واگذاری زن خود به دیگران بدون رضایت او!

به قلم مدیر سایت

کتاب «مادیان هزار دادستان»، ترجمه و تحقیق سعید عریان، در بر دارنده ی هزار رأی حقوقی و فتوا در عصر ساسانی و مربوط به زرتشتیان است.
در صفحه ۳۶۲، بند ۶۷ به صراحت در مورد ازدواج استقراضی و واگذار کردن زن خود به دیگران حتی بدون رضایت او سخن گفته شده است:
«و علاوه بر آن داد ـ فرخ و سیاوش گفته اند که مرد، پادشا زن (خود را) به کسی که از (داشتن) زن و فرزند محروم است و در این محرومیت بی گناه است و (نیز) بطور قانونی (و رسمی) تقاضای (ازدواج با) زنی را کرده است، بدون رضایت زن می تواند واگذار کند و چنانچه (آن زن را) واگذار کند دارایی زن به کسی که زن را به او واگذار می کند نمی رسد»

مادیان هزار دادستان ص 362مادیان هزار دادستان، ص ۳۶۲

شناسنامه مادیان هزار دادستان

شهریور ۱۳۹۳

همچنین ببینید

پرویز رجبی

پادشاهی پوراندخت و آزرمیدخت افتخار نیست!

به قلم دکتر پرویز رجبی برخی برای مترقی نشان دادن عصر ساسانی، به پادشاهی پوران …

۱۱ نظر

 1. سلام وخسته نباشید بابت روشنگری و خرد ورزی که در انجام اون اهتمام دارید
  لطفا میشه لینک دانلود این کتاب رو هم بزارید ممنون میشم

 2. در آیین زرتشتی ، همخوابگی به زور ، با خواهر و و دختر جایز هست.
  در «روایت آذرفرنبغ فرخزادان» آمده است که اگر دختری راضی به ازدواج با پدرش نشود، پدر می‌تواند به زور با او هم‌بستر شود! همچنین در همخوابگی برادر-خواهر.
  در فتوای بیستم از روایت آذرفرنبغ فرخزادان می‌خوانیم:

  Q: There is a man whom it behooves that he should give his daughter or his sister in marriage;‎‎ they do not agree;‎‎ can that man hand them over in marriage with force?‎‎ If he does, will the meritorious work of the holy communion come into being, or not ?‎‎
  A: As I understand: it is proper to hand over a sister or a daughter as wife, in that way, with force;‎‎ if one does it, the marriage is appropriate, and the meritorious work of the holy communion does come into being;‎‎ it is not proper to do it if the husband does not agree, and it is a sin.‎‎

  سند : روایت آذرفرنبغ فرخزادان، پرسش بیستم :
  The Pahlavi Rivayat of Adur-Farnbag, Tr.‎‎ by Behramgore Tahmuras Anklesaria, 1938, Question 20
  لینک اینترنتی کتابش هم موجوده

 3. اینکه بادشاهی با خواهر خود ازدواج کرده چه ربطی به دین داره مگه حاکم مسلمانان یزید با عمه اش ازدواج نکرد

 4. میگم شما بدونه اطلاع نظر میدین همینه وگرنه نمیگفتی حرفی از بادشاه نیس .دوست عزیز در زمان ساسانیان نظام طبقاتی بوجود امد چون شاهان نمیخواستن کسی ار خارج وارد طبقه اشراف نشود بزور بر این رو انجام دادن ولی نه الان ونه قدیم هرگز زرتشتیان با خواهر خود ازدواج نکردن. لطفا دنبال دلیل باشین نه شبه افکنی

 5. از خدا بترسید و اصل دین را تحریف نکنید ،دینی که با کشتن وتجاوز وغارت مردم ادعای نزدیکی وقرب الله را دارد دین نیست بلکه راهی است برای سلطه گری

 6. کجا رفتن طرفدارهای این بی خردان جواب این سند ندادن

  • نگفته که زرتشت گفته ، داد فرخ و یک ستایشگر دیگر خدا گفته اند . ایدون با این گزارش روشن است که خود فرخ مرد بهرامان این رای را نپذیرفته . و اما پاسخ اگر گمان شما در باور به کرداری است که روالش در این نبشته آمده است پس ناگزیر همه کردارها و نظرهای رسالات مانند لذت جویی از کودک شیر خوار و ….نیز را باید به همین شیوه باور کنید .
   پس شما هم به ایرانی مسلمان و هم ایرانی زردشتی انگ بد کرداری چسبانده اید . اما ما می گوییم ایرانی زردشتی و مسلمان از چنین رفتار و کردار پاک است و این برداشت های شما اشتباه و بی ارزش است .
   آنکس که به مردمان سرزمینش و نیاکانش گمان بدی دارد باید در اندیشه و کردار و انگیزه های کارهایش به درستی کندو کاو نماید که چرا به این سادگی به مردمان دیگر انگ بزنیم و بد ایشان بخواهیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code