تقدس و تطهیر دارد. اما تطهیر به هیچ وجه جنبه ی گندزدایی و ضدعفونی ندارد. (استفاده از ادرار گاو به این گستردگی که در ادامه می آید نه تنها نمی تواند جنبه ی ضد عفونی داشته باشد بلکه بیماری زا خواهد بود. اگر چنین استفاده ای اندک بود توجیه درمانی می توانست داشته باشد)
موبد با آیین ها و تشریفاتی ویژه، طی یک دوره ی دراز که حد اقل نه شبانه روز است، باید مراسم تطهیر گناه کار را انجام دهد که بخش اصلی آن شست و شوی گناه کار با ادرار گاو است.
به گفته ی وندیداد، بهترین جاهای زمین، مکان هایی است که چارپایان و ستوران بیشتر بشاشند.
مرده کش ها پس از حمل جنازه باید با ادرار گاو غسل مس میت انجام دهند و اگر پیدا نشد، با ادار زنان و مردانی که ازدواج با محارم انجام داده اند و در تشییع جنازه شرکت کرده اند، غسل می کنند.
زن باردار که بچه سقط کند ناپاک شده است؛ چون دیو مرده به رحم او وارد شده و با حلول در جنین موجب مرگ بچه شده است. در این صورت باید مقداری معین از مخلوط ادرار و خاکستر را در رحم یا زهدان زن بریزند تا ناپاکی حاصل از ورود دیو پاک گردد. همچنین پس از سه شبانه روز، لخت شده خود را در نه گودال با ادرار گاو غسل می دهد. بعد از چند شب و روز باز هم با شاش گاو خود را می شوید و تشریفات طاهرسازی بسیار پیچیده و طولانی است.
اگر مدت حیض زن طولانی شود، باید مراسم تغسیل با شاش گاو در باره اش اجرا شود.
کسی بیش از حد مجاز به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شود باید تشریفات غسل با شاش گاو را انجام دهد که بسیار طولانی است. بارها و بارها باید توسط موبدی اجرا گردد. (دانشنامه ایران باستان، ج ۴، ص ۱۹۱۳ ـ ۱۹۱۴)
کسی که در خواب از او منی خارج شود، گناه کار است و باید کفاره دهد و لباس و بستر آلوده را با شاش گاو بشوید؛ چون دیو در نطفه حلول کرده است و باید تسخیر شود.
زنی که خون حیض از او خارج می شود باید خود و جامه را با ادرار گاو بشوید.
موبدان گوساله ی نری را تا شش ماهگی تحت شرایطی خاص تغذیه کرده آنگاه ادرار گوساله را جمع کرده با خواندن دعاهایی متبرکش می کنند. آن را در آتشکده ها نگهداری می کنند تا در مراسم خاص، برای شفا و دوری از گزند دیوان و بلایا و بیماری ها، به حاضران بنوشانند.
شب هنگام که بخوابند هرگاه برخیزند، باید دست و روی را با ادرار گاو بشویند. هر زرتشتی چون از بازار به خانه آید باید ابتدا دست و صورت را با ادرار گاو بشوید و سپس با آب.
کسی که نخست دست و روی را به خوبی با ادرار گاو نشوید بلکه از آب استفاده کند، گناه کار است. (دانشنامه ایران باستان، ج ۳، ص ۱۸۴۴ ـ ۱۸۴۷)

ادرار شتر
با بررسی کتاب های حدیثی، تعدادی روایت در مورد ادرار شتر دیدم اما همگی آنها جنبه ی طبی دارند. چه ایرادی دارد؟ در قدیم با این امور طبابت می کردند. از نظر اسلام بلکه از نظر هر عاقلی، خوب است انسان با خوردن هرچیزی خود را درمان کند حتی با بدتر از ادرار شتر. این را همه ی عقلا می فهمند و قبول دارند. امروزه حتی با سم مار نیز مداوا می کنند. چه ایرادی دارد؟
به چند حدیث توجه کنیم:
ـ شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آیا کسی می تواند ادرار گاو را بخورد؟ فرمود: اگر برای درمان، به آن نیاز دارد، بخورد؛ همچنین ادرار شتر و گوسفند. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۴۱۱, ح ۴۰۰۸)
ـ سماعه می گوید: از امام صادق(ع) در مورد کسی که با نوشیدن ادرار شتر و گاو و گوسفند دردش درمان می شود, پرسیدم: آیا نوشیدن آن برای او حلال است؟ فرمود: بله, ایرادی ندارد. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۵, ۳۱۳۶۸)
ـ امام کاظم(ع) فرمود: ادرار شتر بهتر از شیر آن است. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۴, ۳۱۳۶۴)
ظاهراً منظور این نیست که حقیقتاً ادرار آن بهتر از شیرش است بلکه با مبالغه، بدی شیر شتر فهمانده شده است. ما هم گاهی این گونه سخن می گوییم. مثلاً وقتی غذای بد بخواهند به ما بخورانند می گوییم: … بخورم بهتر از این غذاست. در حالی که واقعاً چنین چیزی را اراده نکرده ایم بلکه با مبالغه خواستیم بدی آن غذا را بفهمانیم. قضیه ی بهتر بودن شاش شتر از شیرش به همین صورت ممکن است باشد.
ـ مفضّل می گوید: از امام صادق(ع) پرسیدم:  ای پسر پیامبر خدا، هنگام راه رفتن، نفس تنگی شدیدی مرا می آزارد تا جایی که گاه در فاصله میان خانه ی خود و خانه ی شما، دو بار می نشینم. فرمود:  ای مفضّل! برای این عارضه، ادرار شتر شیرده بخور.
مفضل می گوید: من از آن خوردم و خداوند، بیماری ام را زدود. (طبّ الأئمّه، ص ۱۰۳؛ بحار الانوار، ج ۶۲، ص ۱۸۲، ح ۵)
ـ در مفاتیح الجنان آمده است:
بیست و یکم ـ در حدیث است که مفضل بخدمت حضرت صادق(ع) شکایت کرد از تنگی نفس و گفت: اندک راهی که می روم نفسم تنگ می گیرد و می نشینم. فرمود که: بول شتر بخور تا ساکن شود. (مفاتیح الجنان، ص ۸۹۹ . این مطلب در حاشیه ی مفاتیح (باقیات صالحات)، باب ششم است که در فهرست آن، عنوان «دواء تنگی نفس و سرفه» به آن داده شده است.)
ظاهراً آنچه در مفاتیح آمده خلاصه ی حدیث قبلی است.
سفارش امام صادق(ع) به خوردن ادرار شتر برای درمان آسم به معنای این نیست که هرکس دچار این بیماری بود با خوردن ادرار شتر شیرده درمان شود. چه بسا شرایط جسمی و سنّی مفضل اقتضای چنین دارویی را داشته و روشن است که یک دارو به همه ی بیماران تجویز نمی شود.

آیت الله سید صادق روحانی ـ ادرار شتر

همچنین ببینید

گناه

مقایسه ی کفاره ی گناهان در اسلام و زرتشتی

به قلم مدیر سایت در کتاب های دو دین اسلام و زرتشتی برای بعضی گناهان، …

۱۰۷ نظر

 1. سلام و هزاران سلام خدمت مدیر سایت وهمه دوستانیکه زحمت میکشند
  ممنون از زحماتی که برای روشنگری وبیان واقعیت های ایین زرتشتی وتاریخ قبل از اسلام وبیان صحیح ودرست اسلام میکشید
  بنده به شخصه مدتی است که با سایت شما ومطالب فوق العاده شما اشنا شدم .متاسفانه قبل از اشنایی با گرفتار دروغ ها وجعلیاتی بودم که امثال بهام مشیری وناصر انقطلاع در شبکه ضد ایرانی پارس . کانال وان تبلیغ میکردند شده بودم .این دشمنان ایران وتایخ ودین مردم با نامردی هر دروغ وجعلی را به نام تاریخ ایران به خورد مردم میدهند .عرب ستیزی اسلام ستیزی بیداد میکند در این شبکه های سلطنت طلب وهمه دیکته شده از انگلستان وامریکا برای تخریب اتحاد وباورهای مدم ایران است. متاسفانه اموز موبدان زرتشتی حقایق این ایین ضد انسانی را از مردم پنهان میکنند وچهره ای پاک و عاری از هر گونه سیاهی و خشونت از زرتشت ودینش به مخاطب ارایه میدهند ومتاسفانه خیلی از کسانیکه امروز دم از زرتشتیگری وباستان گرایی میزنند کوچکترین اطلاعی از زرتشت ودینش و چند قرن هخامنشی و ساسانی ندارند ونمیدانند که چه جنایتها وقتل عام هایی در دوره هخامشنی وساسانی توسط شاهان فاسد وجانی این دوسلسله خون واتش در حق مردم رفته است نمونه کوگ این جنایتها کتیبه ضد بشری بیستون است که توسط داریوش هخامنشی شاهی که به بیماری سادیسم و جنون ادم کشی مبتلا بوده است .شریعت وقوانین زرتشتی را به یقین میتوان ضد بشری و زن ستیز و… معرفی کرد .کتاب وندیداد .دینکرد وماتیگان هزا دادستان سند جنایها وظلم هایی است که چندین قرن در حق اجداد ونیاکان ما رفته است .کتابهایی که امروز موبدان زرتشتی خجالت میکشند از انها صحبت کنند .متاسفانه امروز تعدادی در سودای برگشت به این ایین ضد بشری وزن ستیز هستند .
  لازم شد اعلام کنم که باید دوباره اشهد لااله الاالله واشهد ان محمد رسول الله واشهد ان علی ولی الله را زمزمه کنم چون خیلی بی ادبی وظلم کردم به دینم و یقینا خدا ورسولش واهل البیت بنده رو خواهند بخشید
  به این نتیجه رسیدم که اسلام وتشیع بهترین مدل زندگی واه سعادت بنده وبشر امروزی است
  به این نتیجه رسیدم که اجداد ونیاکان ما اسلام را به زور سر نیزه قبول نکردند و اگر غیر این بود هیچ قوم تازه مسلمان شده ای حتی یک قدم هم نمیتوانست د سرزمین ۸۰۰۰ ساله من قدم برداد
  به این نتیجه رسیدم که اجداد من از قرن ها سلطه موبدان زرتشتی و اجرای شریعت ضد بشری زرتشتی نظیر ازدواج با محارم وانواع واقسام ظلم هایی دیگر خسته شده بودند وبه همین دلیل بود که اسلام را به عنوان ندای رهایی از چنگال موبدان ونجات از اتش و اتشکده پذیرفتند
  من یک گیلانیم عضو کوچکی از ملت ایران وافتخار میکنم که مسلمان ایرانی هستم
  اعتراف میکنم که خیلی ظلم کدم د حق برادان عرب خودم واز همه این عزیزان ان کسانیکه همانند پان ایرانیست ها به گماهی نرفته اند پوزش میطلبم
  اسلام رمز اتحاد و رهایی ماست نه ملیت وقومیت
  من گیلانیم گیلانی ایرانی

  • اقا گیلانی گرامی همین اعرابی که شما سنگشان را به سینه میزنید شما را اصلا به عنوان مسلمان قبول ندارند که اینگونه از این تازیان طرفداری میکنید!!!تازیان جز جنایت کاری برای ایرانیان نکردند.یک پرسش ،من مطمئن باشم شما گیلانی هستید؟؟؟

   • حساب اعراب از حساب اسلام جداست، امیدوارم از دستم ناراحت نشی ولی فکر کنم این شما هستی که با این حرفهات داری فرافکنی میکنی.

  • درود به همه وطن پرستا

   آقا وخانم گیلانی تمنا دارم با اسم گیلانی بازی نکن

   وقتی میگی گیلان یعنی کل گیلانی ها -نه من به عنوان نخست یه گیلانی بعد یه ایرانی که گیلان یه تیکه از ایران عزیز ماست میگم که به باورهای همه ایرانی ها باید ارج گذاشت -زرتشتیان انسان های نیکی هستن ومن خودم به تنهایی بسیار دوستشون دارم همونطورکه تک تک نیاکانم رو دوست دارم -دیدت رو درست کن-گیلانی ها اونقدر با فرهنگ وتمدن هستن که نخست به بارورهای هم ارج میزارن بعدشم عقده های شخصی شون رو اینجا نمیارن -اگه گفتگویی هستش باید راست باشه-تمنا دارم رو هوا سخن نگید .

  • اره بخاطر همین بود در بخارا بیش از ده بار بر ضد اسلام قیام کردند!!! بخاطر این بود که چند صد سال مردم شمال بر ضد اسلام می جنگیدند!! بخاطر همین بود در شهرهای فارس و خراسان و اذربایجان شورش علیه اسلام به صورت متعدد برپا میشد!!
   برای همین است که زرتشت همیشه به عنوان وسلیه ای برای رهایی یافتن از چنگال دین بشر ستیز و زن ستیز اسلام استفاده میشود و برای رهایی از کلیسای مسیحی اروپا!!

