+
خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / ملاک خوبی و بدی در اسلام «نژاد» نیست
ملاک خوبی و بدی در اسلام «نژاد» نیست

ملاک خوبی و بدی در اسلام «نژاد» نیست

به قلم مدیر سایت
برخلاف آنچه زرتشتی ها به «نژاد آریایی» توجه افراطی دارند، معیار خوبی و بدی در اسلام «عمل انسان» است که سرنوشت او را در دنیا و آخرت تعیین می کند. به روایتی توجه کنیم:
شخصی به نام طاووس، امام سجاد(ع) را در کنار کعبه می بیند که مشغول راز و نیاز با خداست و از عذاب قیامت به خدا پناه می برد و به شدت می گرید.
طاووس جلو رفت عرض کرد: یا بن رسول اللّه! این جزع و فزع براى چیست؟ ما گناهکاران و نافرمانان باید چنین کارهایى بکنیم، نه شما که پدرت حسین بن على، مادرت فاطمه زهراء و جدّت رسول خدا(ص) است!
حضرت فرمود: هیهات، هیهات، اى طاووس! سخن از پدر و مادر و جدّم براى من مگو. خداوند بهشت را براى کسى آفریده که اطاعتش کند و کار نیک انجام دهد، هر چند غلامى حبشى باشد و جهنم را براى کسى خلق کرده که او را نافرمانى کند، هر چند آقازاده اى قریشى باشد. مگر نشنیده اى که خداى متعال مى فرماید: «آنگاه که در صور دمیده شود آن روز میانشان نسبت خویشاوندى نباشد و از حال یکدیگر نپرسند»؟ (سوره مؤمنون، آیه ۱۰۱)
به خدا قسم که فرداى قیامت هیچ چیز به کار تو نیاید، مگر کار شایسته اى که پیشاپیش مى فرستى. (بحار الأنوار، ج ۴۶، ص ۸۱، ح ۷۵)

