خانه / سایر مطالب / در باره سایت / دلیل بیان خرافه های زرتشتیان در این سایت
آتش ـ سایت گفتگو با زرتشتیان

دلیل بیان خرافه های زرتشتیان در این سایت

به قلم مدیر سایت
در این سایت خرافه ها و رفتارهایی خلاف عقل را نشان دادیم که زمانی میان زرتشتیان رواج داشته است. از جمله: اجاره دادن زن خود به دیگران ، ازدواج زرتشتیان با محارم ، زنده زنده پوست کندن مرتدان ، اعدام های بی جا ، انواع مجازات های نامعقول دیگر ، نابود کردن حیوانات و… 
این امور نمی توانند جزء یک دین الهی باشند بلکه از جمله تحریفات این دین به شمار می روند. خوشبختانه این باور و رفتارهای نامعقول را به مرور کنار گذاشتند و یقینا ورود اسلام به ایران تأثیر فراوان در این تحول داشته است.

هدفم از گشودن این بحث ها عبارت است از:
الف) پاسخ به کسانی که مدعی اند: دین زرتشت سینه به سینه به صورتی صحیح و دست نخورده به نسل های بعد انتقال یافت.
ب) آشکار شدن موقعیت ایران باستان برای کسانی که آرزوی بازگشت آن دوران را در سر دارند و بدانند که آن زمان، سرتاسر ایران گل و بلبل نبوده است.
ج) مقابله به مثل با زرتشتیان. اگر بنا باشد زرتشتی ها هنگام بحث، به جای نقد اسلام نقد مسلمانان و گذشته ی آنان را پیش کشند، ما نیز می توانیم بر سوابق ناشایست زرتشتی ها دست بگذاریم.

همچنین ببینید

پاسخ‌نامه به نقدنامه ی استاد آقایی (۱۴) / آتش و توهین به زرتشتی ها

استاد آقایی: «۱ـ۹ـ گفته‌اید که «مقدس‌ترین چیز در نزد زرتشتیان آتش است» که البته حرف …

۴۶ نظر

 1. ۱- اصول دین زرتشتی به صورت دست نخورده تا امروز باقی مانده است
  ۲- مردم چرا باید آرزوی برگشتن به دوران پیش از اسلام را داشته باشند؟
  ۳- در کجای ایران شما دیده اید که زرتشتیان به نقد اسلام و مسلمین بپردازند؟

  • مدیر سایت

   ۱ ـ کدام اصول؟
   ۲ ـ از خود آن عده باید پرسید
   ۳ ـ سایت های فراوانی است که ظاهرشون زرتشتیه

   • پایه و بنیاد دین زرتشتی بر اصولی استوار است که اشوزرتشت پیامبر باستانی به ما شناسانده و شناختن و باور به آنها را سبب رستگاری و خوشبختی مردمان جهان دانسته است، اینک آن اصول:
    باور به: ۱- هستی و یکتایی اهورامزدا (خداوند جان و خرد)
    باور به: ۲- اشا (عشق، قانون طبیعت و کائنات)
    باور به: ۳- آزادی گزینش راه نیک و بد
    باور به: ۴- پاداش کارهای نیک (شادی روان) و پادافره کردار زشت (اندوه روان)
    باور به: ۵- جاودانگی روان
    باور به: ۶- روز رستاخیز (تازه گردیدن جهان، به سروری رسیدن اشا، پایان کار جهان)

    • سیاوش امیرشاهی

     سلام متفکر عزیز
     درباره سخن شما برادر عزیز چند نکته عرض میکنم.
     ای چیزها رو شما از کدوم منبع به دست آوردید؟ هیچ یک از بخشهای اوستا رو نمیشه یقیناً منسوب به زرتشت دونست.
     پس این مواردی که شما ازش نام بردید در بهترین حالت، آموزه های موبدان هست، نه زرتشت.

