+
خانه / دروغ پراکنی / آیا وندیداد روش های بهداشتی را سفارش کرده؟
آیا وندیداد روش های بهداشتی را سفارش کرده؟

آیا وندیداد روش های بهداشتی را سفارش کرده؟

به قلم مدیر سایت
ادعا می کنند: وندیداد (بخشی از اوستا) امور بهداشتی را مطابق با فهم مردم در روزگار گذشته بیان کرده است؛ مثلا مبارزه با دیو در وندیداد در واقع مبارزه با میکروب است. با ذکر نمونه هایی، نشان می دهیم که بسیاری از این سفارش ها خرافه اند نه بهداشت:

مبارزه با میکروب با عبور دادن سگ و دعا
وندیداد برای تطهیر و دیوزدایی از راهی که انسان مرده یا سگ مرده را عبور داده اند، دستور داده که کسی از آن راه نگذرد مگر اینکه سگ زرد چهارچشم یا سفید زردگوش سه بار از آنجا عبور داده شود و اگر سگ با اختیار خود عبور نکرد، دعایی خاص خوانده شود با این مضمون که: ای دیوها دور شوید… (وندیداد، ج ۲، ص ۸۶۸، فرگرد ۸، شماره ۱۴ ـ ۲۲)

دو هزار ضربه شلاق بخاطر پوشاندن مرده
در مهم ترین مراکز بهداشتی همین که انسانی می میرد، در اولین قدم با پارچه ای او را می پوشانند. این کار سبب می شود که هم میکروب نشر نیابد و هم حرمت مرده حفظ شود و هم برای بینندگان آزاردهنده نباشد.
وندیداد مجازات کسی را که به اندازه ی جوراب، مرده ای را بپوشاند، هشتصد ضربه شلاق تعیین کرده است. اگر به اندازه ی شلوار بپوشاند ۱۲۰۰ ضربه شلاق و اگر تمام بدنش را بپوشاند دو هزار ضربه شلاق. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۷۲، ف ۸، ش ۲۳ ـ ۲۵)

میکروب زدایی از کسی که به مرده نزدیک شده
می دانیم که از مرده ی متلاشی، میکروب بیشتری به اطراف پراکنده می شود اما از نظر وندیداد مرده ای که متلاشی نشده آلوده کننده تر است!
کسی که به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شده، اگر جسد هنوز به وسیله ی سگ لاشه خوار یا پرنده ی لاشه خوار پاره پاره نشده باشد باید سی بار با شاش گاو نر خود را بشوید. اما اگر پاره پاره شده باشد پانزده بار. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۹۲، ف ۸، ش ۹۷ ـ ۹۸)

شستشوی مرده کش ها با ادرار
مرده کش ها پس از حمل مرده باید با شاش چارپایان کوچک یا ستوران یا مردان و زنانی که ازدواج مقدس (ازدواج با محارم) را انجام داده اند؛ خود را شستشو دهند. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۶۸، ف ۸، ش ۱۳)

گواهی هاشم رضی
اوستاپژوه کم نظیر هاشم رضی که در چند مجلد قطور وندیداد را ترجمه و شرح کرده است، می نویسد:
«این مسأله که برخی عنوان می کنند، مغان در وندیداد آیین ها و روش بهداشت و گندزدایی را دستور داده اند، کاملا بی پایه است.» (وندیداد، ج ۲، ص ۶۴۲، شرح)

شناسنامه کتاب: وندیداد، ترجمه و واژه نامه و یادداشت‌ها: هاشم رضی، تهران، فکر روز، چاپ اول، ۱۳۷۶ ش.

۶ نظر

 1. ازین خرافات ها در قران شما هم هست……..خدا ازت نگذره که اوستا رو با دروغ بستی
  عرب خائن

  • از خرافه های قرآن بگید. نفرین ناله در بحث علمی جایی نداره!

   • قران خرافات اعراب را تایید می کند برای مثال :
    صدقه دادن یک پنجم از گنجی که یافت می‌شود: خدا نیز فرمود که بدانید آنچه غنیمت به چنگ آورید یک پنجم آن مال خداست.
    در واقع اعراب با باورهای خرفی شان میگفتند یک پنجم گنج را باید ببخشی
    بلکه اگر در این مورد قران را بستاییم بایدبر اعراب جاهلی درود بفرستیم.

    • چه ایرادی داره انسان یک پنجم مالی را که به دست آورده بقول شما صدقه بده؟ کمک به فقیران کار بد و خرافیه؟

     • وندیداد هم در واقع قوانین پیش از زرتشت است که مغان ان را با دین زرتشتی در امیختند…در مورد اینکه خود چند جا دیده ام می گویید اسلام به فقیران و دفاع از مستضعفین خیلی اهمیت میداد این ها همه از اعراب جاهلی است!!
      و نمونه ای دیگر : از قرآن انتقاد شده‌است که بر اوهام و خرافات عرب جاهلی صحه گذاشته‌است.{دونمونه در اینجا قابل ذکر است. یکی اعتقاد به جن است؛ و دیگری سحر و چشم‌زخم.
      در واقع این ها همان ترس های جاهلی بوده برای مثال گربه سیاه ببینی سرنوشت بدی خواهی داشت بخاطر همین این تفکرات را داشتند.

      • منظور از پاراگراف اول متوجه نشدم

       وقتی حقانیت قرآن ثابت شد، هرآنچه بگه قابل قبوله و خرافه نیست هرچند خیلی از غیرمسلمانها وجود جن و سحر را قبول دارند. چرا ملائکه را منکر نشدید؟
       چنین نیست که هرچه عرب جاهلی می گفته خلافه. عرب جاهلی ازدواج می کردند حالا بگیم چون اونها معتقد به ازدواج بودند کار بد و خرافیه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئو