خانه / احکام / احکام زرتشتی / هیچ عاقلی نمی پذیرد! / دروغ برای حفظ جان
فرهنگ مهر

هیچ عاقلی نمی پذیرد! / دروغ برای حفظ جان

به قلم مدیر سایت
کدام عاقل می پذیرد که اگر یک داعشی وارد خانه ای شود و به قصد کشتن فرزند صاحب خانه، از محل مخفی شدن فرزند بپرسد و پدر حرف راست بزند تا او را بکشند؟! اسلام در چنین موقعیتی نه تنها دروغ را خوب بلکه واجب می داند. عقل اقتضا می کند که وقتی ما ناچار به یکی از دوگناه شدیم، گناهی را مرتکب شویم که اهمیت آن کمتر است. روشن است که کشتن انسان بسیار بدتر از دروغ دیدی نو از دینی کهناست و از نظر اسلام اگر در این مثال، مرتکب دروغ شدیم، گناه نکرده ایم بلکه ثواب هم دارد.
پژوهشگر زرتشتی دکتر فرهنگ مهر، تقیه و دروغ مصلحتی حتی برای حفظ جان را از از نظر دین زرتشت، مردود می خواند. وی در کتاب “دیدی نو از دینی کهن”، صفحه ۶۴ می نویسد:
«گات ها دروغ مصلحت آمیز را ناپسند می داند. همچنین، دین زرتشت مخالف تقیه است. دروغ گفتن یا راست نگفتن به خاطر حفظ جان یا مال و یا هر دلیل دیگری، مردود است.»
مادیان هزار دادستاندیدی نو از دینی کهن

تدوین: شهریور ۱۳۹۳

همچنین ببینید

احکام شرعی زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد!

پژوهشگر زرتشتی دکتر کتایون مزداپورر به بی ربطی احکام دین زرتشتی به پیامبر آن، اینگونه …

۲۷ نظر

 1. اینها ازبس میخواهند ادعا کنند که راستگو هستند ، از آن طرف افتاده اند

 2. خردگرایی و استفاده از عقل خالص بشر!

  • دروغ مصلحتی و تقیه همانطور که دوستمان ایرانی گفت اثرات مخرب دیگری هم دارد برای مثال دروغ گفتن برای حفظ جان که منجر میشود بیگناه گناهکار اعلام شود ولی گناهکار بیگناه!همینطور گفتن دروغ مصلحتی منجر به عادت به دروغگویی میشود.
   مثلا پدری می اید نمره پسرش را می پرسد! نمره پسر ۱۰ شده ولی می گوید ۱۷ برای دوری از کتک خوردن ایا این خوب است؟ مسلما خیر.
   اگر داعشی به سراغمان بیاید طبیعتا ما را میکشد میتوانیم سکوت کنیم یا بگوییم “نمیگویم”

 3. فکر کنم اگه متنا اینجوری بنویسی هم تاثیرش بیشتره هم از ظاهر غلط اندازی که در ابتدا به نظر می یاد خلاص میشه: به نظر شما کدام عاقل می پذیرد که اگر به قصد کشتن فرزندش وارد خانه ی او شدند و محل مخفی شدن فرزند را خواستند، حرف راست بزند تا او را بکشند؟! اسلام در چنین موقعیتی نه تنها دروغ را خوب بلکه واجب می داند. عقل اقتضا می کند که وقتی ما ناچار به یکی از دوگناه شدیم، گناهی را مرتکب شویم که اهمیت آن کمتر است. روشن است که کشتن انسان بسیار بدتر از دروغ است و اگر در این مثال، مرتکب دروغ شدیم، گناهی به حساب نمی آید و در قیامت مجازات نخواهیم شد. اما پژوهشگر زرتشتی دکتر فرهنگ مهر، تقیه و دروغ مصلحتی حتی برای حفظ جان را از از نظر دین زرتشت، مردود می خواند.

  وی در کتاب “دیدی نو از دینی کهن”، صفحه ۶۴ می نویسد:
  «گات ها دروغ مصلحت آمیز را ناپسند می داند. همچنین، دین زرتشت مخالف تقیه است. دروغ گفتن یا راست نگفتن به خاطر حفظ جان یا مال و یا هر دلیل دیگری، مردود است.»

 4. زرتشتیها این همه عقل عقل میکنند، عقل چنین چیزی میگه؟!!