     اما
     ۱. معنی (خداوند جان و خرد) برای اهورامزدا درست نیست. اهورامزدا یعنی سرور دانا. یکتایی اهورامزدا به معنی یکتاباوری نیست. اهورامزدا اگر یکی باشد، باز هم به معنی توحید نیست. چون خدایی مخالف اهورامزدا در دین زرتشتی وجود دارد.
     در آیین زرتشت توحید افعالی، توحید عبادی، توحید ذاتی و توحید صفاتی وجود ندارد.
     ۲. معنی عشق برای اشا درست نیست. اشا به معنی نظم طبیعت است.
     ۳. چنین آزادی فقط روی کاغذ وجود دارد. در اوستا هرکسی راه زرتشت رو انتخاب نکنه سزا و لیاقتش بدبختی دونسته شده
     در عمل هم از اول تا زمان ساسانیان، شمشیر و شکنجه و کشتار یکی از ابزارهای گسترش دین زرتشتی بود. (از زمان اسفندیار که کارش و افتخارش قتل عام غیرزرتشتیان بود تا زمان کرتبر)
     ۴. بله… ولی خوبی چیه ؟ بدی چیه ؟؟؟؟ مثلاً در دین زرتشتی اگر کسی زیاد حموم بره خدا تو جهنم عذابش میکنه. یا اگه مادری برای بچه ش گریه کنه این گناه حساب میشه
     ۵. بسیار عالی
     ۶. این هم بسیار عالی (ولی از کجا معلوم زرتشت به این اعتقاد داشت؟)

     • دین زرتشتی دین خرد محور است نه دین منبع محور ، ولی از گاتهای زرتشت می توان این اصول را استنباط کرد.
      ۱- اهورامزدا از نظر لغوی به معنای دانای بزرگ هستی بخش (خردمند جان آفرین) می باشد ، اگر خدایی مخالف اهورامزدا وجود دارد به ما هم معرفی کنید!!
      ۲- عشق معرب اشا است و به معنی قانونی است که خداوند جهان را طبق آن آفریده و جهان طبق آن کار می کند
      ۳- بله ، هرکس راه نیک که مطابق با قانون اشا است را انتخاب نکند به بدترین وضع روانی دچار خواهد شد
      ۴_ خوبی و بدی را توضیح دادم
      ۶- باور به ” فرشکرد ” در گاتها : بیایید از کسانی شویم که این جهان را تازه می گردانند

 2. منظور از روز رستاخیز زمان تحول و دگرگونی است و کار نیک کاری است که مطابق با قانون اشا باشد و شخص در ازای آن به پاداش که همان شادی روان است می رسد و کار و راه بد آن است که مخالف قانون اشا باشد و شخص در ازای آن به وضع بد روانی دچار می شود. دقت کنید که در دین زرتشتی به جهان یا زندگی پس از مرگ اعتقادی وجود ندارد و بهشت و جهنم در همین دنیاست و جهان مینوی یا همان معنوی یا جهان دیگر ذهن و اندیشه ماست و جاودانگی روان به معنی جاودانگی روحی است که خداوند هنگام آفرینش جهان مادی از خود در آن دمیده است و ربطی به زندگی پس از مرگ ندارد

  • مدیر سایت

   قانون اشا چیست که عمل طبق آن نیک است و خلاف آن بد است؟
   از کجا بدست آوردید که در دین زرتشتی مراد از بهشت و جهنم همین دنیاست و جهان معنوی همان ذهن و اندیشه ی ماست؟

   • اشا به معنی قانونی است که خداوند جهان را طبق آن آفریده و جهان طبق آن کار می کند. با تفکر و بررسی گاتها می توان به این نتیجه رسید که : بهشت و جهنم در همین دنیاست و جهان معنوی همان ذهن و اندیشه ی ماست

    • مدیر سایت

     نگفتید قانونی که خداوند جهان را طبق آن آفریده چیست تا طبق آن عمل کنیم؟!
     اینکه میگید بابررسی گاتها می توان به این نتیجه رسید، خیلی کلی گویی است. من نیز می تونم هر ادعایی بکنم و بگم از قرآن استفاده میشه از احادیث استفاده میشه. در صورتی سخن من علمی خواهد بود که بگویم فلان آیه و حدیث چنین میگه. شما نیز باید عبارت گاتها رادر مورد ادعایتان نقل کنید. هرچند ترجمه ی گاتها به درستی معلوم نیست: http://www.raherasti.ir/318/

     • اگر عبارت گاتها را برایتان نقل کنم شما می گویید ترجمه گاتها مبهمه ، اگه مبهمه پس چرا راجع به دین زرتشتی مقاله می نویسید چون برداشتهای شما هم مبهمه !!! یعنی شما نمی فهمید قوانینی بر جهان حکمفرماست ؟ پس این علوم نظیر زیست شناسی ، زمین شناسی ، نجوم ، فیزیک ، شیمی و … از کجا آمده ؟

      • مدیر سایت

       پس شما اول ترجمه ی درست گاتها و اینکه گاتها برای زرتشت است رو نشون بدید و بعد حرفتان را با آن ثابت کنید
       اینکه ازدواج با محارم خوبه یا نه؟ زنا و همجنسبازی چه حکمی داره؟ ارث چگونه تقسیم شود؟ اینها و امثال اینهارو چگونه با قوانین حاکم برجهان جواب می دید؟

     • از نظر علم ژنتیک ازدواج با محرم بده چون فرزندشان ناقص الخلقه می شه. زنا به معنی جدایی از همسر قبلی و پیوند با شخص جدیده البته با شرایط خاص خودش ، همجنسبازی عملی بیمارگونه است و …
      در دین زرتشتی میان جنس مرد و زن از نظر حقوق انسانی تفاوتی وجود ندارد و ارث به طور کاملا مساوی بین آنها تقسیم می شود و می دانیم که این قانون هم اکنون در میان زرتشتیان ایرانی اجرا می شود

     • تمام چیزی که دین زرتشت می گوید این است که باید در انجام کارها و تکالیف به دنبال عقلی باشیم که با قانون خداوندی (اشا) بیشتر و بیشتر سازگاری داشته باشد. در این راستا دستوراتی که توسط روحانیون داده شده و احکامی که صادر شده گاه با قانون اشا سنخیت و نزدیکی داشته و توسط روحانیون بعدی اصلاح شده و گاه به بیراهه رفته یا توسط کسانی که پس از ایشان آمده اند به بیراهه کشانده شده ، در کنز الاسرار نظامی گنجوی آمده:
      سِرّ آتشگاه را از پارس نقل
      کن به یثرب ، عشق را آور به عقل

      • مدیر سایت

       دوست عزیز، ازکجا تشخیص بدیم چه عقلی با قانون خداوندی سازگاره یا بیشتر سازگاره؟

  • سیاوش امیرشاهی

   متفکر عزیز !
   این چیزهایی که شما میگید دقیقا خلاف اوستا هست !
   من دارم به دوستان میگم که امروز کسانی هستند که تخیلات ذهنی خودشون رو به زرتشت نبست میدن !
   کسانی که تو عمرشون حتی یک بار هم اوستا نخوندن و با کمال تعجب دم از فلسفه مزدیسنی میزنن !

   • مدیر سایت

    بلکه گاتها نیز چنینه: http://www.raherasti.ir/318/

   • شما از کجا می دانید من اوستا خواندم یا نه ، حرفی که من می زنم روی عقله و گفته های شما ناشی از تخیلات ذهنیه

    • سلام عقلت بهت میگه بهشت و جهنم فقط توی این دنیاست و وجود ندارن؟بنظرم برو خودتو بکش چون الکی داری زندگی میکنی طبق گفته خودت.ما حرفای حضرت محمد (ص) رو که راستگو ترین ادم دنیاست و میگه اون دنیا وجود داره رو قبول نکنیم بعد بیاییم و حرفای تو رو باور کنیم؟

 3. …از آن روزی که جانت را اذان جبرئیل آکند
  خروش صور اسرافیل در روح اذان گم شد
  تو نوح نوحی اما قصه ات شوری دگر دارد
  که در طوفان نامت کشتی پیغمبران گم شد
  شب میلاد در چشم تو خورشیدی تبسم کرد
  شب معراج، زیر پای تو صد کهکشان گم شد
  ببخش، ای محرمان در نقطه ی خال لبت حیران
  خیال از تو گفتن داشتم اما زبان گم شد…

