+
خانه / ایران / اسلام و ایران / نقد فرهنگ ایرانی / نقد فرهنگ ایرانی: تعارف دروغی
نقد فرهنگ ایرانی: تعارف دروغی

نقد فرهنگ ایرانی: تعارف دروغی

به قلم مدیر سایت

فرهنگ ایرانی
به عنوان نمونه: طبق فرهنگ ایرانی، هنگام خوردن، اگر کسی کنارمان بود، باید قبلش به او (حتی به دروغ) "بفرما" بگوییم. گاهی پس از گذاشتن قند در دهان، چای را به دیگری بفرما می زنیم!
اگر کسی به درِ خانه ی ما آمد، موظفیم به او بفرما بگوییم؛ خواه آمادگی داشته باشیم و خواه نداشته باشیم. البته اگر بفرمای ما گرفت، باید دروغ دیگری آماده داشته باشیم که طرف منصرف شود و …
اگر این کار مهم! از طرف سر نزند، دلخور شده، به حساب بی ادبی او می گذاریم و چه بسا به غیبت بینجامد غافل از اینکه غیبت ما بدتر از بفرما نزدن اوست.

فرهنگ اسلامی
در فرهنگ اسلامی، سفارش به تعارف دروغی نشده بلکه از آنچه می خوریم، واقعا به دیگران بدهیم مخصوصا اگر طرف مقابل، آن خوارکی را بخواهد و امکان تهیه را ندارد و حتی باید حیوانات را هم مورد توجه قرار دهیم.
اگر کسی به درِ خانه ی ما آمد و آمادگی برای پذیرایی نداشتیم، بفرما نزنیم.
به قصد برطرف کردن مشکل دیگران از آنها بپرسیم: حال شما چطوره؟ کار نداری؟
طبق فرهنگ اسلامی، اگر کسی مشغول خوردن است، انتظار نداریم که به ما تعارف دروغی کند. اگر تعارف کرد، به دروغ نمی گوییم: میل ندارم یا قبلا خورده ام یا …

حدیث
یک) پیامبر اسلام(ص) درباره حقوق همسایه فرمود: [حقّ اوست که‏] اگر از تو کمک خواست کمکش کنى؛ اگر از تو قرض خواست به او قرض دهى؛ اگر نیازمند شد نیازش را برطرف سازى و… (نه اینکه فقط زبانی…) (مسکّن الفؤاد، ص ۱۰۵)

دو) روزی امام صادق(ع) همراه فرزندش اسماعیل در مجلسی بود. برخاست تا برود، یکی از دوستان آن حضرت به همراه امام به راه افتاد. تا اینکه به درب خانه ی امام رسیدند. امام(ع) بدون تعارف به آن شخص، از او جدا شده وارد خانه شد.
اسماعیل به حضرت عرض کرد: ای پدر چرا به آن شخص نفرمودید داخل منزل شود؟! امام فرمود: آمدنش در خانه موردی نداشت (آمادگی پذیرش نداشتم). اسماعیل گفت: اگر تعارف می کردید او خودش نمی آمد. حضرت فرمود: دوست ندارم که خداوند نام من را جزء کسانی ثبت فرماید که در تعارف زیاده روی می کنند. (تعارف های دروغین می کنند). (بحارالانوار، ج۷۲، ص۴۵۷)

سه) اسماء بنت عمیس می گوید: پیامبر(ص) در شب عروسی با عایشه، ظرف شیری به من داد تا به زنان همراهم بنوشانم. آنها گفتند: میل نداریم. رسول خدا فرمود: گرسنگى و دروغ را با هم جمع نکنید.
عرض کردم: اى رسول خدا! اگر کسى میل به چیزى داشته باشد و بگوید: میل ندارم، آیا این دروغ به شمار مى آید؟ فرمود: دروغ نوشته مى شود. حتى در مورد دروغ کوچک نوشته مى شود: دروغ کوچک. (بحار الأنوار، ج ۷۲، ص ۲۵۸، ص ۲۰)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی