خانه / سایر مطالب / در باره سایت / درخواست های شگفت زرتشتیان از من
آتش ـ سایت گفتگو با زرتشتیان

درخواست های شگفت زرتشتیان از من

به قلم مدیر سایت
زرتشتیان در عصر حاضر بر این باورند که هرکس در انتخاب دین آزاد است. مدعی اند که باید بحث های علمی و دینی آزاد باشد. اما پس از گذشت چند ماه از راه اندازی وبلاگ "گفت و گو با زرتشتیان" و نیز این سایت، بارها و بارها با شیوه های گوناگونی چون: التماس، خواهش، نصیحت و حتی تهدیدآمیز از من خواسته اند تا به این بحث ها ادامه ندهم.
در حالی که به آنها توهین نمی کنم. اگر مطلبی توهین آمیز است مثل ازدواج با محارم و اجاره دادن زن خود به دیگران، من مقصر نیستم بلکه ماهیت بحث اینگونه است.
دلایل آنان را ـ تا آنجا که به یاد دارم ـ با جواب می آورم:

ـ این کار شما میخ زدن به تابوت مرده است.
پاسخ: ظاهرا منظور پیام گذار این بود که دین زرتشتی از بین رفته و کاری به آن نداشته باشید. اما در سایت های گوناگون، فعالیت این اقلیت دینی را می بینیم و با دروغ پردازی ها و تبلیغات بی اساس به دنبال ترویج این دین هستند و توانسته اند برخی جوانان ناآگاه را به خود جذب کنند. پس هنوز مرگ این دین فرا نرسیده است.

ـ این گونه فعالیت ها سبب اختلاف می شود در حالی که ما نیاز به وحدت هستیم.
اگر دوستانه و بدون فحاشی بر سر مسائل دینی بحث کنیم، سبب کدورت نمی شود. چه ایرادی دارد بر سر مسائل اعتقادی باهم بحث دوستانه داشته باشیم و در عین حال در مقابل دشمنان ایران با هم متحد باشیم؟
من گاهی از آنان می پرسم: آیا شما از کسانی که برضد اسلام در اینترنت می نویسند، همین درخواست را می کنید؟ تا به حال کسی نگفته همین نصیحت را به آنان هم می کنم!

ـ اول مشکل اسلام را حل کنید که در دنیا با این همه مشکل رو به روست بعد سراغ زرتشتی بیایید.
اگر کسی توان کاری مهم تر نداشته باشد، دلیل نمی شود کار پایین تر را نیز انجام ندهد. فرض کنیم شخصی نمی تواند مشکلات شهر خود را حل کند اما می تواند مشکلات شهری دیگر را حل کند. انسانیت اقتضا می کند این کار را انجام دهد.
البته این فعالیتم به نفع مسلمانان نیز هست؛ زیرا علاوه بر کمک به هموطنان عزیز زرتشتی تا راه حق را بیابند، اگر آنان مسلمان شوند جمعیت مسلمانان بیشتر خواهد شد و بیشتر قدرت خواهند گرفت و نیز مانع می شوم مسلمانان کم اطلاع، به آنان بپیوندند.

ـ مهم پرستش خداوند است و همه ی ما خداپرستیم. چه فرقی می کند که هرکدام به چه شیوه ای خدا را عبادت کنیم؟ پس لزومی ندارد به این بحث های فرعی بپردازیم.
اگر شما واقعا قبول دارید که تفاوتی میان چگونگی عبادت نیست و مهم نیست طبق چه دینی خدا را عبادت کنیم، مسلمان شوید و به شیوه ی مسلمانان خدا را عبادت کنید.
اما دین، تنها در عبادت خلاصه نمی شود. اگر حق با اسلام باشد، همگان پس از بلوغ باید به واجبات فراوان عمل کنند مثلا زنان یک عمر باید حجاب را رعایت کنند در حالی که در دین زرتشتی در حال حاضر هیچ چیز واجب نیست. اگر اسلام بر حق باشد، اداره ی کشور و امور قضایی به یک صورت است اما اگر دین زرتشت حق باشد به گونه ای دیگر.
اگر ادیان یکدیگر را تأیید می کردند یا دست کم نسبت به یکدیگر سکوت داشتند، شاید جایی برای بحث باقی نمی ماند اما می بینیم اسلام به عنوان یکی از مهم ترین ادیان موجود، همه ی ادیان الهی دیگر را باطل می داند و تاریخ مصرف آنها را تا پیش از اسلام می داند.
فرض کنیم حرف شما درست است. طبق دین زرتشت چگونه خداوند را بپرستیم؟ در پست «هیچستان» نشان دادیم که هیچ چیز معتبر از دین زرتشت باقی نمانده. یک کلمه را نمی توان اثبات کرد که زرتشت آن را گفته است. (اینجا)

ـ بهتر است به جای زرتشتیان با مسیحیان بحث کنی که جمعیت میلیاردی دارند.
اولا، سایت ها و وبلاگ هایی که با مسیحیان بحث می کنند فراوانند. ثانیا، من توانایی همه کاری ندارم. همین مقدار که از دستم می آید انجام می دهم.
بهتره بجای این حرفها به شبهه ها جواب دهید.

ـ با وجود این همه مشکلات اقتصادی چرا به این بحث ها می پردازی؟
اگر می توانستم مشکلات اقتصادی را برطرف کنم شاید پرداختن به آنها از جهتی اولویت داشت اما وقتی که چنین کاری از دستم نمی آید، کاری را که از دستم بر می آید (پرداختن به امور دینی) ایرادی ندارد.

ـ اطلاعات تو از دین زرتشتی کم است. اول یاد بگیر و بعد وارد بحث بشو.
در مجموع این سخن درست است اما حرف حقی است که از آن اراده ی باطل شده (کلمه حق یراد بها الباطل). معمولا هدف اصلی کسانی که این را می گویند، این نیست که من در مورد این دین مطالعه کنم بلکه می خواهند مرا از میدان بدر کنند یا به خیال خود، با اینگونه کامنت ها، مرا از چشم بازدیدکنندگان بیندازند. بجای این کلی گویی ها باید به انتقادها پاسخ گویند.

همچنین ببینید

سید حسن فاطمی موحد

پاسخ نامه به نقدنامه ی استاد آقایی (۱۳) / ژان کلنز و مجوس

استاد آقایی: «۹ـ۹ـ در جایی، دست به دامن ژان کلنز شده‌‌اید و برخی از دیدگاه‌های …

۲۸ نظر

 1. من بعنوان یه مسلمان زاده که اگه ازاد بودم زرتشت رو انتخاب میکردم جوابتو میدم .خدا اگاهه من با مطالعه چندین ساله فهمیدم زرتشت بر حقه ولی اگه اونها از شما میخوان بحث نکنین به این دلیل که همه مطالبتون مغرضانس و از دایره انصاف دور شدین

  • مدیر سایت

   شما که مطالعه چندین ساله در مورد دین زرتشت داشتید این پست را بخونید: http://www.raherasti.ir/346

  • یقینا این حرفت از روی جهله، وگرنه برتری اسلام بر دیگر ادیان چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشه، اگر هم میبینی چرا همه ی دنیا مسلمان نیستند دو حالت داره یا هنوز پیام اسلام ناب به گوششون نخورده یا درست بهشون نرسیده و یا نمیتونند پا روی نفسشون بذارند و با غرض به مسایل نگاه میکنند و نمیخواهند حق رو بپذیرند و یا برای بعضی ها امر مشتبه شده و به جای اینکه حق رو با حق بسنجند با افراد میسنجند، ایرانی عزیز من هم صادقانه بهت میگم که به مطالعاتت درباره ی اسلام و سایر ادیان ادامه بده، البته بدون غرض و با فکری باز قطعا خداوند هدایتت میکنه و از ظلمات جهل بیرونت میاره، جوینده یابنده است. خداوند همه ی ما رو به راه راست هدایت کنه انشاالله.

