+
خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / از زبان ریچارد نلسون فرای
از زبان ریچارد نلسون فرای

از زبان ریچارد نلسون فرای

ریچارد نلسون فرای:
تصور کهن ریختن عربان از بیابان با یک دست به قرآن و دست دیگر شمشیر اینک کاملا منسوخ شده است. این چنین پدیده ای هرگز نبوده است و امروزه واقعیات آشکارتر شده اند. (عصر زرین فرهنگ ایران، ص ۹۰)

۹ نظر

 1. اعرابی که همین الان نمیگذارم زناشون رانندگی کنن باز اون وقت وضعشون اون نبوده پس چی بوده؟

 2. صد در صد امروز واقعیت اشکارتر است به خاطر پول های میلیاردی که از رژیم کودک کش ال سعود میگیرن اصلی ترین حقایق روزگار منسوخ است چون جیب پر است پس اون همه قتل عام و جنایت برای چی بود

 3. جملات معنا و مفهوم دارند !
  نمیدونم مدیر سایت ازین جمله ریچارد فرای چه نتیجه ای گرفته اند ؟
  ایا واقعا تصور حمله اعراب مسلمان به ایران که پیامبرشان به انها وعده فتح ایران و روم داده بود منسوخ شده و هیچگاه حملات و فتوحات اتفاق نیفتاده ؟

  درباره این جمله باید توضیحاتی بدم شاید ایشان هم حقایقی را در لفافه نوشته اند و شما هم مثل همیشه درک دقیقی از مطالبی که مینویسید ندارید .
  در کتاب زبان قران بخش تفسیر قران برگ ۱۹۵ اثر «وانزبرو» امده :
  [تمام اجزاء تاریخ رستگاری اسلامی با هدف بیان یک نکته عقیدتی بیان شده اند ،فهم و شناختی از تاریخ که نقش خداوند را در هدایت امور بشر نشان دهد ، تاریخ نجات روایتی ا حوادث ثبت شده برای بررسی مورخان نیست ، چون تاریخ نجات هیچگاه اتفاق نیفتاده !]

 4. گوشه ای ازفقر فرهنگی و علمی ایرانیان دوره ساسانی

  رومن گیرشمن تاریخ دان وباستان شناس فرانسوی در مورد زمان ساسانی مینویسد: «در حالی که حیات اقتصادی جمعاً تا حدی سعادت آمیز بود، سرنوشت روستاییان بدتر شده بود. سیرت روشن بینانه ای که روستاییان در دورۀ یونانیت(منظور سلوکیان) از آن برخودار بودند، از میان رفت. آنان مورد تعدی قرار میگرفتند،استقلال نداشتند، و هرگز تعلیم و تربیت برخوردار نمی شدند.

  «دولت ساسانی در امور مالی فاقد عاطفه بود . با احیای سنن دورۀ یونانیت، برای زمین و افراد نرخی تعیین میکرد که از توان مردم برای پرداختش خارج بود، و برای اخذ آن به قوۀ قهریه متوسل میشد. مالیات غیر مستقیم که بر گمرک ، نواقل و راه داری وضع شده بود، موجب تحمیلات بیشتری بر مردم گردید. کلیۀ کسانی که به طبقۀ ممتازان متعلق نبودند ، مجبور بودند به هر قسم خدمت تن در دهند، در ساختمان کاخ شاهی شرکت کنند، در تهیۀ مواد بکوشند، کار صنعتگران را انجام دهند، ایستگاه های چاپار را حفظ کنند، از سپاهیان پذیرایی نمایند، اغنام و احشام شاه را بچرانند، روستایی موظف بود اسبان خود را برای چاپار حاضر کند، کاروان سالار، ارابه ران و قایقران می بایست ستوران ، گردونه و قایق خویش را برای حمل و نقل آماده سازد. دولت محصولات را از کسانی که در بازارها به داد و ستد می پرداختند و به قیمتی نازل می خرید ، و فساد عمال، با وجود مقابله جدی پادشاهان، وحشتناک بود.
  دولت به پول احتیاج داشت. متصرفات و کارخانه های وی برای دربار و قشون کار میکردند، و مازاد فروخته می شد. آزادی انفرادی بسته به ارادۀ دولت بود، و در حدود هزار سال در ایران اثری از آن نبود.
  در این باره مناقشه ای نیست که در تمام دنیا حاکم خوب و بد هست و این منحصر به عرب نیست ، اتفاقاً اگر تاریخ ایران را چه قبل و چه بعد از اسلام بازبینی کنیم ، می بینیم که حکام ایرانی به مراتب از حکام عرب ظالمتر و ستمگرتر بوده اند.
  تاریخ ایران قبل از اسلام،ص:۳۳۸ ،دکتر رومن گیرشمن، ترجمه دکتر محمد معین
  تاریخ ایران قبل از اسلام،ص:۳۸۶ ،دکتر رومن گیرشمن

 5. اقای فاطمی نگفتید از این جمله چه نتیجه ای گرفتید ؟

   • همین جمله ای که از ریچارد نلسون فرای پست کردید :
    ﺗﺼﻮﺭ ﮐﻬﻦ ﺭﯾﺨﺘﻦ ﻋﺮﺑﺎﻥ ﺍﺯ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺑﺎ ﯾﮏ ﺩﺳﺖ ﺑﻪ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﺩﺳﺖ ﺩﯾﮕﺮ ﺷﻤﺸﯿﺮ ﺍﯾﻨﮏ ﮐﺎﻣﻼ ﻣﻨﺴﻮﺥ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ . ﺍﯾﻦ ﭼﻨﯿﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺍﯼ ﻫﺮﮔﺰ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﻭﺍﻗﻌﯿﺎﺕ ﺁﺷﮑﺎﺭﺗﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ .‏( ﻋﺼﺮ ﺯﺭﯾﻦ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺹ ۹۰)

    در مورد برداشتی که از این جمله دارید توضیح نمیدید ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>