 5. حکومت هخامنشیان در ایران یکی از حکومتهایی است که ایران پرستان خیلی به آن می بالند. از دوستی شنیدم که گویا در اصل وجود چنین حکومتی تشکیکاتی وجود دارد. شاید مناسب باشد در این باره یک بررسیی صورت گیرد.

  • کلاً هخامنشیان در تاریخ ایرانی وجود مستقل نداشتن. بلکه زیرمجموعه کیانیان حساب میشن.
   وجود هخامنشیان از صدقه سر نوشته های یونانی به دست اومده.

   • عجبا روایت یونانی روایت یهودی روایت مصریان کتیبه های پارسه و بیستون و اسناد و اسامی و تصاویر ملل از رود گنگ و سند تا نیل همه دروغه اما خزعبلات شما و پورپیرار راسته .

 6. خخخخ .واقعا دست شما درد نکنه موجبات خنده مارو فراهم کردین این همه مدرک در مورد هخامنشیان تشکیکات بوجود اومده.واقعا خجالت اوره

 7. در مورد راستگوی من با نظر زرتشتیان موافقم ببینین مگه شما دو جهان رو یک جریان بیوسته نمیدونین بس در راه راستگوی کشته شدن همون شهادته .تازه در مورد مثالتون میشه حرف نزد سکوت کردن معنی دروغگوی نداره. لطفا ساده انگارانه قضیه رو برسی نکنین

 8. همین تقیه شما مثلا کسی قتلی کرده یکی میبینه قاتل شاهد رپ تهدید میکنه اگه بگی کشته میشی بس طبق اصل تقیه شاهد باید چیزی نگه چون جونش بخطر میفته و قاتل ازاد میشه. اینم از نتایج تقیه .

  • مدیر سایت

   مثال دیگر: اگر در داعش وارد شهری شد که در آن یک زرتشتی بود و بفرض داعش زرتشتی هارو میکشه. آیا بنظر شما درسته که آن زرتشتی، دین واقعی خودشو به اونها بگه تا بکشنش؟

   • عبدالحق(لطفا نشان دهید)

    ایزدیان همین کار رو کردند
    میتوانستند به دروغ بگویند ما مسیحی شدیم وجزیه میدهیم ویا ما را از شهر بیرون کنید
    نمیگفتند مسلمان چون بعدا مسلمانها میخواستند به جرم ارتداد اعدامشان کنند
    اما آنها گفتند ما ایزدی هستیم
    و۵۰۰ تن از مردانشان کشته و۱۰۰۰ دختر وزن ایزدی برده جنسی شدند

 9. به نام خدا

  در دین ما بهتان زدن مصلحتی و افترا و دروغ بستن مصلحتی که هیچ حتی ناسزا گفتن مصلحتی هم چایز است

 10. اگر به این موضوع ریشه ای و فراتر از مصلحت سنجی های سطحی و لحظه ای نگاه کنیم بهتر نیست . اگر بلال و عمار و یاسر و سمیه تقیه می کردند امروز از اسلام نشانی بود ؟ بین دینداری که شجاعانه مرگ در راه عقیده اش رو می پذیره و اونکه تن به تقیه میده کدامیک ارزش بیشتری دارند ؟ مگر مرگ در راه دین شهادت نیست و اوج تعالی انسان نیست ؟ با کدام ارزش دنیایی می توان این عظمت را تاخت زد ؟ ابهام بزرگی که تقیه در منابع شیعی به وجود اورده را چه کنیم دهها روایت و سنت به دلیل فرض کردن تقیه وضعیتشان مبهم شده است و مشخص نیست فلان حکم یا نظر ناشی از متن فقه جعفری است یا تقیه . اگر راستگویی و تمام سجایای اخلاقی را برای بقای یک باور اخلاقی و دینی قربانی کنید ارزش اخلاقی آن باور از بین رفته و دیگر راه سعادت بشر نخواهد بود

  • مدیر سایت

   نخیر؛ دوست عزیز جا بجا ک نعبد جا بجا ک نستعین

   بعضی جاها تقیه بیجاست اما همه جا چنین نیست. شما جواب بده: الآن یک نفر وارد خانه ی کسی شده با اسلحه و به دنبال فرزند صاحب خانه است که ناحق بکشه. فرند در جایی از منزل پنهان شده. شخص مسلح از صاحب خانه می پرسه: فرزندت کجاست؟ اگر راس بگه او کشته خواهد شد.

