خانه / شخصیت ها / پیامبر اسلام(ص) / عایشه هنگام ازدواج نه ساله نبود (خلاصه)
عایشه

عایشه هنگام ازدواج نه ساله نبود (خلاصه)

سلمان حدادی
متن کامل: اینجا
با استناد به منابع معتبر تاریخی، از دو راه می توان نشان داد که عایشه هنگام ازدواج با پیامبر اسلام(ص) ۱۹ سال یا بیشتر داشته است.

راه اول:
ـ پیامبر(ص) سه سال بعد از درگذشت خدیجه، یعنی سال اول هجرت، عایشه را به عقد خود در آورد و در سال دوم هجرت با او عروسی کرد و طبق برخی نقل ها عروسی در سال چهارم هجری بوده است.
ـ عایشه ده سال از خواهرش اسماء کوچک تر بود و اسماء در سال اول هجرت ۲۷ سال داشت. پس
عایشه هنگام هجرت پیامبر ۱۷ ساله بود.
ـ نتیجه اینکه عایشه در ۱۷ سالگی با پیامبر عقد کرد و در ۱۹ سالگی عروسی.

راه دوم:
ـ عایشه در سال اول بعثت و در کودکی ایمان آورد؛ چون جزء ۱۸ نفر نخست بود که به پیامبر ایمان آوردند.
ـ اگر عایشه در سال اول بعثت ۷ ساله بوده، در سال دوم هجرت ۲۲ سال خواهد داشت و اگر در سال چهارم هجرت عروسی کرده باشد، ۲۴ ساله خواهد بود. (این عدد با توجه به سن عائشه در هنگام ایمان آوردن، تغییر می‌کند.)

نتیجه: ازدواج عائشه با رسول خدا در شش و یا نُه سالگی از دروغ هایی است که با واقعیت های تاریخی سازگاری ندارد بلکه او هنگام عروسی با پیامبر نوزده سال یا بیشتر داشته است.

یادآوری:
بعید نیست متونی که سن عایشه را هنگام ازدواج، نه سال گفته اند در واقع عبارت «تسعه عشر» بوده که «عشر» افتاده است.

شهریور ۱۳۹۲

همچنین ببینید

موبد موبدان اشتباه می کند. (تاریخ تولد زرتشت)

به قلم مدیر سایت ضعف مهم دین زرتشتی، معلوم نبودن عصر زرتشت است. این ضعف …

۱۵ نظر

 1. به عقیده دنیس اسپیلبرگ (دانش‌پژوه آمریکایی تاریخ اسلام است. او استاد دانشیار در مرکز پژوهش خاورمیانه در دانشگاه تگزاس در آستین است) کم‌سن جلوه دادن عایشه هنگام ازدواج در منابع برای تاکید بر باکره بودن وی صورت گرفته‌است. زیرا این باکره بودن دارای اهمیت زیادی برای حکومت خلفای عباسی بوده تا به وسیله آن مقام عایشه را بالابرده و تاییدی برای نقطه‌نظرشان در قضیه جانشینی محمد باشد

  پست خدایی که زن و بچه دارد چرا حذف شده اقای فاطمی ؟

 2. خیلی جالبه اسلامی که هنوز نمیدونه ام المومنین چند سال داشته حالا به مستندات تاریخی زرتشت گیر میدن کی بوده خخخخخ

 3. فکر کنم همینطور پیش بره ، سن عایشه موقع این ازدواج تحمیلی به ۳۰ سال هم برسه

 4. من یه جایی خونده بودم عایشه ۱۴ ساله بوده
  تاریخ بر اساس حدسیات هست نه مستندات
  اصلا عایشه ۹ ساله هم که بوده در اون زمان ازدواج دختر در این سن میان عرب ها مرسوم بوده چون دختر های عرب خیلی زود به بلوغ جسمی و ج.ن.س.ی میرسن
  الان هم به دخترای عرب نگاه کنین خیلی بزرگتر از سنشون نشون میدن

 5. درود بر همگان
  بلوغ جنسی و رشد فیزیکی دختران در صدها سال پیش طبق یافته های علمی دانشمندان با جهان امروز بسیار تفاوت داشته و ازدواج یک دختر ۹ ساله در گذشته های بسیار دور کاملا طبیعی و نرمال یوده است .
  سن خانم عایشه طبق ادعای برادران اهل سنت ۹ سال بوده و با اسباب بازی به خانه ی پیامیر رفته اند اما طبق نظر علمای بزرگ شیعه سن ایشان هنگام ازدواج بین ۱۸ الی ۲۵ سال یوده و همچنین ایشان را مطلقه دانسته اند .
  امیدوارم دوستان چه مسلمانان و چه زرتشتیان و چه هر دین و ایین دیگری با معلومات کافی و عدم تعصب و توهین به دیگران به بحث علمی با ادب و منش انسانی بپردازند .

 6. سلام
  از دو راهی که تعریف کردید راه دوم از اساس باطل است! از انجایی که همه اطلاعات بدون سند بود بنده گمان میکنم تاریخ مسلمان شدن عایشه بر اساس سیره ابن اسحاق سال چهارم بعثت بوده و گفته شده که او صغیره بوده است! صغیره یعنی نابالغی که قوه تمیز ندارد، در فقه اسلامی کودک زیر هفت سال را میگویند که اصلا توان انتخاب دین ندارد بنابرین عایشه ممکن است دو ساله بوده باشد و با ایمان اوردن ابوبکر و ابن رومان و اسماء و همانند امثال من و شما از شکم مادر مسلمان بدنیا امده باشد! پس اینجا میتوان گفت راه دوم بخاطر صغیره بودن او هنگام قبول اسلام باطل است!
  راه دوم بر یک گزاره سست استوار است که سن اسماء هنگام هجرت است ! گفتید ۲۷ سال بدون هیچ سندی ! من فکر میکنم‌اسماء ان زمان هفده ساله بوده !تاریخ تولد اسماء قبل از بعثت است و اشاره به ان نشده انرا از تاریخ مرگ‌و سن او هنگام مرگ میتوان فهمید اما چه سنی نوشتند ۱۰۴ سال که در بین اعراب ان زمان مشابهی ندارد! این غیر ممکن نیست اما بسیار نادر است و شاید تاریخ تولد او که از تاریخ مرگ و سن او هنگام مرگ منتج شده نادرست باشد ! پس هرچه ازین سن نامعقول کم کنیم سن او هنگام هجرت کمتر میشود ، از طرفی واضح است اسماء هنگام خواستگاری از عایشه مجرد بوده و حتی ابن رومان او را به جای عایشه به پیامبر پیشنهاد داده است ، صحیح است که ان هنگام مجرد بوده باشد چون اولین فرزند او عبدلله بن زبیر دو سال بعد از هجرت بدنیا امد ! بنابرین دختر ۲۷ ساله شک برانگیز که مجرد مانده باشد! پس از خر شیطان پیاده بشید و بگید اسماء هنگام هجرت ۱۷ساله بود و عایشه هفت ساله!

  • ببینید منطق یک باستان گرا را :
   « از دو راهی که تعریف کردید راه دوم از اساس باطل است! »

   آنوقت چرا ؟
   « از انجایی که همه اطلاعات بدون سند بود »

   به چه دلیل ؟
   « … بنده گمان میکنم … »
   « … من فکر میکنم‌ … »

   بیایید اسناد این بنده خدا را مرور کنیم :
   باطل است چون بدون سند است بدلیل آنکه من گمان میکنم و در نهایت چون من فکر میکنم …

   أخــــوی!! اگر بنا باشد همه عین تو حرف بزنند که سنگ روی سنگ بند نمیشود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code