 4. احکام و اندیشه ها و قوانین هر دینی با توجه به متون مذهبی آن دین وضع میشود، اگر زرتشتیت بر اساس قانون اشا بنیان شده است پس چرا این قانون را در برخورد با جنس مؤنث یا در برخورد با انسانیت یا در برخورد با حیوانات و… نمیبینیم، دلیل این خرافات و دشمنی ها چیست؟ اگر بگویید که همه ی ادیان دچار تحریف از اصلشان میشوند و خود اسلام هم از این قاعده مستثنا نیست و وهابیون هم با توجه به متون اسلامی این افکار را دارند، شاید از یک منظر این حرف درست باشد ولی نمیتواند دلیل درستی باشد، چون در کنار این قرائت نادرست از اسلام، ما قرائت درست از اسلام ناب که همان اسلام تشیع هست را داریم که به اصل اسلام برمیگردد، درحالی که در زرتشتیت چنین چیزی نیست و قرائت دیگری از این دین وجود ندارد، مگر اینکه بخواهید دینی دیگر و پیامبری دیگر و کتابی دیگر برای خود معرفی کنید و بچسبانید به زرتشتیت! که این کار بسیار زشت و آزاردهنده و خیانت در امانت است، البته این را هم نمیگویم که زرتشتیت اصلا چیزی برای گفتن نداشت یا ندارد تا سخن به گزاف نگفته باشم، یقینا زرتشتیت حرف برای گفتن داشت وگرنه پیروانی برای خود پیدا نمیکرد و بقول دوست آریایی مان «دین بی محتوا را مردم بی فرهنگ وبی شعور قبول میکنندنه مردمی که با پذیرش اسلام نشان دادند که حقیقت طلبند.»
  نکته ی دیگری که در اینجا مطرح میشود این است که منظور از قانون اشا چیست، اگر منظور از قانون اشا، عشق به انسان که منجر به عشق به خود میشود باشد، کاملا نادرست است چون اگر دین هم برای بشر نمی آمد، انسانها خودشان با توجه به فطرتی که خداوند در وجودشان نهاده به این عشق میرسیدند درحالی که قانون اشا در اسلام عشق به خداوند است و اگر حرفی از عشق به انسانیت و عشق به طبیعت و عشق به حیوانات در اسلام مطرح میشود در راستای عشق به خداوند است و کمال عشق در بندگی خداوند خلاصه میشود، چون هنگامی که انسان عاشق کسی میشود تمام سخنانش را با جان و دل قبول میکند و تسلیم امر او میشود و سختی ها را در راه رسیدن به معشوق تحمل میکند و این سختی ها برایش طعمی شیرین دارد و اگر غیر از این باشد عشقی دروغین است و صحبت از عشق ارزشی ندارد.
  جناب متفکر عزیز اگر میخواهید دنبال قانون اشا باشید باید در متون و فرهنگ اسلامی دنبال این قانون بگردید، میتوانید از «بسم الله الرحمن الرحیم» شروع کنید که نفرموده به نام خداوند بزرگ یا نفرموده به نام خداوند یکتا یا نفرموده به نام خداوند جان و خرد بلکه فرموده «به نام خداوند بخشنده ی مهربان»، شما میتوانید قانون اشا را در قرآن کریم در دعای کمیل در دعای ابو حمزه ثمالی در مناجات امام علی علیه السلام در مسجد کوفه و مناجاتهای دیگر از ایمه (ع) بیابید و میتوانید آن را در خمسه نظامی و دیوان حافظ و مثنوی مولوی و… پیدا کنید که از معارف بلند اسلامی و انسانی و قرآنی برخوردارند، و اوج این عشق را میتوانید در وجود امام حسین (ع) و مناجات آن حضرت در روز عرفه و حال آن حضرت در شب و روز عاشورا و شهادت آن حضرت بیابید. ببخشید که سرتان را درد آوردم، به امید دنیایی پر از عشق…