  • احسنت به شما که برخلاف بسیاری از عزیزان که هنوز در تعصبات وافتخارات قومی وقبیله ای خودشون با القاب پرطمطراق وژست های روشنفکرانه گیرکردن,با بررسی ومطالعه اعتقادتون رو ,خودتون با تحقیق وتفحص برگزیدید.بنده هم گیلانی ورشتیم …اصلا هم مهم نیست کسی باور کنه یا نکنه,بنده هم باوجود تولد وتربیت در یک خانواده با عقاید تقریبا مغایردین,پس از مطالعه ,الحمدلله دین ومذهبم رو خوب شناختم وبه عنوان ایرانی خوشحالم که درجزو تعریف شدگان پیامبر(ص)از قوم سلمان به عنوان پارسی هستم….در پناه حق باشید

  • باز هم داری از اون وری میفتی.

 2. اقای به اصطلاح گیلانی ایرانی.شما متاسفانه در نظرتان همه چیز ایرانیان عزیز را از جمله فرهنگ ،نژاد،غیرت و….. زیر سوال بردید.شما تهمت کثیف و ناروای ازدواج با محارم که اعراب حرامزاده تازی بر زرتشتیان زدند را بر انان روا داشتید،ایا ایرانی که ناموس پرستی انان شهره عام خاص بوده میتواند با خواهر خود ازدواج کند.ایا این کار حیوان نیست؟دیگر چه برسد به ایرانی ناموس پرست.اقای گیلانی عزیز شما با این حرفها نه تنها به زرتشتیان بلکه به خودتان هم توهین کردید،شما که ادعای ایرانی بودن دارید.خواهشا کمی تاریخ را مطالعه کنید البته نه تاریخ جعلی و تازی سرتاسر تهمت و افطراست.متاسفم برای شما و امثال شما.اقای ایرانی

 3. اقای مدیر سایت من از شما پرسش نکردم که به جای گیلانی ایرانی پاسخ میدهید .شما مدیر سایت هستید نه وکیل مدافع دیگران بگذارید خودشان پاسخ دهند!!اینکه میگویم اعراب حرامزاده نخست انکه حساب اهل بیت عزیز از تازیان جداست چون دل خونی از امت تازی خود داشتند دوم انکه مدرک تازیان به درد مارمولکهای بیابان خودشان میخورد.سوم انکه گفتم عرب حرام زاده به شما بر خورد.؟چرا؟من کم کم دارم شک میکنم که شما ایرانی هستید.این تهمت ها لایق خود تازیان است.نه ایرانی با فرهنگ.چهارم اینکه خودتان هم میدانید اینها تهمتی بیش نیست و فقط برای خراب کردن منو شماست.

  • مدیر سایت

   از بیانات فاخر شما معنای “گفتار نیک” را دانستیم

   • درود به وطن پرستان ایران

    آقای فرشاد سخن بدی نگفتن که شما گفتار نیک رو به میون میارید عرب از دیرباز دشمن ایران -ایرانی -فرهنگ وتمدن ایران بود وهست به کتاب های ما هم رحم نکردن چه رسد به مردمان ایران -بله ما پیرو پندار نیک -کردار نیک وگفتار نیک هستیم من خودم بسیار تلاش میکنم انجامش بدم حالا بد به دید شما ؟شما خودت اگه سعی میکردی یدونشو انجام بدی این نوشتارهای من دربیاری وعرب دربیاری رو تو سایتت نمینوشتی بجاش نوشتارهایی رو مینوشتی که مفید باشه برا بشریت.

  • آقا فرشاد عزیز،اگر جناب گیلانی جواب نمیدهند شاید بخاطر سوال مسخره ی شما باشه و اینکه من بعنوان یک ایرانی به فرهنگ خودم میبالم ولی هیچ وقت این اعتقاد رو ندارم که اگر بدی ای بوده یا هست بخاطر ایرانی بودنم بگم که نیست،ایران باستان خوبی هایی داشته و البته بدی هایی هم داشته و تازه بدیهاشم مختص مردم نبوده و بیشتر به شاهان و سلسله ها و موبدان و دین تحریف شده زرتشتی بر میگرده، البته خوبی و بدی الآنم هست یه چیزایی خوبه و یه چیزایی بد، تفاوت ما و باستانپرستان افراطی اینه که ما کارهای خلاف اعراب رو تایید نمیکنیم ولی باستانپرستان افراطی و سلطنت طلبان احمق کارهای خلاف و بد بعضی از شاهان ایرانی و بعضی از موبدان رو تایید میکنند، بابا بد، بده حالا طرف میخاد عرب باشه یا ایرانی یا هر کس دیگه، امیدوارم از صحبتهام ناراحت نشده باشی.

 4. ازاد اندیش عزیز در پاسخ شما باید بگویم هیچگاه ازدواج با محارم میان زرتشتیان وجود نداشته و این تهمت کثیفی بوده که اعراب بیابانگردمیزده وهمیشه باحسادتی به فرهنگ غنی ایرانیان در دل خود میپرورانده است میخاست که مانند ایرانیان طعم انسان بودن را بچشند اخر هم حضرت محمد امدندو برخی از انان را از جهالت نجات دادند.البته تاکید میکنم برخی از انان را.البته از نظر من اعراب اکنون هم به مانند ۱۴۰۰پیش جاهل هستند.امیدوارم قانع شده باشید درود برشما.

 5. جناب مدیر سایت عزیز ایا بهتر نیست به جای این همه تیکه ومتلک انداختن وسیاه نمایی کردن پاسخ قانع کننده برای من بیاورید؟که راحت تر وبهتر با هم مناظره کنیم؟در ضمن من زرتشتی نیستم خوشبختانه یا متاسفانه!!انسان در هر دینی که هست باید گفتار کردار و اندیشه نیک و والا داشته باشد این اصول همه ادیان الهی است.بخصوص اسلام که دین پایانیست.البته زرتشت این را ۳۰۰۰سال پیش فرموده اند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!درود برشما.

 6. اقای مدیر سایت عزیز ایا بهتر نیست بجای تیکه و متلک انداختن و سیاه نمایی کردن با سخنان منطقی درست وبدون حاشیه با هم مناظره کنیم؟البته من متاسفانه یا خوشبختانه زرتشتی نیستم.ولی در حد سواد ناچیز خود میدانم که گفتار کردار و اندیشه نیک برای همه ادیان الهی است.البته زرتشت نخستین دین الهی است که این سه اصل را ۳۰۰۰سال پیش فرمودند!!!!!!!!البته عرب جاهل دران زمان دختر زنده بگور میکرد.این سه اصل در قران کریم به خوبی نمایان است.درود بر شما

 7. دوست ازاد اندیش من.بنده اصلا پرسشی مطرح نکردم که اقای گیلانی به ان پاسخ بگوید البته با برخی از نظرات شما موافقم که مثلا اگر خوبی بوده قاعدتا بدی هم وجود داشته صد البته!ولی ازاد اندیش عزیز طبق تحقیقات خودم و باعقل ناقصم نمیتوانم بپذیرم که ایرانیان باستان ازدواج با محارم داشته است میگویم که عرب تازی به خاطر دشمنی همیشگی با ایرانیان باستان داشته تهمت زده است!!!!!بذار پایین شهری به شما بگویم تو کت من نمیره که ایرانی با ناموسش زنا کنه بابا!!!!!!!!!ایرانیان ناموس پرستند همیشه بودند.شما این اعتقاد را نداری ازاد اندیش؟؟؟؟؟؟؟ازاد اندیش باش خواهشا!!!

