خانه / احکام / احکام زرتشتی / برده داری در زرتشتی / برده داری در عصر ساسانیان (۲)
برده داری

برده داری در عصر ساسانیان (۲)

به قلم مدیر سایت

در جای جای کتاب “مادیان هزار دادستان” (احکام حقوقی در عصر ساسانیان) احکام مربوط به برده بیان شده که به روشنی حکایت از آن دارد که قبل از اسلام در ایران برده داری رواج داشته است و نبود برده داری در ایران پیش از اسلام، دروغی بیش نیست. چند نمونه:

مادیان هزار دادستانصفحه ۱۶۷

مادیان هزار دادستانصفحه ۱۷۴

مادیان هزار دادستانصفحه ۱۹۶

مادیان هزار دادستانصفحه ۲۱۲

مادیان هزار دادستانصفحه ۲۱۳

مادیان هزار دادستانصفحه ۲۴۴

مادیان هزار دادستانصفحه ۳۵۰

مادیان هزار دادستانصفحه ۳۵۷

شناسنامه مادیان هزار دادستانشناسنامه کتاب

انتشار: شهریور ۱۳۹۳

همچنین ببینید

سنگسار

سنگسار از سوی زرتشتیان

به قلم مدیر سایت زرتشتی ها فراوان به رخ ما می کشند که اعتقاد به …

۱۵ نظر

 1. سلام . من مطالب سایت شما را پیگیری میکنم. واقعا ازتون تشکر میکنم. ثابت قدم باشید و همیشه حرف حق را بزنید از هیچ کسی هم نترسید.

 2. من ایرانیم فقط ایرانی

  درود به همه وطن پرست ها

  هر کتابی که منتشر میشه بر اساس راستی نوشته نشده -به هر کتابی اعتماد نکنید دقیقا مانند مطالب این سایت که از پایه دروغه -بارها وبارها گفتم بازم میکم کتابهای ارزشمند ما رو تازیان سوسمارخور سوزاندند تا یکی بشه به سود مدیر سایت بعد از اون میتونم بهتون بگم اینا هر چی دلشون خواست درباره تاریخ ایرن وآداب ورسوم زرتشتیان ایران نوشتند درست مانند کل مطالب این سایت -من از بیگانگان هرگز ننالم که هرچه کرد با من آشنا کرد -مصداقش همین سایت ومانند اینهاست .

 3. با سلام. باز هم که از کاه کوه ساختید و نشان افتخار هیچ بر سینه نشان دید. اولا رسم زشت برده داری نه تنها در ایران پیش از اسلام بلکه در ایران پس از اسلام هم رایج نبوده و ملت ایران حتی در دوره هایی به سبب رهبری حکیمانه برخی افراد موفق به براندازی این رفتار زشت و غیر انسانی حتی در میان اقوام دیگر نیز گشته. دوما رفتار ایرانی ها خود گواه چنین رفتاری است. در آن زمانی که رومیان با وادار کردن اسرا مسابقات شنیع گلادیاتوری را راه انداخته بودند که قیام اسپارتاکوس نمونه کوچکی از این رفتار است و اعراب دخترانشان را می کشتند و … به نوشته پلوتارک تاریخ نگار برجسته رومی ایرانیان از شیوه مستخدم استفاده می کردند این روش حتی تا ۱۵ سال پیش در ایران رایج بود. پلوتارک در این باره می نویسد در بین ایرانیان از مردم سیاه پوست و دورگه نمی یابی زیرا ایشان را آیین این گونه است که نجبا از میان مردم فرو دست تبار خویش افرادی را به نام ملازمان بر می گزینند ، آنها از حق ازدواج و … برخوردارند و غالبا تا پایان عمر و حتی چندین نسل در خدمت والی خود می باشند و … در این مورد باز هم می توان نمونه هایی از آنچه به عنوان برده داری یاد می شود در ایران یافت که هیچ ربطی به دین و خوی ایرانیان نداشته و متاسفانه رفتاری کاملا شخصی بوده. مثلا تا پیش از پیدایش پهلوی در ایران رسم زشت و غیر انسانی اخته کردن ملازمان رایج بود که نه در اسلام بود و نه در دین زرتشت و جالب آنکه یکی از شهدای بزرگ مبارزه با این اقدام شنیع : امیر کبیر است.

 4. پذیرفتن اینکه اسلام دین صلح و دوستیست ، دروغی بیش نیست.
  عصر ساسانی و سامانی و اشکانی چه دخلی به آموزه های حضرت زرتشت دارد ؟
  در صورتی که برده داری و کنیزپروری جدا از اسلام و قرآن نبوده .
  مگر در نظام فعلی اسلامی در ایران برده داری به شیوه دیگر انجام نمیشود ؟
  وقتی کارگران معدن با کمترین حقوق و امکانات در داخل معدن حبس میشوند بدون آنکه بیمه باشند
  و یا حقوقهای ناچیز معوقه خود را دریافت کنند ؟
  بعد امثال شما با دریافت وامها و حقوقهای مکفی از راه دروغ پراکنی زندگی کنند ؟

 5. این صفحات را از کجا آورده اید ؟ کتاب مادیان هزار دادستان که ۱۳۰ صفحه بیشتر نیست .

  وقتی شهرهای رومیان توسط سپاه شاپور ساسانی تسخیر شد ، هزاران مرد و زن رومی وحشتزده در بازارهای شهر به سربازان ساسانی نگاه میکردند اما ساسانیان هیچ تعرضی به آنان نکردند.
  رسم تعرض و تجاوز به زنان مغلوب در بین ایرانیان وجود نداشت و آنان نه زنان را به کنیزی گرفتند و نه مردان را کشتند.
  مارسلینوس مورخ رومی دفتر ۱۸ و ۱۹

  بر طبق الواح بدست آمده از تخت جمشید و بسیاری مدارک دیگر نشان میدهد که نظام برده داری در ایران وجود نداشته .
  آملی کورت ـ هخامنشیان ​ـ برگ ۱۱

 6. بی نظر من کثیف تر از آدم بی وطن (که عموماً ادعای روشنفکری هم دارند) وجود ندارد.
  رومیان رسم مبادله اسیران را نداشتند چون اُسرا رو می‌فروختند، اعراب هم که زن و مرد اسیر رو ،مثل یک کالا و غنیمت جنگی می‌دانستند. ولی پادشاهان ما برای اُسرا شهر می‌ساختند و بهشون حق شهروندی ایران رو می‌دادند.
  مارسلینوس، افسر و مورخ رومی که در جنگ با شاهنشاه شاپور دوم ساسانی حضور داشت، به دلیل شکست سختی که از ایران خوردند، نفرت عمیقی از ایران و ایرانی داشته، با اظهار تعجب نوشته؛ایرانی ها به مردم شهر کاری ندارند و به زنان تجاوز نمی‌کند. در این میان زنی که خیلی زیبا بود و زن یکی از فرماندهان روم بود ، از همه بیشتر گریه کرد و ترسیده بود.خبر به شاهنشاه رسید، شاهنشاه شخصاً به دیدار آن زن رفت.به او و سایر زنان دلداری داد و دستور داد شوهر آن زن با عده ای بیاید و زنان اسیر را ببرند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code