  • سلام بنده یک محقق هستم اگر شما تنها یک دلیل برتری در مبانی زرتشت نسبت به اسلام بفرمایید بنده رسما زرتشتی می شوم

 2. من سعی میکنم وارد این سایت پر محتوا نشوم مثل اینکه نمیتوانم!!!مدیر سایت گرامی ایا بهتر نبود نام سایت…..خود را به جای نام راه راستی میگذاشتید راه کجی؟!چون با وجود این مطالب لبریز از علمتان با نامش در تناقض محض است!!!!!کسی هم که کمتر مسلمانی در وجود او باشد این سایت را راستی نمیخواند!دروغ،تهمت،افطرا…..!!جای بسی تعجب دارد واقعا!!!!!!!!!!!!!!!!!البته میدانم از وجود من در سایتان ناراضی هستید.

 3. آقای فاطمی ! این شخصی که به نام ایرانی کامنت گذاشته من(ایرانی که قبلا اینجا کامنت میذاشت )نیستم ایشون مسلمان زاده هستن ولی من زرتشتی ، خیلی وقته به اینجا سر نمیزنم…

  • مدیر سایت

   سعی کنید اسمی خاص انتخاب کنید تا این مسائل پیش نیاید

  • همین که دوباره تاکید بر گفتن این جمله(ایشون مسلمان زاده هستند) کردی فهمیدم که داری دروغ میگی، تو همونی که قبلا هم خودت رو مسلمان زاده جا زده بودی، اگر به گفتن حرف خودت شک داری برو نظر خودت رو زیر این پست بخون http://www.raherasti.ir/2547/مناظره-ی-امام-رضاع-با-بزرگ-زرتشتیان/

   ضمنا دلیل دیگر که تو مسلمان زاده نیستی رو میگم، هیچ مسلمانی بخاطر طواف خانه ی خدا یا توسل به امامان از دینش برنمیگرده، حیف اون نظر قبلیم که برای توی گمراه گذاشتم، باز به مرام و معرفت اون زرتشتی که حداقل برای دفاع از دینش نظر میذاره، یا حتی اون بی دین که هیچی رو قبول نداره ولی باز مثل مرد نظر میذاره و از عقایدش میگه تا بلکه راه حقیقت رو پیدا کنه و مسلمان بشه نه مثل توی گمراه و امثال تو… . یک چیز بهت بگم اگر اون بی دین هدایت بشه تو و امثال تو هدایت بشو نیستین.

   • جناب آزاد اندیش زیاد به این جور آدما بهایی نده. اینکه بعضیا می گند من مثلا قبلا مسلمون بودم یا شیعه بودم اما به خاطر نقصها و ایرادهایی که بر اسلام یا تشیع وارد بود دین و مذهبم را عوض کردم، به حربه ی قدیمیه که امروزه معمولا آدمای توخالی به کار می برند.

 4. این راهی که شما میروید به ترکستان است.!!!خود دانید.

 5. من به خیلی جاها ی دنیا سفر کرد ه ام. بیشتر ایرانی ها از اسلام و تازی زده شده اند وحتی نفرت شدید دارند. رفتار مسلمانان در داخل ایران بسیار وحشتناک است وزمانی که ایرانی ها  به بیرون از کشورمی آیند در کمال آزادی به دین های دیگر برمی گردند. در اینترنت می توانید تعدای از این افراد مسلمان برگشته  را پیدا کنید.راستش، خودم از چندین نفر شنیدم که مسیحی شدند. به عنوان نمونه ، در آمریکا و کانادا، چندین کلیسای پارسی زبان دایر کرده اند.جالب اینکه، کشیش پارسی زبان از ایران داریم یعنی مسلمان زاده و یا مسلمان بوده و بعد کشیش شده است.    مسیحی ها و بهایی ها هم مانند مسلمانان در برون مرز بسیار تبلیغ می کنند.