 8. جناب مدیر سایت گرامی من از ازاد اندیش عزیز نظر خواستم هر وقت از شما پرسشی مطرح کردم لطف کنید پاسخ دهید!!!!!!!!!!!!!این هم که معرفی کردید مثل خود شما تماما فرافکنی میکنند!!!!!!!!متاسفانه دریغ از یک مدرک قانع کننده !!!!چرا؟???درود بر مدیر سایت عزیز

 9. یادم نمی اید کلی گویی کرده باشم!!!جناب مدیر سایت متاسفانه شما این سایت رو درست کردید فقط وفقط برای تخریب زرتشتیان اسمش را هم گذاشتی نقد بر زرتشت بفرمایید تخریب زرتشت!!!!تا حالا شده یه نقدی بر اسلام داشته باشید ؟؟که خالی از نقد نیست!!!خواهش میکنم منصف باشید!!!!!!

  • مدیر سایت

   بنا نیست من اسلام رو نقد کنم بلکه دیگران انتقاد می کنند مثل همین پست که در واقع به انتقاد به اسلام در مورد ادرار شتر جواب داده شده است

 10. البته این مطلبی که من بیبینم باز تخریب زرتشت هست تا نقد اسلام!!!!!زرتشتیان ادرار شتر میخوردند؟عجب عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!پس من اگر به عنوان یک مسلمان اسلام وبرخی از کار های اشتباه شیعه رو نقد کنم ناراحت که نمی شوید؟؟؟؟مدیر سایت محترم.سایت شما سرتاسر تخریب است نه نقد این را خواهشا بپذیرید!!!!

 11. ازاد اندیش عزیز امیدوارم که این شبه برای من ایجاد نشود که شما ومدیر سایت گرامی خدایی نکرده در بحث کم اوردید.امیدوارم اینگونه نباشد!!!!!!!!!!!!درود برشما

  • مدیر سایت

   نمی دونم مرتکب چه کبیره ای شدیم که گیر تو افتادیم!

   • درود به وطن پرستان ایران

    بزار من بهت بگم کبیرت چیه >کبیرت همین یاوه گویی هایی هستش که تو سایتت نوشتی برو خجالت بکش که اگه کوروش بزرگ نبود شما کجا بودی همیشه زنده نیستیا فکر یه روز رویارویی با نیاکانت هم باش.

  • من مسلمان وقتی میبینم عده ای ناآگاه سلطنت طلب و ایران پرست( نگفتم ایران دوست، چون اگر ایران و مردم نجیب این سرزمین رو دوست داشتند اینقدر با دشمنان این ملت دم خور نمیشدند و از آنها حمایت نمیکردند، انگار فقط خودشان را ایرانی اند و بقیه هیچ) دارند با ترویج باستانگرایی و زرتشتی گری سعی در تخریب اندیشه و آیین مردم سرزمینم و تخریب اسلام عزیز دارند، از تاریخ باستان و شهر و خاک و وطن که هیچ از جون خودم هم میگذرم تا دینم را حفظ کنم ( البته شرح حال من نیست، شرح حال یک مسلمان واقعیه)، همانطور که امام حسین(ع) از جانش و از خانواده اش گذشت تا با خون خودش درخت دین رو آبیاری کنه، حالا مثلا سایتی پیدا شده و بعضی حقایق تاریخی رو گفته و به نقد دین زرتشتی پرداخته شما چرا اینقدر ناراحتی، آقا فرشاد دوست مسلمان من شما از گفتن برخی حقایق تاریخی(بادرست یا نادرست بودنش کار ندارم) در باره ایران باستان بر آشفتی درحالی که از نقد یا تخریب دین اسلام هیچ ناراحتی ای به خودت راه نمیدی، یعنی از تخریب بنیان های تاریخیت ناراحت میشی ولی از تخریب بنیان های دینیت و فکریت نه، این دو حالت داره یا مسلمان نیستی و یا در عقاید مسلمانیت سستی، انسان در تفکرات خودش اولویت بندی هایی داره که دین و فکر و منش و راه و آیین و اندیشه در الویت قرار داره و عشق به خاک و وطن در جایگاه بعدی است، دوست من ما که نیخواهیم از اعراب حمایت کنیم، اگر این باستانگرایان افراطی این بازی را شروع نمیکردند، یقینا اینجور سایت ها به گفتن برخی از حقایق تاریخ نمیپرداختند، این را بدان که من هم فرهنگ ایران رو دوست دارم، ایران باستان رو دوست دارم ولی این باعث نمیشه که چشم روی حقایق ببندم. شما چرا اینقدر بر اسلام نقد وارده میکنید، حالا جناب مدیر یه چیزی گفتند تا شما ول کنید، انگار باورتان شده، اصول ثابت اسلام که همان توحید و قرآن و نبوت پیامبر(ص) است هیچ خدشه ای بهش وارد نیست و نمیشه و احکام اسلامی که اصلا با دیگر ادیان از لحاظ پاکی و عاقلانه بودن قابل قیاس نیست، شاید شبهات بسیار اندکی باشه ولی همه جواب داده شده و بعضی هاشم که خنده داره. آقا فرشاد در دنیای امروز نژادپرستی نزد هیچ کسی طرفدار نداره غیر از انسانهای جاهل و متعصب، انسانها به اندیشه و فکر شناخته شده هستند نه به نژاد و رنگ و قیافه.

   • مدیر سایت

    لطفا کوتاه بنویسید

   • درود به وطن پرستان ایران

    آزاد اندیش هم خودت آزاد بیندیش هم پروانه بده دیگران آزاد بیندیشن -شما مسلمان باش کسی نگفت نباش-اما شما با حرفات داری میگی زرتشتی بد هستش من میگم نه اشو زرتشت هم خودش پاک بود هم دینی که معرفی کرد ترویج عشق وانسان دوستی ونیکی وهر آنچه که خوب هست رو آموزش داد حالا شما برداشتت منفی هستش اشکال از زرتشت بزرگ نیست واز شماست با مطالعه تمنا دارم رو هوا سخن نگید-بعدشم زرتشتیان ایران هم بخاطر حمله تازیان یه گروهیشون برای پاسداری از دینشون ایران رو ترک کردن وبه هند رفتن چون دینشون رو دوست داشتن باهاش به آرامش میرسیدن درک میکنید شما؟اونقدر هم پاک زندگی کردن وبرای کشور هند سودمند بودن که دولت هند با وجود زاد ولد زیاد تو هند باز هم برای پاسداری از این جامعه کوچک اما اثر بخش داره هزینه میکنه که زیادتر بشن -اگه بد بودن دولت هند هیچوقت همچین تلاشی نمیکرد تمنا دارم به باورهای هم احترام بزاریم.

    • ما که نمی گیم زرتشت بده میگیم زرتشتی فعلی اون دینی نیست که زرتشت اورد تحریف شده و بخوای نخوای تغییر بسیاری کرده و گناهان بسیاری توش وارد شد ببین اگه خوب بود مردم ما اونا ولش نمیکردن لابد میگی به خاطر جنگ خخخخ یکم فکر کن اگه الان جنگ بشه تو شاید بگی من دینم عوض ولی اگه بش باور داشته باشی دروغ میگی و فرزندتا به دین خودت میاری برادر گرامی حالا سلمنا بگیم اینطوری مسلمون شدیم چرا مسلمان ماندیم؟ چرا اینهمه جنگ با ایران شد مثلا مغول ها از سر پشته ساختن ولی ما دین مغول را نپذیرفتیم بلکه انان مدتی پس از حکومت در ایران تازه مسلمان شدن سکه هاش هنوز در موزه ها هست مطمعن باش تو خوب و ایینت خوب گیریم عربا بد چرا نتونست جذبشون کنه؟ خوب و بد را کی بهت یاد داد ایین کامل و تکمیل کدامه؟ بدون تحریف من به زرتشت احترام میزارم ولی افکار زرتشتی الان سوای احکام خداییه و تحریف شده و خطرناکه

 12. خدا نکند که شما مرتکب کبیره شوید!!!من از پدر شهیدم همیشه یاد گرفتم جلوی کسی کم نیاورم چون او هم هیچگاه کم از کسی نیاورد تا که اخر به دست همین تازیان به شهادت رسید.شاید یکی از دلایلم برای تنفر از اعراب همین باشد.درود برشما

  • حقوق مشرکین در قرآن

   سلام برادر عزیز شما عربهای خوزستان رو ایرانی نمیدانید ؟
   یعنی به نظر شما اقای شمخانی که در جنگ ایران وعراق با عراق جنگید ایرانی نیست؟

 13. درود برشما حقوق مشرک عزیز بر منکر لعنت که اعراب خوزستان ایرانی نیستندانان در جنگ تحمیلی از هر ایرانی ایرانی تر بودند وزحمت فراوانی درجنگ کشیدند.اعراب خوزستان به هیچ عنوان عرب تازی نیستند و فقط زبانشان عربیست حسابشان از انان کاملا جداست و ایرانی هستند.درود بر همه ایرانیان……

  • حقوق مشرکین در قرآن

   خب من هم همین رو میگویم اعراب خوزستان عرب هستند ولی ایرانی هستند منظور من هم همین است که ایرانی فقط پارس نیست ترک وکرد وترکمن وعرب خوزستان وبوشهر وبلوچ هم ایرانی هستند

   • عزیز ایران یعنی چی ؟
    وقتی مطلبی رو نمیدونی لطفا حرف نزنید

    ایرانی یعنی عرب؟!!!!!
    ایرانی یعنی تمام اقوام ایرانی تبار که در ناحیه فلات ایران یا ایرانشهر زندگی میکنند ! نه عربی که ۱۴۰۰ سال پیش ایران رو ویران کرد

 14. بله.کاملا درسته عرب نیستند عرب زبانند.درود بر شما

 15. سیاوش عزیز پر واضح است که در منابع یونانی وعرب تازی این اراجیف کثیف وجود داشته باشد!!!!!!!!!!!!!!!به این دلیل که انان دشمنی دیرینه چند هزار ساله دارند و باید هم بگویند از روی حسادت!!!ولی در منابع زرتشتی به هیچ عنوان ندیدم این مهملات را!!!!البته متاسفانه خرافات وجود دارد.درود بر شما

 16. ازاد اندیش عزیز البته من ندیدم.شاید منظور ایشان از عربم عرب زبان بودنشان باشد؟کمتر عربی پیدا میشود که درمقابل هم نژاد خود بایستد.البته داعشیان هستند که انان حیوانند نه عرب.!!!!!!!!!!پس معلوم میشود ایشان ایرانی هستند.ما در ایران عرب نداریم عرب زبان داریم.درود بر شما.

  • آقا فرشاد عقیده و فکر، عرب و غیر عرب و سیاه و سفید نمیشناسه، خوب شد خودتان مثال نقض آوردید و داعشیان رو مثال زدید، دوست عزیز اگر اعراب و صهیونیستها به مرض نژادپرستی دچارند، دلیل نمیشه که ما هم به این مرض دچار بشیم، انسان باید فکر و عقیده رو ببینه نه رنگ و نژاد رو.

 17. ازاد اندیش گرامی.دقیقا درسته.درودبرشما

 18. من شما را ازمرد و زنی خلق کردم و قبیله و گروه گروه قرار دادم برای اینکه شناختتان بالا بره
  ل ت عارف عرف عرفان
  من عرف نفس فقد عرف رب
  همه اینها را به هم ربط بدهید حتما صرات مستقیم را در آن خواهید دید
  عارف خواهید شد
  اینها همه برای عارف شدن ما وضع شده نه برای جهل و کور شدن ما.

 19. ادرار شتر که هنوز هم در اون خراب شده عربستان ،کلی طرفدار داره.ملت صف میکشن براش!
  شاش گاو هم نشنیدم ولی اگر این هم مثل مابقی تهمتها دروغه،ادرار بقره بر روح و پیکر دروغگو.
  طبل رسواییت آقا از بوم افتاده.
  اصحاب هم ادرار را بسیار دوست داشتند.ادرار شتر را ها!بنظر تو خودت،فکر کن،اگر گاو توی اون بیابون پیدا میشد،عرب باهاش غسل نمیکرد؟شتر که من خودم فیلم خوردن شاششو توسط یک تازی در یوتوب دیدم،گاو هم ان شاالله فیلمش درمی آید.به خاطر شما هم که شده.