  • مدیر سایت

   لطفغا کوتاه بنویسید

  • در طول تاریخ هرکسی به ناحق به نام دین زرتشت حرفی زده و کاری کرده و قانونی وضع کرده ، دلیل بر زرتشتی بودن او نیست. اسلام از سرزمین عربستان برخاسته بنابراین اسلام حقیقی نزد مردم آن سرزمین می باشد نه اسلام شیعی که از ایران برخاسته و خوبیهایی که می گویید از زرتشتیان مسلمان شده گرفته است. منظور از قانون اشا قانونی است که خداوند طبق آن جهان را ساخته و جهان طبق آن کار می کند و خداوند نه بخشنده است نه مهربان بلکه طبق قانون خود (اشا) عمل می کند

   • سلام حتی دین مسیح هم ربطی به قومیت و ملیت نداره چه برسه به اسلام که یه دین جهانیه و دین منطقه ای نیست.حالا اینکه از کدوم کشور شروع شده(یا به قول تو برخاسته)رو کاری نداریم چون بالاخره از یه جایی باید برمیخواست یا نه؟چرا مردم امریکا مسیحی هستن؟مگه حضرت عیسی توی امریکا به دنیا اومده بوده؟تو که حرف چرت میزنی باید جواب این سوالمو بدی.در ضمن شیعه از ایران برنخواسته بلکه پیامبر اولین کسی بود که به وجودش اورد.وقتی تحقیق نکردی نظر نده راجب دینای دیگه.

    • چه ربطی داره. شما می تونی مطابق سلیقت اگه امریکایی هستی و دوست داری دینی واشته باشی دین عیسی ع رو بپذیری که مطابق خصوصیات روحی و روانی توست.
     همه ادیان هم جهانی هستن هم مطابق زمان و مکان و موقعیت اومدن و قابل تعبیر و تفسیر هستن.

    • کی گفته پیامبر شیعه رو آورده خخخخخخخخ
     این دیگه از اون حرفها بود.
     خود حضرت علی ع پیرو سنت پیامبر بوده و بعد علی شیعه از سنی انشعاب پیدا کرد.
     !!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • موافقم . هر پیامبری رو خدا مطابق زمان و مکان و مردمان و اداب و رسوم و همچنین اندازه پیشرفت اون مردمان داده و حضرت محمد ص نیز برای عربستان راه و روش بروز و نویی آورد که موجب پیشرفت عرب و دسترکشیدن از اداب جاهلی آنها شد ولی بسیاری از این تعالیم رو ایرانیان در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد با امدن زرتشت( ع ) تجربه کرده بودند.

 5. از نظر اسلام : الله مهربانترین مهربانان است. و نیز بالاترین قدرتهاست. ونیز بندگان صالح خوبش را دوست دارد. در طول تاریخ بارها پیش آمده که بندگان صالح و خوب الله مورد ظلم و تجاوز قرار گرفتند( در زمان حمله مغولها مسلمانان و شیعه های زیادی مورد ظلم و تجاوز قرار گرفتند و نیز در حمله عراق به ایران دختران یک دبیرستان در شهر بستان مورد تجاوز سربازان عراقی قرار گرفتند و…) حتما این بندگان در زیر ظلم از الله کمک خواستند. چرا الله با آنکه قدرت مطلق است(طبق نظر اسلام) به آنان کمک نکرد؟؟!!! خواهشا پاسخ ابلهانه ” الله هر وقت و به هرکس که صلاح بداند کمک میکند” را ندهید.

  • مدیر سایت

   مگر خدا نوکر من و تو است که هروقت چیزی خواستیم جواب مثبت بده. خود ما هم نباید زمینه ی ظلم رو فراهم کنیم. این دنیا بنا نیست با جبر پیش بره. اگر بنا بود خدا همه ی مشکلاتو حل کنه پس مسئله آزمایش انسانها چی میشه؟ چطور انسانها آبدیده بشن و…

 6. اگر شما هم کار اونها رو تکرار کنید چه فرقی با اونا دارید ؟ خصلت های خوب اسلام باید خودش رو توی رفتار ما نشون بده . مردم اونقدر عاقل شدند که خوب و بد رو تشخیص بدن . امروز جوامع پیشرفته خودشون با کمک عقل مشکلات خودشون رو حل می کنن ولی ما تمام وقت و فکرمون رو روی موضوعات سطحی و بی اهمیت که با یک مقدار تفکر قابل حله تلف می کنیم .