 6. آقای فاطمی؛

  آقای فرهاد راست میگه، برخی ایرانیهایی که میرن خارج مسیحی میشن (میدونید که خودم در جریان این امور هستم) ولی چرا اون ایرانیها مسیحی میشن ؟

  چون دولتهای اروپایی و امریکا و کانادا و … برای اینکه به ایرانیها اقامت بدن، اون ایرانیها باید یکی از این شرایط رو داشته باشن:

  ۱. یا پولدار باشن که سرمایه ببرن اروپا و سرمایه گذاری کنن.

  ۲. یا مشکل سیاسی داشته باشن

  ۳. اگر موارد بالا رو نداشته باشن باید مسیحی بشن ! واقعاً اینطوره !!! ایرانیهایی که مسیحی میشن از سربدبختی و فلاکتشونه !! موقع مصاحبه با یکیشون که برگشته بود ایران میگفت: " ما هر یکشنبه باید میرفتیم کلیسا حاضری میزدیم! اگر دو سه هفته پشت سر هم نمی رفتیم اقامتمون باطل میشد! "

  اینایی که از اسلام برمیگردن اینجور بدبختن.

  یکیشون مسیحی شده بود بعد از کانادا بیرونش کردن برگشت ایران رفت مجلس امام حسین میگفت "من چهار سال ایران نبودم اندازه ۴ سال بهم پلو بدین" !!! اون وقت ما موقع شنیدن این حرفها فقط میخندیدیم !!! این هم عاقبت مسیحی شدنش ! نه مسیحی شدنش واقعیه نه مسلمونیش مسلمونیه

 7. البته آقای فرهاد !

  اسلام و مخصوصاً تشیع در جهان به شدت در حال گسترش هست. واسه همین غرب داره اینهمه خرج میکنه برای جلوگیری از تشیع…

 8. شما حرفاتون از توهین هم بدتره نمی دونم چطور میگید بحث علمی می کنید تمام حرفاتون تخریبیه و مستقیم وغیر مستقیم دارین با توجه به نداشتن سند وبه گفته دشمنان زردشت (عربها ورومیان ویا افرادناشناخته ) که مثل خودت فکر می کنن سند قرار میدی ولی شما یک چیز روبدونید ایرانی ها ایرانپرستن من خودم مسلمانم وشیعه ولی یک وجب خاک از کشورمو به تمام اسلام نمیدم چون قبل از اینکه مسلمان باشم ایرانیم واگه هر دشمنی به کشورم حمله کنه چه مسلمان وغیر مسلمان از من نمیپرسه چه دینی داری اگه اجدادما اسلام شیعه رو قبول کردن واز اسلام اصلی فاصله گرفتن بخاطر شباهتش بادین خودمان بود همین عامل باعث میشه سندهای شما به هیج وجه مورد قبول نباشه هرموقع خودت کتاب زردشتو خوندی و مطلب عجیبی ازش استخراج کردی بیا حرف بزن هممون میدونیم خیلی از علمای مسلمان ومسیحی ویهودی گاهی حرفهای می زنند که خشم علمای رفیق خود راهم در می اورند مثلا من اگه از قران سوالی داشتم میرم از یک اهل قران سوال میکنم نمیام یک سایت تشکیل بدم وسوالمو بپرسم تازه موبدیا روحانی در همه ادیان ناجورشم وجود داره وحرف اونونقل کنم که از صد روحانی یکی هم قبولش نداره

 9. به نام الله،

  مدیر سایت با عرض خسته نباشین خدمت شما بابت روشنگری مطالب مفیدتان،

  به نظرم اگر به این فرقه توجه نکنید وبه راه نورانیتان ادامه بدین خیلی خوب میشه،
  زرتشتیان و طرفداران آنها وقتی که به تنگنای میرسند دم از انسانیت میزنند،
  وشروع به حرفهایی از قبیل به موضوعات فقر برسیم چرا به دیگر ادیان گیر نمیدین وماهمه انسانیم وما همه هموطن هستیم ودین ومذهب فرقی نمیکند واز قبیل همین حرفها،
  و در آخر میبینید که رفتاری خارج از طبیعت در سایتهای مختلف وشبکه های اجتماعی علیه مسلمین واسلام وتمام ادیان و اقوام ایرانی توهین ونژاد پرستی میکنند وآن چهره خود را نمایان میکنند،
  امیدوارم که کوچترین اهمیتی بر حرفهایشان ندهید،
  با سپاس

 10. اسلام دین پرسش ،تحقیق و علم طلبیست .
  بنده خودم بسیار علاقه مند به تحقیق در مورد سایر ادیان و اعتقادات هستم .
  اصلا تا نروی و پژوهش و تحقیق نکنی به باور قلبی مبنی بر یگانگی و برتری اسلام نسبت به سایر ادیان نمیرسی .
  ولی انصافا بنده با همین مطالعه و پژوهش اندک در هیچ اعتقادی مثل زرتشت به سوال بی جواب و نکات دور از عقل و اندیشه بر نخوردم .
  حال یا مطالعه و علم بنده خیلی کم بوده و یا اینکه واقعا جای خالی بسیاری از پاسخ ها به شبهات عقلی و علمی در دین زرتشت وجود داره و واقعا با این آموزه های ناقص و احکام متزلل اصلا نمیتونه پرچمدار یک دین کامل با شعار سعادت مندی انسان ها باشه …!
  به هر حال بنده هم از مدیریت این سایت و تمام انسان هایی که در حد توانشون جهت روشنگری و پاسخ به شبهات و بالا بردن سطح تفکر و دانش در جامعه تلاش میکنند تشکر میکنم .
  باشد که همه ما با هر باور و مسلک با مطالعه و تحقیق درست به باور و ایمان برسیم نه با تعصبات کور کورانه و به دور از عقل و اندیشه …

 11. دوست دارم نظر شما درباره‌ی قانون ۸۸۱ مکرر را بدانم و اینکه به نظر شما این قانون با اصول اخلاقی و انسانی سازگار است؟

 12. درود، لینک قانون ۸۸۱ مکرر
  http://rc.majlis.ir/fa/law/show/91969

  • مدیر سایت

   من مجتهد نیستم که در این مورد بتونم اظهار نظر کنم اما از آیت الله صانعی شنیدم که چنین چیزی را قبول نداره
   اساسا آیت الله صانعی کسی را کافر می دونه که حقانیت اسلام برایش اثبات شده باشه و در عین حال اسلام را نپذیره و چنین چیزی خیلی کم اتفاق می افته از نظر ایشان نزدیک به همه ی غیرمسلمانها حکم مسلمان دارند یعنی در ازدواج، دفن در قبرستان مسلمانها ارث دیه و…

   ایشان انسانها را به سه دسته تقسیم میکنه: مسلمان غیرمسلمان و کافر
   وی در کتابی کوچک، دلایل خود را تشریح کرده است

   حکم غیرمسلمان را همان حکم مسلمان می دونه

 13. با سلام ؛ و اما بعد :

  ـ مهم پرستش خداوند است و همه ی ما خداپرستیم… [ در برخی از سایتهای زرتشتیان نیز مشابه همین را گفته بودند ]

  کذب ترین و پوچ ترین حرف همین است … نه امشاسپندانشان … نه خدای محرک و شکل دهنده شان … نه کتاب شعرگونه شان … هیچ چیزشان با اسلام یکسان نیست .
  خدای زرتشتیان ابدا خدای واقعی یعنی الله نیست … ابدا نیست … اینرا فرهنگ مهر و شکند گمانیک ویجار طبق گاتها و … اثبات میکنند … قدرت ندارم وگرنه کل ایران را باخبر میکردم که خدای زرتشتیان خدایی افسانه ای و دیگری است … هنوزهم بسیاری فکر میکنند که خدای ما یکسان است اما شرک در پسر و دختر داشتن این خدا و امشاسپندان و … است خیلی ها نمیدانند خدای زرتشتیان نیز با خدای واقعی تفاوت فاحشی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code