 20. من بعنوان یک انسان که طرفدار هیچ دینی نیستم متاسفم برای این اراجیف به هر بچه ای هم ای اراجیف را بگید میخنده بهتون . چرا شما مسلمونا به هر طریقی دوست دارید خودتونو برتر بدونید ولی اگه نگاه کنید به جهان اطرافتون میبینید بدترینید

  • چون دین ما تنها دینی هستش که خدارو یک میدونه و برای اون شریک قائل نمیشه
   مسیحیت : تثلیث یا سه خدایی
   زرتشت : ثنویت یا دو خدایی
   یهود : مرقیون
   و
   اسلام : خدا یکیست و هیچ شریکی ندارد

   • جناب محمد چندتا کتاب تا حالا خوندی ؟چند تا مقاله پژوهشی معتبر نشر دادی که اینجوری قاطع نوشتی فقط دین ما خدا یکیست؟کجای دین زرتشت بجز خدای واحد خدای دیگه ای وجود داشته؟در ایین زرتشتی خدا یکیست خواندن نماز که در اسلامه از زرتشتی گرفته شده.دردین زرتشتی فقط اهورا مزدا خدای همه جهانه

   • درود به وطن پرستان ایران

    شما چه کاری دارید به زرتشتی ها -دین یه ابزاریه که انسان باهاش به آرامش میرسه -راه زندگی کردن به روش همون دین رو به انسان یاد میده حالا اون دیگه به خود انسان بستگی داره آزادانه خودش انتخاب کنه چه دینی داشته باشه یا نداشته باشه -آقا محمد اینقد احساس برتری دینی نداشته باش-به اعتقادات هم احترام بزاریم -زرتشتیها کارشون درسته اینو به دنیا ثابت کردن >شما که جای خود داری >مدیر سایت اینقدر هم تو این سایت دوروغ ننویسید -چه خوش گفت اشو زرتشت بزرگ >راه در جهان یکی است آنهم راستیست.

    • ما به اونا کاری نداریم
     اما وقتی ادعای باطل میکنن باید پاسخ مارو بشنون

     • درود به وطن پرستان ایرانی

      چرا اتفاقا شما خیلی هم به زرتشتیها کار دارید -زرتشتی ها سرشون به کار خودشونه اما شما همش سرتون به کار زرتشتی هاست از مطالب دوروغ این سایت کاملا پیداست -علت پیشرفت زرتشتی ها هم همینه میدونم دوست دارین مانند اون ها باشین اما نمیتونید متوسل میشید به یاوه گویی ادامه بدید که به هیجا نمیرسید -راه در جهان یکی است آن هم راستیست.

   • مسلمانان این همه آرامگاه را پرستش می کنند .بس نیست ..مخصوصا شیعیان

 21. باسلام انچه که هست به نظر میرسدبه بنحوی اعراب که گاو نداشتن ازادراران بهره مند شوندشترراجایگزین کردن ولی نکته اینجاست که الان هیچ زرتشتیی از ادرارگاو برای دوا وشفا استفاده نمی کند ولی عرب هنوز درهمان زمان مانده ودرجا می زند

 22. خوبه برا خودتون چرت و پرت سرو هم میکنید و یه مشت بی سواد هم تایید میکنه

 23. اقا محمد به نظر من زر تشتیان تنها یک خدا را می پرستیدند اگر شما کتاب های زرتشتیان رو یک بار هم مطالعه کنید خواهید فهمید که اشتباه میکنید

 24. با سلام
  من یک ایرانی هستم و از اینکه دینم اسلام و مذهبم شیعه است بر خود می بالم خداوند در قرآن می فرمایند : دین در نزد من اسلام است.اسلام کاملترین دین و قرآن کتاب حق و بدون هیچ تحریفی تا قیامت باقیست.

 25. برای این نویسنده که جهت اختلاف بین اقوام و ادیان ایرانی را دارد .ادارار گاو طبق تحقیقات برای زدودن بیماری ها و زدودن شپش سر مفید بوده زمانی که شامپو نبوده است.یکم لطف کنید از نظر علمی هم کتاب بخوانید و همش اخبارهای داخلی و فارس نیوز را که مشتی دروغ تحویل می دهند شبیه کره شمالی

 26. In Ayurveda, Gomutra is claimed to be helpful in the treatment of leprosy and cancer. A mixture of gomutra, Triphala, and cow milk is used for the treatment of Anaemia. … In study from Mandsaur has claimed that it may also benefit cancer patients. Cow urine is also used in Myanmar and Nigeria as a folk medicine. اینم متن تحقیق

 27. فرق شاش در اسلام و زدتشتی اینه که در دین زردتشتی از شاش بعنوان یک مایع برای طهارت استفاده میکنند ولی در اسلام شاش را نوش جان میکنند.

  • مدیر سایت

   در زرتشتی نیز میخورند و در ضمن در اسلام تنها برای مصارف دارویی استفاده میشه
    

   • تفاوتی در خرافات دینی نیست متاسفانه متعصبین مذهبی واقعیت خرافی بودن عقاید تحریفی را نمی پذیرند . خود شما در این مقاله در حال توجیه خرافاتی هستید که منشا دینی نداشته و ندارد و صرفا تعصبات شما اجازه رد کردن آنها را نمی دهد . اگر چون شمایی در قرن بیست و یکم چنین برخوردی با حرافات دینی دارد از موبدان ۱۴ قرن پیش چه انتظاری می شود داشت ؟ از قضا صدر و ذیل مقاله شما نشانگر آن است که جهل و خرافه هر روز به لباس دین و مذهبی جدید بر کالبد جامعه خنجر می زند . ایکاش به جای دفاع از یکی و نقد دیگری با چشم انصاف به تمامیت خرافه گری مذهبی بتازید .

    • مدیر سایت

     در این روایات تصریح شده که اگر خوردن ادرار شتر سبب رفع بیماری باشه ایرادی نداره. کجاش خرافه س؟ بنظر شما اگر ادرار شتر در درمان اثر نداره، استفاده نکن بلکه استفاده برای شما حرام خواهد بود

 28. ازدواج با محارم از زمان کمبوجیه وارد دین زرتشت شد تا قبل کمبوجیه همچین چیزایی نبود کمبوجیه خواست اینکار را انجام دهد به موبدان گفت قانونی هست که این را منع کند موبدان قانونی پیدا نکردند کمبوجیه برای اولین بار این کار را انجام داد و بعد او چندین خانواده سلطنتی انجام دادند آنها برای اینکه کار آنان بد جلوه ندهد و میان مردم بد نشوند موبدان را زور کردند تا اینکار را قانونی کنن آنان هم از اجبار اینکار را انجام دادند این کار تا زمان پایان دوران ساسانیان ادامه داشت میان خاندانهای سلطنتب به طور رسمیبعد ورود اسلام اینکار دیگر انجام نشد البته چند تن اینکار را کردند من خود زرتشتی ام راجب خرافات وندیداد هم بگم در زمان زرتشت نوشته شده اما خرافات و اباطیل وندیداد صدها سال بعد وارد دین زرتشت شد

