خانه / جمعیت شناسی / جمعیت زرتشتیان / جمعیت زرتشتیان در دنیا!
دکتر اسفندیار اختیاری

جمعیت زرتشتیان در دنیا!

به قلم مدیر سایت
آقای اسفندیار اختیاری ـ نماینده ی زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی ـ در مصاحبه با سایت ایسنا چنین گفته است:
«در مورد آمار جمعیت زرتشتیان در کل دنیا، اطلاعات دقیقی وجود ندارد و آمار متفاوتی حتی تا ده میلیون نفر هم ذکر شده است.»
او با عبارت «ذکر شده است» از زیر بار مسئولیت این ادعا شانه خالی کرده و آن را به عهده ی دیگران گذاشته است اما کسی که در چنین مسندی تکیه زده و دارای اطلاعات بالاست باید حساب شده تر سخن بگوید. نباید آماری را ارائه کند که نادرستی آن روشن است.

قرائن زیر نادرستی ادعای فوق را نشان می دهد:
ـ طبق نوشته ی مری بویس، بر اساس آمارگیری سال ۱۹۷۶میلادی جمعیت زرتشتیان دنیا ۱۲۹ هزار نفر بود. (زردشتیان باورها و آداب دینی آنها، ص ۲۶۲)

خجسته میستریـ موبد خجسته میستری ـ از پارسیان هند ـ در مصاحبه با مجله هفت آسمان در سال ۱۳۸۷ اذعان کرده است که نسل جدید زرتشتیان، زیر بار این دین نمی رود و از سوی دیگر، کسی نمی تواند به این دین بپیوندد.
به هر حال موبد میستری از اینکه جمعیت زرتشتیان رو به کاهش است، ابراز ناراحتی می کند.
ـ سایت های معتبر زرتشتی از کاسته شدن جمعیت زرتشتیان، اظهار نگرانی می کنند. برخی از آنها جمعیت زرتشتی ها را کمتر از دویست هزار نفر خوانده اند. سایت دیگر جمعیت زرتشتیان در سال ۲۰۲۰ میلادی را حدود ۲۶۰۰۰ نفر پیش بینی کرده است. آن یکی به بازدیدکنندگان التماس می کند تا راهی برای جلوگیری از کاهش جمعیت زرتشتیان ارائه کنند.
با این حساب آیا ده میلیون زرتشتی را حتی می توان احتمال داد؟!

همچنین ببینید

فرهنگ مهر

نخیر؛ هدف پاکیزگی هوا نیست

بازنشر به مناسبت درگذشت دکتر فرهنگ مهر (درگذشت: اسفند ۱۳۹۶) به قلم مدیر سایت دکتر …

۲۰ نظر

 1. مهم این نیست که جمعیتشون چقدره.مهم خدمات ارزنده ای که با این همه مصیبتی که سرشون اومده  به جهانیان ارزه داشتند.

  ما مسلمونا ۱.۵ میلیاردیم.چه کردیم؟؟؟ همش در حال جنگیم سر بریدن یک دیگر.الان در عراق سوریه چه می گذرذ.هر دو لا اله اله الله می گویند ولی سر هم دیگر رم می برند.این همه ادم هایی دارن به خاطر دین کشته میشن.تالا از اول خلقت به خاطر بلایایی طبیعی نمردن.

  مشکل کجاست.؟؟؟؟؟مشکل اینه هر دینی که به قدرت می رسه می خواد بقیه ادیانو لت و پار کنه با تکیه به زورش.همینی که الان خلافت اسلامی داره سر مسیحیا مسلمونای شیعه ایزدی ها میاره.

   

 2. همینکه در دین اسلام ، ترک اسلام به هر دلیلی : موروثی بودن و یا جغرافیایی بودن ، برابر با ترس از ارتداد و مرگ است، نشانه ضعف شدید آن است.
  اگر بدنبال آمار بهتر هستید ، انتخاب عقیده را آزاد بگذارید تا مشاهده کنید چقدر از ایرانیان به ادیان زرتشتی یا مسیحی و یا بی دین شدن گرایش پیدا کرده اند.
  اگر همچین جرأت و جسارتی پیدا کنید ، که البته با تاریخ درخشان اسلام خواهید دید که آمار ایرانیان از اسلام خارج شده بسیار تکاندهنده خواهد بود.

 3. درود بر شما زرتشتیان…فریب برخی تاریخ نویسای بی خود عرب رو که قصد هجو شما رو دارند نخورید اونها کتاباتون و عقایدتون رو زیر پا گذاشتند .

 4. خوش بود چون محک تجربه آید به میان تاسیه روی شود هرکه د رأن غش باشد این انقلاب باعث شد که با توجه به فشار ها از افتصا دی سیاسی وفساد چشم جوانان بازتر بشه وبه کنکاش بپردازندو اکنون دین ز دشتی بین مردم از جایگاه بالایی برخورداربشه ودوباره زردشت به ایران برگرده

 5. سلام عرض ادب خدمت استاد فاطمی گرامی

  نزدیک یک سال میشه به سایت شما متاسفانه سر نزدم خدا به شما اجر و صبر عنایت کنه که هنوز با حوصله با جماعت توهمی و… هنوز بحث میکنید

  یادمه نزدیک یک سال و نیم قبل جناب موبدیار مهران غیبی بخاطر اینکه فقط شما یکی از مطالب ایشون رو نحوانده بودین بدشون اومد و قهر کردن و از زیر بار پاسخگویی شانه خالی کردن

  در واقع ندیدن که شما پنج ساله که با جماعتی بی سواد که حتی در دیکته فارسی مشکل دارن بحث اعتقادی و تاریخی و فرهنگی میکنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  بازهم از الله متعال طلب صبر و پاداش اخروی برای شما عزیز دارم قطعا طبق حدیثی از رسول خدا هستند کسانیکه پیوسته از این دین دفاع کنند مثل شما خدا خیرتون بده خدا کنه دیگران هم از شما الگو بگیرن و بفهمند که مجوسی ها با چه شدت و کینه و حرصی به اسلام عزیز می تازند…

 6. در بین پیروان بحق هر دینی؛ از بهترین انسان ها تا بدترین آدم ها وجود دارد. پس شاید اشتباه است دین را معیار سنجش بنی آدم قرار دهیم. همیشه درصدی هم هستند که واقعاً از دینی پیروی نمی کنند، در بین آنها نیز از بهترین انسان ها تا بدترین آدم ها وجود دارد.
  گذشته از این که چه طرز فکری داریم، معیار اصلی تمام اعمالی است که یک شخص انجام می دهد؛ از وقتی که غرورش بر او تسلط یابد. و غرورش او را کنترل کند؛ به عصبانیت وادارد؛ به حسادت وادارد؛ به انتقام گیری وادارد؛ به دعوا وادارد؛ به دشمنی وادارد؛ به جواب دادن وامی دارد؛ و … بله غرور وظایفِ زیادی دارد؛ بسیار پیچیده و دقیق عمل می کند. برای درک پیچیدگی های آن به عمری بیشتر از ۵۰۰۰ سال نیاز است.
  همۀ ما یک عمر را با غرور؛ در کنار غرور؛ و مطابق میل غرورمان زندگی می کنیم، و نمی دانیم چرا اینقدر حسادت می کنیم؛ چرا اینقدر دروغ می گوئیم؛ چرا اینقدر از حق دیگری برای خود بر می داریم؛ چرا فقط ایراداتِ دیگران را می بینیم؛ چرا اینقدر دشمن داریم؛ چرا پشت سرمان این همه حرف می زنند؛ چرا فکر می کنیم از دیگران برتریم؛ چرا نمی توانیم با مخالفان خود رفتار کنیم؛ چرا احساس می کنم نقطه نظر مk تنها نقطه نظر است؛ چرا نمی توانم بپذیرم که دیگرانی وجود دارند که از من بهترند؛ چرا فقط به خودم فکر می کنم؛ … غرور صفتِ مشترک همۀ ما انسان هاست. چون در یک عمر کامل حتی نمی توانیم وجودش را که دارد ما را کنترل می کند؛ حس کنیم. همواره در محل امنی خارج از درکِ ما ساکن است و روی ما کنترل کاملی دارد.
  وظیفۀ مشترک ما انسان هاست که تجربیات مبارزه با غرورمان را در یک یا چند کتاب برای دیگران بنویسیم؛ کتاب هر شخص متفاوت خواهد بود؛ برداشت هر کس متفاوت خواهد بود؛ و راهی دیگر را پیشنهاد می کند. تجربیاتمان را برای دیگران بگوئیم، از دیگران برای غلبه بر صفت های منفی کمک بگیریم. این مبارزه است که در کنار فعالیتِ روزانه باید همه گیر شود. حالا ما بجای این همکاری داریم چکار می کنیم؛ که هنوز اولین کتاب به این منظور را کسی نمی شناسد. آیا نیاز به این همکاری را کسی قبول کرده است. شاید آدم هائی که آنها را متواضع یا فروتن می خوانیم، نیاز به این همکاری را سریع تر قبول کنند؛ چون چیزهائی را دارند حس می کنند.
  کنترل شدن ما توسطِ غرور، ضعف مشترک ما آدم هاست. برای شناخت این ضعف همکاری همۀ انسان ها مورد نیاز است. راهی بیابید تا قدری تواضع و فروتنی بین مردم رواج یابد؛ تا طرح این همکاری مقدور شود. من عقیدۀ خاصی در این مورد دارم. چه کسی این همت را شروع کند؛ چه کسی از بین انسان ها یافت نشود؛ که این کار را بکند، مسیر زندگی ما با سرعتی معمول به جهت درست هدایت می شود.
  چهارشنبه ۲۵/۰۱/۱۳۹۵

 7. کسی که اسلام رو ترک کنه مجازاتش مرگه شما با این روش مردم رو به زور میخواین مسلمان نگه دارید.اگر شهامت دارید تبلیغ دین رو ازاد بگذارید وببینید مردم چگونه به ادیان زرتشتی و مسیحی و حتی بی دین میگروند اون یک میلیاردونیم مسلمان امار کاملا جعلیه مجازات تغییر دین در براب مرگ خود نشاندهنده ی ضعف این دین بیابانی است.

 8. با این همه قوانین جمهوری اسلامی تابع اسلام ، قرآن و نظر علماست. ( اعدام فرد به دلیل خروج از دین ) . البته من هم فکر می کنم چنانچه شرایط آزادی افراد در ابراز تمایلات دینی و … فراهم بشه آمار گرایش به ادیانی چون زرتشت جا به جا شود. آیا موافقید ؟

 9. درود بر همه
  جالبه با اینکه ادعا دارید این دین پیروان اندکی داره و رو به نابودیه اینهمه زمان میزارید تا این دین رو ضعیف و پر ایراد معرفی کنید بهتر نیست زمان تون رو صرف کاری دیگه ای کنید چون این دین به گفته شما به سمت نیستی داره پیش میره

 10. با سلام و درود.اصولا در قرن حاضر بیشتر دین ها و بویژه ادیان سامی به نابودی نزدیک میشوند.البته در مورد زرتشتی های نوین بر پایه گاتاها محوری نتیجه وارون است.بدلیل خردورزی گاتاها و اندیشه ناب زرتشت سپنتمان این کیش اهورایی همچنان باقیست.تازیان و یا عربها و ترکان سلجوقی و صفویه نتوانستند این کیش را نیست کنند شما ها نیز نتوانید و آب را بیهوده در هاون آبکش گون تان نکوبید.

  • این همون انحرافیه که باید ازش بترسین. تمام ادیان سامی نوعی نژادپرستی سازمان یافتن که در پشت عرفان پنهانند.
   شاید عدم حقانیت این دینها ثابت بشه اما اونها با ثروت اندوزی به سلاح علم مجهز میشن تاجایی که مثلا “مبدا پیدایش انسان را طوری بیان و اثبات میکنن که در واقع پیدایش و حرکت خودشونه و بقیه شواهدو رفته رفته نادیده میگیرن یا پاک میکنن”. البته این یک مثال از هزارها بود. راه نجات از دست اونها به آگاهی بیشتر و با سرعت بیشتر و تلاش بیشتر نیازمنده. که این باید مبتنی بر شناخت وسواس گونه و وابستگی عمیق به تاریخ و فرهنگ آریایی باشه وگرنه محکوم به شکسته. مثلا روزی پیرو دین زرتشتی شدی که در واقع منافع همین افرادیو که ازشون دوری میکنی دنبال میکنه و یا خودت با دستان خودت آبروی خودتو کم رنگ میکنی.

 11. جمعیت‌خیلی‌مهم‌است‌‌تازمانی‌که‌هیزم‌بر‌اتش‌بگزاری‌شعله‌ات‌زندمیماند‌شاید‌پیامم‌را‌نخوانی‌‌حالا‌‌هر‌دینی‌کشورهایی‌دارد‌شهرهایی‌حکمرانان‌وارتشهایی‌۱میلیارد‌جمعیت‌کجا‌و۱۰۰واندی‌هزار‌نفر‌کجا‌خیلی‌فرقه‌ها‌وایسم‌های‌تازه‌تاسیس‌حتی‌طالبان‌وداعش‌یکی‌دوساله‌ره‌دو‌سه‌هزار‌ساله‌میروند‌اما‌تو‌ناتوانی‌هیچ‌فکر‌کردی‌وقتی‌بابا‌گفت‌‌وظیفه‌تو‌نگهداری‌از‌این‌اتش‌است‌چه‌پیامی‌داشته‌هروقت‌که‌ترسیدی‌کهروشناییت‌را‌از‌دست‌بدهی‌‌وتلاش‌کردی‌هیمه‌ی‌بزرگی‌گرد‌اوردی‌شجاعی‌از‌باد‌وبارانمی‌رهانی‌وخوراکش‌میدهی‌،،،،اه‌زره‌توشتره،بیچاره‌‌بابا‌جان،،،

 12. کردستان عراق مذهب آزادشد نیمی زرتشتی شدن درکشور های اسلامی اگه قوانین آزاد باشه خیلی میشن ایران که بیش از هشتاد درصد به زرتشت علاقمند هستن

 13. ایران بیش از پانزده میلیون نوزرتشتی داره

 14. حکومت تغییر کنه اکثریت مردم ایران تغییر نام به پارسی میدن و همینطور تغییر دین از دست ظلم اسلام (آخوند نماینده الله) در این ۴۱ سال، پاینده ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code