خانه / سایر مطالب / در باره سایت / مصاحبه با خبرگزاری کتاب
سید حسن فاطمی موحد

مصاحبه با خبرگزاری کتاب

مصاحبه ی مدیر سایت با «خبرگزاری کتاب ایران» در مرداد ۱۳۹۱:
نویسنده کتاب «با زرتشتیان» با اشاره به این که این اثر حاصل سه سال مباحثه با معتقدان یا طرفداران دین زرتشت است بر این نکته تاکید کرد که چنانچه بحث میان ادیان علمی و مستدل باشد، ایرادی ندارد و گفت: شایان توجه است اغلب افرادی که با من به مباحثه و مجادله در دفاع از آرای زرتشتیان بر می‌خیزند، جوان‌هایی‌اند که به دین زرتشت تمایل پیدا کرده‌اند و خود زرتشتیان کمتر به این قبیل بحث‌ها رو می‌آورند!

سیدحسن فاطمی‌موحد در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این مجموعه را نتیجه مباحثات علمی خود در فضای اینترنت توصیف کرد و در پاسخ به این پرسش که «چرا برخی جوانان مسلمان از آرای زرتشتیان دفاع می‌کنند؟» بیان کرد: به دلیل آن‌که این دسته از جوانان نه با اسلام به درستی آشنا هستند و نه با دین زرتشت.

وی ادامه داد: اطلاعات بسیاری از این جوانان از دین زرتشت در حد مطالب راست و دروغی است که در فضاهایی نظیر اینترنت از آن آگاهی می‌یابند. به یاد دارم چندی پیش وقتی یکی از دوستان، همین که تعدادی از کتاب‌های زرتشتیان(کتاب‌هایی که به معرفی این دین می‌پردازند نه آثار انتقادی) را به یکی از جوانان متمایل به زرتشتی‌ها داد، او به جای شیفتگی نگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به این دین پیدا کرد و از این، به اهمیت اطلاع‌رسانی صحیح پی خواهیم برد.

فاطمی با اشاره به بخشی از یافته‌های خود گفت: برخی از این جوانان به ایران به‌ویژه ایران باستان علاقه بسیاری دارند. آن‌ها تصور می‌کنند لازمه علاقه به ایران باستان، گرایش به دین زرتشت است در حالی که ایرا‌ن‌دوستی و اسلام‌دوستی قابل جمع‌اند. عامل دیگر، جنبه سیاسی است، این عنصر باعث شده آن‌ها  تصور کنند چنانچه به نظام جمهوری اسلامی انتقاد دارند، پس به اسلام هم نباید خوش‌بین باشند؛ حال آن‌که می‌توان میان این دو تفکیک قایل شد.

او ادامه داد: متاسفانه بسیاری از متخصصان علوم اسلامی میدان را خالی کرده‌اند و این موضوع، زمینه گرایش به ادیان دیگر را در برخی از افراد ایجاد کرده است. گاه در ذهن برخی جوانان شبهه‌های پیش پا افتاده وجود دارد و چه بسا جواب به این‌گونه شبهه‌ها را کسرشان بدانند، اما همین شبهه‌ها می‌تواند زمینه انحراف را فراهم سازد. به عنوان نمونه در یکی از این مباحثات اینترنتی شخصی از من پرسید که «چگونه ممکن است سخنان چهارده معصوم(ع) به مدت ۱۴۰۰ سال به صورت شفاهی از طریق منبرها به ما رسیده باشد، اما دست نخورده باقی مانده باشد؟» او نمی‌دانست که صدها جلد کتاب حدیث در عصر امامان(ع) نوشته شده ‌است.

این محقق حوزه الهیات و معارف اسلامی ادامه داد: شخصی در عصر ائمه(ع) می‌گوید که «به ملاقات یکی از علما رفتم در حالی که در مقابل او آنقدر کتاب اسلامی روی هم چیده شده بود که آن عالم از پشت کتاب‌ها پیدا نبود.» اگر ما به این سوال او جواب ندهیم ممکن است تصور کند که دین اسلام پایه و اساس درستی ندارد و سراسر تحریف است!

محقق حوزه دین درباره نحوه ورودش به این‌گونه مباحث اظهار کرد: سه سال قبل معنای واژه «دستجردوک» را که نام یکی از روستاهای کهن در استان اصفهان است، جست‌وجو می‌کردم. از آنجا که این واژه بسیار کهن است، احتمال دادم زرتشتی‌ها از معنای آن آگاه باشند. لذا با یکی از آن‌ها وارد گفت‌وگوی اینترنتی شدم. ضمن صحبت‌ها به او گفتم که «امیدوارم شما را در لباس اسلام ببینم.» با این سخنم فضای صحبت عوض شد. سپس بحث‌ها را در وبلاگی گذاشتم. وقتی که زرتشتیان دیگر وارد بحث شدند و توان غلبه بر آن‌ها در مباحث اعتقادی را در خود دیدم، وبلاگی مستقل با عنوان «گفت‌و‌گو با زرتشتیان» راه انداختم و تاکنون این بحث‌ها همچنان ادامه دارند.

این نویسنده با اشاره به این که در کتاب خود علاوه بر این که آرای زرتشتیان را مورد انتقاد قرار داده و شبهه‌های آن‌ها به دین اسلام را نیز به بحث گذاشته است، گفت: در این کتاب «باستان‌ستاهای افراطی» نیز طرف‌ بحثم هستند. منظور از «باستان‌ستاهای افراطی» افرادی‌اند که به ایران باستان علاقه افراطی دارند؛ به‌گونه‌ای که تحت‌تأثیر برخی دروغ‌پردازان تصور می‌کنند ایران پیش از اسلام مهد عدالت و مدینه فاضله بوده است و آرزوی بازگشت به آن زمان را دارند و آن زمان را بر دوره‌های اسلامی در ایران ترجیح می‌دهند.

این کارشناس ارشد الهیات و معارف اسلامی در پاسخ به این موضوع که « در شرایط کنونی مواجهه‌ پیروان ادیان گوناگون با هم باید چگونه باشد؟» اظهار کرد: درگیری فیزیکی نباید باشد، اما درگیری علمی نه تنها ایراد ندارد بلکه به‌جا و ضروری است. در مباحثه‌ها سعی دارم احترام آن‌ها را حفظ کنم و بارها به آن‌ها متذکر شده‌ام که همه ما به عنوان ایرانی باید در برابر دشمنان کشورمان متحد باشیم و در عین حال می‌توانیم درباره ادیانمان بحث‌های علمی داشته باشیم تا حقایق روشن شوند، همان‌طور که در رشته‌های دیگر بحث می‌کنیم. اگر پزشکان و فیزیکدانان با هم بحث می‌کنند آیا به معنای جنگ و درگیری میان آن‌هاست؟

مؤلف کتاب «با زرتشتیان» درباره تاثیرگذاری طرح این مباحث در اینترنت گفت: چند مورد پیش آمد که پس از مدتی بحث، طرف مقابل با نامی دیگر پیام گذاشت و نگاه متفاوتی را ابراز کرد اما از آی پی شخص متوجه شدم همان فردی است که پیش از نظراتی دیگر می‌داده است. البته در بسیاری مواقع نمی‌توان انتظار داشت این بحث‌ها همان موقع بر خواننده اثر گذارد و به سرعت سبب تغییر موضع شود بلکه گاه در دراز مدت اثر خود را بر افکار او باقی می‌گذارد.

این نویسنده حوزه دین با اشاره به این که «در این مباحثات همواره تلاش می‌کنم مطالب را محترمانه مطرح کنم، اما عصبانیت برخی طرف‌های بحث حکایت از تاثیرگذاری دارد.» عنوان کرد: برخی از دوستانم عنوان کرده‌اند که مطالب این وبلاگ بر بسیاری از وبلاگ‌نویسان باستان‌ستا اثرگذار بوده است به نحوی که پس از گذشت مدتی از عمر وبلاگ‌ لحنشان عوض شده و ابراز می‌کنند که به این دین تنها نگاه تاریخی دارند. ادبیات آن‌ها نشان می‌دهد که از وبلاگ «گفت‌وگو با زرتشتیان» اثر پذیرفته‌اند.

فاطمی گفت:‌ با وجود آن‌که بیش از ۹۰ درصد مطالب مندرج در این وبلاگ برگرفته از سایت‌های دیگر نیستند، اما پس از مدتی می‌بینم این مطالب در سایت‌های گوناگون منتشر می‌شوند.

این محقق حوزه تاریخ و سیره متذکر شد: هنوز با ناشری برای نشر کتابم صحبت نکرده‌ام اما امید دارم تا پایان سال جاری آن را به چاپ رسانم و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم.

همچنین ببینید

سید حسن فاطمی موحد

امام حسن عسکری(ع)

مصاحبه مدیر سایت با سایت شفقنا به مناسبت ولادت امام حسن عسکری(ع) یک کارشناس علوم …

۵ نظر

 1. آره . این درسته .
  خیلی مطالب هست که موبدای زرتشتی ازما پنهان میکنند .
  کافیه یه هیت قوی تحت حمایت یه مرکز علمی راه بیافته و یه نگاه کوتاهی برمنابع زرتشتی اوستا وگاتها وسخنان منسوب به شاهان ووضع مردم تحقیق بکنه.
  ولی همچین چیزی بدلیل وحدت و ترس از درگیری فرقه ای انجام نمیشه.ونباید بشه.
  نظام جمهوری اسلامی بعد از اینکه متعلق به مسلمانان واسلام است بعد ماموریت و نقش حکومت صحیح همراه عدالت وحقوق وامنیت کامل بر اقوام وپیروان ادیان راهم دارد که خیلی مهمه.
  واسه همین اگر شخصی باشه زیاداشکالی ندارد

 2. او ه ه ه ه
  چقدر جعلیات که در شعوبیه شده .
  زرتشتیان درتمام دور اسلامی درونگرابودند حتی تاالان معلوم نیست چقدر تحریفات درست کردند که فقط خدا میدونه.

 3. کار این جماعت همیشه دروغ پراکنی بر علیه مسلمانان بوده دوستان برید درباره دوجریان بزرگ زرتشتی در تمدن اسلامی آذرکیوانیان (۹۲۴_۱۰۲۷) و طرفداران آذرفرنبغ اوایل قرن سوم هجری تحقیق کنید و ببینید اینها چه جولان های که نمیدادن . در زیر سایه همان حکومت به قول خودشان تازیان . از هیچ کاری برای سست کردن عقاید اسلامی مسلمانان دریغ نمیکردن . در زمانیکه فقها و متکلمین اسلامی چه شیعه چه سنی مثل شهید اول مثل امام شافعی یا مرتد میشدن یا تبعید میشدن یا ترور میشدن اقلیتها بخصوص مجوسی ها هر کاری که دلشون میخواست میکردن بعد آلان این همه مظلوم نمایی میکنن تا از عده ای سواری بگیرن .

 4. با سلام ؛ در زمان مأمون عباسی هم کتاب شکند گمانیک ویجار را نوشتند تا بلکم عقاید خود را اثبات کنند اما … هرچه گفتیم هل من بحاث ؟ أحدی از اینان جرأت نکرد بیاید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code