 29. بادرود بر ایرانیان عزیز
  هیچ کس تاریخ رو دقیق نمیدونه و همه با اما واگر گفته میشه و همش راویان زیادی نقل قول میکنن ولی بنده خودم از نزدیک دیدم که یه عرب ادرار شتر رو خورد ولی تا حالا ندیدم و نشنیدم که زرتشتیان ادرار گاو رو بخورن اگر هم میخوردن لا اقل در این عصر حاضر این کار رو انجام نمیدن

 30. درهمه دینها خرافات وجود داره شکی هم نیست حالاشما که به مقایسه شاش شتر وشاش گاو پرداختی. اگه خیلی مردی آ هنر داری بشین. ببین خرافات و چرت وپرت در کدام آیین بیشتر است در ضمن اونها در سالیان حتی قبل از اسلام این کارا میکردند عذرشان موجه است. شماهاکه دارید توقرن بیست‌ویک زندگی میکنید آ ادعا میکنید خیلی حالیتونه چرا انقده درگیر خرافات دینی خودتونید؟ یالاپاسخ بده وقتی میرید از مردگان حاجت میگیرید درحالی که خدا وجود داره بدتره یا اینکه مثلا سه هزارسال قبل ادرار گاو میخوردند البته این فقط یک نمونش بود

  • مدیر سایت

   وقتی کسی می میره، مثل گیاهی نیست که خشک میشه بلکه روح او همچنان زنده است

   ما حاجت را از خود مرده نمیخواهیم بلکه او را واسطه قرار می دهیم تا ازخدا بخواهد. رفتارهای ما نیز گاهی همینگونه است. گاهی خواسته های ما از کسی که مقامی بالا داره اگر بواسطه کسی که مقرب اوست، مطرح بشه راحت تر مورد پذیرش قرار میگیره تا ما مستقیم مطرح کنیم

   • نیایشِ خوب اونی‌ هست که بدون واسطه و مستقیم باشه. سوال کرده بودم، مگه خدای شما خودش بد را از خوب تشخیص نمیده که کس دیگه میفرستید که پا در میانی کنه؟ مگه همون شخص اگه از خدا چیزی بخواد مستقیم از خدا نمیخواد؟ این چه خدایی که پارتی بازی میکنه؟ آخه خرافات تا چه قدر؟

    • مدیر سایت

     همیشه حکمت پذیرش واسطه، پارتی بازی نیست گاهی حکمتش اینه که اهمیت شخص واسطه برای درخواست کننده معلوم بشه
     مثال: گاهی معلم به خواسته ی مستقیم دانش آموز بها نمیده اما وقتی پدرش را واسطه قرار میده، معلم برای اینکه اهمیت پدر را به دانش آموز بفهمونه، درخواست با واسطه ی پدر را می پذیره
     اگر اهمیت اهل بیت(ع) برای ما معلوم بشه به سخنان و دستورهای آنها پایبندتر خواهیم بود

     http://www.raherasti.ir/3265/

 31. چرا جوابِ من را درج نکردید؟ حتما میخواهید بگید بخاطر این بود که توهین آمیز بود. خودتان اگر توهین کنید و اون‌هایی‌ که مثل شما فکر نمیکنن را کافر، مشرک، نجس، … بنامید غمی نیست، نه؟ فقط دیگران نباید به شما بگن بالای چشمتان ابروهه! آخه از بس دل‌ نازکید شما! ولی‌ بخودتون اجازه میدید تا میتونید به دیگران توهین کنین و دروغ بهشون ببندید. بازم میگم به خودت یک نگاهی‌ در آینه بکن، دینی که خودش پر از خرافاتِ وقتی‌ جواب می‌شنوید بعد از اینکه سنگ پرت کردید دیگه گریه و ناراحتی‌ نداره. یک سوزن به خودت بزن بعد یک جوالدوز به مردم!

 32. راستی‌ نگفتید ادرارِ شتر برای چه مرضی خوبه؟

  چرا این همه پست‌هایِ من را پاک می‌کنید بدونِ اینکه جوابی‌ بدهید؟ اگر جوابشون را نمیدانید لااقل بگذارید روی سایت شاید یکی‌ دیگه جوابشون را بداند و پست کند.

  • مدیر سایت

   کامنت کسانی که آداب مناظره را رعایت نکنند حذف میشه

   لازم نیست من بدونم ادرار شتر برای چه بیماری خوبه. همانطور که زهر مار برای درمان بعضی بیماری ها خوبه اگر ادرار شتر هم برای رفع بیماری، سودمند تشخیص داده بشه خودنش بی ایراده

 33. اتفاقا خیلی‌ مهمه که بدانیم برای چه بیماریهایی خوبه. اگر توصیه به نوشیدنِ ادرار گاو شده باید بدانیم برای چه بیماریهای؟ و بعدش هم باید بدانیم آیا از نظر پزشکی قابل قبول است یا جزو دستهٔ خرافات طبقه بندی میشود. اگر شما میدانید چنین اثر خوب درمانی دارد، پس چرا پزشکان توصیه نمیکنند؟

  • مدیر سایت

   اینکه برای چه بیماری خوبه یا بد، در تخصص من و شما نیست. یکی از همکارانم گفت که آسم مادرش با خوردن ادرار شتر خوب شد
   احادیث در مقاله ی بالا را بنگرید
   اگر موارد مصرف ادرار گاو از سوی زرتشتی ها را ملاحظه کنیم میبینیم که مصرف دارویی نداشته
   پزشکان از همه شیوه های درمان سراغ ندارند و بعید نیست طبیبان سنتی درمان با ادرار شتر را  قبول داشته باشند. اطلاعات ما در این زمینه کمه
   گفتم به فرض که برای درمان مفید باشه خوبه و اگر مفید نیست مصرف ادرار شتر حرام خواهد بود.

 34. اتفاقا خیلی‌ هم در تخصص من هست. خوب شدن آسمِ مادرِ همکارِ شما میتواند خیلی‌ دلایل دیگر داشته باشه، مثلا پودر رختشوییش را عوض کرده.

  اگر ادرار شتر اثرِ درمانی داره پس چرا هیچ پزشکی اون را تجویز نمی‌کنه؟ بر طبقِ کدوم تحقیقِ علمی‌؟ اطلاعات ما در مورد ادرار شتر کم نیست، اتفاقا خوردنش ممکنه ایجاد بیماری کنه، مثل همه‌گیری MERS در آسیا برای همین سازمان بهداشت جهانی‌ اعلامیه داد که کشورهای عربی‌ که ادرار شتر میخورند دست از این کار غیر بهداشتی و خرافاتی بردارند چون خیلی‌ از بیماریهای عفونی‌ میتونه از ادرار خارج شه.

 35. واقعا اوج جهل و نادانیست که در عصر ارتباطات و فناوری و پیشرفتهای علمی هنوز عده ای نادان و عقب مانده دم از نژادپرستی قومی و دینی میزنند . ارزش هر انسانی به میزان علم و دانش و انسانیت اوست و اینکه چقدر میتواند برای خود و خانواده و اجتماعش مفید باشد . حال از هر قوم و نژاد و دینی که میخواهد باشد . کاملا مشخص است که عرب دانشمند و خردورز بر غیر عرب نادان و غیر عرب دانشمند و خرد ورز بر عرب نادان برتری دارند . برتری و بهتر بودن هیچ ارتباطی با نژاد و زبان و دین ندارد .
  پس بهتر است که بجای این بحثهای ابلهانه وقت خویش را صرف مسائل علمی و پژوهشی نماییم تا بهترینها باشیم . والسلام علی من اتبع الهدی

 36. خُب ۱۲۴ هزار پیغمبر اومدن و رفتن و دم از ملائک و جبرییل زدن
  هیچکدوم یه قرص آسپیرین واسه این مردم بی دوا و درمان نازل نکردن
  درد یهوه و الله فقط این بوده بزورهم که شده از صبح تا شب پرستیده بشه
  هیچکدوم به اندازه سر سوزنی مث سقراط و ارسطو و زکریا رازی
  و الکساندر فلمینگ کاشف پنی سیلین به خلق خدا خدمت نکردن ….
  همانطور که از چندین آیات تورات و قرآن هم پیداست ،
  مرز جهالت و علم و تعقل فقط پرستیدن و یا نپرستیدن یک خدای غیبی بود و بس

 37. هر دو نوشته را خواندم

  از نظر روانشناسانه دو متن فوق را طوری نوشتید که ضمیر ناخودآگاه مخاطب رو آماده سازی به این کنید. که دین زرتشت کلاً نجسه در. عوض دین اسلام اگر از شاش شتر برای درمان و خورد و وراک استفاده کند ، هیچ ایرادی نداره !!!!

  ببینید عزیز من ادرار اگه چیز. خوبی میبود ، بدن اونو دفع نمیکرد اینو مطمئن باش .

  بدرود

  • مدیر سایت

   حرف آخر شما مورد قبول نیست

   حرف شما مثل این میمونه که کسی ادعا کنه اگر این داروهای تلخ برای بدن مفید بود، انسان از آنها متنفر نبود
   وگفتم با این فرض که برای درمان مفید باشه خوردنش ایراد نداره چه ادرار شتر چه ادرار شتر یا هرحیوان دیگر

 38. متاسفانه بسیاری از. مطالبی که با نام طب اسلامی گفته می شود غیر علمی و خرافی هستند و عده‌ای بدون اینکه زحمت پژوهش به خودشون بدهند از روی تعصبات آنها را می پذیرند مانند ادرار شتر نه تنها هیچ خاصیتی ندارد بلکه سرشار از مواد سمی مانند اوره، مواد زائد و… است.کمی خرد و تعقل بهتر از دینداری کورکورانه است

  • مدیر سایت

   اینکه سند حدیثی درست است یا نه بحث دیگریست. با این فرض که سند اینگونه احادیث درست باشه ایرادی بر آنها نیست چون آنها با فرض درمان بیماری، تجویز کرده اند

   • کاملا صحیح است ولی ایکاش تمام معارف و مستندات دینی با همین نگاه زمینی و واقعی بررسی بشوند نه فقط جاهایی که مشکل پیدا می کنید برای توجیه چنین چیزی بگویید . اینکه اخبار و روایات خبر قطعی و غیبی نیستند مگر اینکه ثابت شود قطعا علم و سخن الهی است . مشکل اینجا است که بر خلاف سخن شما بسیاری از علما احادیث و روایات را علم الهی و حجت الهی و دلیل قطعیه دانسته و آنرا برای همیشه برقرار و صحیح میدانند در حالیکه ایشان هم بشر عادی بوده و سخنانشان گاه مربوط به علم زمان خودشان است نه علم الهی و قطعی دلیل امر هم واضح است اگر ایشان علم لدنی داشتند و عالم به همه علوم غیب و حاضر بودند می شد از اصول قطعیه و قوانین علمی مدرن چیزی در سخن ایشان باقی بماند که برای بعد حجت قطعی باشد یا لا اقل بر خلاف علم و دانش تایید شده نباشد .

    • مدیر سایت

     نباید میان علم الهی و حجت الهی خلط کرد

     علما میگن احادیث در حق ما حجت است یعنی می تونیم در قیامت بگوییم به استناد آنها فلان کار را ترک یا انجام دادیم و اگر خطا باشه مجازات نخواهیم شد.

     اما کسی نمیگه این احادیث را صددرصد امام معصوم ع گفته. اگر اثبات بشه که قطعا آنها گفته اند، حتما از علم الهی سرچشمه گرفته

 39. خاستم خدمتتون عرض کنم که شتر بعد از نوشیدن اب اب رو مستقیم به کلیهاش. نمیفرسته این اب داخل کوهانش ذخیره میشه . که بدن این اب کاملا پاستویزه و بدون میکروب به وسیله انتی بیوتیک های طبیعی بدنش ذخیره میکنه . بعدش از اینکه حجم کهانش کاملا پر میشه مقداری از این اب به صورت ادرار از بدنش خارج میشه .

  • در کل ادرار شتر. سرشار از انتی بیوتیک های طبیعی هستش و خوردنش برای افرادی که عفونت دارند مفید است. ولی برای افراد سالم هیچ سودی نداره . همچنین. انبر نساع یا همون پشکل خر ماده. به دلیل اینکه خر ماده موقعی که ابستن میشه از علوفهای مختلف میخوره که این غذاها برای اینکه تبدیل به شیر پاکی برای کرش بشه بدن خر ماده به طور طبیعی انتی بیوتیک طبیعی تولید میکنه که مقداری از این انتی بیوتیک به همراه مدفوعش دفع میشه . به همین دلیل است که میگن مدفوع خر ماده که همان عنبر نسا یا پشکل پر خاصیت برای بیماریهای عفونی خیلی مفیده

 40. با سلام
  دوستان گرامی و متعصبانه دینی با تحقیق درمورد همه ادیان متوجه میشوید که کلیات دین در هر دینی یکسان میباشد و هدف یکتا پرستی هستش توی هر دینی کسانی هستند اعم از موبدان.آخوندها.پدر روحانی و…..که با توجه به زمانی که بودند توصیه هایی کرده اند حالا میتونه از روی قصد باشه یا ناآگاهی پس خواهشا خودتون درگیر جزئیات نکنید.
  بهترین دین عقل من و بهترین وجدان خداست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code