متن کامل حدیث
عن طاووسِ الفَقیهِ: رَأیتُهُ [أی الإمامَ زینَ العابدینَ(ع) ] و هُو یطوفُ مِن العِشاءِ إلَى السَّحَرِ و یتَعبَّدُ، فلَمّا لَم یرَ أحَدا رَمَقَ السَّماءَ بِطَرْفِهِ، و قالَ: إلهی، غارَت نُجومُ سَماواتِک، و هَجَعَت عُیونُ أنامِک، و أبوابُک مُفَتَّحاتٌ للسّائلینَ، جِئتُک لِتَغفِرَ لی و تَرحَمَنی و تُرِینی وَجهَ جَدِّی محمّدٍ صلى الله علیه و آله فی عَرَصاتِ القِیامَهِ. ثُمّ بَکى و قالَ: و عِزَّتِک و جَلالِک، ما أرَدتُ بمَعصیتی مُخالَفَتَک، و ما عَصَیتُک إذ عَصَیتُک و أنا بِک شاک، و لا بِنَکالِک جاهِلٌ، و لا لِعُقوبَتِک مُتَعَرِّضٌ، و لکنْ سَوَّلَت لِی نَفسی و أعانَنی على ذلک سِترُک
المُرخی بهِ علَی، فالآنَ مِن عَذابِک مَن یستَنقِذُنی؟! و بِحَبلِ مَن أعتَصِمُ إن قَطَعتَ حَبلَک عَنّی؟! فوا سَوأتاهُ غَدا مِن الوُقوفِ بَینَ یدَیک، إذا قِیلَ لِلمُخِفِّینَ: جُوزوا، و لِلمُثقَلینَ: حُطّوا، أ مَعَ المُخِفِّینَ أجوزُ، أم مَعَ المُثقَلینَ أحُطُّ؟! وَ یلی! کلَّما طالَ عُمری کثُرَت خَطایای و لَم أتُبْ، أ ما آنَ لی أن أستَحیی مِن ربِّی؟! ثُمّ بکى و أنشَأ یقولُ:
أتُحرِقُنی بالنّارِ یا غایهَ المُنى؟! فأینَ رجائی؟! ثُمّ أینَ مَحبّتی؟!
أتَیتُ بأعمالٍ قِباحٍ زَرِیهٍ و ما فی الورى خَلقٌ جَنى کجِنایتی!
ثُمّ بکى و قالَ: سُبحانَک تُعصى کأنّک لا تَرى، و تَحلُمُ کأنّک لَم تُعْصَ، تَتَوَدَّدُ إلى خَلقِک بحُسنِ الصَّنیعِ کأنَّ بِک الحاجَهَ إلَیهِم، و أنتَ یا سیدی الغَنِی عَنهُم، ثُمّ خَرَّ إلَى الأرضِ ساجِدا.
قالَ: فدَنَوتُ مِنهُ و شُلتُ بِرأسِهِ و وَضَعتُهُ على رُکبَتی و بَکیتُ حتّى جَرَت دُموعی على خَدِّهِ، فاستَوى جالِسا
و قالَ: مَنِ الّذی أشغَلَنی عَن ذِکرِ ربِّی؟! فقلتُ: أنا طاووسٌ یا بنَ رَسولِ اللّهِ، ما هذا الجَزَعُ و الفَزَعُ، و نَحنُ یلزَمُنا أن نَفعَلَ مِثلَ هذا و نَحنُ عاصُونَ جانُونَ؟! أبُوک الحُسینُ بنُ علی، و امُّک فاطِمَهُ الزَّهراءُ، و جَدُّک رسولُ اللّهِ(ص)!
قالَ: فالتَفَتَ إلَی و قالَ: هَیهاتَ هَیهاتَ یا طاووسُ، دَعْ عَنّی حَدیثَ أبی و امِّی و جَدِّی، خَلَقَ اللّهُ الجَنَّهَ لِمَن أطاعَهُ و أحسَنَ و لَو کانَ عَبدا حَبَشیا، و خَلَقَ النّارَ لِمَن عَصاهُ و لَو کانَ ولَدا قُرَشیا، أ ما سَمِعتَ قولَهُ تعالى: «فإذا نُفِخَ فی الصُّورِ فلا أنْسابَ بَینَهُم یوْمَئِذٍ و لا یتَساءلونَ» و اللّهِ، لا ینفَعُک غَدا إلّا تَقدِمَهٌ تُقَدِّمُها مِن عَمَلٍ صالِحٍ. (بحار الأنوار، ج ۴۶، ص ۸۱، ح ۷۵)

۳ نظر

 1. آقای فاطمی یک سوال دین رستم چه بوده؟ خیلی ها میگن زرتشتی بوده میخوام ببینم راسته یا نه؟

 2. نژاد پرستی محمد پیامبر عرب!
  همانا الله عزوجل ۷ آسمان را آفرید و طبقه بالائی‌ آن را برای مسکنش انتخاب نمود و هر کسی که خواست در آسمانهایش ساکن کرد و فرزندان آدم را از میان مخلوقاتش برگزید و از میان فرزندان آدم، عرب را انتخاب کرد و از میان عرب مضر ( یکی از قبائل اصلی عرب) را و از میان مضر قریش را برگزید و از میان قریش بنی هاشم را و از میان بنی هاشم مرا انتخاب نمود،
  من از میان بهترین‌ها در بهترین‌ها هستم؛
  پس کسی که عرب را دوست بدارد مرا دوست داشته است و کسی که بغض عرب را داشته باشد بغض مرا دارد.
  ۱_بحار الأنوار – علامه المجلسی ج ۳۷ ص ۵۵
  ۲_سیره الحلبیه – حلبی ج ۱ ص ۴۵
  ۳_معجم الکبیر -طبرانی ج ۱۲ ص ۳۴۷
  ۴_کنز العمال – متقی الهندی ج ۱۲ ص ۴۵
  ۵_مجمع الزوائد – هیثمی ج ۸ ص ۲۱۵

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی