خانه / اعتبار دین زرتشتی / معرفی دین زرتشتی از زبان یک پیرمرد زرتشتی / دین زرتشتی مجموعه ای از آداب و رسوم است

معرفی دین زرتشتی از زبان یک پیرمرد زرتشتی / دین زرتشتی مجموعه ای از آداب و رسوم است

به قلم مدیر سایت
در روستایی زرتشتی نشین با پیرمردی زرتشتی صحبت می کردم. بدون اینکه بخواهم با او وارد بحث دینی شوم خودش تعریفی جالب از دین زرتشتی ارائه کرد. مضمون سخنش این بود:

دین ما در حال حاضر مجموعه ای از آداب و رسوم است.

ظاهرا منظور او اعمالی بود که زرتشتی ها در حال حاضر به آن پایبندند. سخنش در راستای سخن دکتر کتایون مزداپور ـ محقق زرتشتی ـ بود که می گوید: فقه زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد.
به راستی آداب و رسومی که برآمده از مردمانی عوام از گذشته های دور باشد، چقدر می تواند امروزه مبنای زندگی باشد؟ عمده ی آداب و رسوم مردمی، به مرور زمان از بین می روند و برای همین است که می بینیم درصد زیاد (چه بسا اکثریت زرتشتی ها) تنها اسمی از زرتشتی را با خود دارند.

آذر ۱۳۹۶

۱۰۵۵

همچنین ببینید

سگ مهم تر از انسان از نظر زرتشتیان! / مجازات غذای داغ دادن به سگ اعدام است برخلاف انسان!

به قلم مدیر سایت منابع زرتشتی به روشنی نشان می دهد که ـ دست کم …

۴ نظر

 1. محمدهادی خالقی

  سلام . حافظ میگوید: چو پرده دار به یک تیغ می زند همه را / کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند. بیایید منصف باشیم. جامعه شناسی دین امروزه همین دیدگاه سطر آخر شما را درباره پیروان همه ادیان “تاریخی شده ” دارد. چون فهم گزاره های تاریخی دستخوش تنوع و پیچیدگی ذهنی و زبانی است. مگر نصارای حجاز که قرآن ذکر خیرشان را دارد مثل انبیایشان بودند ؟ اصلا چرا انبیای جدید مبعوث می شوند؟ اوصیا کارشان چیست؟ مجددان راس هزاره ها و سده ها برای چه اند؟ چرا در روایات مهدوی شیعه آمده که امام قائم(ع) اسلام را تجدید می کند و علمای امت ما دین او را بدعت می خوانند ؟ ما و شیعیان لکنو و ایغدیر و لاذقیه تشیعمان یکی است؟ اسلام الازهر و اخوانی ها و داعش و بوکوحرام و صوفیه شرق چه شباهتی به هم یا به الگوهای مکتوب مقبول ما دارد؟ این نقد به خود ماست. مولوی می گوید: شیر را بچه همی ماند به او /تو به پیغمبر چه می مانی بگو!

  • مدیر سایت

   جامعه شناسان در مورد دین چه میگویند برایمان مهم نیست. باید حرفشان را شنید و درصورت منطقی بودن پذیرفت و فرقی بین اینان و دیگران نیست

   یک دلیل بعثت انبیای جدید همین بود که دین آنها در مدت کوتاه، دچار تحریف فراوان می شد بگونه ای که چیز قابل توجهی از آن دین بافی نمی ماند و لازم بود دین جدید بیاید. اما اسلام در زمانی طلوع کرد که ابزار نوشتن آموزه های دینی بسیار گسترده تر شد و این قابلیت را داشت که امهات دین را به نسل های بعدی انتقال دهد

   کار اوصیا در اسلام تبیین بیشتر دین و ارائه ی گزارشهای دین حقیقی هستند

   درسته که در زمان ظهور امام مهدی(ع) دین بشدت دستخوش تحریف میشه اما نمی دانیم آن زمان چه موقعی است و چه اتفاقاتی رخ خواهد داد تا آن زمان

   تشیع واقعی از متون واقعی قابل استخراج است. اگر ما و دیگران تعصب را کنار بذاریم و تفحص جامع و وافی داشته باشیم می تونیم در امهات اسلام به توافق برسیم

 2. محمدهادی خالقی

  سلام. آیا انصاف و منطق به ما نمی گوید که درصد زیادی از مسلمان ها و بلکه اکثرشان تنها اسمی از مسلمانی با خود دارند؟ حتی اکثر مسیحیان هم همین طورند. در عصر رسول الله هم همین طور بودند. اما رسول خدا دین آنها و دینداری آنها را انکار نمی کرد.سوره مائده را بخوانید و تفسیر آن را مثلا در المیزان یا تسنیم. دین واقعی نزد خداست و متن واقعی هم – که فرموده اید – تعبیر مبهمی است. هر متنی از پس زمان بیاید گرفتار عوارض تاریخی است.عوارضی مثل تحولات زبان و فرهنگ و خط و تصرفات و زمینه های ذهنی و … که در فهم هر عبارتی تاثیر می گذارند. تقید به الفاظ و تعصب بر متون هم که به اخباریگری و سلفیگری می انجامد. تنها راه باقی مانده برای نزدیک شدن به حقیقت دین پیگیری محکمات است. توافق بر توحید و معاد و عمل صالح هم به مراتب بهتر از نزاع و تفاخر است. فاستبقوا الخیرات. الی الله مرجعکم. فینبئکم بما کنتم فیه تختلفون. جامعه شناس دین می گوید امکان تحریف و بلکه تحریف شدگی هم جزو طبیعت دین در دنیاست.

  • پیامبر اکرم فرمود: «زمانی بر مردم بیاید که شکم‌هاشان، خدایان آنها شود و زنانشان، قبله‌گاهشان و پولشان، دینشان شود و کالاهای دنیوی را مایه شرف، اعتبار و ارزش خویش دانند.از ایمان جز نامی و از اسلام جز آثاری و از قرآن جز درس نماند. ساختمان‌های مسجدهایشان آباد باشد؛ ولی دل‌هایشان از جهت هدایت خدا خراب شود.در آن روزگار است که خداوند، آنها را به چهار بلا مبتلا سازد. نخست: تجاوز به ناموسشان؛ دوم: هتک حرمت از ناحیه زورمندان و ثروتمندانشان؛ سوم: خشکسالی؛ چهارم: ظلم و ستم از جانب زمامداران و قاضیان.
   زمانی که از قرآن جز رسم الخطّی و از اسلام جز نامی برای مسلمانان نماند.
   با کلام شما موافقم ، اصولی که در همه ادیان یکیست رو باید چسبید که از دست نرود
   خرافات در همه ادیان رسوخ کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code