   آیا بنظر شما صاحب خانه محل اختفای فرزندش را بگوید بهتره یا به دروغ بگه در خانه نیست؟

 11. هر دو گزینه شما خلاف اخلاق انسانی است . بهتر است شجاعانه بگوید مرگ را می پذیرم و جای فرزندم را به تو نمی گویم . دروغگویی با نگفتن حقیقت فرق دارد اما موضوع تقیه محدود به حفظ جان نیست که بسیار افراد برای حفظ جاه و جلال و مال و قدرت به تقیه روی آوردند . چه بسیار پدرانی که شکنجه ساواک را به جان خریدند تا محل اختفای برادر و خواهر و فرزند را لو ندهند . خاطره ای از پیرمرد مومنی شنیدم که وقتی ساواکیها از او پرسیدند محل اختفای فرزندت کجاست سوگند خورد که فرزندش محمد را سالهاست ندیده و محمد نام فرزند نونهالش بود که در کودکی از دنیا رفته بود پس در کنار دو گزینه غیر اخلاقیتان خداوند عقل را هم برای یافتن راهکاری انسانی و اخلاقی آفریده بازهم متذکر می شوم که موضوع تقیه اساسا با مثال شما هم خوانی ندارد نکته دیگر وارد شدن بحث سود و ضرر در تقیه است اگر همه ما با حساب سود و ضرر هر خلافی انجام دهیم بنیان اخلاق زیر و زبر شده است و مهم تر از همه آنست که مصلحت دین در دراز مدت همواره در کوتاه مدت صلاح من و شما نیست ولی به اتکای تقیه بسیاری اوقات مصالح بلند مدت دینی در پای مصالح امروزین ما قربانی می شوند .

  • مدیر سایت

   به خطر انداختن جان خود و نیز دروغ هردو بد است. اگر امر دائر شود میان یکی از آن دو، عقل اقتضا می کند که در درجه اول انسان کاری کند که هیچکدام از بدها تحقق نیابد و اگر راه فرار از هردو نیست، چیزی تحقق یابد که بدی اش کمتره.

   در این مثال عقل درک می کنه که به خطرانداختن جان خود، بدتر از دروغه. پس در اینجا دروغ گفتن بهتر از اینه که انسان جانش به خطر بیفته

   بله اگر کسی از دروغ مصلحتی یا تقیه ای، بد استفاده میکنه تقصیر خودشه نه دین

 12. به نظر اینجا مفهوم دروغ مصلحتی با تقیه یکی و هم معنی امده در حالی که دو مفهوم جدا از هم هستند ومثالی که مدیر سایت به عنوان تقیه اوردند در اصل دروغ مصلحتی است
  تقیه به عمل یا گفتاری گفته میشه که به واسطه ی اون فرد اعتقاد قلبی خودش رو پنهان میکنه و خلاف اعتقاد باطنی خودش عمل میکنه ودر اسلام (نه تنها شیعه)تقیه مجاز و درسته اما نه همیشه وگرنه امام حسین هم می بایست تقیه میکرد تا جان یاران و خانواده اش نجات دهد و چنین مکتب بزرگی شکل نمیگرفت
  اما دروغ مصلحتی هیج ارتباطی با اعتقادات فرد نداره و شامل عمل یا گفتاری میشه که حاوی اخباری ناصحیح است مانند مثال ذکر شده
  در اینجا اگرمثال این بود که داعشی وارد شهر شده و مثلا شیعان یا ایزدی ها قتل عام میکند فرد ایزدی یا شیعه مجاز به تقیه و پنهان کرئن مذهب خودش هست
  در پایان هم به نظر هر عقل سالمی حکم به دروغ مصلحت امیز بده تا راست فتنه انگیز

  • مدیر سایت

   درست میگید که تقیه در هرجایی نیست. بعضیها تقیه را ابزاری برای تنبلی و بیحالی قرار داده اند

   دروغ مصلحتی اگر واقعا درش مصلحت باشه نه توجیه برای بدرفتاریها بنظرم خوب باشه.اگر کسی بخواد بیگناهی را بکشه و شما مخل اختفای او را بدونی بنظر شما بهتر نیست که محل اختفا را نگی؟

   • قطعا و حتما همینطوره و به همان اندازه ی تقیه در زمانی که مال و جان و ایمان فرد یا افرادی در خطر است واجب میشه
    اما نامش اینجا میشه دروغ مصلحتی نه تقیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code