 7. همه ادیان پس از فوت پیامبرش دستخوش تغییر شده
  حتی دین اسلام که اخرین دینی هست که اومده
  بعد از رحلت پیامبر مسلمانان به چند دسته از جمله شیعه و سنی تقسیم شدند
  نحوه گرفتن وضو و نماز خواندن و… تغییر کرد(تفوت نماز و وضو بین سنی و شیعه)
  احادیث و روایت های دروغین زیادی از پیامبر گفته شد
  از وعده های ایشان سو استفاده های زیادی شد
  خانواده پیامبر مورد بی حرمتی قرار گرفت
  و از همه مهمتر قرآن در زمان خلافت عثمان به صورت کامل نوشته شده و به تمام کشورهای اسلامی فرستاده شد (مابقی قران ها که قبلا نوشته شده بود سوزانده شد)

 8. بحث در مورد ادیان بی فایدست دوستان. بگذارید هرکس هر دینی رو که دوست داره داشته باشه. مدیر سایتم لطف کن دیگه مطالب در نکوهش دیگر ادیان نذار. اگر بنا باشه کسی در مورد دین اسلام دنبال نقاط ضعف بگرده کم پیدا نمی کنه. همون‌طور که همه ادیان با توجه به پیشرفت علم نکات و نقاط ضعفی بر اساس معلومات امروز بشر توش پیدا میشه. در مورد همه ادیان یه چیز مشترک وجود داره و اون اینکه براساس زمان و مکان و موقعیت جغرافیایی احکامی در اونها وجود داره که ممکنه مناسب زمان و مکان دیگری نباشن. بنابراین همه ادیان نیاز به به روز شدن دارن. این بحث‌ها بی نتیجه است. تا زمانی که نتونیم خودمون رو به روز کنیم نمی‌تونیم به کمال برسیم. از بروسلی بیاموزیم. اون در ورزش کاری کرد که ما در دینمون بهش نیاز داریم. اگه مستند بروسلی رو ببینید متوجه منظورم خواهی شد

  • سلام ؛ این جمله را در رساله علمیم آورده ام ؛ خوب دقت کنید : ((بدون نام کپی نکنید : سید محمد ناطقی )) .
   بهشت رؤیا نیست که همه باهم داخل شویم ؛ واقعیت است که هرکه الله خواست داخل میشود .
   تفاوت زرتشت با اسلام آنقدر زیاد است که نمیتوان هم زرتشتی و هم مسلمان باهم وارد بهشت شوند . بیشتر دقت کنید ، پگی و بسیاری دیگر دیدگاه هایی شبیه ماتریالیسم دارند ، عقل کافی نیست ، منبع نیست ، وسیله هم نیست ، وسیله دین است و سوخت آن عقل . البته بحثی نیز با جناب پگی داشتیم که البته یکی از کامنت هایمان را مدیر سایت پخش نکرد . این که عمری نماز بخوانم و روزه بگیرم و حجاب داشته باشم را نمیتوان با بی حجابی و نخواندن نماز و نگرفتن روزه جمع بست . به قول ریچارد داوکینز – یکی از بی خدایان – ( در جواب به شرط بندی پاسکال ، در کتاب پندار خدا ) اگر کسی یک عمر عقاید اشتباه داشته باشد آنهم به امید صحیح بودن و یا احتمال صحیح بودن در حقیقت وقت و عمر خود را به پوچی تلف کرده . – احکام حجابی در گات ها نیست و حتی در اوستا ، فقط در خرده اوستا احکام حجاب است که آنهم نمیتوان به زرتشت نسبت داد چون در زمانی و توسط کسی نوشته شده که ازدواج با محارم را نیز قبول داشته است (ساسانیان) . دقت کنید حقیقت یک راه است ، یا اسلام یا زرتشت .

   • مدیر سایت

    کامنتهایی که در آنها رعایت آداب نقد نشود حذف می شوند
     

   • خیر شما بحث نکردین توهین کردید و متقابلا منم جواب دادم که
    مدیر محترم ترجیح دادن منتشرش نکنن ،
    متاسفانه شما به سوالات جواب نمیدین تا بحثی بتونه شکل بگیره
    دیدگاه من ماتریالیستی نیست اما بدون فکر مثل شما همه چیز دین را قبول نمی کنم چون قطعا اموری در ادیان به خرافات کشیده شدن و این شامل همه ادیان هست
    دین همواره باید مبتنی بر عقل باشد
    خداوند در قران در اکثر سوره ها بشر را به تعقل فراخوانده نه قبول
    شما از کجا میدانید که به انحراف نرفتید ؟
    حجاب در قران اجباری نیست و حد وتعزیراتی هم ندارد
    بی حجابی در قران نه حرام هست نه ممنوع نه غیر قانونی نه غیر شرعی
    نه حدیثی وجود دارد که در ان بی حجابی حرام یا ممنوع شده باشد
    در هیچ کشور مسلمانی بجز ایران هم بی حجابی جرم نیست و نوع پوشش بانوان بر عهده خودشون گذاشته شده چنانکه در قران هم خداوند کلمه بهتر است رو اورده که اجباری نباشد بر زنان
    تمام ادیان جوهره اصلیشون یکی است اما در فروعی متفاوت

    • مدیر سایت

     حجاب از بحثهای فقهی دشواره و جای بحث آن اینجا نیست و به نتیجه هم نخواهد رسید

     در مورد حجاب هم در قرآن آمده و هم حدیث داریم اما متخصصان هستند که با دقت زیاد و در نظر گرفتن جوانب مختلف می تونن در مورد وجوب یا استحباب آن نظر بدن

    • با سلام ؛ جناب پگی می گویید ماتریالیستی نیستید اما حرف های آنان را میزنید . علامه طباطبایی در کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم ، حماقت و جهل ماتریالیست ها را به خوبی نشان میدهند . دین اسلام انحرافی ندارد و به انحراف کشیده نشد بلکه به قول حافظ :
     جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند
     اشاره دارد به این که فرق اسلام ۷۳ تا بودند که البته فقط یکی از آن ها بر حق است. حال میگویی پس شیعه و سنی و … ، چون باید در این جا کوتاه نویسی کنیم :
     المراجعات ؛ آن گاه که هدایت شدم ؛ شب های پیشاور ؛ مناظره علامه حلی با علمای اهل تسنن در حضور سلطان خدابنده . این ها را بخوان . در مورد شیخیه و … نیز ، بسیار است نقد صریح و بی جواب علمای اسلام . اسلام به انحراف نرفت اکثر مسلمانان ره افسانه زدند . مسیحیان کتابی مستقیم الهی و واحد ندارند ، زرتشتیان که بدتر ، یهودیان نیز همین طور ، اما اسلام نه کتابش تحریف شده و نه سنت پیامبرش . این مسلمانان هستند که دروغ نسبت میدهند به پیامبر و ما با استناد به قرآن و سنت صریح و مورد قبول هر دو طرف ، پیامبر جواب آنان را میدهیم، برای همین است که شیعه دارد گسترش پیدا می کند .

 9. برای تأکید دوباره :

  این که عمری نماز بخوانم و روزه بگیرم و حجاب داشته باشم را نمیتوان با بی حجابی و نخواندن نماز و نگرفتن روزه جمع بست . به قول ریچارد داوکینز – یکی از مشاهیر بی خدایان – ( در جواب به شرط بندی پاسکال ، در کتاب پندار خدا ) اگر کسی یک عمر عقاید اشتباه داشته باشد آنهم به امید صحیح بودن و یا احتمال صحیح بودن در حقیقت وقت و عمر خود را به پوچی تلف کرده .

  حال عقل علامه طباطبایی راست میگوید یا برتراند راسل (از مشاهیر بی خدایان) یا پاپ فرانسیس یا ترامپ و یا دکتر اردشیر خورشیدیان ؟ اصلی برای معیار باید باشد .

  بهشت رؤیا نیست که همه باهم داخل شویم ؛ واقعیت است که هرکه الله خواست داخل میشود .

  • خیر اتفاقا شما هستید که اسلام رو قبول میکنید تااااااا وارد بهشت شوید درحقیقت شما جز کسایی هستید که با خدا دارید تجارت میکنید و این عین گفته حضرت علی هست
   در ضمن شما درحقیقت برعکس کلام خدا در قران عمل میکنید چیزی که در گروهی از مسیحیان هم دیده میشه انها معتقدند که فقط مسیحیان به بهشت میروند نه کس دیگری از دین دیگری
   ایات بسیاری در قران هست که به صراحت می گوید چه کسانی و با چه خصوصیاتی به بهشت میروند یا نورد رحمت و مغفرت قرار می گیرند که شامل همه ادیان هست نه فقط دین شما
   بابای ۹۰ درصد مسلمانان دنیا سنی هستن ، شما خوابید یا خودتون رو بخواب زدید؟
   شما هم جزیی از همان مسلمانان هستید که راه انحرافی درپیش گرفتید خودتون رو مبرا ندانید
   کسی که متن قران رو قبول نداشته باشه و معتقد باشه که فقط مسلمان به بهشت میره انحراف نداره؟
   شما قایل به رئالیسم هم نیستی کاش حداقل ناتورالیسم داشتی !

 10. مدیر محترم
  تمام ایات مربوط به حجاب رو خوندم اثری از حرام یا ممنوع بودن در ان نیست خداوند خیلی واضح و بدون رودربایستی از کسی سخن گفته
  من حدیث معتبری که در ان بی حجابی حرام باشد و مطابق قران باشد تا حالا ندیدم اصلا دلیل اینکه فقها در مورد نوع حجاب و اندازه ان و غیره اختلاف نظر داشتن که در قرون اخیر نظیرشون بهم نزدیک شده هم همین است
  فقهای شیعه قرون اولیه نظراتشون با اکنون یکی نبوده مقاله اهای مختلفی در این باب هست
  در ثانی ما فقط در دنیا مسلمان نیستیم ، مسلمانان سنی که اکثریت جامعه اسلامی در دنیا رو تشکیل میدن چرا در جوامعشون حجاب اختیاریه؟
  در لبنان که مسلمانان شیعه بیشتر هستن هم چرا حجاب اختیاره ؟
  این مواضع عدم قطعیت درمورد حجاب رو نشون میده و اینکه خداوند مانند شراب که در دوره ای برای مسلمانان حرام مطلق گردید نشده است
  برای حجاب کلمه بهتر است به وضوح در قران امده است

 11. ” مقابله به مثل با زرتشتیان. اگر بنا باشد زرتشتی ها هنگام بحث، به جای نقد اسلام نقد مسلمانان و گذشته ی آنان را پیش کشند، ما نیز می توانیم بر سوابق ناشایست زرتشتی ها دست بگذاریم.”

  این جمله برای شما آشنا نیست ؟ هدف غایی شما چیست که برای رسیدن به ان هر وسیله غیر اخلاقی را مجاز می دانید. فرض غلط که دیگرانی با رفتار زشت و دروغ به میدان امده باشند رفتار غلط مشابه شما را هرگز توجیه نمی کند شما که مدعی دینی هستید که پیامبرش هدف بعثت خود را اتمام مکارم اخلاقی میداند با این روش ها نهایتا چه چیز را ثابت می کنید . میدان اندیشه ها و اعتقادات دینی بر خلاف انچه شما گمان می برید میدان مبارزه و برد و باخت نیست . میدان ارایه فضایل اخلاقی و فطرت پاک انسانی و الهی در مقابل اندیشه اهریمنی است . با عمل به توصیه های اهریمن نمی توانید دیگران را به بهشت رهنمون شوید .

 12. دوستانی که به ادمین انتقاد میکنین و از مطلب ناراحت میشین دقت کردین که ادمین به سوالات جواب قانع کننده ای نمیده چون جوابی نداره بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code